Försäsong: Alliansen-trean smyger igång i kväll

Försäsong, Fotbollsbloggen

Fotbollsbloggen presenterar i sedvanlig stil försäsongens matcher. Här är ytterligare tio klubbar och i kväll (tisdag) smyger Alliansen-trean (delade med Tollarp) Vittskövle IF igång med en nyinsatt match mot Åhus HBK på Furehov.
Jag behöver er hjälp – så skicka gärna in försäsongsmatcherna (träningsmatcher och diverse cupmatcher) för 2019 via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

Försäsong: Första matcherna redan i januari.

Försäsong: Bromölla inleder mot seriekonkurrenten.

Försäsong: Åhus IF i startgroparna.

Försäsong: KDFF:s alla cupmatcher.

***

Yngsjö IF
17 
februari: Yngsjö–Brösarp (11.00, Furehov).
23 februari:
Yngsjö–Vanneberga (11.00, Furehov).
2 mars: Åhus HBK–Yngsjö (13.00, Furehov).
9 mars:
Ovesholm–Yngsjö (14.00, Kristianstad Arena konstgräs).
16 mars: Yngsjö–Vinslöv (15.00, Furehov).
30 mars:
Åhus IF–Yngsjö (11.00, Furehov).

Vittskövle IF
12 februari: Åhus HBK–Vittskövle (19.00).
23 februari: Hanaskog–Vittskövle (14.00, Sibbhult).
1 mars: Vittskövle–Vanneberga (18.00, Furehov).
22 mars: Hjärsås/Värestorp–Vittskövle (19.00, Glimåkra).
30 mars: Näsum–Vittskövle (14.00).

Mala IF
16 februari:
Mala–Ballingslöv (11.00, Bjärnum).
2 mars: Mala–Nävlinge (11.00, Österås).
10 mars: Mala–IFK Hässleholm U19 (Österås).
16 mars: Mala–Vittskövle (10.00, Österås).
23 mars: Mala–Ljungbyhed (10.00, Österås).
30 mars: Mala–Perstorp Bälinge (13.00, Österås).

Åsums BK
16 februari: Ovesholm–Åsum (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
23 februari: Broby–Åsum (14.00, Glimåkra)
9 mars: Vanneberga–Åsum (15.00, Furehov).
16 mars: Sibbhult–Åsum (14.00).

Wä IF
16 februari: Glimåkra–Wä (12.00).
3 mars: Wä–Winnö, DM (14.00, Kristianstads Arenaområde konstgräs 1).
10 mars: Östra Sönnarslöv–Wä, DM (12.00, Kristianstads Arenaområde konstgräs 1).
17 mars: Wä–Ballingslöv, DM (10.00, Kristianstads Arenaområde konstgräs 1).

Venestads IF
10 mars: Venestad–Önnestad (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
16 mars: Venestad–Huaröd (16.00, Maxilandia).
23 mars: Venestad–Linderöd (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
30 mars: Venestad–Degeberga.

Sösdala IF
16 februari: Röstånga–Sösdala (11.00, Teckomatorp).
23 februari: Önneköp–Sösdala (14.00, Hörby).
2 mars: Perstorp Bälinge–Sösdala (10.15, Örkelljunga).
23 mars: Hästveda–Sösdala (11.00, Bjärnum).
30 mars: Vinslöv–Sösdala (18.00).

Hjärsås/Värestorps IF Dam
3 mars: Hjärsås/Värestorp–Lönsboda (14.00, Sibbhult).
9 mars: Bromölla U–Hjärsås/Värestorp (12.00).
17 mars: Hjärsås/Värestorp–Hällaryd (12.00, Sibbhult).
24 mars: Hjärsås/Värestorp–Vittsjö DFK (12.00).
31 mars: Lörby–Hjärsås/Värestorp (13.00).
6 april: Näsum–Hjärsås/Värestop (12.00).

Wä IF Dam
3 mars: Wä–Gärds Köpinge (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
10 mars: Broby–Wä (14.00, Glimåkra).
17 mars: Wä–Vinslöv (16.00, Kristianstad Arena konstgräs).
23 mars: FC Hässleholm–Wä (14.00).

Gärds Köpinge IF Dam
3 mars: Wä–Gärds Köpinge (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
10 mars: Vinslöv–Gärds Köpinge (17.00, Österås).
16 mars: Vollsjö–Gärds Köpinge (10.45, Sjöbo).
24 mars: Edenryd–Gärds Köpinge (12.00, Bromölla).
7 april: Sösdala–Gärds Köpinge (15.00).