Här spelas veckans match

Fotbollsbloggen, Veckans match

Vilans IP i Kristianstad är nästa stopp för veckans match.
Vilan BoIS, det som tidigare var Östra Sönnarslövs IF, tar emot Degeberga GoIF på sin nya hemmaplan.
I rena flyttivern fick Vilan en fin start på säsongen och tog 13 poäng på de fem första seriematcherna i division 7 Mellersta, men de senaste veckorna har det varit skralt på poängkontot.
Degeberga skuggar i tabellen och hade tre raka segrar innan man förlorade mot Wollsjö senast.

Avspark: Söndag 16 juni, 16.00.

***
Förslag på veckans match framöver tas tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

***
Veckans match 2019:
6 april: VMA IK–Fjälkinge IF, division 4 Östra, 3–2
14 april: Ifö Bromölla IF–Trelleborgs FF, division 1 Södra Götaland damer, 0–2
22 april: Vittskövle IF–Gärds Köpinge IF, division 4 Östra damer, 2–2
27 april: Hanaskogs IS–Winnö IF, division 5 Nordöstra, 5–2
4 maj: Nävlinge IF–Vinslövs IF, division 6 Nordöstra, 2–2
12 maj: Önnestads BoIF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge, division 3 Nordöstra damer, 0–0
18 maj: Everöds IF–Degeberga GoIF, division 7 Mellersta, 3–1
26 maj: Åhus HBK–Åsums BK, division 6 Nordöstra, 5–4
29 maj: IK Kamp–Treby IF, division 7 Nordöstra, 3–4
5 juni: Broby IF–Wä IF, division 3 Nordöstra damer, 0–2

 

Veckans match 2018:
6 april: Glimåkra IF–Fjälkinge IF, division 5 Nordöstra, 1–3
13 april: Vanneberga IF–Edenryds IF, division 5 Nordöstra, 4–2
20 april: Hanaskogs IS/IFK Knislinge–Hjärsås/Värestorps IF, division 3 Nordöstra damer, 1–6
4 maj: Balsby SK–IFK Knislinge, division 7 Nordöstra, 1–0
9 maj: Näsums IF–Åhus IF, division 2 södra Götaland damer, 3–3
18 maj: Winnö IF–Viby IF, division 6 Nordöstra, 11–1
25 maj: Hanaskogs IS–Sibbhults IF, division 5 Nordöstra, 4–2
30 maj: Vanneberga IF–Fjälkinge IF, division 5 Nordöstra, 1–1
8 juni: Yngsjö IF–Åhus IF, division 5 Nordöstra, 2–2
18 juni: IFK Knislinge–Östra Sönnarslövs IF, division 7 Nordöstra 7, 6–0
10 augusti: Fjälkinge IF–Edenryds IF, division 5 Nordöstra, 3–1
17 augusti: Rinkaby GoIF–Gärds Köpinge IF, division 7 Nordöstra, 3–2
25 augusti: Åhus IF–Näsums IF, division 2 södra Götaland damer, 8–4
1 september: Wä IF–Skepparslövs IF, division 6 Nordöstra, 1–2
8 september: Glimåkra IF–Tosteberga/Nymölla IF, division 5 Nordöstra, 1–3
19 september: Åhus IF–Åhus HBK, division 5 Nordöstra, 4–0
6 oktober: Broby IF–Tyringe IF, division 4 Nordöstra damer, 2–3
13 oktober: Tollarps IF–Hyllinge GIF 3–2, kval till division 5
20 oktober: Åhus HBK–Torna Hällestads IF 1–2, kval till division 5
27 oktober: VMA–Brunnby FF/Väsby FK, 4–0, kval till division 4.