Blogg

Finaldag i Alliansen 7/1

 

Söndag 7 januari:
Herrar, kvartsfinaler:

10.00 Kristianstad FC 3–Hjärsås/Värestorps IF vit 2–0
Målen: 1–0 Sebastian Nanasi, 2–0 Sebastian Nanasi.

10.30 Näsby IF 2–Ifö/Bromölla IF 3–2
Målen: 1–0 Edonis Krasniqi, 1–1 Robin Cederberg, 2–1 Fisnik Zeka, 2–2 André Stjärnstrand, 3–2 Fisnik Zeka.

11.00 Kristianstad FC 2–VMA IK 2 0–4
Målen: 0–1 Robin Holmquist, 0–2 Daniel Kardum, 0–3 Oscar Hall, 0–4 Daniel Kardum.

11.30 Hanaskogs IS–Wä IF orange 1–3
Målen: 1–0 Lucas Mårtensson, 1–1 Christoffer Sjöström, 1–2 Fatos Gashi, 1–3 Fatos Gashi.

12.00 prisutdelning Kristianstadsbladet, årets bästa spelare och tränare.

Damer, semifinaler:
12.30 Ifö/Bromölla IF 1–Ifö/Bromölla IF 2 1–0

Målet: 1–0 Nadja Andersson.

13.00 Glimåkra IF–Asarums IF FK 2–0

Målen: 1–0 Olivia Johansson, 2–0 Louise Persson.

Herrar, semifinaler:
13.30 Kristianstad FC 3–Näsby IF 2–0
Målen: 1–0 Erik Eichmüller, 2–0 Sebastian Nanasi.

14.00 VMA IK 2–Wä IF Orange 5–0
Målen: 1–0 Anton Nordfeldt, 2–0 Elliot Pramberg, 3–0 Anton Nordfeldt 4–0 Oscar Hall, 5–0 Robin Holmquist.

Pojkar 16, final:
14.30 Kristianstad FC 2–Mjällby AIF 3–2
Målen: 0–1 Casper Hägg, 1–1 Mohammed Kweder, 2–1 Jonathan Alvarez, 2–2 Dario Mahmotaj, 3–2 Andreas Lind.

15.00 prisutdelning Kristianstadsbladet, årets bästa spelare, tränare och domare.

Damer, final:
15.30
Ifö/Bromölla IF 1–Glimåkra IF 1–0 (0–0)
Målet: 1–0 Emelie Jönsson.

Herrar, final:
16.00 Kristianstad FC 3–VMA IK 2 0–1 (0–1)
Målet: 0–1 Anton Nordfeldt.

Publik: 1 072 (totalt 3 225 under de fyra dagarna).

 

VMA IK
Mästarlaget: Stefan Persson (tränare), Elliot Pramberg, Pierre Rosén, Daniel Kardum, Mattias Kardum, Robin Holmquist, Anton Nordfeldt, Tomislav Kardum (ledare), Oscar Hall och Max-Ludwig Gustafsson Roslund.

All Star Team
Målvakt: Max-Ludwig Gustafsson Roslund, VMA IK.
Utespelare: Daniel Kardum, VMA IK, Fatos Gashi, Wä IF, Fisnik Zeka, Näsby – Sebastian Nanasi, Kristianstad FC, Anton Nordfeldt, VMA IK, Robin Holmquist, VMA IK, Elliot Pramberg, VMA IK.

 

Ifö/Bromölla IF
Mästarlaget: Matilda Persson (målvakt), Ida Hansson, Emelie Jönsson, Cassandra Lindström, Kajsa Andersson, Ellinor Persson, Ellinore Kieninger och Nadja Andersson.

All Star Team
Målvakt: Helena Ivarsson, Glimåkra.
Utespelare: Cassandra Lindström, Bromölla, Emelie Jönsson, Bromölla, Josefine Mårtensson, Glimåkra – Louise Persson, Glimåkra, Olivia Johansson, Glimåkra, Mathilda Nilsson, Asarum, Frida Welinder, Glimåkra.

Kristianstad FC (Pojkar 16)
Mästarlaget: Oliver Melling, Sebastian Nanasi, Mohammed Kweder, Sufyan Abuzayda, Andreas Lindh, Lukas Rundkvist, Jonathan Alvarez, Ardit Stagova, Evrard Beda, Neven Ozegovic (ledare) och Claes Ahlm (ledare).