Blogg

Alliansen: Sextondelsfinaler 2/1

Tisdag 2 januari: Sextondelsfinaler herrar.
Onsdag 3 januari: Åttondelsfinaler herrar.
Söndag: 7 januari: Finaldag, kvartsfinaler herrar, semifinaler damer, final P16, final damer, final herrar.

Tisdag 2 januari:
Herrar, sexton
delsfinaler:
Kristianstad FC 3–IFK Knislinge 5–1 (3–0)
Målen: 1–0 Sebastian Nanasi, 2–0 Sufyan Abuzayda, 3–0 Oliver Melling, 4–0 Omar Zarini, 4–1 Felix Nilsson, 5–1 Omar Zarini.

Ifö/Bromölla J–VMA IK 1 3–4 (0–3)
Målen: 0–1 Kevin Persson, 0–2 Oliver Fransson, 0–3 Andreas Palmqvist, 1–3 Thomas Andersson, 1–4 Fredrik Jönsson, straff, 2–4 Zackarias Jönsson, 3–4 Albert Torén,

Hjärsås/Värestorps IF vit–Näsby IF 3–2 efter förlängning (1–1)
Målen: 0–1 Issmail Ibrahim, 1–1 Nexhat Halili, 1–2 Hayder Al-Saed, 2–2 Lukas Larsson, 3–2 Edvin Latifovic.

Vittskövle IF–Rinkaby GoIF 4–0 (1–0)
Målen: 1–0 Adam Nilsson, 2–0 Tobias Åkesson, 3–0 Jakob Topcu, 4–0 Ola Hurtig.

Bjärnums GoIF–Viby IF 2–1 efter förlängning (1–0)
Målen: 1–0 Simon Reinholdsson, 1–1 Sebastian Gunnarsson, 2–1 Wille Christiansson.

Näsby IF 2–Everöds IF 2–1 (0–1)
Målen: 0–1 August Persson, 1–1 Jakob Mesanovic, 2–1 Fisnik Zeka.

Vanneberga IF–Önnestads BoIF 1–2 (0–1)
Målen: 0–1 Felix Karlsson, 1–1 Erik Dahlqvist, 1–2 Daniel Vandelin.

Ifö/Bromölla IF–Linderöds IF 3–0 (2–0)
Målen: 1–0 Robin Cederberg, 2–0 André Stjärnstrand, 3–0 Elias Bouzaiene.

Winnö IF 2–Åsums BK 2 4–2 (2–1)
Målen: 1–0 Daniél Nilsson, 2–0 Fredrik Frank, 2–1 Robin Mustafa, 3–1 Fredrik Frank, 4–1 Emil Wendel, 4–2 Abdallah Saada.

Kristianstad FC 1 Orange–Kristianstad FC 2 Gul 8–1 (3–1)
Målen: 0–1 Hampus Persson, 1–1 Adam Mahmud, 2–1 Arlind Krazniqi, 3–1 Rasmus Hedlin, 4–1 Collin Carlsson, 5–1 Adam Mahmud, 6–1 Rasmus Hedlin, 7–1 Linus Axelsson, 8–1 Adam Mahmud.

Broby IF–Yngsjö IF 1–2 (1–0)
Målen: 1–0 Oliver Blennborn, 1–1 Kalle Perdegård, 1–2 Marcus Eriksson.

VMA IK 2–Hjärsås/Värestorps IF 5–2
Målen: 0–1 självmål, 0–2 Oscar Schuller, 1–2 Robin Holmqvist, 2–2 Daniel Kardum, 3–2 Oscar Hall, 4–2 Max-Ludwig Gustafsson Roslund, 5–2 Daniel Kardum.

Backaryds SK–Tollarps IF 1 1–8 (0–3)
Målen: 0–1 Jimmy Björk 0–2 Jimmy Björk, 0–3 Kalle Svensson, 0–4 Jacob Andersson, 0–5 Jimmy Björk, 0–6 Filip Haak, 0–7 Oscar Mårtensson, 1–7 David Eriksson, 1–8 Jimmy Björk.

Hanaskogs IS–Fjälkinge IF 2–1 (2–0)
Målen: 1–0 Albin Andersson, 2–0 Daniel Bengtsson, 2–1 Robin Olsson.

Wä IF orange–Åhus HBK 1 5–0 (3–0)
Målen: 1–0 Anton Edvardsson, 2–0 Adrian Karimani, 3–0 Anton Edvardsson, 4–0 Christoffer Sjöström, 5–0 Anton Edvardsson.

Hörvikens IF 1–Huaröds IF 0–2 (0–1)
Målen: 0–1 Robin Mårtensson, 0–2 Robin Mårtensson.

Publik: 723 betalande.

 

Onsdag 3 januari:
Herrar, åttondelsfinaler:

18.00 E1 Kristianstad FC 3–VMA IK 1 (1)
18.30 E1 Hjärsås/Värestorps IF vit–Vittskövle IF (2)
19.00 E1 Bjärnums GoIF–Näsby IF 2 (3)
19.30 E1 Önnestads BoIF—Ifö/Bromölla IF (4)
20.00 E1 Winnö IF 2–Kristianstad FC 1 (5)
20.30 E1 Yngsjö IF–VMA IK 2 (6)
21.00 E1 Tollarps IF–Hanaskogs IS (7)
21.30 E1 Wä IF orange–Huaröds IF (8)

Söndag 7 januari:
Herrar, kvartsfinaler:

10.00 E1 Vinn 1/8: 1–Vinn 1/8: 2 (1)
10.30 E1 Vinn 1/8: 3–Vinn 1/8: 4 (2)
11.00 E1 Vinn 1/8: 5–Vinn 1/8: 6 (3)
11.30 E1 Vinn 1/8: 7–Vinn 1/8: 8 (4)

12.00 prisutdelning Kristianstadsbladet, årets bästa spelare och tränare.

Damer, semifinaler:
12.30 E1 Ifö/Bromölla IF 1–Ifö/Bromölla IF 2
13.00 E1 Glimåkra IF–Asarums IF FK

Herrar, semifinaler:
13.30 E1 Vinn kvart 1–Vinn kvart 2
14.00 E1 Vinn kvart 3–Vinn kvart 4

Pojkar 16, final:
14.30 E1 Kristianstad FC 2–Mjällby AIF

15.00 prisutdelning Kristianstadsbladet, årets bästa spelare, tränare och domare.

Damer, final:
15.30 E1 Vinn semi 1–Vinn semi 2

Herrar, final:
16.00 E1 Vinn semi 1–Vinn semi 2