Helgens matcher: Svenska Cupen och första testet för Nosaby

Försäsong, Fotbollsbloggen

Försäsongen fortsätter och nu har det blivit dags för Nosaby IF att visa upp sig och göra ett första test med årets upplaga.
Helgen innehåller även Svenska Cupen och Kristianstad DFF, som körde över IFK Kalmar senast, tar emot Limhamn Bunkeflo i årets första hemmamatch. Hässleholms IF har allsvenska Elfsborg på besök på Österås på söndag.

Tillägg och eventuella ändringar tas som vanligt tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.setwitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.

***
Fredag 15 februari:
Sölvesborg–Bromölla 1–1 (1–1)
Bromölla: Robert Ancker Book.

Näsum–Sölvesborg U17 3–1 (1–1)
Näsum: Karl Truedsson 2, Jiovanni Landu Puati.

Osby–Åhus IF 0–1 (0–0)
Målet: Sofie Andersson.

Lördag 16 februari:
Kristianstads DFF–Limhamn Bunkeflo, Svenska Cupen 3–0 (1–0)
Målen: 1–0 Rita Chikwelu (7), 2–0 Svava Ros Gudmundsdottir (53), 3–0 Josefine Rybrink (68).

Torn–Kristianstad FC 2–1 (1–0)
Målen:
1–0 Oscar Ahlgren, 1–1 Danny Gunnarsson, 2–1 Anton Kinnander, straff.

Asarum–Nosaby 3–0 (2–0)
Asarum:
Axel Andersson, David Samuelsson, Hannes Andersson.

IFK Hässleholm–Halmia 2–1 (0–1)
IFK Hässleholm: Mohammed Hamdan, Mike Andrew.

Klippan–Hjärsås/Värestorp 2–2
Hjärsås/Värestorp: Emil Rydh Persson, Arlind Krasniqi.

Fjälkinge–Bjärnum 1–1 (0–0)
Målen: 1–0 Tim Hansson (52), 1–1 Kevin Zenthio (69).

Vanneberga IF–Tollarp 2–0 (0–0)
Vanneberga: Markus Eriksson, Oliver Sigefjord.

Glimåkra–Wä 6–1
Glimåkra: Jesper Eriksson 6.

Hanaskog–IFK Karlshamn 3–0
Hanaskog: Daniel Bengtsson, David Stridsman, Fredrik Ottosson.

Ovesholm–Åsum 1–1
Ovesholm: Jens Fredriksson.
Åsum: Max Sundqvist.

Edenryd–Vinslöv 3–2
Edenryd: Casper Persson, Rasmus Gustavsson, Petter Nyberg.

Broby–Hästveda 1–0 (1–0)
Broby: Lukas Hansson.

Rinkaby–Winnö 0–2
Winnö: Jakob Emilsson 2.

Åhus HBK–Gärds Köpinge 0–1
Gärds Köpinge: Martin Dehlin.

Mala–Ballingslöv 4–1
Mala: Burhan Idrizi, Edhem Salihovic, Oscar Nilsson, Tony Boldur.
Ballingslöv: Khaled Al Ali.

Sibbhult–Lönsboda 9–0 (3–0)
Målen: Ola Lundström 2, Egzon Shala 2, Salah Ali, André Johannesson, Ozzie Bertilsson Petter Andersson, Ville Karlsson.

Knislinge–Viby 3–2 (1–2)
Knislinge: Emil Arvidsson, Teo Persson, Felix Nilsson.
Viby:
Waseem Jafleh, Liam Bloom.

Lörby IF–Ifö Bromölla IF Dam inställd

Näsum Dam–Röke 3–4 (1–1)
Röke: Fanny Gradin 2, Hannah Sjödahl, Emilia Nyberg.

Sibbhult Dam–Hjärnarp 2–5

Söndag 17 februari:
Hässleholms IF–Elfsborg Svenska Cupen 1–5 (1–1)
Målen: 1–0 Joel Wedenell (34), 1–1 Joakim Nilsson (42), 1–2 Stefan Ishizaki (46), 1–3 Stefan Ishizaki (79), 1–4 Per Frick (84), 1–5 Samuel Holmén (90).

Yngsjö–Brösarp 0–5

Tollarp–Nävlinge 0–3
Nävlinge: Jesper Larsson 2 Andreas Persson.

Kamp–Balsby 1–9
Kamp: Colin Jensen.
Balsby:
Christoffer Yngvesson 3, Mattias Thurban 3, Kristofer Åkesson 2, Viktor Dahl.

Asarum–Vittsjö Dam 0–5 (0–2)
Målen: 0–1 Tove Almqvist (9), 0–2 Nellie Persson (18), 0–3 Paulina Nyström (46), 0–4 Amanda Perez (56), 0–5 Lisa Klinga (81).

***

Övriga matcher i februari och mars:

Fredag 22 februari:
Kristianstad FC–IFK Hässleholm (19.00).
Näsum–Fjälkinge (19.00, MultiCopy Arena Bromölla).

Lördag 23 februari:
Mjällby–Bromölla (14.30).
Nosaby–Karlshamn (12.00, Kristianstads IP).
Hässleholms IF–Djurgården (14.00, Svenska Cupen).
Sölvesborg–Älmhult (11.00).
Vanneberga IF–Yngsjö (11.00, Furehov).
Osby–Bjärnum (13.00).
Hanaskog–Vittskövle (14.00, Sibbhult).
Broby–Åsum (14.00, Glimåkra).
Åhus HBK–Edenryd (13.00).
Sibbhult–Winnö  (12.00, Sibbhult).
Hästveda–Nävlinge (11.00, Bjärnum).
Knislinge–Kamp (10.00, Glimåkra).
Linderöd–Östra Sönnarslöv (14.00, Maxilandia).
Viby–Degeberga (16.00, Kristianstad Arena 1).
Jägersborg–Virestad (14.00, Killeberg).
Ifö Bromölla IF Dam–Näsum (12.00, MultiCopy Arena).
BK Union–Hanaskog/Knislinge Dam (10..0, Kyrkhult).

Söndag 24 februari:
Hjärsås/Värestorp–Högadal (12.00).
Näsum–Mörrum (16.00, MultiCopy Arena Bromölla).
Ovesholm–Wä (14.00, Arenaområdet plan 1).
Hörby–Tollarp (12.00).
Ballingslöv–Örkelljunga (13.00, Österås).
Önneköp–Sösdala (14.00, Hörby).
Askeröd–Farstorp (14.00, Hörby).
Tyringe Dam–Röke (13.00, Österås).
Önnestad Dam–Kristianstads DFF F17 (14.00, Kristianstad).
Edenryd Dam–Askeröd (12.00 MultiCopy Arena).

Måndag 25 februari:
Osby Dam–FC Hessleholm (19.00).

Tisdag 26 februari:
Kalmar FF–Mjällby (17.00).
Lönsboda–Östanå Bruk (19.00, Killeberg).

Torsdag 28 februari:
Kristianstad FC–Nosaby (17.00).
Osby–Älmhult (18.30).

 

Fredag 1 mars:
Vanneberga–Vittskövle (19.00, Furehov).
Glimåkra–Sibbhult, Göingecupen (18.00).
Knislinge–Hanaskog, Göingecupen (20.30, Glimåkra).
Näsum–Hörviken (19.00, MultiCopy Arena Bromölla).

Lördag 2 mars:
Mjällby–Oskarshamns AIK (13.00).
Bromölla–Kristianstad FC (14.00).
Fjälkinge–IFK Hässleholm (13.00).
VMA–Ovesholm (12.00, Kristianstad Arena 2).
Glimåkra–Hanaskog, Göingecupen (12.00, Glimåkra).
Broby–Östanå Bruk, Göingecupen (13.15, Glimåkra).
Åhus HBK–Yngsjö (13.00).
Mala–Nävlinge (11.00, Österås).
Bjärnum–Eket (14.00).
Knislinge–Sibbhult, Göingecupen (14.30, Glimåkra).
Viby–Hästveda, DM (16.00, Kristianstad Arena 1).
Lönsboda–Häradsbäck (16.00, Killeberg).
Rinkaby–Östra Sönnarslöv (11.00, Maxilandia).
Perstorp Bälinge–Sösdala (10.15, Örkelljunga).
Ifö Bromölla IF Dam–Skurups AIF (12.00, MultiCopy Arena).
Osby Dam–Ronneby (11.00).
Olofström–Broby Dam (12.00).

Söndag 3 mars:
IK Frej Täby–Hässleholms IF (15.00, Svenska Cupen).
Röke–Edenryd, DM (14.00, Österås).
Tyringe–Tollarp, DM (11.00).
Wä–Winnö, DM (14.00, Kristianstads Arenaområde konstgräs 1).
Kiaby–Balsby (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
Östra Sönnarslöv–Ballingslöv, DM (14.00, Österås).
Jägersborg–Liatorp/Eneryda (14.00, Killeberg).
Norra Rörum–Hörja (14.00, Höör).
Everöd–Bjärlöv (13.00, Maxilandia).
Kamp–Gränum (16.00, Bromölla).
Åhus IF Dam–Torn, DM (13.00, Furehov).
Hjärsås/Värestorp Dam–Lönsboda (14.00, Sibbhult).
Hanaskog/Knislinge Dam–FC Hessleholm, DM (14.00, Glimåkra).
Önnestad Dam–Röke (16.00, Kristianstad).
Wä Dam–Gärds Köpinge (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).

Fredag 8 mars:
Mjällby–Kristianstad FC (17.00).
Glimåkra–Knislinge, Göingecupen (18.00).
Hjärsås/Värestorp–Broby, Göingecupen (19.15, Glimåkra).
Sibbhult–Hanaskog, Göingecupen (20.30, Glimåkra).
Lönsboda–Älmhult B (19.00, Killeberg).
Näsum Dam–Kristianstads DFF F19 (18.30, MultiCopy Arena Bromölla).

Lördag 9 mars:
Rosengård–Kristianstads DFF, Svenska Cupen (13.00).
Bromölla–Eskilsminne (14.00).
Älmhult–Nosaby (12.15).
IFK Hässleholm–Gnosjö (14.00).
Asarum–Sölvesborg (14.00).
Fjälkinge–Sölvesborg U17 (13.00).
Vanneberga–Åsum (15.00, Furehov).
Osby–Klippan (13.00).
Ovesholm–Yngsjö (14.00, Kristianstad Arena konstgräs).
Åhus IF–Vinslöv (11.00, Furehov).
Åhus HBK–Bjärnum (13.00).
Kiaby–Huaröd (12.00, Kristianstad Arena konstgräs).
Nävlinge–Everöd (12.00, Österås).
Linderöd–Rinkaby (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
Viby–Röke, DM (16.00, Kristianstad Arena 1).
Strömsborg–Farstorp (14.00, Osby).
Ifö Bromölla IF Dam–Hjärsås/Värestorp IF (12.00, MultiCopy Arena).
Osby Dam–Lörby.
Bromölla U–Hjärsås/Värestorp Dam (12.00).
Sibbhult Dam–Hanaskog/Knislinge (14.00, Sibbhult).

Söndag 10 mars:
Näsum–Asarum U (18.00, MultiCopy Arena Bromölla).
Snogeröd–Tollarp, DM (12.00).
Hästveda–Edenryd, DM (13.30, Bjärnum).
Ballingslöv–Winnö, DM (13.00, Österås).
Mala–IFK Hässleholm U19 (11.00, Österås).
Östra Sönnarslöv–Wä, DM (12.00, Kristianstads Arenaområde konstgräs 1).
Venestad–Önnestad (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
Gränum–Lönsboda (13.00, Kyrkhult).
Tjörnarp–Hörja (14.00, Höör.
Östanå Bruk–Röke, DM (14.00).
Vittsjö Dam –Hässleholms IF P04 (13.00, Österås).
FC Hessleholm–Lunds BoIS, DM (11, Österås).
Torn–Önnestad Dam, DM (15.00).
Vinslöv Dam–Gärds Köpinge (17.00, Österås).
Broby Dam–Wä (14.00, Glimåkra).