- Kvalet till division 2
- Lördag 17 oktober, 11.00:
- Malmö City FC–BK Astrio 0–1
Astrio vidare med sammanlagt 2–1. - Lördag 17 oktober, 13.00:
- Storfors AIK–Järpens IF 3–0
Storfors vidare med sammanlagt 7–0. - Lördag 17 oktober 15.00:
- Torslanda IK–Tidaholms GoIF 2–1
Torslanda vidare med sammanlagt 3–1. - Lördag 17 oktober 16.00:
- Smedby AIS-Pukebergs BK 2–1
Smedby vidare med sammanlagt 5–1. - Söndag 18 oktober, 14.00:
- Forssa BK–FC Arlanda 1–2
Arlanda vidare med sammanlagt 5–3. - Söndag 18 oktober, 17.00:
- Eskilstuna City FK–Segeltorps IF 2–1
Eskilstuna City vidare efter 4–4 och fler bortamål.
- Omgång 2:
- Lördag 24 oktober:
- Storfors AIK–Sandviks IK
- FC Arlanda–Kungsängens IF
- Eskilstuna City FK–Rynninge IK
- Torslanda IK–IFK Tidaholm
- Smedby AIS–IFK Hässleholm
- BK Astrio–KSF Prespa Birlik
- Söndag 1 november:
- Sandviks IK–Storfors AIK
- Kungsängens IF–FC Arlanda
- Rynninge IK–Eskilstuna City FK
- IFK Tidaholm–Torslanda IK
- IFK Hässleholm–Smedby AIS
- KSF Prespa Birlik–BK Astrio
- Kvalet till division 3
- Grupp 12:
- Lördag 10 oktober, 12.00:
- Bjärreds IF–Råå IF 0–1
- Lördag 10 oktober 14.00:
- Gärsnäs AIF–Lunnarps BK 1–3
- Lördag 17 oktober, 14.00:
- Råå IF–Gärsnäs AIS 3–0
- Söndag 18 oktober, 15.00:
- Lunnarps BK–Bjärreds IF 1–3
- Lördag 25 oktober, 14.00:
- Gärsnäs AIS–Bjärreds IF
- Råå IF–Lunnarps BK
- 1. Råå IF 2 2 0 0 4–0 6
————————————– - 2. Bjärreds IF 2 1 0 1 3–2 3
- 3. Lunnarps BK 2 1 0 1 4–4 3
- 4. Gärsnäs AIF 2 0 0 2 1–6 0
- Kvalet till division 4
- Omgång 2:
- Lördag 17 oktober, 14.00:
- FC Bellevue–Sjöbo IF 6–0
- Spjutstorps IF–KSF Kosova 1–5
- Ystads IF– Glumslövs FF 1–1
- Åhus HBK–Limhamns FF 2–0
Målen: 1–0 Simon Svensson, 2–0 Joel Andersson. - Husie IF– Ödåkra IF 1–0
- Helsingborgs AIS–Rydsgårds AIF 2–2
- Lördag 24 oktober, 14.00:
- Sjöbo IF–FC Bellevue
- KSF Kosova–Spjutstorps IF
- Glumslövs FF–Ystads IF
- Limhamns FF–Åhus HBK
- Ödåkra IF–Husie IF
- Rydsgårds AIF–Helsingborgs AIS
- Kvalet till division 5
- Omgång 2
- Lördag 17 oktober, 13.00:
- Lunds FF–FC Kopparmöllan 2–3
- Lördag 17 oktober, 14.00:
- Jonstorps IF–Heleneholms SK 1–1
- Finja IF–BK Landora 0–2
- Vankiva IF–Sibbhults IF 1–2
Målen: 0–1 Noah Lindecrantz, 0–2 Emil Stenberg, 1–2 Simon Flintvall. - Balsby SK–Genarps IF 0–2
- Blentarps BK–Mala IF 1–1
Mala: Mattias Nilsonius Jönsson. - Tosteberga/Nymölla IF–Tollarps IF 2–4
Målen: 0–1 Dennis Dahlberg, 0–2 Anton Zetterberg, 0–3 Rasmus Bertilsson, 0–4 Dennis Dahlberg, 1–4 William Andersson, 2–4 Daniel Zigon. - Arlövs BI–Allerums GIF 2–1
- Tygelsjö IK–Fjälkinge IF 1–1
Fjälkinge: Rasmus Enderle Rosengren. - Svedala IF–Skabersjö IF 1–1
- Saba Palestina KIF–Furulunds IK 2–3
- Lördag 17 oktober, 15.30:
- Teknologkårens IF LTH–Uppåkra IF 3–0
- Lördag 24 oktober, 14.00:
- FC Kopparmöllan–Lunds FF
- Heleneholms SK–Jonstorps IF
- BK Landora–Finja IF
- Sibbhults IF–Vankiva IF
- Genarps IF–Balsby SK
- Uppåkra IF–Teknologkårens IF LTH
- Mala IF–Blentarps BK
- Tollarps IF–Tosteberga/Nymölla IF
- Allerums GIF–Arlövs BI
- Fjälkinge IF–Tygelsjö IK
- Skabersjö IF–Svedala IF
- Furulunds IK–Saba Palestina KIF
- Kvalet till elitettan
- Lördag 17 oktober, 15.00:
- Mariebo IK–Borgeby FK 0–2
Borgeby till elitettan med sammanlagt 2–0. - IFK Norrköping–IK Rössö Uddevalla 2–0
Norrköping till elitettan med sammanlagt 4–0. - Söndag 18 oktober, 14.00:
- Notvikens IF DFF–Sundsvalls DFF 2–1
Sundsvall till elitettan med sammanlagt 2–2 och fler bortamål.
- Kvalet till damtvåan
- Söndag 11 oktober, 14.00:
- Vinslövs IF–IK Pandora FF 4–4
- Söndag 18 oktober, 14.00:
- IK Pandora FF–Råå FF 5–1
- Söndag 25 oktober, 14.00:
- Råå IF–Vinslövs IF
1. IK Pandora FF 2 1 1 0 9–5 4
—————————————-
2. Vinslövs IF 1 0 1 0 4–4 1
3. Råå IF 1 0 0 1 1–5 0
2. Vinslövs IF 1 0 1 0 4–4 1
3. Råå IF 1 0 0 1 1–5 0
- Kvalet till damtrean
- Söndag 11 oktober, 14.00:
- Farstorps GoIF–Svenstorps IF 2–1
- Hörby FF–Sösdala IF 9–0
- Lindeborgs FF 1948–Billesholms IK 1–7
- Söndag 18 oktober, 14.00:
- Svenstorps IF–Farstorp GoIF 0–6
Farstorp till division 3 med sammanlagt 8–1. - Sösdala IF–Hörby FF 1–3
Hörby till division 3 med sammanlagt 12–1. - Söndag 18 oktober, 15.00:
- Billesholms IK–Lindeborgs FF 1948 4–0
Billesholm kvar i division 3 med sammanlagt 11–1.
- Extrakval till damtrean
- Onsdag 21 oktober, 19.00:
- Svenstorps IF–Sösdala IF 1–0
- Lördag 24 oktober, 14.00:
- Sösdala IF–Svenstorps IF