Helgens matcher: KDFF i cupsemifinal och prestigemöte i Bromölla

Försäsong, Fotbollsbloggen

Kristianstads DFF fortsätter att spela skarpa försäsongsmatcher och är nu bara en match från final i Svenska Cupen. Närmast väntar semifinal på LF Arena i Piteå (matchen sänds i Sportkanalen/C More).
På hemmaplan är det prestigemöte mellan seriekonkurrenterna Bromölla och Nosaby.
Mjällby, som har lagt in en ny match mot Hammarby som genrep den 24 mars, fortsätter att finslipa formen i Turkiet och Kristianstad FC är spelledigt i helgen på grund av en dubbelbokning.

Tillägg och eventuella ändringar tas som vanligt tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

***

Fredag 15 mars:
Fjälkinge–Rinkaby 2–2 (1–1)
Fjälkinge: Karrar Ali, Oliver Cullin.
Rinkaby: Alexander Nilsson, Nurallah Allawerdi.

Hörja–Skånes Fagerhult 2–3

Vanneberga FF–Kamp inställd

Lördag 16 mars:
Piteå–Kristianstads DFF, Svenska Cupen 1–2 (0–1)
Målen:
0–1 Anna Welin (28), 0–2 Alice Nilsson (62), 1–2 Madelen Janogy (64).

Bromölla–Nosaby 2–0 (0–0)
Målen:
1–0 Elias Bouzaiene, 2–0 Calle Nilsson.

Lunds BK–IFK Hässleholm 3–0

Hässleholms IF–Markaryd 1–1 (0–1)
Hässleholms IF:
Burim Rexhepi.

Glimåkra–Hjärsås/Värestorp inställd

Åhus HBK–Näsum inställd

Osby–Högadal 3–1 (1–0)
Osby:
Benjamin Persson, Abdulmajid Al Hamwi, Hampus Roslund (straff).

Tollarp–Höör, DM 0–1

Ovesholm–Näsby 1–7
Ovesholm:
Abdallah Saada.
Näsby:
 Muhamed Bajrami 3, Kushtrim Sokoli 2, Urim Ahmeti, Edonis Krasniqi.

Edenryd–Viby, DM 1–1 (0–1)
Viby: Waseem Jafleh.
Edenryd: Henrik Sörensen Larsson  (straff).

Mala–Vittskövle 7–2 (6–1)
Mala:
Mert Yanev 2, Josimar Calderon, Haris Crnalic, Simon Omari, Edhem Salihovic.
Vittskövle: Fabian Sandgren 2.

Lerkil–Broby 3–2
Broby: 
Fabian Järvinen, Elliot Blennborn.

Yngsjö–Vinslöv 2–2
Yngsjö: Filip Andersson, Henrik Andersson.
Vinslöv: Benjamin Persson 2.

Sibbhult–Åsum 2–2
Sibbhult:
Ozzie Bertilsson, Albin Karlsson.
Åsum: Emil Carlsson, Linus Andersson.

Venestad–Huaröd 1–2
Venestad: Burim Husaj.
Huaröd: Muhamet Ahmeti 2.

Knislinge–Balsby inställd

Linderöd–Önnestad 2–3
Linderöd:
Malik Mahmoud, Emanuel Mengstu.
Önnestad: Lukas Lindström 2, Jimmie Mårtensson.

Röke–Hästveda, DM inställd (Röke har dragit sig ur)

Hittarps IK–Ifö Bromölla IF Dam 4–1

Lörby–Näsum 5–2
Näsum:
Angelique Sandberg Winther, Amanda Rosengren.

Osby–KDFF F19 1–1
Osby:
Wilma  Nilsson.

Vollsjö–Gärds Köpinge Dam inställd

Söndag 17 mars:
Näsum–Kiaby 4–0 (1–0)
Näsum: Oscar Bengtsson, Andreas Vukancic, James Thongdi, Ludvig Rosenqvist.

Winnö–Vilan BoIS, DM 3–0 (2–0)
Målen: 1–0 David Andersson, 2–0 Jacob Emilsson, 3–0 Johan Andersson.

Wä–Ballingslöv, DM 3–3 (0–3)
Målen: 
0–1 Emil Svedberg Roth, 0–2 Khaled Al Ali, 0–3 Jesper Kristiansson, 1–3 Zana Mahmud, 2–2 Fatos Gashi, 3–3 självmål.

Tyringe–Snogeröd, DM 2–6 (0–3)
Tyringe: Peter Bruno, Mathias Lindgren.

Lönsboda–Virestad 5–1

Strömsborg–Jägersborg 2–8
Jägersborg: Johan Holmén 4, Lukas Johansson 2, Robiel Ogbaghergish, Jonathan Lennartsson.

Önnestad–Åhus IF, DM 0–4 (0–1)
Målen: 0–1 Louise Persson, 0–2 Sofie Andersson, 0–3 Louise Persson, 0–4 Maja Elmvik.

Röke–Billesholm, DM 6–0 (2–0)
Målen:
1–0 Emma Sjödahl Lundin, 2–0 Emma Sjödahl Lundin, 3–0 Emma Sjödahl Lundin, 4–0 Hannah Sjödahl, 5–0 Tilda Sandén, 6–0 Emma Bauhn.

Hjärsås/Värestorp Dam–Hällaryd 0–3

Lunds BoIS–Hanaskog/Knislinge Dam, DM 2–1 (0–1)
Hanaskog/Knislinge:
Johanna Karlsson.

Wä Dam–Vinslöv 2–4

Edenryd Dam–Asarum F17 2–9

***
Övriga matcher i mars och april:

Måndag 18 mars:
Mjällby–Ljungskile 0–3
Ljungskile: 
Aniekpeno Udoh 2, Niclas Holgersson.

Sölvesborg–Kristianstad FC 0–2 (0–1)
Målen: 0–1 Teddy Bergqvist (12), 0–2 Hassan Lawrence (75).

Fjälkinge–Bromölla U 1–2 (1–1)
Fjälkinge: Emil Jönsson.

Vanneberga–Åhus IF 4–1 (0–0)
Vanneberga: Tobias Block, Markus Eriksson, Johan Ohlsson, Jens Andersson.
Åhus IF: Casper Lindblad.

Tisdag 19 mars:
Näsby–Nosaby A/U 3–3

Torsdag 21 mars:
Mjällby P19–Sölvesborg 1–0 (0–0)
Mjällby: Filip Nilsson.

Hörja–Nävlinge 1–5

Fredag 22 mars:
Hjärsås/Värestorp–Vittskövle (19.00, Sibbhult).
Vanneberga–Högadal (19.00, Blekevallen).

Lördag 23 mars:
Mjällby A/P19–Lunds BK (13.00).
Karlskrona–Kristianstad FC (14.00).
Bromölla–Räppe (14.00).
Nosaby–Hässleholms IF (13.00, Åsvalla Tosteberga).
IFK Hässleholm–Olympic (13.00).
Glimåkra–Ovesholm (12.00).
Osby U19–Broby (11.00).
Bjärnum–IFK Hässleholm P19 (14.00).
Mala–Ljungbyhed (13.00, Thurevallen).
Edenryd–Märserum (10.00, MultiCopy Arena).
Åhus HBK–Vinslöv (13.00).
Hästveda–Sösdala (11.00, Bjärnum).
Everöd–Rinkaby (13.00).
Venestad–Linderöd (10.00, Kristianstads arenaområde konstgräs 2).
Viby–Huaröd (16.00, Kristianstads arenaområde konstgräs 1).
Jägersborg–Häradsbäck (14.00, Killeberg).
Vanneberga FF–Degeberga (13.00, Blekevallen).
Osby FF–Lönsboda (13.00).
Åhus IF Dam–Röke (15.00, Furehov).
FC Hessleholm–Wä (14.00).

Söndag 24 mars:
Mjällby–Hammarby (15.00).
Bromölla U–VMA (14.00).
Kiaby–Kamp (16.00, Kristianstads arenaområde konstgräs 2).
Vittsjö Dam–Lidköping (13.00, Österås).
Ifö Bromölla IF Dam–Önnestads BoIF (16.00, Maxilandia).
Hjärsås/Värestorp Dam–Vittsjö DFK (12.00).
Broby Dam–Vinslöv (14.00, Glimåkra).
Edenryd Dam–Gärds Köpinge (12.00, MultiCopy Arena).

Tisdag 26 mars:
Lunds BoIS–Önnestads BoIF, DM (19.30).

Onsdag 27 mars:
Glimåkra–Eneryda (18.15).

Torsdag 28 mars:
Nosaby–Hörviken (18.30).

Lördag 30 mars:
Bromölla–Lödde (14.00).
Eskilsminne–IFK Hässleholm.
Lunds BK–Hässleholms IF (13.00).
Fjälkinge–Hässleholms IF U19 (13.00).
Sölvesborg–Älmeboda/Linneryd (13.00).
Vanneberga–VMA (13.00, Blekevallen).
Näsum–Vittskövle (14.00).
Osby–Ljungby (13.00).
Ovesholm–Sölve (13.00, Slottsvallen).
Edenryd–Jämshög (MultiCopy Arena Bromölla).
Tollarp–Broby (12.00, Kristianstad Arena).
Winnö–Balsby.
Mala–Perstorp Bälinge (13.00, Österås).
Åhus HBK–Finja (13.00).
Kiaby–Gärds Köpinge (14.00, Ivö IP).
Ballingslöv–Nävlinge (16.00, Österås).
Everöd–Viby (16.00, Maxilandia eller gräs i Viby/Everöd).
Sibbhult–Rinkaby (14.00, Sibbhult).
Hästveda–Wä (11.00, Bjärnum).
Hörja–Tyringe (15.00, Mala).
Sösdala–Vinslöv (13.00).
Virestad–Jägersborg (15.00, Höganäs).
Norra Rörum–Farstorp (14.00, Höör).
Degeberga–Venestad.
Björkenäs/Pukavik–Kamp (14.00, Pukavik).
Linköping–Vittsjö Dam (14.00).
Osby Dam–Kullabygden (11.00).

Söndag 31 mars:
Bromölla U–Hjärsås/Värestorp (14.00).
Östanå Bruk–Hästveda (14.00).
Lörby–Hjärsås/Värestorp Dam (13.00).
Edenryd Dam–Hanaskog (12.00, MultiCopy Arena).

Måndag 1 april:
Kristianstad FC–Nosaby.

Onsdag 3 april:
Yngsjö–Åhus IF (Yngsjö).
Edenryd–Sölve (18.30, Östersjöwallen).

Lördag 6 april:
Kristianstads DFF–Asarum (14.00).
Sölvesborg–Saxemara (14.00).
Kamp–Olofström (14.00, Håkanryd).
Ifö Bromölla IF Dam–Södra Sandby IF (12.00, MultiCopy Arena).
Åhus IF Dam–Älmhult (13.00).
Näsum Dam–Hjärsås/Värestorps IF (12.00).
Osby Dam–Laholm (11.00).
Broby Dam–Farstorp (14.00).

Söndag 7 april:
FC Hessleholm–Röke (11.00).
Sösdala Dam–Gärds Köpinge (15.00).

Söndag 14 april:
Broby Dam–Hällaryd (14.00).