Klar för seriekonkurrenten och "Torget" fylls på

Fotbollsbloggen, Silly season

Övergångarna fortsätter att ramla in i jämn takt och här är nu den sista uppdateringen innan julhelgen börjar på allvar.

Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

***
Det har varit klart ett tag att mittfältaren Niklas Jönsson lämnar Kristianstad FC efter tre säsonger. På torsdagen skrev han på för moderklubben, och seriekonkurrenten, Eskilsminne IF.

***
”Torget” fylls på med spelare från nordöstra Skåne. Nu ansluter även mittfältaren Anton Pramberg, senast i Vankiva och med ett förflutet i IFK Hässleholm. Malmölaget Lilla Torg FF innehåller numera inte mindre än nio spelare från nordöstra Skåne. Diego Delgado ForrichChristoffer Eklund, Filip RanmoAxel Harletun, Pontus Björnsson, Karim Al-Asi, Dennis Karlsson och Gustaf Holmer finns i truppen sedan tidigare.

***
IFK Malmö i division 2 hämtar in Gustav Nordström från IFK Osbys U19-lag.

***
Målvakten Pontus Jönsson är klar för Rinkaby GoIF och ansluter från Gärds Köpinge IF.

***
Det blev bara en höstsäsong i Vittsjö GIK för Sofie Junge Pedersen. Nu är den danska landslagsspelaren klar för italienska storklubben Juventus. Landslagsmeriterade Amanda Persson återvänder till Växjö DFF efter två säsonger i Vittsjö GIK.

***

Superettan:
Mjällby AIF

In: Gísli Eyjólfsson, Breidablik (Island), Ottar Magnus Karlsson, Trelleborgs FF.
På väg in:
Hugo Andersson, Malmö FF.
Ut:
 Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, klubb ej klar, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum, Oscar Ekman, Asarum, Oskar Sverrisson, Häcken.
Tränare: Milos Milojevic.

Division 1:
Kristianstad FC

In: Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby, Linus Svensson, IFK Hässleholm, Anton Bloom, Nosaby, André Andersson, Hörviken.
På väg in:
 Robin Holmquist, VMA.
Ut: Nicolas Pena, klubb ej klar, Dardan Dakaj, lån från Trelleborgs FF, Oskar Malmgren, lån från Trelleborgs FF, Guido Barryero, Robertino Kljajic, Niklas Jönsson, Eskilsminne.
På väg ut: Paulo Ippolito, Maximiliano Cabana.
Tränare: Besnik Llazani.

Division 2:
Ifö/Bromölla IF

In: Sebastian Carrblad, Hässleholms IF, Jacob Karlsson, Mjällby AIF U19, Zacarias Jönsson och Albert Thorén flyttas upp från egna leden.
Ut: Adam Winnberg, Nosaby, Fredrik Johansson, slutar, André Reinholdsson, Trelleborgs FF, August Nilsson, Åhus HBK.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).

Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF, Adam Winnberg, Bromölla, Viktor Pettersson, IFK Osby, Linus Andersson, Mjällby AIF U19, Joseph Abedu Ikechukwu, Mjällby AIF U19.
På väg in: Emil Szymanski, Hässleholms IF, Jihad Alhoas, Hörvikens IF.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, Fjälkinge, Jesper Eriksson, Glimåkra, Julian Grozdanovski, Kristianstad FC, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Anton Bloom, Kristianstad FC.
På väg ut: Kalle Rydhög, VMA.
Tränare: Christian Carlsson (ny från Hässleholms IF).

IFK Hässleholm
In: Nikola Zivanovic, Lilla Torg, Mattias Jönsson, Lilla Torg.
På väg in: 
Ilir Salja, Örkelljunga.
Ut:
Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala, Linus Svensson, Kristianstad FC, Tommy Filipovic, Gustav Lindroth, Sölvesborg.
På väg ut: Adam Larsson, Hässleholms IF.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).

Hässleholms IF
In: Arber Sabani, Mala, Anthony Svenning, Osby, Otto Nilsson, Osby.
På väg in:
Adam Larsson, IFK Hässleholm, Simon Fredriksson, Osby.
Ut:
Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Burim Rexhepi, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar, Haris Crnalic, Mala, Sebastian Carrblad, Bromölla, Alexander Wilson, Höör, Kristian Brymora, Niazi Smail.
På väg ut: Emil Szymanski, Nosaby.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).

Division 3:
Sölvesborgs GIF
In: Samir Blekic, Hörviken, Johannes Nilsson, Hörviken, Samuel Jonsson, VMA, Gustav Lindroth, IFK Hässleholm, Amer Habul, FK Karlskrona.
Ut: Jiovanni Landu Puati, Näsum, Haris Sinanovic, Jämshög, Karl Truedsson, Näsum.
Tränare: Daniel Nilsson (ny).

Division 4:
Fjälkinge IF
In:
Hampus Olsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Gustav Svensson, Önnestad, Hayder Ali Glimåkra, Marko Zebic, comeback, senast i Nosaby, Tim Hansson, Önnestad, Filip Nilsson, Önnestad, Marcus Thuvesson, Nosaby, Johannes Mårtensson, Yngsjö.
Ut:
Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga, Sebastian Ristevski, Kiaby, Oscar Ohlin, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby, Eric Bondesson, Linderöd, Christian Vestberg, slutar, Andreas Sterner, Åhus HBK, Marcus Lovén, Åhus HBK.
Tränare: Robin Olsson.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg, Arlind Krasniqi, Kristianstad FC, Adam Mahmud, Kristianstad FC.
Ut: Erlind Halili, Åsum, Rasmus Rosengren, Fjälkinge, Rasmus Bertilsson, Tollarp.
Tränare: Martin Michalski (ny).

IFK Osby
In: Kristoffer Blom, Mala, Viktor Nordqvist, Jägersborg, Gabriel Granqvist, Sibbhult.
Ut: 
Edem Hetcheli, USA, Haris Hamzic, Räppe, Niklas Stenfeldt-Karlsson, Höör, Viktor Pettersson, Nosaby, Linus Persson, Älmhult, Anthony Svenning, Hässleholms IF, Vilgot Clauss, FC Trollhättan, Juan Urena, Adrian Mosquera, Otto Nilsson, Hässleholms IF.
På väg ut: Simon Fredriksson, Hässleholms IF, Albin Ekström.
Tränare: Mattias Nilsson.

Näsby IF
In:
Ut: Rasmus Larsson, Huaröd.
Tränare:
Sejdi Bajrami.

Vanneberga IF
In:
Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF, Tobias Block, Åhus HBK, Kristoffer Persson, Yngsjö, Alex Wendel, Åhus IF, Fredrik Johansson, comeback, Erik Dahlqvist, comeback, Simon Strömberg, IF Rejban, Marcus Eriksson, Yngsjö.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar, Alfons Hult, Åhus HBK.
Tränare: Jens Larsson.

VMA IK
In: Niclas Carlsson, Knislinge, Jusuf Merdzic, Winnö, David Winnberg, Åsum.
På väg in: Kalle Rydhög, Nosaby.
Ut:
Oliver Fransson, Knislinge, Isak Hårsmar, Tollarp, Ola Lindahl, Balsby, Samuel Jonsson, Sölvesborg.
På väg ut:
Robin Holmquist, Kristianstad FC.
Tränare: Stefan Persson.

 

Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF

In:
Ut:
Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke, Jhonjairo Calderon, Mala, Noah Nilsson, Farstorp, Niklas Borgström, Mala.
På väg ut: Hannes Friberg.
Tränare: Martin Olofsson.

Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra, Måns Lilja, Östanå, Karl Persson, Sibbhult, Alfred Olsson, Venestad, Kevin Möllerström, Östanå.
Ut: Viggo Bengtsson, Osby.
Tränare: Stefan Hansson.

Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum, Denis Elshani, Kamp, Hamse Daher, Sölve.
På väg in: Joel Larsson, Önnestad.
Ut:
Tränare:
Linus Rosenblad Nilsson.

Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå.
Ut:
Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp, Hayder Ali, Fjälkinge.
På väg ut: Svante Johansson, Osby FF.
Tränare:
Göran Sundholm (ny från Nosaby J).

Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Mikael Ekdahl.

Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv, Omar Chehade, Örkelljunga, Haris CrnalicHässleholms IF, Jhonjairo Calderon, Bjärnum, Niklas Borgström, Bjärnum.
Ut: Kristoffer Blom, Osby, Arber Sabani, Hässleholms IF.
Tränare: Haris Crnalic (ny).

Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg, Linus Lönnestig, Jämshög, Karl Truedsson, Sölvesborg, Andreas Andersson, Högadal.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Tränare: Tobbe Björk.

Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsum, Christoffer Peghmo, Österslöv, Oliver Gustafsson, Knislinge, Jesper Cederholm, comeback, Gustav Johnsson, Linderöd, Robert Johnsson, Linderöd, Simon Olsson, Önnestad.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge, Fabian Sandgren, Vittskövle, Jakob Fröjd Åhus HBK.
Tränare: Peter Lindquist.

Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd, Isak Hårsmar, VMA, Filip Rönnholm, Linderöds IF, Daniel Wandelin, Önnestad, Niklas Ohlsson, Önnestad, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Theodor Strömberg, IF Mölndal, Mattias Thurban, Balsby.
Tränare: Robert Wanstadius.

Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare:

Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF, Ludvig Nilsson, Önnestad, Emil Zail, Åsum, Daniel Lindström, Önnestad.
Ut: Jusuf Merdzic, VMA.
Tränare: Claes Magnusson.

Åhus IF
In: Mikael Bergqvist, Sölvesborgs GoIF, Kristoffer Svensson, comeback.
Ut:
Simon Nilsson, Tollarp, Alex Wendel, Vanneberga IF.
Tränare: Mats Johansson.

 

Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In:
Timus Åkesson, Huaröd, Fabian Sandgren, Ovesholm.
Ut:
Christoffer Olsson, Rinkaby, Jimmy Olsson, Åhus HBK, Adam Nilsson, Åhus HBK, Tobias Lindholm, Brösarp, Jimmie Andersson, Rinkaby.

Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Christian Olsson, Viby, Filip Andersson, Asarum, Emre Cicek, Hässleholms IF, Filip Åkesson, Bjärlöv, David Lindgren, Bjärlöv, Johan Lindgren, Bjärlöv, Ali Özgür, Bjärlöv, Carl Dicksson, Bjärlöv, Jonatan Adolfsson, Bjärlöv.
Ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Jonas Holmberg, Fjälkinge, Marcus Eriksson, Vanneberga IF, Johannes Mårtensson, Fjälkinge, Steven Al-Khori, Rinkaby.

 

Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In:
Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF, Mehdi Akbari, Vinslöv, Ludvig Filipsson, Hässleholms IF J, Elias Lindh, Hässleholms IF J, Jakob Nilsson, Markaryd.
Ut: 
Martin Nilsonius Jönsson, Mala.

Farstorps GoIF
In:
 Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J, Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF, Linus Månsson, FC New Life, Noah Nilsson, Bjärnum.
Ut: 
Daniel Nordgren, slutar.

Finja IF
In:
Ut:

Hästveda IF
In:
Ut:

Hörja IF
In:
Ut:

IFK Knislinge 
In: Oliver Fransson, VMA.
Ut:
Albin Renud, Ovesholm, Rasmus Lillberg, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket, Oliver Gustafsson, Ovesholm, Niclas Carlsson, VMA.

Jägersborgs IF
In:
Ut:
Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra, Viktor Nordqvist, Osby.

Lönsboda GoIF
In: 
Alexander Månsson, comeback, Simon Olofsson, Treby, Fabian Andersson, Treby, Rasmus Bjursgård, Treby.
Ut: 
Mattias Pettersson, slutar.

Sibbhults IF
In: 
Emil Stenberg, Östanå Bruk, Alex Johansson, Östanå Bruk.
Ut:
Didrik Nilsson, Glimåkra, Karl Persson, Broby, Gabriel Granqvist, IFK Osby.

Treby IF
In:
Ut:
 Simon Olofsson, Lönsboda, Fabian Andersson, Lönsboda, Rasmus Bjursgård, Lönsboda.

Tyringe IF
In:
Ut:

 

Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In:
Mattias Billgren, Åsum, Ola Lindahl, VMA, Bertil Lundin, Österslöv, Mattias Thurban, Tollarp.
Ut:

Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF, Andreas Åkerström, comeback, Johan Åkerström, comeback, Jesper Brorsson, comeback, Henrik Persson, comeback.
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.

Nävlinge IF
In: Ali Hosseini, Tollarp J, Lucas Utbult, Everöd.
Ut:
Timmy Jonsson, Vinslöv.

Rinkaby GoIF
In: 
Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS, Arvid Ask, senast i Kristianstad FC, Christoffer Olsson, Vittskövle, Jonas Jamhour, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Åsum, Mohamed Ahmed, Huaröd, Jimmie Andersson, Vittskövle, Steven Al-Khori, Yngsjö, Pontus Jönsson, Gärds Köpinge.
Ut:
Magnus Johansson, Venestad, Jens Hellberg, Önnestad, Javier Leiva Guerra, Gärds Köpinge.

Skepparslövs IF
In: 
Besnik Llazani, Wä, Andreas Persson, Wä, Thomas Clementson, Åsum, Anders Åkesson, Glemmingebro, Felix Lavesson, Röke.
Ut: 
Jonas Jamhour, Rinkaby, Martin Michalski, tränare i Hjärsås/Värestorp.

Venestads IF
In:
Magnus Johansson, Rinkaby.
Ut:
Alfred Olsson, Broby, Martin Nilsson, slutar.

Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö.

Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge, Jesper Gedenryd, Österslöv.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala, Mehdi Akbari, Ballingslöv.

Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd.
På väg in:
Omed Samin, tidigare i Åhus HBK.
Ut:
Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum.

Åhus HBK
In: Andreas Sterner, Fjälkinge, Jimmy Olsson, Vittskövle, Adam Nilsson, Vittskövle, Marcus Berg, Bjärlöv, Oliver Nilsson, BK Union, August Nilsson, Bromölla, Jakob Fröjd, Ovesholm, Alfons Hult, Vanneberga, Marcus Lovén, Fjälkinge, Johan Palmbehag, Vanneberga.
Ut:
Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17, Viktor Freij, Åsum, Linus Persson, Everöd, José Alvarez Rodrigues, Gärds Köpinge.

Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erlind Halili, Hjärsås/ Värestorp, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U, Viktor Freij, Åhus HBK.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm, Mattias Billgren, Balsby, Thomas Clementson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Rinkaby, Emil Zail, Winnö, David Winnberg, VMA.

Önnestads BoIF
In:
Jens Hellberg, Rinkaby.
Ut:
Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge, Ludvig Nilsson, Winnö, Tim Hansson, Fjälkinge, Filip Nilsson, Fjälkinge, Markus Johansson, Degeberga, Daniel Wandelin, Tollarp, Niklas Ohlsson, Tollarp, Simon Olsson, Ovesholm, Daniel Lindström, Winnö, Linus Nilsson, Bjärlöv, Fredrik Wandelin, Bjärlöv.
På väg ut: Joel Larsson, Edenryd.

Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In:
Ahmed Walli, Österslöv, Christian Andersson, Österslöv, Hemat Amarkhail, Österslöv, Eldin Avdic, Bjärlöv, Dennis Karlsson, Österslöv, Rasmus Larsson, Näsby.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv, André Freyer, Tollarp, Hannes Roth, Degeberga, Timus Åkesson, Vittskövle, Mohamed Ahmed, Rinkaby.

Linderöds IF
In:
Eric Bondesson, Fjälkinge, Linus Gustafsson, Tollarp J, Pontus Jönsson, Östra Sönnarslöv, Mohammed Hassoun, Everöd.
Ut:
Mattias Berggren, Gärds Köpinge, Gustav Johnsson, Ovesholm, Robert Johnsson, Ovesholm, Filip Rönnholm, Tollarp.

Sösdala IF
In:
Andreas Lindqvist, Bjärlöv, Oskar Eriksson, Sebastian Larsson, Tjörnarp, Nils-Peter Kinhult, Hässleholms IF, Arkan Mirzayi, Alexander Karlsson.
Ut:

 

Division 7 Nordvästra:
Röke IF

In: Oskar Olsson, senast i Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum.
Ut:
 Rikard Reimers, Mala, Felix Lavesson, Skepparslöv.

Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In: 
Linus Nilsson, Önnestad, Fredrik Wandelin, Önnestad.
Ut:
Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala, Nertil Cana, Gärds Köpinge, Valon Haxhaj, Gärds Köpinge, Marcus Berg, Åhus HBK, Eldin Avdic, Huaröd, Filip Åkesson, Yngsjö, David Lindgren, Yngsjö, Johan Lindgren, Yngsjö, Ali Özgür, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonatan Adolfsson, Yngsjö.

FC New Life
In:
Ut: 
Linus Månsson, Farstorp.

IK Kamp
In:
Ut:
Daniel Strid, Näsums IF, Denis Elshani, Edenryd.

Osby FF
In: 
Pontus Hildingsson, IFK Osby, Dennis Marthell, IFK Osby, Albin Hardö, IFK Osby, Emil Hagelvik, IFK Osby, Adam Idström, IFK Osby, Erik Malmberg, IFK Osby.
På väg in: 
Svante Johansson, Glimåkra.
Ut:

Strömsborgs IF
In:
Ut:

Vankiva IF
In:
Ut:
Anton Pramberg, Lilla Torg.

Vanneberga FF
In: 
Viktor Ingvarsson, Kiaby.

Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby U.
Ut:

Vittsjö GIK
In:
Ut:

Östanå Bruks IF
In:
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra, Måns Lilja, Broby, Kevin Möllerström, Broby, Emil Stenberg, Sibbhult, Alex Johansson, Sibbhult.

Österslövs IS
In:
Ut:
Ahmed Walli, Huaröd, Rasmus Ingvert, Åsum, Christian Andersson, Huaröd, Atdhe Metaj, Gärds Köpinge, Christoffer Peghmo, Ovesholm, Bertil Lundin, Balsby, Hemat Amarkhail, Huaröd, David Silva Gonzalez, Gärds Köpinge, Dennis Karlsson, Huaröd, Jesper Gedenryd, Vinslöv.

 

Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In: 
Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd, Markus Johansson, Önnestad.
Ut: 
Oliver Kjellkvist, Brösarp.

Everöds IF
In: Linus Persson, Åhus HBK.
Ut:
 Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga, Lucas Utbult, Nävlinge, Mohammed Hassoun, Linderöd.

Gärds Köpinge IF
In: Atdhe Metaj, Österslöv, Nertil Cana, Bjärlöv, Valon Haxhaj, Bjärlöv, Mattias Berggren, Linderöd, Arben Islami, Jonathan Alvarsson, senast i Ovesholm, Javier Leiva Guerra, Rinkaby, José Alvarez Rodrigues, Åhus HBK, David Silva Gonzalez, Österslöv.
Ut: Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum, Pontus Jönsson, Rinkaby.

Östra Sönnarslövs IF
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm.
Ut: Zeid Abbas, Åsum, Pontus Jönsson, Linderöd.

 

 

Damallsvenskan:
Kristianstads DFF

In:  Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo.
Ut:
Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, klubb ej klar, Ogonna Chukwudi, Djurgården.

Vittsjö GIK
In: Sabrina D’Angelo, North Carolina Courage, Paulina Nyström, Ljusdal.
Ut: Emmi Alanen, Växjö, Tiffany Cameron, Hannah Wilkinson, Chandra Bednar, Sofie Junge Pedersen, Juventus (Italien), Amanda Persson, Växjö.

Division 1:
Ifö/Bromölla IF

In: Leonora Cassel, Ebba Håkansson, Signe Johansson, Maja Järvensivu, Lovisa Nilsson, Alice Rubin och Agnes Wildt-Persson, alla uppflyttade från egna leden, Ebba Axelsson, Åhus IF, Frida Welinder, Åhus IF, Jindra van Reeden, Asarum, Emma Vaughan, Asarum, Johanna Jönsson, comeback, Wilma Karlsson, Lörby.
Ut:
Moa Pettersson, Wä, Louise Persson, Åhus IF.

Division 2:
Åhus IF
In: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra), Louise Persson, Bromölla, Emmy Johansson, Glimåkra, Maja Olsson, Spjutstorp.
Ut: Therese Engblom, Önnestad, Samrawit Dagne Hall, Hjärsås/Värestorp, Tilda Josefsson, Önnestad, Emilia Johansson, Hjärsås/Värestorp, Ebba Axelsson, Bromölla, Frida Welinder, Bromölla.

Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U, Linda Lahger, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Sandra Nilsson, Önnestad.

IFK Osby
In: Nilla Fors, Röke, Isabella Skagerholm, Sibbhult, Melissa Dahlberg, FC Hessleholm.
Ut:
Annie Olsson, Broby.

Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Emilia NybergFC Hessleholm, My Danielsson, Klippan FF.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar, Nilla Fors, Osby, Ida Ekström, Broby.

Division 3:
Broby IF
In:
Annie Olsson, Osby, Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Linnea Petersson, Sibbhult, Lova Åberg, Sibbhult, Emilia Nilsson, Sibbhult, Ida Ekström, Osby, Wilma Persson, Sibbhult.
Ut: Maja Grahn, slutar.

FC Hessleholm
In:
Ut:
Nilla Fors, Osby, Melissa Dahlberg, Osby.

Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad, Moa Petersson, Önnestad.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF, Emilia Johansson, Åhus IF.
Ut: Alexandra Glimbrink, Broby, Linnea Wittink, Önnestad, Linda Lahger, Näsum.

Sösdala IF
In:
Ut:

Tyringe IF
In:
Ut:

Wä IF
In: Moa Pettersson, Bromölla, Hannah Dahlberg, comeback.
Ut:

Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17, Sandra Nilsson, Näsum, Tilda Josefsson, Åhus IF, Moa Petersson, Hanaskog/Knislinge, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Madeleine Andersson, comeback.
Ut:

Östanå Bruks IF
In:
Ut:

Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In:
Ut:

Edenryds IF
In: 
Agnes Haglund, Lörby, Malva Jönsson, Bromölla U, Maja Persson, Bromölla U, Wilma Lagrelius, Bromölla U.
Ut: 
Linnea Persson, Gualöv, Emma Kjellander, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Rebecka Axelsson, Gualöv.

Farstorps GoIF
In:
Ut:

Gualövs GoIF
In: 
Julia Ivarsson, Viby, Amanda Ivarsson, Viby, Josefine Ivarsson, Viby, Ellen Emtsjö, Viby, Moa Lönnestig, Viby, Caroline Jönsson, Viby, Elin Lundahl, Viby, Frida Andersson, Gärds Köpinge, Linnea Persson, Edenryd, Emma Kjellander, Edenryd, Jennie Andersson , Edenryd, Rebecka Axelsson, Edenryd.
Ut:

Lönsboda GoIF
In:
Ut:

Sibbhults IF
In:
Ut: 
Linnea Petersson, Broby, Lova Åberg, Broby, Emilia Nilsson, Broby, Wilma Persson, Broby, Isabella Skagerholm, Osby.

Vankiva IF
In:
Ut:

Viby IF
In:
Ut: 
Julia Ivarsson, Gualöv, Amanda Ivarsson, Gualöv, Josefine Ivarsson, Gualöv, Ellen Emtsjö, Gualöv, Moa Lönnestig, Gualöv, Caroline Jönsson, Gualöv, Elin Lundahl, Gualöv.

Vinslövs IF
In:
Ut:

Vittsjö DFK
In:
Ut:

 

Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Frida Andersson, Gualöv.

Vittskövle IF
In:
Ut:

 

Division 4 Nordvästra:
Hörja IF

In: Sandra Torstensson, Röke.