Då prisas vinnarna i Arenan
Årets..., FotbollsbloggenFör åttonde året i rad utser Kristianstadsbladets Fotbollsblogg traktens bästa spelare och prisutdelningen kommer, precis som i fjol, att ske i samband med klassiska inneturneringen Alliansen i Kristianstad Arena.
Måndagen den 26 december, på turneringens första speldag, och fredagen den 6 januari, på finaldagen, kommer vinnarna att avslöjas och prisas. Återkommer med klockslag.
***
Läsarförslagen på vinnare väller glädjande nog in i mejlkorgen och det finns lite tid kvar att komma med förslag, men någon gång efter helgen kommer juryn att sammanträda och utse vinnarna i de olika kategorierna.
***
Här är alla nominerade:
Herrar
Kategori 1, superettan-division 3:
Årets målvakt:
Sixten Mohlin, Kristianstad FC
Max Nilsson, Nosaby IF
Hampus Strömgren, Mjällby AIF
Kristian Önnervik, Ifö/Bromölla IF
Årets back:
Kevin Carlsson, Mjällby AIF
Haris Jusupovic, Ifö/Bromölla IF
Mohammed Mbye, Kristianstad FC
Hampus Rydh, Nosaby IF
Årets mittfältare:
Jesper Gustavsson, Mjällby AIF
Niklas Jönsson, Kristianstad FC
Joel Nilsson, Mjällby AIF
Burim Rexhepi, Hässleholms IF
Årets forward:
Marcus Ekenberg, Mjällby AIF
Izuchukwu Emeh, Kristianstad FC
Tommy Filipovic, Hässleholms IF
Mamudu Moro, Mjällby AIF
Årets tränare:
Jonas Andersson, Mjällby AIF
Daniel Nilsson, IFK Hässleholm
Joakim Persson, Kristianstad FC
Peter Persson, Nosaby IF
Årets nykomling:
André Kamp, Kristianstad FC
Adi Nalic, Mjällby AIF
Calle Nilsson, Ifö/Bromölla IF
Granit Stagova, Kristianstad FC
Årets mest värdefulla spelare:
Izuchukwu Emeh, Kristianstad FC
Jesper Gustavsson, Mjällby AIF
Andreas Johansson, Ifö/Bromölla IF
Adi Terzic, Mjällby AIF
Kategori 2, division 4–division 7:
Årets målvakt:
Daniel Feustel, Hjärsås/Värestorps IF
Oskar Jansson, Vittskövle IF
Simon Rittbo, Wä IF
Jimmy Rooth, Åhus IF
Årets back:
Jens Andersson, Åhus HBK
Niclas Björkman, Åsums BK
Fabian Grahn, Broby IF
Jesper Lindell, Bjärnums GoIF
Årets mittfältare:
Kalle Andersson, Glimåkra IF
André Lundgren, Fjälkinge IF
Oskar Olsson, Bjärnums GoIF
Simon Svensson, Åhus HBK
Årets forward:
Oscar Hall, VMA IK
Robin Lindskog, Åhus HBK
Wilhelm Olsson, IFK Osby
Jimmie Oskarsson, Tollarps IF
Årets tränare:
Sejdi Bajrami, Näsby IF
Tobbe Björk, Kiaby IF
Stefan Persson, VMA IK
Emil Rydh Persson, Hjärsås/Värestorps IF
Årets genombrott
Mikey Carlsson, Åsums BK
Jonathan Nyström, VMA IK
Linus Pettersson, Fjälkinge IF
Årets mest värdefulla spelare:
Oskar Olsson, Bjärnums GoIF
Niklas Svennarp, Hjärsås/Värestorps IF
Simon Svensson, Åhus HBK
Ahmed Al-Khodri, Hässleholm
Andreas Svensson, Kristianstad
Damer:
Kategori 1, allsvenskan-division 1:
Årets målvakt:
Katlynn Fraine, Vittsjö GIK
Sonja Fransson, Glimåkra IF
Stina Lykke Petersen, Kristianstads DFF
Årets back:
Sif Atladottir, Kristianstads DFF
Mia Carlsson, Kristianstads DFF
Lisa Klinga, Vittsjö GIK
Erika Martinsson, Glimåkra IF
Årets mittfältare:
Emmi Alanen, Vittsjö GIK
Amanda Edgren, Kristianstads DFF
Olivia Johansson, Glimåkra IF
Nellie Persson, Glimåkra IF
Årets forward:
Sofie Andersson, Glimåkra IF
Clara Markstedt, Vittsjö GIK
Louise Persson, Glimåkra IF
Johanna Rasmussen, Kristianstads DFF
Årets tränare:
Elisabet Gunnarsdottir, Kristianstads DFF
Thomas Mårtensson, Vittsjö GIK
Rikard Svensson, Glimåkra IF
Årets nykomling:
Ebba Hed, Vittsjö GIK
Tilda Persson, Kristianstads DFF
Kajsa Törnkvist, Kristianstads DFF
Årets mest värdefulla spelare:
Emmi Alanen, Vittsjö GIK
Sonja Fransson, Glimåkra IF
Johanna Rasmussen, Kristianstads DFF
Kategori 2, division 2-division 4:
Årets målvakt:
Petra Gustafsson, Edenryds IF
Nellie Kjellsson, FC Hessleholm
Moa Raftmark, Ifö/Bromölla IF
Maria Schön, Gärds Köpinge IF
Årets back:
Frida Lindquist, FC Hessleholm
Felicia Nilsson, Fjälkinge IF
Elinor Olsson, Gärds Köpinge IF
Anna Svensson, Näsums IF
Årets mittfältare:
Julia Carlén, Näsums IF
Emelie Jönsson, Ifö/Bromölla IF
Cassandra Lindström, Fjälkinge IF
Maria Örmgård Persson, Gärds Köpinge IF
Årets forward:
Nadja Andersson, Ifö/Bromölla IF
Anna Arvidsson, Sösdala IF
Mikaela Ekberg, Fjälkinge IF
Michelle Jormelius, FC Hessleholm
Årets tränare:
Daniel Nilsson, FC Hessleholm
Henrik Olsson, Treby IF
Jens Pettersson, Ifö/Bromölla IF
Angelique Sandberg Winther, Näsums IF
Årets nykomling:
Ebba Axelsson, Ifö/Bromölla IF
Nilla Fors, FC Hessleholm
Amanda Wennström, Fjälkinge IF
Årets mest värdefulla spelare:
Mikaela Ekberg, Fjälkinge IF
Nellie Kjellsson, FC Hessleholm
Moa Raftmark, Ifö/Bromölla IF