Här spelas veckans match

Fotbollsbloggen, Veckans elva

Det har blivit dags för de ideella krafterna på Tallavallen att värma upp grillen. ”Fille Fika” lär vara på ingång för att spana in det prestigeladdade derbyt mellan Everöds IF och Degeberga GoIF i division 7 mellersta.
Lagen gjorde sällskap från sexan till sjuan och Everöds IF vann båda matcherna förra året, 3–1 hemma och 4–1 borta.
Årets säsongsinledning är nog inte något av lagen särskilt nöjda med och det står mycket på spel i derbyt om man vill ta chansen och hänga på i toppen innan det är för sent.

Avspark: Lördag 18 maj, 15.00.

***
Förslag på veckans match framöver tas tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

***
Veckans match 2019:
6 april: VMA IK–Fjälkinge IF, division 4 Östra, 3–2
14 april: Ifö Bromölla IF–Trelleborgs FF, division 1 Södra Götaland damer, 0–2
22 april: Vittskövle IF–Gärds Köpinge IF, division 4 Östra damer, 2–2
27 april: Hanaskogs IS–Winnö IF, division 5 Nordöstra, 5–2
4 maj: Nävlinge IF–Vinslövs IF, division 6 Nordöstra, 2–2
12 maj: Önnestads BoIF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge, division 3 Nordöstra damer, 0–0

Veckans match 2018:
6 april: Glimåkra IF–Fjälkinge IF, division 5 Nordöstra, 1–3
13 april: Vanneberga IF–Edenryds IF, division 5 Nordöstra, 4–2
20 april: Hanaskogs IS/IFK Knislinge–Hjärsås/Värestorps IF, division 3 Nordöstra damer, 1–6
4 maj: Balsby SK–IFK Knislinge, division 7 Nordöstra, 1–0
9 maj: Näsums IF–Åhus IF, division 2 södra Götaland damer, 3–3
18 maj: Winnö IF–Viby IF, division 6 Nordöstra, 11–1
25 maj: Hanaskogs IS–Sibbhults IF, division 5 Nordöstra, 4–2
30 maj: Vanneberga IF–Fjälkinge IF, division 5 Nordöstra, 1–1
8 juni: Yngsjö IF–Åhus IF, division 5 Nordöstra, 2–2
18 juni: IFK Knislinge–Östra Sönnarslövs IF, division 7 Nordöstra 7, 6–0
10 augusti: Fjälkinge IF–Edenryds IF, division 5 Nordöstra, 3–1
17 augusti: Rinkaby GoIF–Gärds Köpinge IF, division 7 Nordöstra, 3–2
25 augusti: Åhus IF–Näsums IF, division 2 södra Götaland damer, 8–4
1 september: Wä IF–Skepparslövs IF, division 6 Nordöstra, 1–2
8 september: Glimåkra IF–Tosteberga/Nymölla IF, division 5 Nordöstra, 1–3
19 september: Åhus IF–Åhus HBK, division 5 Nordöstra, 4–0
6 oktober: Broby IF–Tyringe IF, division 4 Nordöstra damer, 2–3
13 oktober: Tollarps IF–Hyllinge GIF 3–2, kval till division 5
20 oktober: Åhus HBK–Torna Hällestads IF 1–2, kval till division 5
27 oktober: VMA–Brunnby FF/Väsby FK, 4–0, kval till division 4.