Helgens matcher: Allsvenskt motstånd för Mjällby i genrepet

Försäsong, Fotbollsbloggen

Seriestarten kryper allt närmare och för Mjällby AIF har det blivit dags för genrep. Allsvenska Hammarby gästar Strandvallen på söndag och det blir ett skarpt test inför premiären i superettan, hemma mot Varberg, nästa lördag.
Kristianstad FC, som besegrade Sölvesborg i måndags, gör en ny utflykt till Blekinge och ställs mot division 2-laget FK Karlskrona.

Tillägg och eventuella ändringar tas som vanligt tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

***
Fredag 22 mars:
Hjärsås/Värestorp–Vittskövle 4–1
Hjärsås/Värestorp: Emil Rydh Persson 2, Nils Ehnbom, Linus Hurtig.
Vittskövle: Sebastian Strömberg.

Vanneberga IF–Högadal 6–2 (2–0)
Vanneberga: Oliver Sigefjord, Kristoffer Persson, Albin Andersson, Anton Persson, Simon Strömberg, Anton Rosengren.

Lördag 23 mars:
Mjällby A/P19–Lunds BK 0–2 (0–2)
Målen:
0–1 Jesper Rindmo (14), 0–2 Admir Osmancevic (29).

Karlskrona–Kristianstad FC 1–1 (0–1)
Målen:
0–1 Hassan Lawrence (40), 1–1 Filip Dobrila Kangeman (60).

Bromölla–Räppe 0–0

Nosaby–Hässleholms IF 1–1 (0–0)
Målen:
1–0 Andreas Grahm (60), 1–1 Tim Ströbeck (78).

IFK Hässleholm–Olympic 4–0 (2–0)
IFK Hässleholm: Theo Ekström 2, Mike Andrew, Abelto Ikose.

Glimåkra–Ovesholm 3–3
Glimåkra:
Jesper Eriksson 2, Oskar Schuller.
Ovesholm:
Viktor Thell, Abdallah Saada, Oliver Gustavsson.

Osby U19–Broby 0–5
Broby:
Lukas Hansson 2, Oliver Blennborn 2, Fabian Järvinen.

Bjärnum–IFK Hässleholm P19 3–4

Mala–Ljungbyhed inställd

Edenryd–Märserum 6–2
Edenryd: 
Rasmus Jönsson 2 Rasmus Gustavsson, Jöns Gustavsson, Henrik Sörensen Larsson, Idle Harum.

Winnö–Näsby 3–5
Winnö:
Johan Andersson, Mustafa Shamir, Jakob Emilsson.
Näsby: Urim Ahmeti 2, Muhamed Bajrami 2, Kushtrim Sokoli.

Tus Reppenstedt (Tyskland)–Näsums IF 1–2 (1–1) 
Näsum: Pontus Wiberg, Andreas Vukancic.

Åhus HBK–Vinslöv 3–1
Åhus HBK: Anton Dahl, Ali Rezai, Erik Schörling.
Vinslöv: Benjamin Persson.

Knislinge–Östanå 2–1
Knislinge: Rasmus Johansson 2.

Hästveda–Sösdala 2–1

Everöd–Rinkaby 2–3
Everöd:
Emil Persson, August Persson.
Rinkaby: Alexander Nilsson 2, Mikael Törnström.

Venestad–Linderöd 0–2
Linderöd: Malik Mahmoud, Elias Börjesson Skölling (straff).

Viby–Huaröd 2–2 (1–1)
Viby: Waseem Jaffleh 2.
Huaröd: Abdullah Ahmad 2.

Vanneberga FF–Degeberga 3–2
Vanneberga: Johan Olsson, Sebastian Karlsson, Alfred Nilsson.
Degeberga: Hannes Roth, Hugo Arvidsson.

Osby FF–Lönsboda 2–6

Åhus IF Dam–Röke 2–5

FC Hessleholm–Wä 4–0
FC Hessleholm:
Emma Hansson 3, Vanessa Maras.

Söndag 24 mars:
Mjällby–Hammarby 0–1 (0–1)
Målet: 0–1 Nikola Djurdjic (33).

Bromölla U–VMA 2–4 (0–3)
VMA: David Winnberg 2, Kalle Rydhög, Robin Holmquist.

Kiaby–Kamp 5–1 (1–0)
Kiaby: Jesper Brorsson 4, Michael Johansson.
Kamp: Robert Hafström.

Vilan BoIS–Balsby 4–2
Vilan: Adhem Ibrahim, Khaled Yusuf, Abdinur Hassan, Shuayb Ahmed.

Vittsjö–Lidköping 2–1
Vittsjö: Summer Green, Paulina Nyström.

Ifö Bromölla IF–Önnestads BoIF 3–1 (2–0)
Målen:
1–0 Maja Järvensivu, 2–0 Ebba Järvensivu, 3–0 Cassandra Lindström, 3–1 Sandra Nilsson.

Hjärsås/Värestorp–Vittsjö DFK 4–2
Hjärsås/Värestorp:
Moa Österberg 2, Josefin Svensson, Moa Persson.

Broby–Vinslöv 1–3
Broby: Tova Ahlgren.

Edenryd–Gärds Köpinge 0–4
Gärds Köpinge: Annelie Vinqvist 2, Emma Johansson, Hannah Bartosch.

***
Övriga matcher i mars och april:

Tisdag 26 mars:
Kristianstad United P15–Kristianstads DFF 3–0

Åsum–Vittskövle 5–2
Åsum: Anton Edvardsson 2, Emil Carlsson, Joel Lindeborg, självmål.
Vittskövle: Fabian Sandgren, Adam Lewin Käll.

Östanå Bruk Dam–Åhus IF, DM 1–4 (1–1)

Lunds BoIS–Önnestads BoIF, DM 6–3 (3–2)
Önnestad:
Sandra Nilsson 2, Julia Fält.

Onsdag 27 mars:
Fjälkinge–Hässleholms IF P19 0–2 (0–2)

Glimåkra–Eneryda 4–0

Glimåkra: Jesper Eriksson 3, Oskar Schuller.

Ifö Bromölla IF–Karlshamn 4–0 (2–0)
Målen: 1–0 Lisa Strand Svensson, 2–0 Lisa Strand Svensson, 3–0 Ebba Järvensivu, 4–0 Ellinor Persson.

Torsdag 28 mars:
Nosaby–VMA 2–0 (1–0)
Målen: 1–0 Saif Shallal (18), 2–0 Andreas Grahm (77).

Tosteberga/Nymölla–Önnestad 7–1 (3–1)
Tosteberga/Nymölla: Robin Ruuska 2, Tobias Andersson, Mikael Larsson, Viktor Sundström, Rui Ribeiro, Joel Persson.

Fredag 29 mars:
Eket–Näsby (19.00, Örkelljunga).

Lördag 30 mars:
Kristianstads DFF–Mjällby P16 (12.00, Kristianstads fotbollsarena).
Bromölla–Lödde (14.00).
Eskilsminne–IFK Hässleholm (12.00).
Lunds BK–Hässleholms IF (13.00).
Sölvesborg–Älmeboda/Linneryd (13.00).
Vanneberga–VMA (13.00, Blekevallen).
Näsum–Vittskövle (14.00).
Osby–Ljungby (13.00).
Ovesholm–Sölve (13.00, Slottsvallen).
Edenryd–Jämshög (12.00, Östersjövallen).
Ätrans FF–Bjärnum (14.00, Tisvildeleje).
Tollarp–Broby (12.00, Kristianstad Arena).
Mala–Perstorp Bälinge (10.30, Thurevallen).
Åhus HBK–Finja (13.00).
Hästveda–BK Skansen, DM (11.00, Bjärnum).
Huaröd–Simlångsdalens IF (15.15, stugbyn Degeberga).
Kiaby–Gärds Köpinge (14.00, Ivö IP).
Viby–Everöd (16.00, Viby).
Sibbhult–Rinkaby (14.00, Sibbhult).
Hörja–Tyringe (15.00, Mala).
Vinslöv–Sösdala (11.00).
Virestad–Jägersborg (15.00, Höganäs).
Norra Rörum–Farstorp (14.00, Höör).
Degeberga–Venestad (13.00).
Björkenäs/Pukavik–Kamp (14.00, Pukavik).
Linköping–Vittsjö Dam (14.00).
Osby Dam–Kullabygden (11.00).
Pinneberg Löwen–Önnestad Dam (16.00, Hamburg).

Söndag 31 mars:
Bromölla U–Hjärsås/Värestorp (14.00).
Klippan–Näsby (13.00).
Stehag–Winnö, DM (16.00, Eslöv).
Wä–Hästveda (14.00, Talldalsplanen).
Ballingslöv–Nävlinge (12.00, Optimera Arena Ballingslöv).
Viby–Gärds Köpinge (13.00, Viby).
Hanaskog/Knislinge–Röke, DM (16.00, Sibbhult).
Lörby–Hjärsås/Värestorp Dam (13.00).
Edenryd Dam–Hanaskog (12.00, MultiCopy Arena).

Måndag 1 april:
Kristianstad FC–Nosaby (18.00).

Onsdag 3 april:
Yngsjö–Åhus IF (Yngsjö).
Edenryd–Sölve (18.30, Östersjöwallen).

Lördag 6 april:
Kristianstads DFF–Asarum (14.00).
Sölvesborg–Saxemara (14.00).
Kamp–Olofström (14.00, Håkanryd).
Ifö Bromölla IF Dam–Södra Sandby IF (12.00, MultiCopy Arena).
Åhus IF Dam–Älmhult (13.00).
Näsum Dam–Hjärsås/Värestorps IF (12.00).
Osby Dam–Laholm (11.00).
Broby Dam–Farstorp (14.00).

Söndag 7 april:
FC Hessleholm–Röke (11.00).
Sösdala Dam–Gärds Köpinge (15.00).

Söndag 14 april:
Broby Dam–Hällaryd (14.00).