Helgens matcher: Stor genrepshelg och nytt test för KDFF

Försäsong, Fotbollsbloggen

Allsvenskan och superettan drar igång och för många lag ligger seriestarten och väntar runt hörnet efter helgens genrep. Kristianstad FC värmer upp mot Nosaby IF och den matchen spelas först på måndag på hybridgräset på Kristianstads fotbollsarena. Kristianstads DFF, som har premiär den 14 april, möter Mjällbys P16-lag och det är sista matchen som hela laget är samlat innan damallsvenskan rullar igång.

Tillägg och eventuella ändringar tas som vanligt tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

***
Fredag 29 mars:

Eket–Näsby 2–1
Näsby:
Urim Ahmeti.

Lördag 30 mars:
Kristianstads DFF–Mjällby P16 0–3

Bromölla–Lödde 3–0
Bromölla: Ameer Naseer, Filip Ancker Book, Kim Thörnberg.

Eskilsminne–IFK Hässleholm 5–0 (2–0)

Lunds BK–Hässleholms IF 4–1 (3–1)
Hässleholms IF: Joel Wedenell.

Sölvesborg–Älmeboda/Linneryd 2–3

Vanneberga–VMA 1–4 (1–2)
Målen:
1–0 Oliver Sigefjord, 1–1 Oscar Hall, 1–2 Oscar Hall, 1–3 Oscar Hall, 1–4 Elliot Pramberg.

Näsum–Vittskövle 0–3 (0–1)
Vittskövle:
Fabian Sandgren 2, Gustaf Ekdahl.

Osby–Ljungby 1–2
Osby:
Jonny Ahlbin.

Ovesholm–Sölve 1–0
Ovesholm: Christian Yanez.

Yngsjö–Balsby 2–0
Yngsjö: Pontus Axelsson 2.

Edenryd–Jämshög 2–0
Edenryd: Idle Harun, Henrik Sörensen Larsson.

Ätrans FF–Bjärnum 0–8

Tollarp–Broby 2–2 (1–1)
Tollarp:
Daniel Vandelin, Simon Nilsson.
Broby:
Felix Blennborn, Dennis Berg.

Mala–Perstorp Bälinge inställd

Åhus HBK–Finja 5–4
Åhus HBK: Adam Nilsson 2, Ali Rezai, Isak Hallin, Jimmy Olsson.

Hästveda–BK Skansen, DM 6–7 efter straffar, 1–1 efter full tid, 2–2 efter förlängning
Hästveda:
Anton Nilsson, Sameh Jumaah. Straffar: Jonathan Brodén, Karim Kange, Anton Nilsson, Mikael Nilsson.

Huaröd–Simlångsdalens IF 3–1
Huaröd: Blerdi Behrami 3.

Kiaby–Gärds Köpinge 2–2
Kiaby: Jesper Brorsson, Simon Jönsson.
Gärds Köpinge: Tobias Knutsson 2.

Viby–Everöd 2–0 (2–0)
Viby: Mahmoud Hamdan, Linus Söderstjerna.

Sibbhult–Rinkaby 4–2
Sibbhult:
Wilmer  Svensson, Albin Karlsson, Salah Abdulkadir Ali, Zaher Kalil Inshasi.
Rinkaby:
Alexander Nilsson, Mikael Törnström.

Ballingslöv–Nävlinge 0–1
Nävlinge: Ali Hosseini.

Hörja–Tyringe 1–1

Vinslöv–Sösdala 2–3
Vinslöv: Benjamin Persson, Jack Songwacha.

Virestad–Jägersborg 3–2

Norra Rörum–Farstorp 4–3

Degeberga–Venestad 1–1
Degeberga: Dennis Gadd.
Venestad: Emil Svensson.

Linköping–Vittsjö 3–1
Vittsjö: Alexandra Benediktsson.

Osby–Kullabygden 2–1
Osby: Nora Sjöstedt 2.

Pinneberg Löwen–Önnestad 1–4 (0–4)
Önnestad: Sandra Nilsson 3, Julia Fält.

Söndag 31 mars:
Klippan–Näsby B 4–1
Näsby:
Leutrim Ajvazi.

Stehag–Winnö, DM 2–1
Winnö: Fredrik Frank.

Wä–Hästveda 3–1
Wä:
Sanjin Tufek, Tim Roskvist, André Lundberg.

Viby–Gärds Köpinge 5–2 (2–0)
Viby: Sebastian Gunnarsson 5.
Gärds Köpinge: Aron Zetterqvist, Filip Lindblom.

Björkenäs/Pukavik–Kamp 1–1
Kamp: Robert Hafström.

Hanaskog/Knislinge–Röke, DM 2–10 (1–2)
Målen:
0–1 Sandra Malm, 1–1 Elisabeth Pragner, 1–2 Sandra Malm, 1–3 Emilia Nyberg, 1–4 Sandra Malm, 1–5 Terese Eriksson, 1–6 Emma Sjödahl Lundin, 1–7 Sandra Malm, 2–7 My Modig, 2–8 Fanny Gradin, 2–9 Fanny Gradin, 2–10 Emma Bauhn.

Lörby–Hjärsås/Värestorp Dam 2–0

***

Övriga matcher i mars och april:

Måndag 1 april:
Kristianstad FC–Nosaby 0–1 (0–0)
Nosaby: Christian Martincu.

Bromölla U–Hjärsås/Värestorp inställd

Onsdag 3 april:
Yngsjö–Åhus IF 2–3
Yngsjö: Pontus Axelsson 2.
Åhus IF: Tobias Ursprung, Sebastian Siversson, Mats Henrysson.

Lördag 6 april:
Kristianstads DFF–Asarum (14.00).
Sölvesborg–Saxemara (13.00).
Kamp–Olofström (13.00, Håkanryd).
Skurup–Ifö Bromölla IF Dam (15.00).
Näsum Dam–Hjärsås/Värestorps IF (12.00).
Osby Dam–Laholm (11.00).
Önnestad Dam–FC Rosengård 1917 (17.00, Tosteberga).
Broby Dam–Farstorp (14.00).

Söndag 7 april:
FC Hessleholm–Röke (13.00, Mala).
Sösdala Dam–Gärds Köpinge (15.00).

Söndag 14 april:
Broby Dam–Hällaryd (14.00).