Frimånaden – dag 15

Fotbollsbloggen, Silly season

Frimånaden fortsätter på sin 15:e dag.
Den här perioden innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).

Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver  och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

***
19-årige målvakten Oscar Ekman (bilden) lämnar Mjällby AIF för spel i Asarum i division 2. Ekman lånades ut till Asarum redan i somras, men i första matchen drabbades han av en blödning på njuren och missade resten av säsongen.

***
Fjälkinge IF fyller på med ytterligare tre nyförvärv inför comebacken i fyran. Jonas Holmberg är ny från Yngsjö IF, Rasmus Rosengren från Hjärsås/Värestorp och Gustav Svensson från Önnestad.

***
IFK Osby tappar Haris Hamzic till division 2-laget Räppe och även målvakten Niklas Stenfeldt-Karlsson lämnar. Anthony Svenning tränar med Hässleholms IF, samma sak med målvakten Simon Fredriksson. Malas målvakt Kristoffer Blom tränar med Osby och kan vara ett alternativ på målvaktsposten.

***
Albin Sannemo och Emil Månsson har lämnar Åhus HBK och är båda klara för Kristianstad FC U17.

***
I ett pressmeddelande bekräftar Vittsjö GIK att finska landslagsspelaren Emmi Alanen tackar för sig efter tre säsonger i klubben. Någon ny klubbadress är ännu inte känd.

***

Superettan:
Mjällby AIF

In:
Ut:
 Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, klubb ej klar, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum, Oscar Ekman, Asarum.
På väg ut: Oskar Sverrisson.
Tränare: Milos Milojevic.

Division 1:
Kristianstad FC

In:
På väg in:
Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby.
På väg ut: Paulo Ippolito, Maximiliano Cabana och Guido Barryero.
Tränare: Besnik Llazani.

Division 2:
Ifö/Bromölla IF

In:
På väg ut:
André Reinholdsson, Adam Winnberg, Fredrik Johansson.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).

Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF.
På väg in:
Robin Holmquist, VMA IK.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, klubb ej klar, Jesper Eriksson, Glimåkra.
På väg ut: Kalle Rydhög, Julian Grozdanovski, Daniel Kardum.
Tränare: Christian Carlsson (ny från Hässleholms IF).

IFK Hässleholm
In:
Ut:
Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala.
På väg ut: Adam Larsson, Hässleholms IF.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).

Hässleholms IF
In:
På väg in:
Otto Nilsson, Osby, Adam Larsson, IFK Hässleholm, Anthony Svenning, Osby, Simon Fredriksson, Osby.
Ut:
Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Burim Rexhepi, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).

Division 3:
Sölvesborgs GIF
In:
Ut: Jiovanni Landu Puati, Näsum.
Tränare: Daniel Nilsson (ny).

Division 4:
Fjälkinge IF
In:
Hampus Olsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Gustav Svensson, Önnestad.
Ut:
Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga, Sebastian Ristevski, Kiaby, Oscar Ohlin, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby.
På väg ut:
Kristoffer Rydberg, slutar?
Tränare: Robin Olsson.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg.
Ut: Erlind Halili, Åsum, Rasmus Rosengren, Fjälkinge.

IFK Osby
In:
På väg in: 
Kristoffer Blom, Mala.
Ut: 
Edem Hetcheli, USA, Haris Hamzic, Räppe, Niklas Stenfeldt-Karlsson.
På väg ut: Otto Nilsson, Hässleholms IF, Anthony Svenning, Hässleholms IF, Simon Fredriksson, Hässleholms IF.
Tränare: Mattias Nilsson.

Näsby IF
In: Ismail Ibrahim, Huaröd.
Ut:
Tränare:
Sejdi Bajrami.

Vanneberga IF
In:
Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF, Tobias Block, Åhus HBK, Kristoffer Persson, Yngsjö.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar.
Tränare: Jens Larsson.

VMA IK
In:
Ut:
Oliver Fransson, Knislinge.
På väg ut:
Robin Holmquist, Nosaby.
Tränare: Stefan Persson.

 

Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF

In:
Ut:
Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke.
På väg ut: Hannes Friberg.

Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra.
Ut:

Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum.
På väg in: Joel Larsson, Önnestad.
Ut:

Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå.
Ut:
Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp.
Tränare: Göran Sundholm (ny från Nosaby J).

Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv.

Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv.
Ut:
På väg ut:
Kristoffer Blom, Osby.

Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.

Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsums BK.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge.

Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd.
Ut:

Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:

Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF.
Ut:

Åhus IF
In:
Ut:
Simon Nilsson, Tollarp.

 

Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In:
Timus Åkesson, Huaröd.
Ut:

Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Christian Olsson, Viby.
Ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Jonas Holmberg, Fjälkinge.

 

Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In:
Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF.
Ut: 
Martin Nilsonius Jönsson, Mala.

Farstorps GoIF
In:
 Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J.
På väg in: 
Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF.
Ut:

Finja IF
In:
Ut:

Hästveda IF
In:
Ut:

Hörja IF
In:
Ut:

IFK Knislinge 
In: Oliver Fransson, VMA.
Ut:
Albin Renud, Ovesholm, Rasmus Lillberg, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket.

Jägersborgs IF
In:
Ut:
Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra.

Lönsboda GoIF
In:
Ut:

Sibbhults IF
In:
Ut:
Didrik Nilsson, Glimåkra.

Treby IF
In:
Ut:

Tyringe IF
In:
Ut:

 

Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In:
Ut:

Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF.
Ut:
Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.

Nävlinge IF
In:
Ut:
Timmy Jonsson, Vinslöv.

Rinkaby GoIF
In: 
Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS.
Ut:

Skepparslövs IF
In:
Ut:

Venestads IF
In:
Ut:

Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö.

Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala.

Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd.
På väg in:
Omed Samin, tidigare i Åhus HBK, Marcus Berg, Bjärlöv.
Ut:
Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum.

Åhus HBK
In:
Ut:
Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17.

Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erlind Halili, Hjärsås/ Värestorp, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm.

Önnestads BoIF
In:
Ut:
Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge.
På väg ut: Joel Larsson, Edenryd.

Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In:
Ahmed Walli, Österslöv, Christian Andersson, Österslöv.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv, André Freyer, Tollarp, Hannes Roth, Degeberga, Ismail Ibrahim, Näsby, Timus Åkesson, Vittskövle.

Linderöds IF
In:
Ut:

Sösdala IF
In:
Andreas Lindqvist, Bjärlöv.
Ut:

 

Division 7 Nordvästra:
Röke IF

In: Oskar Olsson, senast i Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum.
Ut:
 Rikard Reimers, Mala.

Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In:
Ut:
Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala.
På väg ut: Marcus Berg, Wä.

FC New Life
In:
Ut:

IK Kamp
In:
Ut:
Daniel Strid, Näsums IF.

Osby FF
In:
Ut:

Strömsborgs IF
In:
Ut:

Vankiva IF
In:
Ut:

Vanneberga FF
In: 
Viktor Ingvarsson, Kiaby.

Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby U.
Ut:

Vittsjö GIK
In:
Ut:

Östanå Bruks IF
In:
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra.

Österslövs IS
In:
Ut:
Ahmed Walli, Huaröd, Rasmus Ingvert, Åsum, Christian Andersson, Huaröd.

 

Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In: 
Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd.
Ut: 
Oliver Kjellkvist, Brösarp.

Everöds IF
In:
Ut:
 Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga.

Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum.

Östra Sönnarslövs IF
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm.
Ut: Zeid Abbas, Åsum.

 

 

Damallsvenskan:
Kristianstads DFF

In:  Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo.
Ut:
Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, klubb ej klar, Ogonna Chukwudi, Djurgården.

Vittsjö GIK
In:
Ut: Emmi Alanen, klubb ej klar.

Division 1:
Ifö/Bromölla IF

Ut: Moa Pettersson, trappar ner.

Division 2:
Åhus IF
På väg in: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra).
Ut: Therese Engblom, Önnestad, Samrawit Dagne Hall, Hjärsås/Värestorp.

Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U.
På väg ut:
Sandra Nilsson, Önnestad.

IFK Osby
Ut: Annie Olsson, Broby.

Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Nilla Fors, FC Hessleholm.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar.

Division 3:
Broby IF
In:
Annie Olsson, Osby.
Ut:

FC Hessleholm
In:
Ut:
Nilla Fors, Röke.

Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad.
På väg ut: Tina Dahlström, Hjärsås/Värestorp, Julia Andersson, Hjärsås/Värestorp.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF.
På väg in: Tina Dahlström, Hanaskog, Julia Andersson, Hanaskog, Linnea Petersson, Sibbhult.

Sösdala IF
In:
Ut:

Tyringe IF
In:
Ut:

Wä IF
In:
På väg in:
Moa Pettersson, Bromölla.
Ut:

Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17.
På väg in:
Sandra Nilsson, Näsum.

Östanå Bruks IF
In:
Ut:

Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In:
Ut:

Edenryds IF
In:
Ut:

Farstorps GoIF
In:
Ut:

Gualövs GoIF
In:
Ut:

Lönsboda GoIF
In:
Ut:

Sibbhults IF
In:
Ut:
På väg ut:
Linnea Petersson, Hjärsås/Värestorp.

Vankiva IF
In:
Ut:

Viby IF
In:
Ut:

Vinslövs IF
In:
Ut:

Vittsjö DFK
In:
Ut:

 

Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:

Vittskövle IF
In:
Ut:

 

Division 4 Nordvästra:
Hörja IF

In: Sandra Torstensson, Röke.