Försäsong #3
Försäsong, FotbollsbloggenFotbollsbloggen kommer i sedvanlig stil att presentera försäsongens matcher.
Jag behöver er hjälp – så skicka gärna in era försäsongsmatcher (träningsmatcher och diverse cupmatcher) för 2018 via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller twitter@kbpersson.
***
Kristianstad FC
10 februari: Kristianstad FC–Rosengård (17.00).
17 februari: Mjällby–Kristianstad FC (13.00).
26 februari: Kristianstad FC–Nosaby (18.00).
3 mars: Kristianstad FC–Karlskrona (13.00).
10 mars: Kristianstad FC–Österlen (13.00).
30 mars: Kristianstad FC–Hässleholms IF (18.00).
Ovesholms IF
16 februari: Näsum–Ovesholm (18.45, Bromölla).
25 februari: Sölve–Ovesholm (11.00, Sölvesborg).
3 mars: Yngsjö–Ovesholm (17.00, Furehov).
10 mars: Fjälkinge–Ovesholm (13.00, Fjälkinge).
11 mars: Gärds Köpinge–Ovesholm (13.00, Fjälkinge).
17 mars: Ovesholm–Hanaskog (09.00, Kristianstads IP).
24 mars: Ovesholm–Tollarp (13.00, Slottsvallen).
30 mars: Ovesholm–Önneköp (13.00, Slottsvallen).
Vanneberga IF
24 februari: Vanneberga–Hanaskog (11.00).
2 eller 4 mars: Vanneberga–Tollarp (19.00/13.00).
9 eller 11 mars: Vanneberga–VMA (19.00/13.00).
16 eller 18 mars: Vanneberga–Vittskövle (19.00/13.00).
24 mars: Vanneberga–Motståndare ej klar (13.00).
30 mars: Vanneberga–Mörbylånga (13.00).
Tosteberga/Nymölla IF
10 februari: Tosteberga/Nymölla–Önnestad (12.00, Bromölla).
24 februari: Tosteberga/Nymölla–Hörviken.
2 mars: Tosteberga/Nymölla–Näsum.
10 mars: Tosteberga/Nymölla–Kiaby (13.00, Gualöv).
17 mars: Tosteberga/Nymölla–Olofström.
24 mars: Tosteberga/Nymölla–Ifö/Bromölla IF U.
30 mars: Tosteberga/Nymölla–Jämshög.
Broby IF
18 februari: Wä–Broby (15.00, Kristianstads IP).
25 februari: Broby–Knislinge (12.00, Glimåkra).
2 mars: Hjärsås/Värestorp–Broby, Göingecupen (19.15 Glimåkra).
3 mars: Broby–Sibbhult, Göingecupen (11.30, Glimåkra).
3 mars: Knislinge–Broby, Göingecupen (15.15, Glimåkra).
10 mars: Åhus IF–Broby (11.00).
17 mars: Broby–Åsum (14.00, Glimåkra).
24 mars: Broby–Mala (14.00, Glimåkra).
Wä IF
10 februari: Åhus HBK–Wä (13.00).
17 februari: Viby–Wä (13.00, Kristianstads IP).
18 februari: Wä–Broby (15.00, Kristianstads IP).
24-25 februari: Vintercup Växjö.
4 mars: Österslöv–Wä, DM (14.00).
11 mars: Wä–Edenryd, DM (11.00, Kristianstads IP).
18 mars: Treby–Wä, DM (14.00).
24 mars: Wä–Ljungbyhed (14.00, Talldalen).
25 mars: Wä–Motståndare ej klar (17.00, Kristianstads IP).
Winnö IF
17 februari: Gärds Köpinge–Winnö (15.00, Maxilandia).
24 februari: Winnö–Yngsjö (15.00, Maxilandia).
3 mars: Vinslöv–Winnö (14.00, Österås).
10 mars: Östanå Bruk–Winnö.
18 mars: Vanneberga FF–Winnö (15.00, Furehov eller Vanneberga).
24 mars: Winnö–Balsby (15.00, Maxilandia).
30 mars: Winnö–Bjärlöv.
Viby IF
23 januari: EMEK Cupen i Eslöv.
11 februari: Viby–Östra Sönnarslöv (18.15, Kristianstads IP).
17 februari: Viby–Wä (11.00, Kristianstads IP).
24 februari: Viby–Rinkaby (17.00, Kristianstads IP).
3 mars: Viby–Snogeröd, DM (15.00, Maxilandia).
10 mars: Viby–Linderöd, DM (15.00, Maxilandia).
18 mars: Hästveda–Viby, DM (11.00, Bjärnum).
24 mars: Viby–Bjärlöv (19.00, Kristianstads IP).
30 mars: Viby–Åsum (15.00, Kristianstads IP).
Röke IF Dam
11 februari: Röke–FC Hessleholm (12.00, Bjärnum).
16 februari: Södra Sandby–Röke (19.00).
25 februari: Osby–Röke (16.00).
11 mars: Åhus IF–Röke (13.00).
18 mars: Näsum–Röke (10.00, Bromölla).
24 mars: Röke–Lunds SK (12.00, Bjärnum).
Åhus IF Dam
17 februari: Hörby FF–Åhus IF (14.00).
24 februari: Åhus IF–Hjärsås/Värestorp (15.00).
3 mars: Åhus IF–IFK Karlshamn (15.00).
11 mars: Åhus IF–Röke (15.00).
17 mars: Åhus IF–Osby (15.00).
24 mars: Åhus IF–FC Hessleholm (15.00).
FC Hessleholm
11 februari: Röke–FC Hessleholm (12.00, Bjärnum).
3 mars: FC Hessleholm–Hörby FF (15.00).
9 mars: Näsum–FC Hessleholm (18.30, Bromölla).
17 mars: FC Hessleholm–Hanaskog (13.00).
7 april: Eskilsminne–FC Hessleholm (12.00).