Blogg

Alliansen 26/12

Herrturneringen 2017/18:

Grupp 1:
Tisdag 26 december:

09.00 E1 Näsby IF 1–Broby IF orange 3–0 WO
09.00 E2 Kristianstad FC 3–Huaröds IF 2–1
10.15 A-hall Näsby IF 1–Kristianstad FC 3 2–4
10.15 D-hall Huaröds IF–Broby IF orange 3–0 WO
11.30 E1 Huaröds IF–Näsby IF 1 3–2
11.30 E2 Broby IF orange–Kristianstad FC 3 0–3

1. Kristianstad FC 3 3 3 0 0 9–3 9
2. Huaröds IF 3 2 0 1 7–4 6
3. Näsby IF 1 3 1 0 2 7–7 3
4. Broby IF orange 3 0 0 3 0–9 0

Grupp 2:
Tisdag 26 december:

09.00 A-hall Ovesholms IF–IFK Knislinge 2–3
09.00 D-hall Hörvikens IF 1–Venestads IF 3–1
10.15 E1 Ovesholms IF–Hörvikens IF 1 0–4
10.15 E2 Venestads IF–IFK Knislinge 1–1
11.30 A-hall Venestads IF–Ovesholms IF 0–4
11.30 D-hall IFK Knislinge–Hörvikens IF 1 2–3

1. Hörvikens IF 1 3 3 0 0 10–3 9
2. IFK Knislinge 3 1 1 1 6–6 4
3. Ovesholms IF 3 1 0 2 6–7 3
4. Venestads IF 3 0 1 2 2–8 1

Grupp 3:
Tisdag 26 december:

09.25 E1 Rinkaby GoIF–Ifö/Bromölla IF J 0–1
09.25 E2 Winnö IF 1–Åhus HBK 1 1–3
10.40 D-hall Rinkaby GoIF–Winnö IF 1 3–1
10.40 A-hall Åhus HBK 1–Ifö/Bromölla IF J 0–3
11.55 E1 Åhus HBK 1–Rinkaby GoIF 3–2
11.55 E2 Ifö/Bromölla IF J–Winnö IF 1 4–1

1. Ifö/Bromölla IF J 3 3 0 0 8–1 9
2. Åhus HBK 1 3 2 0 1 6–6 6
3. Rinkaby GoIF 3 1 0 2 5–5 3
4. Winnö IF 1 3 0 0 3 3–10 0

Grupp 4:
Tisdag 26 december:

09.25 A-hall Viby IF–Wä IF orange 0–4
09.25 D-hall Tollarps IF 2–VMA IK 1 1–2
10.40 E2 Viby IF–Tollarps IF 2 3–0
10.40 E1 VMA IK 1–Wä IF orange 1–3
11.55 A-hall VMA IK 1–Viby IF 7–1
11.55 D-hall Wä IF orange–Tollarps IF 2 6–0

1. Wä IF orange 2 3 0 0 13–1 9
2. VMA IK 1 3 2 0 1 10–5 6
3. Viby IF 3 1 0 2 4–11 3
4. Tollarps IF 2 3 0 0 3 1–11 0

Grupp 5:
Tisdag 26 december:

09.50 E1 Önnestads BoIF–Kristianstad FC 1 1–1
09.50 E2 Åsums BK–Hjärsås/Värestorps IF vit 1–5
11.05 D-hall Önnestads BoIF–Åsums BK 2–0
11.05 A-hall Hjärsås/Värestorps IF vit–Kristianstad FC 1 1–2
12.20 E1 Hjärsås/Värestorps IF vit–Önnestads BoIF 6–1
12.20 E2 Kristianstad FC 1–Åsums BK 1–3

1. Hjärsås/Värestorps IF vit 3 2 0 1 12–4 6
2. Kristianstads FC 1 3 1 1 1 4–5 4
3. Önnestads BoIF 3 1 1 1 4–7 4
4. Åsums BK 3 1 0 2 4–8 3

Grupp 6:
Tisdag 26 december:

09.50 A-hall Hanaskogs IS–Vanneberga IF 2–1
09.50 D-hall Linderöds IF–Everöds IF 5–2
11.05 E2 Hanaskogs IS–Linderöds IF 1–1
11.05 E1 Everöds IF–Vanneberga IF 2–5
12.20 A-hall Everöds IF–Hanaskogs IS 0–4
12.20 D-hall Vanneberga IF–Linderöds IF 3–0

1. Hanaskogs IS 3 2 1 0 7–2 7
2. Vanneberga IF 3 2 0 1 9–4 6
3. Linderöds IF 3 1 1 1 6–6 4
4. Everöds IF 3 0 0 3 4–14 0

Grupp 7:
Tisdag 26 december:

14.00 E1 FC Futsal Deluxe–Vittskövle IF 0–3 WO
14.00 E2 Winnö IF 2–Hörvikens IF 2 3–2
15.15 A-hall FC Futsal Deluxe–Winnö IF 2 0–3 WO
15.15 D-hall Hörvikens IF 2–Vittskövle IF 0–6
16.55 E1 Hörvikens IF 2–FC Futsal Deluxe 3–0 WO
16.55 E2 Vittskövle IF–Winnö IF 2 1–0

1. Vittskövle IF 3 3 0 0 10–0 9
2. Winnö IF 2 3 2 0 1 6–3 6
3. Hörvikens IF 2 3 1 0 2 5–9 3
4. FC Futsal Deluxe 3 0 0 3 0–9 0

Grupp 8:
Tisdag 26 december:

14.00 A-hall Österslövs IS–Backaryds SK 1–2
14.00 D-hall Ifö/Bromölla IF–Wä IF grön 8–0
15.40 E1 Österslövs IS–Ifö/Bromölla IF 0–6
15.40 E2 Wä IF grön–Backaryds SK 1–3
16.55 A-hall Wä IF grön–Österslövs IS 1–0
16.55 D-hall Backaryds SK–Ifö/Bromölla IF 3–2

1. Backaryds SK 3 3 0 0 8–4 9
2. Ifö/Bromölla IF 3 2 0 1 16–3 6
3. Wä IF grön 3 1 0 2 2–11 3
4. Österslövs IS 3 0 0 3 1–9 0

Grupp 9:
Tisdag 26 december:

14.25 E1 Broby IF–Bjärnums GoIF 2–2
14.25 E2 Åsums BK 2–Tollarps IF 1 2–1
15.40 A-hall Broby IF–Åsums BK 2 4–1
15.40 D-hall Tollarps IF 1–Bjärnums GoIF 0–3
17.20 E1 Tollarps IF 1–Broby IF 2–0
17.20 E2 Bjärnums GoIF–Åsums BK 2 1–0

1. Bjärnums GoIF 3 2 1 0 6–2 7
2. Broby IF 3 1 1 1 6–5 4
3. Tollarps IF 1 3 1 0 2 3–5 3
4. Åsums BK 2 3 1 0 2 3–6 3

Grupp 10:
Tisdag 26 december:

14.25 A-hall Fjälkinge IF–VMA IK 2 0–4
14.25 D-hall Kristianstad FC 2–Yngsjö IF 0–2
16.05 E2 Yngsjö IF–VMA IK 2 0–4
16.05 E1 Fjälkinge IF–Kristianstad FC 2 3–3
17.20 A-hall Yngsjö IF–Fjälkinge IF 3–1
17.20 D-hall VMA IK 2–Kristianstad FC 2 8–1

1. VMA IK 2 3 3 0 0 16–1 9
2. Yngsjö IF 3 2 0 1 5–5 6
3. Fjälkinge IF 3 0 1 2 4–10 1
4. Kristianstad FC 2 3 0 1 2 4–13 1

Grupp 11:
Tisdag 26 december:

14.50 E1 Skepparslövs IF–Hjärsås/Värestorps IF 0–3
14.50 E2 Näsby IF 2–Åhus HBK 2 10–1
16.05 A-hall Skepparslövs IF–Näsby IF 2 0–9
16.05 D-hall Åhus HBK 2–Hjärsås/Värestorps IF 0–4
17.45 E1 Åhus HBK 2–Skepparslövs IF 2–2
17.45 E2 Hjärsås/Värestorps IF–Näsby IF 2 0–2

1. Näsby IF 2 3 3 0 0 21–1 9
2. Hjärsås/Värestorps IF 3 2 0 1 7–2 6
3. Skepparslövs IF 3 0 1 2 2–14 1
4. Åhus HBK 2 3 0 1 2 3–16 1

 

32-delsfinaler:
Tisdag 26 december:
12.45 E1 Näsby IF 1–Winnö IF 1 4–0
12.45 E2 Rinkaby GoIF–Venestads IF 2–1 efter förl.
12.50 A-hall Viby IF–Broby IF orange 3–0 WO
13.10 E1 Önnestads BoIF–Tollarps IF 2 3–0
13.10 E2 Linderöds IF–Åsums BK 2–1
13.10 D-hall Ovesholms IF–Everöds IF 1–3
18.10 A-hall Hörvikens IF 2–Åsums BK 2 0–4
18.10 D-hall Wä IF grön–Kristianstad FC 2 0–2
18.40 E1 Tollarps IF 1–Åhus HBK 2 7–1
18.40 E2 Fjälkinge IF–Skepparslövs IF 3–2
18.40 A-hall Yngsjö IF–Österslövs IS 4–1
18.40 D-hall Hjärsås/Värestorps IF–FC Futsal Deluxe 3–0 WO

16-delsfinaler:
Tisdag 2 januari:
18.00 E1 Kristianstad FC 3–IFK Knislinge (1)
18.00 A-hall Ifö/Bromölla J–VMA IK 1 (2)
18.30 E1 Hjärsås/Värestorps IF vit–Näsby IF 1 (3)
18.30 A-hall Vittskövle IF–Rinkaby GoIF (4)
19.00 E1 Bjärnums GoIF–Viby IF (5)
19.00 A-hall Näsby IF 2–Everöds IF (6)
19.30 E1 Vanneberga IF–Önnestads BoIF (7)
19.30 A-hall Ifö/Bromölla IF–Linderöds IF (8)
20.00 E1 Winnö IF 2–Åsums BK 2 (9)
20.00 A-hall Kristianstad FC 1–Kristianstad FC 2 (10)
20.30 E1 Broby IF–Yngsjö IF (11)
20.30 A-hall VMA IK 2–Hjärsås/Värestorps IF (12)
21.00 E1 Backaryds SK–Tollarps IF 1 (13)
21.00 A-hall Hanaskogs IS–Fjälkinge IF (14)
21.30 E1 Wä IF orange–Åhus HBK 1 (15)
21.30 A-hall Hörvikens IF 1–Huaröds IF (16)

8-delsfinaler:
Onsdag 3 januari:
18.00 E1 Vinn 1/16: 1–Vinn 1/16: 2 (1)
18.30 E1 Vinn 1/16 3–Vinn 1/16: 4 (2)
19.00 E1 Vinn 1/16: 5–Vinn 1/16: 6 (3)
19.30 E1 Vinn 1/16: 7—Vinn 1/16: 8 (4)
20.00 E1 Vinn 1/16: 9–Vinn 1/16: 10 (5)
20.30 E1 Vinn 1/16: 11–Vinn 1/16: 12 (6)
21.00 E1 Vinn 1/16: 13–Vinn 1/16: 14 (7)
21.30 E1 Vinn 1/16: 15–Vinn 1/16: 16 (8)

Kvartsfinaler:
Söndag 7  januari:
10.00 E1 Vinn 1/8: 1–Vinn 1/8: 2 (1)
10.30 E1 Vinn 1/8: 3–Vinn 1/8: 4 (2)
11.00 E1 Vinn 1/8: 5–Vinn 1/8: 6 (3)
11.30 E1 Vinn 1/8: 7–Vinn 1/8: 8 (4)

Semifinaler:
Söndag 7  januari:
13.30 E1 Vinn kvart 1–Vinn kvart 2
14.00 E1 Vinn kvart 3–Vinn kvart 4

Final:
Söndag 7  januari:
16.00 E1 Vinn semi 1–Vinn semi 2

 

Damturneringen 2017/18:

Grupp 1:
Tisdag 26 december:

14.50 A-hall Näsums IF–IFK Knislinge 3–1
14.50 D-hall Ifö/Bromölla IF 1–Asarums IF FK 4–1
16.30 E1 IFK Knislinge–Ifö/Bromölla IF 1 1–3
16.30 E2 Asarums IF FK–Näsums IF 8–0
17.45 A-hall IFK Knislinge–Asarums IF FK 0–4
17.45 D-hall Näsums IF–Ifö/Bromölla IF 1 1–3

1. Ifö/Bromölla IF 1 3 3 0 0 10–3 9
2. Asarums IF FK 3 2 0 1 13–4 6
3. Näsums IF 3 1 0 2 4–12 3
4. IFK Knislinge 3 0 0 3 2–10 0

Grupp 2:
Tisdag 26 december:

15.15 E1 Hjärsås/Värestorps IF–Glimåkra IF 0–1
15.15 E2 Ifö/Bromölla IF 2–Wä IF 2–0
16.30 A-hall Wä IF–Hjärsås/Värestorps IF 1–2
16.30 D-hall Glimåkra IF–Ifö/Bromölla IF 2 3–2
18.10 E2 Wä IF–Glimåkra IF 0–6
18.10 E1 Ifö/Bromölla IF 2–Hjärsås/Värestorps IF 3–3

1. Glimåkra IF 3 3 0 0 10–2 9
2. Ifö/Bromölla IF 2 3 1 1 1 7–6 4
3. Hjärsås/Värestorps IF 3 1 1 1 5–5 4
4. Wä IF 3 0 0 3 1–10 0

Semifinaler:
Söndag 7 januari:

12.30 E1 Ifö/Bromölla IF 1–Ifö/Bromölla IF 2
13.00 E1 Glimåkra IF–Asarums IF FK

Final:
Söndag 7 januari:

15.30 E1 Vinn semi 1–Vinn semi 2