Helgens resultat
Försäsong, FotbollsbloggenHär är helgens matcher.
Saknar ni några matcher, har ändringar eller resultat? Mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se
Fredag 27 mars:
Tosteberga/Nymölla–Sölvesborg U 3–0 (3–0)
Målen: Mathias Häggström, Stefan Nord, Jesper Karlsson.
Hässleholms IF J–Ballingslöv 3–2
Treby–Hjärsås/Värestorp 1–4
Treby: Rasmus Bjursgård.
Edenryd Dam–Kristianstads DFF inställd
Lördag 28 mars:
Mjällby–Halmstads BK 0–2 (0–0)
Målen: 0–1 Shkodran Maholli, 0–2 Junes Barny.
Österlen–Kristianstads FF 0–1
Mål: Joel Nilsson.
Nosaby–Älmhult 1–1
Nosaby: Kalle Rydhög.
Mjällby U19–IFK Hässleholm 2–1 (1–1)
Mjällby: Rasmus Persson, Adi Nalic.
IFK Hässleholm: Joel Andersson.
Osby–Lödde 2–1 (0–1)
Osby: Daniel Ask, Jesper Eriksson.
Torps IF (Norge)–Kristianstad BoIS 0–6
Yngsjö–Broby 2–1 (2–1)
Yngsjö: Hampus Karlsson, Marcus Eriksson.
Broby: Måns Gunnarsson.
Västra Karup–Åsum 5–2 (5–1)
Åsum: André Sellgren, Visar Maliqi.
Ovesholm–Knislinge 0–3
Tårnby–Fjälkinge 3–1
Önnestad–Winnö inställd
Markaryd B–Bjärnum 1–4
Mala–Österslöv 1–4
Mala: Tuan Bui.
Kiaby–Näsum 3–1
Kiaby: Jonathan Magnusson, Filip Gustavsson, Mikael Nyman.
Näsum: Sam Karlsson.
Vanneberga–Nävlinge 2–4
Nävlinge: Hampus Nilsson 2, Emil Nilsson, Jesper Nilsson.
Everöd–Venestad 2–2
Gärds Köpinge–Vittsjö 3–4
Linderöd–Viby 4–3 (1–2)
Linderöd: Carl Svensson 2, Dennis Dahlberg 2.
Viby: Kristian Johansen 2, Christopher Yngvesson.
Gualöv–Union 2–2
Östra Sönnarslöv–Bjärlöv inställd
Bromölla Dam–Södra Sandby 4–0 (2–0)
Målen: Ellinore Kieninger 2, Kajsa Andersson, Ellinor Persson.
Borgeby–FC Hessleholm 2–1 (2–0)
FC Hessleholm: Julia Lennartsson.
Kristianstads DFF–Bergdalen (15.00).
Wä Dam–Löberöd 0–3
Söndag 29 mars:
Åhus HBK P98–Kristianstads DFF 0–1 (0–1)
Målet: Margret Lara Vidarsdottír.
Hässleholms IF–Bromölla 3–1 (2–0)
HIF: Arber Sabani, Kristian Eriksson, Burim Rexhepi.
Bromölla: Andreas Johansson.
Åhus HBK–VMA 2–1
Åhus: Kristoffer Persson 2.
VMA: Martin Sandberg.
Ovesholm–Ballingslöv, DM 3–1
Ovesholm: Mattias Stedt 2, Alexander Fröjd.
Vinslöv–Janstorp, DM 3–4 (0–4)
Wä–Näsby inställd
Finja–Sösdala 2–1
Finja: Rasmus Jönsson, Hannes Friberg.
Sösdala: Knut Nordahl.
Tjörnarp–Gärds Köpinge (12.00, Höör).
Broby B–Östanå 0–1
Gränum–Lönsboda 3–5
Hallaryd–Wisseltofta 0–0
Kamp–Vilshult 4–0
Målen: Robert Hafström, Niklas Hafström, Ola Karlsson, självmål.
Glimåkra Dam–Hittarp 2–1 (1–0)
Glimåkra: Louise Persson, Olivia Johansson.
Kristianstads DFF–Jitex F19 0–1
Älmhult–Broby Dam inställd
Gualöv Dam–Hjärsås/Värestorp 0–10
Målen: Linda Lagher 5, Fanny Bohlin 3, Mikaela Alvarsson, Sandra Liljegren.
Eket–Nävlinge Dam 1–4