Fotbollsbloggen presenterar i sedvanlig stil försäsongens matcher. Här är ytterligare tio klubbar och Bromöllas damer inleder mot seriekonkurrenren Lörby IF.
Jag behöver er hjälp – så skicka gärna in försäsongsmatcherna (träningsmatcher och diverse cupmatcher) för 2019 via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
Försäsong: Första matcherna redan i januari.
***
IFK Osby
9 februari: Markaryd–Osby (12.00).
23 februari: Osby–Bjärnum (13.00).
28 februari: Osby–Älmhult (18.30).
9 mars: Osby–Klippan (13.00).
16 mars: Osby–Högadal (13.00).
30 mars: Osby–Ljungby (13.00).
Ovesholms IF
16 februari: Ovesholm–Åsum (10.00, Arenaområdet plan 1).
24 februari: Ovesholm–Wä (14.00, Arenaområdet plan 1).
2 mars: VMA–Ovesholm (12.00, Arenaområdet plan 2).
9 mars: Ovesholm–Yngsjö (14.00, Arenaområdet plan 1).
16 mars: Ovesholm–Hanaskog (14.00, Maxilandia Fjälkinge).
23 mars: Glimåkra–Ovesholm (12.00, Glimåkra).
30 mars: Ovesholm–Sölve (13.00, Slottsvallen).
Edenryds IF
16 februari: Edenryd–Vinslöv (10.00, MultiCopy Arena Bromölla).
3 mars: Röke–Edenryd, DM (14.00, Österås).
10 mars: Hästveda–Edenryd, DM (14.00, Bjärnum).
17 mars: Edenryd–Viby, DM (14.00, MultiCopy Arena Bromölla).
30 mars: Edenryd–Jämshög (MultiCopy Arena Bromölla).
3 april: Edenryd–Sölve (18.30, Östersjöwallen).
Tollarps IF
16 februari: Vanneberga–Tollarp (11.00, Furehov).
17 februari: Tollarp–Nävlinge (12.00, Kristianstads fotbollsarena).
24 februari: Hörby–Tollarp (12.00).
3 mars: Tyringe–Tollarp, DM.
10 mars: Snogeröd–Tollarp, DM.
17 mars: Tollarp–Höör, DM.
16 mars: Tollarp–Nävlinge (12.00).
30 mars: Tollarp–Broby (12.00).
Åhus HBK
16 februari: Åhus HBK–Gärds Köpinge (13.00).
23 februari: Åhus HBK–Edenryd (13.00).
2 mars: Åhus HBK–Yngsjö (13.00).
9 mars: Åhus HBK–Bjärnum (13.00).
16 mars: Åhus HBK–Näsum (13.00).
23 mars: Åhus HBK–Vinslöv (13.00).
30 mars: Åhus HBK–Finja (13.00).
Ballingslövs GoIF
16 februari: Ballingslöv–Mala (11.00, Bjärnum).
24 februari: Ballingslöv–Örkelljunga (13.00, Österås).
3 mars: Östra Sönnarslöv–Ballingslöv, DM (14.00, Fjälkinge).
10 mars: Ballingslöv–Winnö, DM (14.00, Österås).
17 mars: Wä–Ballingslöv, DM (14.00).
23 mars: Ballingslöv–Okänd (12.00, Österås).
30 mars: Ballingslöv–Nävlinge (16.00, Österås).
Lönsboda GoIF
16 februari: Sibbhult–Lönsboda (14.00).
25 februari: Treby–Lönsboda (19.00, Killeberg).
2 mars: Lönsboda–Häradsbäck (16.00, Killeberg).
8 mars: Lönsboda–Älmhult B (19.00, Killeberg).
10 mars: Gränum–Lönsboda (13.00, Kyrkhult).
17 mars: Lönsboda–Virestad (14.00, Killeberg).
23 mars: Osby FF–Lönsboda (13.00).
IK Kamp
17 februari: Kamp–Balsby (12.00, Bromölla).
23 februari: Knislinge–Kamp (14.00, Glimåkra).
3 mars: Kamp–Gränum (16.00, Bromölla).
24 mars: Kiaby–Kamp (16.00, Kristianstad).
30 mars: Björkenäs/Pukavik–Kamp (14.00, Pukavik).
6 april: Kamp–Olofström (14.00, Håkanryd).
Ifö Bromölla IF Dam
16 februari: Lörby IF–Ifö Bromölla IF (13.00, Svarta Led).
23 februari: Ifö Bromölla IF–Näsum (12.00, MultiCopy Arena).
2 mars: Ifö Bromölla IF–Skurups AIF (12.00, MultiCopy Arena).
9 mars: Ifö Bromölla IF–Hjärsås/Värestorp IF (12.00, MultiCopy Arena).
16 mars: Hittarps IK–Ifö Bromölla IF (14.00, Laröd IP).
23 mars: Ifö Bromölla IF–Önnestad BoIF (12.00, MultiCopy Arena).
30 mars: DM, match ej fastlagd.
6 april: Ifö Bromölla IF–Södra Sandby IF (12.00, MultiCopy Arena).
Edenryds IF Dam
24 februari: Edenryd–Askeröd (12.00 MultiCopy Arena).
17 mars: Edenryd–Asarum (12.00, MultiCopy Arena).
24 mars: Edenryd–Gärds Köpinge (12.00, MultiCopy Arena).
31 mars: Edenryd–Hanaskog (12.00, MultiCopy Arena).