Brottarfotboll i Mala och KFC-hjälte i Tjeckien

Fotbollsbloggen, Silly season

Det är en tag sedan nu, men silly-listan är tillbaka med några nya övergångar och några lite äldre som jag är skyldig er från den intensiva perioden runt seriestarten. Här är nu en ny samlad uppdatering.

Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

***
Thordis Sigfusdottir, isländsk yttermittfältare i Kristianstads DFF, lånas ut till Thor-Ka på Island under VM-uppehållet i jakt på speltid.

***
Fatos Gashi tvekade in i det längsta om han skulle köra ett år till med Wä IF. Det blev en fortsättning, men också ett tidigt uppbrott och förra fredagen gjorde han debut för sin nya klubb Gärds Köpinge borta mot GOF.

***
Målvakten Lucas Strid har lämnat Kalmar och är tillbaka i Edenryds IF. Klubben har även förstärkt med Edenryd-fostrade Elliot Andersson från Ifö/Bromölla IF via ett låneavtal.

***
Forwarden Omar Dampha är inlånad till Kristianstad FC från Mjällby och förre KFC-backen Truls Verngren hittas numera hos seriekonkurrenten Torns IF. Argentina-duon Paulo Ippolito och Maximiliano Cabana är kvar europeisk fotboll och spelar numera i Tjeckien i FK Litomericko i tredjeligan respektive FK Viktoria Zizkov i andraligan.

***
Mjällby-lånet Saif Shallal och Nosaby IF har gått skilda vägar och Saif noterades nyligen för tre mål för Bromölla i en U-lagsmatch mot Hässleholms IF. Lagom till premiären fick Nosaby IF in mittfältsduon Daniel Alarcon MacCallum, senast i Södertälje FK, och Anton Bloom, som är tillbaka efter en kort sejour i Kristianstad FC.

***
Filip Nilsson, med Wä IF som moderklubb, spelar med Mjällby AIF i P19 Allsvenskan men har också ett avtal som innebär att han även kan representera Hörvikens IF i division 3.

***
Gazmend Xhemajli, med förflutet i dåvarande Kristianstads FF, har hittat tillbaka till Österås och Hässleholms IF efter en säsong i FBK Balkan i division 3.

***
Unge målvakten Max Aronsson har lånats in till Näsby IF från Kristianstad FC för att skaffa sig seniorerfarenhet. Bröderna Boldur, Tony (back) och Andreas (målvakt), har anslutit till Grönevi från Mala IF.

***
Mattias Häggström, senast i Tosteberga/Nymölla IF och tidigare även i Ifö Bromölla IF, representerar numera Näsums IF.

***
BK Ore-brottaren Anton Olsson, som tog SM-silver i 82-kilosklassen i våras, har vägt in sig i Mala IF:s trupp i femman. Bland de sena nytillskotten finns även Bashar Joumaa från Perstorp Bälinge.

***
Mikael Larsson och Viktor Sundström, för många kända som hockeyspelare i Kristianstads IK, är nyregistrerade för Tosteberga/Nymölla IF som numera håller till i division 7. Mårten Persson, Joel Persson, Tobias Andersson och Carl-Johan Francke, gör alla comeback, Ola Karlsson är tillbaka från Kamp, Daniel Westerlin kommer från Vankiva, Rui Ribeiro från Kiaby och Marcus Thim och Olle Andersson är nyregistrerade. Sebastian Persson har lämnat för Sölve BK och Tim Holmquist har återvänt till Edenryd.

***
Hårt skadedrabbade Linnéa Jonasson, med två korsbandsskador bakom sig, ger fotbollen en ny chans och har gjort comeback i Röke IF i damtvåan.

***
Nadja Andersson, tidigare flitig målgörare i Ifö Bromölla IF, har gjort comeback efter att ha fått barn och gör numera sina mål för Wä IF i damtrean.

***

Superettan:
Mjällby AIF

In: Gísli Eyjólfsson, Breidablik (lån), Ottar Magnus Karlsson, Trelleborgs FF, Carljohan Eriksson, Jönköping, Pavle Vagic, Malmö FF (lån), Felix Konstandeliasz, Malmö FF (lån), Mohanad Jeahze, Brommapojkarna, Max Watson, Jönköpings Södra (lån).
Ut:
 Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, Assyriska IK, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum, Oscar Ekman, Asarum, Oskar Sverrisson, Häcken, Axel Norén, Gefle, Prosper Kasim, Birmingham Legion FC (USA), Omar Dampha, Kristianstad FC (lån).
Tränare: Milos Milojevic.

Division 1:
Kristianstad FC

In: Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby, Linus Svensson, IFK Hässleholm, André Andersson, Hörviken, Danny Gunnarsson, IFK Hässleholm, Yonathan Getachew, Västerås SK, Eddie Tran, Varbergs BoIS, Teddy Bergqvist, Malmö FF (utlånad till Varberg), Felix Bindelöv, Karlslund, Omar Dampha, Mjällby (lån).
Ut: Nicolas Pena, klubb ej klar, Dardan Dakaj, FC Rosengård, Oskar Malmgren, Lunds BK, Guido Barryero, Robertino Kljajic, Niklas Jönsson, Eskilsminne, Truls Verngren, Torn, Noah Christoffersson, Trelleborgs FF, Anton Bloom, Nosaby, Paulo Ippolito, FK Litomericko (Tjeckien), Maximiliano Cabana, FK Viktoria Zizkov (Tjeckien), Elvis Rama, Näsby.
Tränare: Besnik Llazani.

Division 2:
Ifö/Bromölla IF

In: Sebastian Carrblad, Hässleholms IF, Jacob Karlsson, Mjällby AIF U19, Zacarias Jönsson och Albert Thorén flyttas upp från egna leden, Ameer Naseer, comeback, senast i IFK Hässleholm.
Ut: Adam Winnberg, Nosaby, Fredrik Johansson, slutar, André Reinholdsson, Trelleborgs FF, August Nilsson, Åhus HBK.
Tränare: Hampus Lundquist.

Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF, Adam Winnberg, Bromölla, Viktor Pettersson, IFK Osby, Linus Andersson, Mjällby AIF U19, Simon Fredriksson, IFK Osby, Kevin Sjöström, IFK Osby U19, Philip Persson, Mjällby (lån), Aram Abed, Sandviken, Christian Martincu, Sölvesborg, Daniel Alarcon MacCallum, Södertälje FK, Anton Bloom, Kristianstad FC.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, Marcus Thuvesson, Fjälkinge, Jesper Eriksson, Glimåkra, Julian Grozdanovski, Kristianstad FC, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Benjamin Fadi, Karlskrona, Linus Lindfors, Kalle Rydhög, VMA, Alexander Brajic, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Christian Folin (ny från Hässleholms IF).

IFK Hässleholm
In: Nikola Zivanovic, Lilla Torg, Mattias Jönsson, Lilla Torg, Mustafa Owaid, Hässleholms IF, Derrick Dixon, Bullermyren.
Ut: Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala, Linus Svensson, Kristianstad FC, Tommy Filipovic, Klippan, Gustav Lindroth, Sölvesborg, Danny Gunnarsson, Kristianstad FC, Adam Larsson, Hässleholms IF, Joel Andersson, slutar.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).

Hässleholms IF
In: Arber Sabani, Mala, Otto Nilsson, Osby, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge, Adam Larsson, IFK Hässleholm, Oscar Widmark, Anton Branting och Ludvig Pernetun, flyttas upp från egna leden, Florent Stagova, Näsby, Gazmend Xhemajli, FBK Balkan.
Ut:
Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar, Haris Crnalic, Mala, Sebastian Carrblad, Bromölla, Alexander Wilson, Höör, Kristian Brymora, Niazi Smail, Anton Henryson, slutar, Joel Svensson, Finja, Bekim Rosenberg, Vinslöv, Harley Willard, UMF Vikingur Olafsvik, Mustafa Owaid, IFK Hässleholm, Kevin Zenthio, Bjärnum.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).

Division 3:
Sölvesborgs GIF
In: Samir Blekic, Hörviken, Johannes Nilsson, Hörviken, Samuel Jonsson, VMA, Gustav Lindroth, IFK Hässleholm, Amer Habul, FK Karlskrona, Oscar Skarp, Ljungby, Magnus Andersson, Vittskövle, William Stjernberg, Mjällby AIF U19.
Ut: Jiovanni Landu Puati, Näsum, Haris Sinanovic, Jämshög, Karl Truedsson, Näsum, Christian Martincu, Nosaby.
Tränare: Daniel Nilsson (ny).

Division 4:
Fjälkinge IF
In:
Hampus Olsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Gustav Svensson, Önnestad, Hayder Ali Glimåkra, Marko Zebic, comeback, senast i Nosaby, Tim Hansson, Önnestad, Filip Nilsson, Önnestad, Marcus Thuvesson, Nosaby, Johannes Mårtensson, Yngsjö.
Ut:
Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga, Sebastian Ristevski, Kiaby, Oscar Ohlin, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby, Eric Bondesson, Linderöd, Andreas Sterner, Åhus HBK, Marcus Lovén, Åhus HBK, André Ekberg, paus, Oliver Jönsson Borgström, paus.
Tränare: Robin Olsson.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg, Arlind Krasniqi, Kristianstad FC, Adam Mahmud, Kristianstad FC, Alexander Brajic, Nosaby.
Ut: Erlind Halili, Åsum, Rasmus Rosengren, Fjälkinge, Rasmus Bertilsson, Tollarp, Fiton Buzuku, Kamp, Oskar Jansson, slutar, Lukas Larsson, Knislinge.
Tränare: Martin Michalski (ny).

IFK Osby
In: Kristoffer Blom, Mala, Viktor Nordqvist, Jägersborg, Gabriel Granqvist, Sibbhult, Emil Nilsson, Bjärnum, Jonny Ahlbin, Röke, Ludwig Melin, Röke, Gabriel Nilsson, Röke/Vankiva. 
Ut: 
Edem Hetcheli, USA, Haris Hamzic, Räppe, Niklas Stenfeldt-Karlsson, Höör, Viktor Pettersson, Nosaby, Linus Persson, Älmhult, Anthony Svenning, Kvarnby, Vilgot Clauss, FC Trollhättan, Juan Urena, Adrian Mosquera, Otto Nilsson, Hässleholms IF, Simon Fredriksson, Nosaby, Ekrem Dibrani, Örkelljunga, Oskar Lejroth, Värnamo.
Tränare: Mattias Nilsson.

Näsby IF
In: Djengiz Shefkiu, Wä, Hajriz Shefkiu, Wä, Erlind Halili, Åsum, Nexhat Halili, FC Örkelljunga, Fahrudin Zigovic, Kristianstad FC U19, Sharif Alizadeh, Torn U19, Haydar Dalal, Winnö, Shaid, Kristianstad FC, Ari Abdullah, comeback, Elvis Rama, Kristianstad FC, Astrit Mehmeti, Nosaby, Florent Selaci, Hjärsås/Värestorp, Max Aronsson, Kristianstad FC (lån), Tony Boldur, Mala, Andreas Boldur, Mala.
Ut: Rasmus Larsson, Huaröd, Drilon Hajdari, slutar, Ali Al-Hamadi, Wä, Amir Sadiq, Huaröd, Sanjin Tufek, Wä, Kadri Bucolli, Huaröd, Rikard Ibrahim, VMA, Yaser Ezat, Sibbhult, Jakub Mesanovic, Hayder Layth, Winnö, Salah Abdulkadir Ali, Sibbhult, Egzon Shala, Sibbhult, Deeb Aqall, Sibbhult, Florent Stagova, Hässleholms IF, Besart Binaku, Vilan BoIS.
Tränare:
Sejdi Bajrami.

Vanneberga IF
In:
Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF, Tobias Block, Åhus HBK, Kristoffer Persson, Yngsjö, Alex Wendel, Åhus IF, Fredrik Johansson, comeback, Erik Dahlqvist, comeback, Simon Strömberg, IF Rejban, Marcus Eriksson, Yngsjö, Albin Andersson, Hanaskog.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar, Alfons Hult, Åhus HBK, Jonathan Nilsson, slutar.
Tränare: Jens Larsson.

VMA IK
In: Niclas Carlsson, Knislinge, David Winnberg, Åsum, Kalle Rydhög, Nosaby, Rasmus Nilsson, comeback, Rikard Ibrahim, Näsby, Robin Winnberg, Åsum, Jimmy Rossander, Åsum.
Ut:
Oliver Fransson, Knislinge, Isak Hårsmar, Tollarp, Ola Lindahl, Balsby, Samuel Jonsson, Sölvesborg, Anton Nilsson, Glimåkra, Jusuf Merdzic, Viby.
Tränare: Stefan Persson.

 

Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF

In: Kevin Zenthio, Hässleholms IF, Axel Ericsson, IFK Hässleholm U19, Rasmus Martinsson, Farstorp, Emil Nilsson, uppflyttad från egna leden, Hugo Lindhé, comeback, Elias Ulfvik, IFK Hässleholm J.
Ut:
Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke, Jhonjairo Calderon, Mala, Noah Nilsson, Farstorp, Niklas Borgström, Mala, Emil Nilsson, Osby, William Davidsson, Farstorp.
Tränare: Martin Olofsson.

Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra, Måns Lilja, Östanå, Karl Persson, Sibbhult, Alfred Olsson, Venestad, Kevin Möllerström, Östanå.
Ut: Viggo Bengtsson, Osby, Asmer Mohamed, Viby.
Tränare: Stefan Hansson.

Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum, Denis Elshani, Kamp, Hamse Daher, Sölve, Adnan Muslic, Vittsjö, Joel Larsson, Önnestad, Idle HarumBromölla J, Tim Holmquist, Tosteberga/Nymölla, Elliot Andersson, Bromölla (lån), Lucas Strid, comeback.
Ut: Johan Lindhe.
Tränare:
Linus Rosenblad Nilsson.

Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå, Anton Nilsson, VMA.
Ut:
Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp, Hayder Ali, Fjälkinge, Svante Johansson, Osby FF.
Tränare:
Göran Sundholm (ny från Nosaby J).

Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv, Albin Andersson, Vanneberga IF, Abiel Kifle, Östra Sönnarslöv, Jonathan Nilsson, Knislinge.
Tränare: Mikael Ekdahl.

Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv, Omar Chehade, Örkelljunga, Haris CrnalicHässleholms IF, Jhonjairo Calderon, Bjärnum, Niklas Borgström, Bjärnum, Anton Johansson, IFK Hässleholm U, Hussam Sherzad, Perstorp Bälinge, Anton Olsson, Bashar Joumaa, Perstorp Bälinge.
Ut: Kristoffer Blom, Osby, Arber Sabani, Hässleholms IF, Muhamed Resulovic, Örkelljunga, Robert Rosén, Farstorp, Jonathan Nilsson, Röke/Vankiva, Hakan Guven, Vinslöv, Tony Boldur, Näsby, Andreas Boldur, Näsby.
Tränare: Haris Crnalic (ny).

Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg, Linus Lönnestig, Jämshög, Karl Truedsson, Sölvesborg, Andreas Andersson, Högadal, Mattias Häggström, Tosteberga/Nymölla.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Tränare: Tobbe Björk.

Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsum, Christoffer Peghmo, Österslöv, Oliver Gustafsson, Knislinge, Jesper Cederholm, comeback, Gustav Johnsson, Linderöd, Robert Johnsson, Linderöd, Simon Olsson, Önnestad.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge, Fabian Sandgren, Vittskövle, Jakob Fröjd Åhus HBK.
Tränare: Peter Lindquist.

Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd, Isak Hårsmar, VMA, Filip Rönnholm, Linderöds IF, Daniel Wandelin, Önnestad, Niklas Ohlsson, Önnestad, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp, Hugo Strömberg, Mjällby U, Nihad Kusmic, comeback tidigare IFK Värnamo.
Ut: Theodor Strömberg, IF Mölndal, Mattias Thurban, Balsby.
Tränare: Robert Wanstadius.

Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF, Ludvig Nilsson, Önnestad, Emil Zail, Åsum, Daniel Lindström, Önnestad, Hayder Layth, Näsby.
Ut: Jusuf Merdzic, VMA, Haydar Dalal, Näsby.
Tränare: Claes Magnusson.

Åhus IF
In: Mikael Bergqvist, Sölvesborgs GoIF, Kristoffer Svensson, comeback.
Ut:
Simon Nilsson, Tollarp, Alex Wendel, Vanneberga IF.
Tränare: Mats Johansson.

 

Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In:
Timus Åkesson, Huaröd, Fabian Sandgren, Ovesholm, Albert Nilsson, Nosaby J, Andreas Pålsson, Nosaby J, Ola Thorsson, Everöd, Rasmus Nyman, Linderöd.
Ut:
Christoffer Olsson, Rinkaby, Jimmy Olsson, Åhus HBK, Adam Nilsson, Åhus HBK, Tobias Lindholm, Brösarp, Jimmie Andersson, Rinkaby, Magnus Andersson, Sölvesborg.
Tränare: Torbjörn Nilsson.

Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Christian Olsson, Viby, Filip Andersson, Asarum, Emre Cicek, Hässleholms IF, Filip Åkesson, Bjärlöv, Johan Lindgren, Bjärlöv, Ali Özgür, Bjärlöv, Carl Dicksson, Bjärlöv, Jonatan Adolfsson, Bjärlöv.
Ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Jonas Holmberg, Fjälkinge, Marcus Eriksson, Vanneberga IF, Johannes Mårtensson, Fjälkinge, Steven Al-Khori, Rinkaby, David Lindgren, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Fredrik Lindeberg och Filip Larsson.

 

Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In:
Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF, Mehdi Akbari, Vinslöv, Ludvig Filipsson, Hässleholms IF J, Elias Lindh, Hässleholms IF J, Jakob Nilsson, Markaryd, Khaled Al-Ali, Hässleholm Freeflow, Hamed Rahimi, comeback, Beniamin Gheorghe, Farstorp.
Ut: 
Martin Nilsonius Jönsson, Mala.
Tränare: Jonas Osberg.

Farstorps GoIF
In:
 Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J, Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF, Linus Månsson, FC New Life, Noah Nilsson, Bjärnum, Elias Lindström, Finja, Dan Olofsson, Hässleholms IF, William Davidsson, Bjärnum, André Varga, Vittsjö, Putte Kronholm, Hörja, Robert Rosén, Mala, Anton Andersson, comeback, Tobias Kristensson, comeback.
Ut: 
Daniel Nordgren, slutar, Rasmus Martinsson, Bjärnum, Marius Agrisan, Tyringe, Beniamin Gheorghe, Ballingslöv.
Tränare: Henrik Thelaus.

Finja IF
In:
Joel Svensson, Hässleholms IF, Pontus Ernstsson, IFK Hässleholm J, Albin Persson, comeback, Axel Persson, comeback.
Ut:
Elias Lindström, Farstorp, Johan Nyström, Kopparmöllan.
Tränare: Magnus Andersson.

Hästveda IF
In: 
Albin Nilsson, Hässleholms IF, Simon Nilsson, Önnestad, Pontus Christiansson, Vankiva, Tobias Isinger, comeback.
Ut:
Lukas Persson, IFK Hässleholm J.
Tränare:
Fredrik Bredvad-Jensen.

Hörja IF
In:
Calle Claesson, Röke, Rasmus Ivan, comeback, Oskar Nyberg, comeback.
Ut:
Putte Kronholm, Farstorp, Oskar Tveit, Eket.
Tränare: Fredrik Branting.

IFK Knislinge 
In: Oliver Fransson, VMA, Anton Nordgren, Gärds Köpinge, Lukas Larsson, Hjärsås/Värestorp, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Richard Schacher, comeback.
Ut:
Albin Renud, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket, Oliver Gustafsson, Ovesholm, Niclas Carlsson, VMA, Markus Rytterdal, Östanå, Anton Kvant, Strömsborg.
Tränare: Adnan Avdic.

Jägersborgs IF
In: Sebastian Juhlin, Össjö, Jim Ek, Glimåkra, Lukas Johansson, Älmhult, Jonathan Lennartsson, comeback, Erik Dahlin, comeback.
Ut:
Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra, Viktor Nordqvist, Osby, Mergim Curri, Strömsborg.
Tränare: Mikael Johansson (ny).

Lönsboda GoIF
In: 
Alexander Månsson, comeback, Simon Olofsson, Treby, Fabian Andersson, Treby, Rasmus Bjursgård, Treby, Rasmus Nilsson, Treby, Billy Känno, Treby, Nima Aghdasi, Örkelljunga.
Ut: 
Mattias Pettersson, slutar.
Tränare: Mikael Olofsson.

Sibbhults IF
In: 
Emil Stenberg, Östanå Bruk, Alex Johansson, Östanå Bruk, Egzon Shala, Näsby, Yaser Ezat, Näsby, Salah Abdulkadir Ali, Näsby, Deeb Aqall, Näsby, Ahmed Shala, Vilan BoIS.
Ut:
Didrik Nilsson, Glimåkra, Karl Persson, Broby, Gabriel Granqvist, IFK Osby.
Tränare: Magnus Nilsson.

Tyringe IF
In:
Mathias Lindgren, Vankiva, Marius Agrisan, Farstorp, Tobias Fredriksson, comeback.
Ut:
Julius Senoga, Hässleholms IF, Jess Olsen, Rössjöholm.
Tränare: Torbjörn Ekstrand.

 

Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In:
Mattias Billgren, Åsum, Ola Lindahl, VMA, Bertil Lundin, Österslöv, Mattias Thurban, Tollarp.
Ut:

Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF, Andreas Åkerström, comeback, Johan Åkerström, comeback, Jesper Brorsson, comeback, Henrik Persson, comeback, Simon Jönsson, Vanneberga FF, Michael Johansson, Österslöv, Fahrudin Dusinovic, Österslöv, Ali Haidar, Österslöv.
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF, Rui Ribeiro, Tosteberga/Nymölla.

Nävlinge IF
In: Ali Hosseini, Tollarp J, Lucas Utbult, Everöd, Jesper Karlsson, Sösdala, Filip Svensson, comeback, Markus Svensson, comeback, Linus Wennerlund, comeback.
Ut:
Timmy Jonsson, Vinslöv, Kevin Lövgren, Röke/Vankiva, Joel Åkerfeldt, Röke/Vankiva.
Tränare: Johan Hansson (ny).

Rinkaby GoIF
In: 
Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS, Arvid Ask, senast i Kristianstad FC, Christoffer Olsson, Vittskövle, Jonas Jamhour, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Åsum, Mohamed Ahmed, Huaröd, Jimmie Andersson, Vittskövle, Steven Al-Khori, Yngsjö, Pontus Jönsson, Gärds Köpinge.
Ut:
Magnus Johansson, Venestad, Jens Hellberg, Önnestad, Javier Leiva Guerra, Gärds Köpinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson.

Skepparslövs IF
In: 
Besnik Llazani, Wä, Andreas Persson, Wä, Thomas Clementson, Åsum, Anders Åkesson, Glemmingebro, Felix Lavesson, Röke.
Ut: 
Jonas Jamhour, Rinkaby, Martin Michalski, tränare i Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Michael Davidsson.

Venestads IF
In:
Magnus Johansson, Rinkaby.
Ut:
Alfred Olsson, Broby, Martin Nilsson, slutar.
Tränare: André Nilsson.

Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK, Waseem Jafleh, Ariana FC, Basel Jafleh, nyregistrering, Asmer Mohamed, Broby, Jusuf Merdzic, VMA.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö, Ahmed Nasser, Gärds Köpinge, Rasim Bajrektarevic, Bjärlöv, Besmir Maloku, Bjärlöv.
Tränare: Peter Harrison.

Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge, Jesper Gedenryd, Österslöv, Bekim Rosenberg, Hässleholms IF, Hakan Guven, Mala.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala, Mehdi Akbari, Ballingslöv.
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson.

Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd, Ali Al-Hammadi, Näsby, Zack Lindvall Fritz, Önnestad, Fitim Selaci, Österslöv, Omed Shateri, Åhus HBK, Olle Månsson, klubb okänd, Sanjin Tufek, Näsby.
På väg in:
Omed Samin, tidigare i Åhus HBK.
Ut:
Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum, Djengiz Shefkiu, Näsby, Charlie Madsen Nilsson, flyttar till Danmark, Arlind Krasniqi, slutar, Hajriz Shefkiu, Näsby, Fatos Gashi, Gärds Köpinge.
Tränare: Michael Engleson.

Åhus HBK
In: Andreas Sterner, Fjälkinge, Jimmy Olsson, Vittskövle, Adam Nilsson, Vittskövle, Marcus Berg, Bjärlöv, Oliver Nilsson, BK Union, August Nilsson, Bromölla, Jakob Fröjd, Ovesholm, Alfons Hult, Vanneberga, Marcus Lovén, Fjälkinge, Johan Palmbehag, Vanneberga.
Ut:
Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17, Viktor Freij, Åsum, Linus Persson, Everöd, José Alvarez Rodrigues, Gärds Köpinge, Omed Shateri, Wä.
Tränare: Stefan Reimer (ny).

Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U, Viktor Freij, Åhus HBK.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm, Mattias Billgren, Balsby, Thomas Clementson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Rinkaby, Emil Zail, Winnö, David Winnberg, VMA, Robin Winnberg, VMA, Jimmy Rossander, VMA, Erlind Halili, Näsby.
Tränare: Jörgen Carlsson (ny) och Måns Alm (ny).

Önnestads BoIF
In:
Jens Hellberg, Rinkaby.
Ut:
Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge, Ludvig Nilsson, Winnö, Tim Hansson, Fjälkinge, Filip Nilsson, Fjälkinge, Markus Johansson, Degeberga, Daniel Wandelin, Tollarp, Niklas Ohlsson, Tollarp, Simon Olsson, Ovesholm, Daniel Lindström, Winnö, Linus Nilsson, Bjärlöv, Fredrik Wandelin, Bjärlöv, Joel Larsson, Edenryd, Zack Lindvall Fritz, Wä, Simon Nilsson, Hästveda, Emil Persson, Everöd.
Tränare: Oskar Lindström (ny).

Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In:
Ahmed Walli, Österslöv, Christian Andersson, Österslöv, Hemat Amarkhail, Österslöv, Eldin Avdic, Bjärlöv, Dennis Karlsson, Österslöv, Rasmus Larsson, Näsby, Amir Sadiq, Näsby, Pajtim Sulejmani, comeback senast i Näsby, Milot Kryeziu, Bjärlöv, Kadri Bucolli, Näsby, Arber Sulejmani, comeback, Daniel Salazar Ortega, klubblös.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv, André Freyer, Tollarp, Hannes Roth, Degeberga, Timus Åkesson, Vittskövle, Mohamed Ahmed, Rinkaby.
Tränare: Martin Basti och Pajtim Buzolli.

Linderöds IF
In:
Eric Bondesson, Fjälkinge, Linus Gustafsson, Tollarp J, Pontus Jönsson, Östra Sönnarslöv, Mohammed Hassoun, Everöd.
Ut:
Mattias Berggren, Gärds Köpinge, Gustav Johnsson, Ovesholm, Robert Johnsson, Ovesholm, Filip Rönnholm, Tollarp, Rasmus Nyman, Vittskövle.
Tränare: Mattias Strandkvist (ny).

Sösdala IF
In:
Andreas Lindqvist, Bjärlöv, Oskar Eriksson, Sebastian Larsson, Tjörnarp, Nils-Peter Kinhult, Hässleholms IF, Arkan Mirzayi, Alexander Karlsson.
Ut:
Jesper Karlsson, Nävlinge.
Tränare:
Dan Sandberg.

 

Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In: 
Linus Nilsson, Önnestad, Fredrik Wandelin, Önnestad, Rasim Bajrektarevic, Viby, Besmir Maloku, Viby.
Ut:
Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala, Nertil Cana, Gärds Köpinge, Valon Haxhaj, Gärds Köpinge, Marcus Berg, Åhus HBK, Eldin Avdic, Huaröd, Filip Åkesson, Yngsjö, David Lindgren, Yngsjö, Johan Lindgren, Yngsjö, Ali Özgür, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonatan Adolfsson, Yngsjö, Milot Kryeziu, Huaröd.

FC New Life (utgått)
In:
Ut: 
Linus Månsson, Farstorp.

IK Kamp
In: Aleksandar Dimitrijevic Jensen, klubblös, Niklas Andersson, Tosteberga/Nymölla, Emanuel Müller, nyregistrering, Fiton Buzuku, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Daniel Strid, Näsums IF, Denis Elshani, Edenryd, Ola Karlsson, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Thomas Svensson.

Osby FF
In: 
Pontus Hildingsson, IFK Osby, Dennis Marthell, IFK Osby, Albin Hardö, IFK Osby, Emil Hagelvik, IFK Osby, Adam Idström, IFK Osby, Erik Malmberg, IFK Osby, Svante Johansson, Glimåkra, Hampus Gadd, IFK Osby, Abdulrahman Mobaed, IFK Osby, Mohammed Hawa, IFK Osby, Noah Idström, IFK Osby, Mahmoud Kngo, IFK Osby, Danial Mohaseni, IFK Osby, Mahdi Nabizada, IFK Osby, Calle Nilsson, IFK Osby, Oscar Pettersson, IFK Osby, Abbas Rezai, IFK Osby, Ahmet Shala, IFK Osby, Ammar Shihabi, IFK Osby, Måns Svensson, IFK Osby, Fahim Tajik, IFK Osby.
Ut:
Inga.
Tränare:
Adnan Becirovic.

Röke IF/Vankiva IF
In: Oskar Olsson, Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum, Jonathan Nilsson, Mala, Carl Persson, IFK Hässleholm J, Kevin Lövgren, Nävlinge, Joel Åkerfeldt, Nävlinge.
Ut:
 Rikard Reimers, Mala, Felix Lavesson, Skepparslöv, Jonny Ahlbin, Osby, Ludwig Melin, Osby, Anton Pramberg, Lilla Torg, Mathias Lindgren, Tyringe, Pontus Christiansson, Hästveda, Dennis Christiansson, Örkelljunga, Calle Claesson, Hörja, Gabriel Nilsson, IFK Osby, Daniel Westerlin, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Ola Bertilsson och Peter Leo.

Strömsborgs IF
In:
Anton Kvant, Knislinge, Mergim Curri, Jägersborg, Patrik Persson, comeback, Anton Kvant, Knislinge.
Ut:
Fredrik Nilsson, Östanå.
Tränare:
Emanuel Pamp.

Treby IF
In:
Ut:
 Simon Olofsson, Lönsboda, Fabian Andersson, Lönsboda, Rasmus Bjursgård, Lönsboda, David Sernefell, Älmhult, Philip Nilsson, Älmhult, Rasmus Nilsson, Lönsboda, Billy Känno, Lönsboda.
Tränare: Charis Andris (ny).

Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby, Pelle Krämer, klubblös, Aklexander Lodin, klubblös, Hampus Söderström, klubblös, Lorenzo Cehlin, comeback.
Ut: Henrik Jonasson, Vittsjö, Stefan Olofsson, Vittsjö, Fredrik Gullber, Vedby/Rönne.
Tränare:
Morgan Nilsson.

Vittsjö GIK
In: Henrik Jonasson, Wisseltofta, Stefan Olofsson,Wisseltofta, Alexander Bäfwer, Verum, Viggo Larsen, Hässleholms IF J, Petur Bergvin Fridriksson, Hafnarfjördur, Jonas Nowrozi, Bjärnum.
Ut: Adnan Muslic, Edenryd, André Varga, Farstorp, Bastian Sandberg, Tjörnarp.
Tränare: Lars-Göran Edfors och Jörgen Thurn.

Östanå Bruks IF
In: Markus Rytterdal, Knislinge, Fredrik Nilsson, Strömsborg, Kevin Holst, klubblös, Jerry Hubertsson, klubblös.
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra, Måns Lilja, Broby, Jimmie Ljunggren, Hanaskog, Kevin Möllerström, Broby, Emil Stenberg, Sibbhult, Alex Johansson, Sibbhult.
Tränare: Jörgen Svantesson (ny).

Österslövs IS (har dragit sig ur seriespelet)
In:
Ut:
Ahmed Walli, Huaröd, Rasmus Ingvert, Åsum, Christian Andersson, Huaröd, Atdhe Metaj, Gärds Köpinge, Christoffer Peghmo, Ovesholm, Bertil Lundin, Balsby, Hemat Amarkhail, Huaröd, David Silva Gonzalez, Gärds Köpinge, Dennis Karlsson, Huaröd, Jesper Gedenryd, Vinslöv, Simon Jönsson från Vanneberga FF, Michael Johansson, Kiaby, Fitim Selaci, Wä, Fahrudin Dusinovic, Kiaby, Ali Haidar, Kiaby.

 

Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In: 
Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd, Markus Johansson, Önnestad.
Ut: 
Oliver Kjellkvist, Brösarp.

Everöds IF
In: Linus Persson, Åhus HBK, Emil Persson, Önnestad.
Ut:
 Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga, Lucas Utbult, Nävlinge, Mohammed Hassoun, Linderöd, Ola Thorsson, Vittskövle.

Gärds Köpinge IF
In: Atdhe Metaj, Österslöv, Nertil Cana, Bjärlöv, Valon Haxhaj, Bjärlöv, Mattias Berggren, Linderöd, Arben Islami, Jonathan Alvarsson, senast i Ovesholm, Javier Leiva Guerra, Rinkaby, José Alvarez Rodrigues, Åhus HBK, David Silva Gonzalez, Österslöv, Ahmed Nasser, Viby, Fatos Gashi, Wä.
Ut: Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum, Pontus Jönsson, Rinkaby, Anton Nordgren, Knislinge.

Tosteberga/Nymölla IF
In: Mikael Larsson, nyregistrering, Viktor Sundström, nyregistrering, Mårten Persson, comeback, Joel Persson, comeback, Tobias Andersson, comeback, Carl-Johan Francke, comeback, Ola Karlsson, Kamp, Daniel Westerlin, Vankiva, Rui Ribeiro, Kiaby, Marcus Thim, nyregistrering, Olle Andersson, nyregistrering.
Ut: Niklas Andersson, Kamp, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Albin Axelsson, Hörviken, Sebastian Åkerman, Kristianopel, Pontus Brynö, Hörviken, Mattias Häggström, Näsum, Sebastian Persson, Sölve BK, Tim Holmquist, Edenryd.
Tränare:
Ulf Brynö och Stefan Karlsson (nya).

Vanneberga FF
In:
Ut: 
Viktor Ingvarsson, Kiaby, Simon Jönsson, Kiaby.

Vilan BoIS (Östra Sönnarslövs IF)
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm, David Lindgren, Yngsjö, Besart Binaku, Näsby, Drilon Shala, comeback, Abdinur Ali Hussein, IFK Hässleholm P19.
Ut: Zeid Abbas, Åsum, Pontus Jönsson, Linderöd, Ahmed Shala, Sibbhult.

 

 

Damallsvenskan:
Kristianstads DFF

In:  Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo, Elin Vaughan, Asarum.
På väg in: Lova Hansson, Asarum.
Ut:
Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, KAA Gent (Belgien), Ogonna Chukwudi, Djurgården.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.

Vittsjö GIK
In: Sabrina D’Angelo, North Carolina Courage, Paulina Nyström, Ljusdal, Amanda Perez, IL Sandviken (Norge), Summer Green, Chicago Red Stars (USA), Tove Almqvist, Linköping, Nellie Persson, Kungsbacka, Leandra Smeda, Gintras-Universitetas (Litauen).
Ut: Emmi Alanen, Växjö, Tiffany Cameron, Hannah Wilkinson, Chandra Bednar, Sofie Junge Pedersen, Juventus (Italien), Amanda Persson, Växjö.
Tränare: Thomas Mårtensson och Stefan Ekstrand (ny från Asarum).

Division 1:
Ifö/Bromölla IF

In: Leonora Cassel, Ebba Håkansson, Signe Johansson, Maja Järvensivu, Lovisa Nilsson, Alice Rubin och Agnes Wildt-Persson, alla uppflyttade från egna leden, Ebba Axelsson, Åhus IF, Frida Welinder, Åhus IF, Jindra van Reeden, Asarum, Emma Vaughan, Asarum, Johanna Jönsson, comeback, Wilma Karlsson, Lörby.
Ut:
Moa Pettersson, Wä, Louise Persson, Åhus IF, Matilda Larsson, Wä.
Tränare: Marcus Järvensivu (ny från egna leden).

Division 2:
Åhus IF
In: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra), Louise Persson, Bromölla, Emmy Johansson, Glimåkra, Maja Olsson, Spjutstorp, Ester Zientara, Ljungby.
Ut: Therese Engblom, Önnestad, Samrawit Dagne Hall, Hjärsås/Värestorp, Tilda Josefsson, Önnestad, Emilia Johansson, Hjärsås/Värestorp, Ebba Axelsson, Bromölla, Frida Welinder, Bromölla.
Tränare: Fredrik Olsson.

Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U, Linda Lahger, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Sandra Nilsson, Önnestad.
Tränare: Angelique Sandberg Winther.

FC Hessleholm
In: Emma Hansson, Farstorp, Emelie Gustavsson, senast i Glimåkra, Emilia Engdahl, Munka Ljungby.
Ut:
Nilla Fors, Osby, Melissa Dahlberg, Osby, Emilia Nyberg, Röke, Ottilia Gunnarsson, Vinslöv, Linnea Berntsson, Farstorp, Thea Jönsson, Sibbhult, Michelle Schmidt, Sibbhult.

IFK Osby
In: Nilla Fors, Röke, Isabella Skagerholm, Sibbhult, Melissa Dahlberg, FC Hessleholm.
Ut:
Annie Olsson, Broby, Alma Månsson, Sibbhult.
Tränare: Rikard Svensson (ny från Glimåkra) och Jessica Jönsson.

Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Emilia NybergFC Hessleholm, My Danielsson, Klippan FF, Emilia Nyberg, FC Hessleholm, Linnéa Jonasson, comeback.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar, Nilla Fors, Osby, Ida Ekström, Broby, Emma Ivarsson, Hörja, Maja Ottosson, Hörja.
Tränare: Julius Sjödahl.

Division 3:
Broby IF
In:
Annie Olsson, Osby, Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Linnea Petersson, Sibbhult, Lova Åberg, Sibbhult, Emilia Nilsson, Sibbhult, Ida Ekström, Osby, Wilma Persson, Sibbhult, Madeleine Gustavsson, Treby.
Ut: Maja Grahn, slutar, Olivia Persson, Hanaskog/Knislinge.
Tränare: Per Järvinen (ny).

Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala, Johanna Holmer, Hjärsås/Värestorp, Felicia Dionisio, Hjärsås/Värestorp, Moa Norén, Önnestad, Emilia Olsson, Önnestad, Olivia Persson, Broby, Ulrika Nilsson, comeback.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad, Moa Petersson, Önnestad, Julia Andersson, Kristianstads DFF F17, Ulrika Andersson, slutat.
Tränare: Dan Nilsson.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF, Emilia Johansson, Åhus IF, Wilma Pylkkönen, Sibbhult, Sirin Awad, comeback.
Ut: Alexandra Glimbrink, Broby, Linnea Wittink, Önnestad, Linda Lahger, Näsum, Emma Linderoth, Sibbhult, Johanna Holmer, Hanaskog/Knislinge, Felicia Dionisio, Hanaskog/Knislinge, Linnea Pettersson, slutat, Mathilda Svantesson, slutat, Linnea Svantesson, slutat, Mikaela Alvarsson, slutat, Nellie Gertsson, uppehåll, Fanny Bohlin, uppehåll, Felicia Ahlm, uppehåll.
Tränare: Patrick Isaksson.

Sösdala IF
In: 
Malin Bertilsson, Bjärnum/Hästveda, Victoria Svensson, Bjärnum/Hästveda, Inez Krusevall, Östanå, Sanna Nilsson, comeback, Therese Larsson, comeback, Jenny Jönsson, comeback, Doreen Walls, comeback.
Ut:
Anna Arvidsson, slutat, Linn Malm, slutat, Caroline Jägenstedt, slutat, Sanna Jonasson, slutar, Tina Anderberg, slutat.
Tränare: Robert Jönsson Gren (ny).

Tyringe IF
In:
Rasha Alshek, nyregistrering, Ella Rozijan, Bjärnum, Ellinor Henriksson, Vankiva.
Ut: 
Janina Gunnarsson, Farstorp, Annie Lind, uppehåll, Therese Christiansson, uppehåll.
Tränare: Daniel Bohman och Per Andersson.

Wä IF
In: Moa Pettersson, Bromölla, Hannah Dahlberg, comeback, Matilda Larsson, Bromölla, Nadja Andersson, comeback tidigare i Bromölla.
Ut:

Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17, Sandra Nilsson, Näsum, Tilda Josefsson, Åhus IF, Moa Petersson, Hanaskog/Knislinge, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Madeleine Andersson, comeback, Isabella Gustafsson, comeback.
Ut:
Moa Andersson, Edenryd, Moa Norén, Hanaskog/Knislinge, Emilia Olsson, Hanaskog/Knislinge.

Östanå Bruks IF
In: 
Ellen Karlsson, Sibbhult, My Olsson, Sibbhult, Linn Hubertsson, comeback, Charlotte Olofsson, LIBS.
Ut:
Hannah Nilsson, Östanå, Inez Krusevall, Sösdala.
Tränare: Håkan Arvidsson (ny).

Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Inga.
Ut: 
Malin Bertilsson, Sösdala, Victoria Svensson, Sösdala, Evelina Ernlund, slutat, Melissa Ekstrand, slutat, Caroline Gren, slutat, Ella Rozijan, Tyringe, Ellinor Henriksson, Tyringe.
Tränare: Lillen Cucca (ny).

Edenryds IF
In: 
Agnes Haglund, Lörby, Malva Jönsson, Bromölla U, Maja Persson, Bromölla U, Wilma Lagrelius, Bromölla U, Moa Andersson, Önnestad, Lina Joelsson.
Ut: 
Linnea Persson, Gualöv, Emma Kjellander, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Rebecka Axelsson, Gualöv.
Tränare: Robert Cowzer.

Farstorps GoIF
In:
Linnea Berntsson, FC Hessleholm, Janina Gunnarsson, Tyringe.
Ut:
Emma Hansson, FC Hessleholm.
Tränare: Kent Mjärdestam (ny).

Gualövs GoIF
In: 
Julia Ivarsson, Viby, Amanda Ivarsson, Viby, Josefine Ivarsson, Viby, Ellen Emtsjö, Viby, Moa Lönnestig, Viby, Caroline Jönsson, Viby, Elin Lundahl, Viby, Frida Andersson, Gärds Köpinge, Linnea Persson, Edenryd, Emma Kjellander, Edenryd, Jennie Andersson , Edenryd, Rebecka Axelsson, Edenryd.
Ut: Inga.
Tränare:
Mikael Ivarsson och Kristian Persson.

Hörja IF
In: Sandra Torstensson, Röke, Emma Ivarsson, Röke, Maja Ottosson, Röke.
Ut: Inga.
Tränare: Berndt Håkansson (ny).

Lönsboda GoIF
In:
Joanna Cederqvist, comeback.
Ut:
Tina Johansson, uppehåll.
Tränare: Ola Cederqvist.

Sibbhults IF
In: Hannah Nilsson, Östanå, Emma Linderoth, Hjärsås/Värestorp, Alma Månsson, Osby, Thea Jönsson, FC Hessleholm, Michelle Schmidt, FC Hessleholm, Filippa Månsson, comeback, Moa Thörnqvist, comeback.
Ut: 
Linnea Petersson, Broby, Lova Åberg, Broby, Emilia Nilsson, Broby, Wilma Persson, Broby, Isabella Skagerholm, Osby, Ebba Axelsson, Kristianstads DFF, Ellen Karlsson, Östanå, My Olsson, Östanå, Emma Sunesson, slutat, Agnes Eriksson, slutat, Bam Srikhot, slutat, Wilma Pylkkönen, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Kristian Franzén och Johan Jönsson (nya).

Viby IF (utgått)
In:
Ut: 
Julia Ivarsson, Gualöv, Amanda Ivarsson, Gualöv, Josefine Ivarsson, Gualöv, Ellen Emtsjö, Gualöv, Moa Lönnestig, Gualöv, Caroline Jönsson, Gualöv, Elin Lundahl, Gualöv.

Vinslövs IF
In: 
Ottilia Gunnarsson, FC Hessleholm.
Ut:
Inga.
Tränare: Tommy Berglund, Jonas Olsson och Mathias Stiernfeldt.

Vittsjö DFK
In:
Inga.
Ut:
Inga.
Tränare:
Daniel Oredsson (ny).

 

Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Frida Andersson, Gualöv.

Vittskövle IF
In:
Ut: