Lottningen klar för Alliansen

Alliansen, Fotbollsbloggen

Med nio dagar kvar till premiären är lottningen till Alliansen nu klar.
Turneringen startar lördagen den 29 december med gruppspel och de första slutspelsmatcherna.
Övriga speldagar att hålla koll på är 2 januari (16-delsfinaler herrar), 3 januari (8-delsfinaler herrar) och 6 januari (finaldag).
Turneringen spelas i Kristianstad Arena och Idrottshallen (A-hallen).

 

Herrturneringen 2018/19:

Grupp 1:
Lördag 29 december:

09.00 E1 Huaröds IF–Vittskövle IF
09.00 E2 Kristianstad FC 1–Broby IF
10.00 A-hall Vittskövle IF–Kristianstad FC 1
10.00 D-hall VMA IK 2–Huaröds IF
11.20 E1 Kristianstad FC 1–Huaröds IF
11.20 E2 Broby IF–VMA IK 2
13.25 A-hall VMA IK 2–Kristianstad FC 1
13.25 D-hall Broby IF–Vittskövle IF
15.55 E1 Huaröds IF–Broby IF
15.55 E2 Vittskövle IF–VMA IK 2

Grupp 2:
Lördag 29 december:

09.00 A-hall Östra Sönnarslövs IF–Listorps IF
09.00 D-hall Nosaby IF–Näsums IF
10.00 E1 Listorps IF–Nosaby IF
10.00 E2 Åsums BK Röd–Östra Sönnarslövs IF
11.20 A-hall Näsums IF–Åsums BK Röd
11.20 D-hall Nosaby IF–Östra Sönnarslövs IF
13.50 E1 Näsums IF–Listorps IF
13.50 E2 Åsums BK Röd–Nosaby IF
15.55 A-hall Östra Sönnarslövs IF–Näsums IF
15.55 D-hall Listorps IF–Åsums BK Röd

Grupp 3:
Lördag 29 december:

12.10 E1 Näsby IF 1–Winnö IF 1
12.10 E2 Ifö/Bromölla IF J–Wä IF Grön
13.50 A-hall Ifö/Bromölla IF J–Winnö IF 1
13.50 D-hall Wä IF Grön–Näsby IF 1
16.20 E1 Ifö/Bromölla IF J–Näsby IF 1
16.20 E2 Winnö IF 1–Wä IF Grön


Grupp 4:
Lördag 29 december:

10.55 A-hall Hjärsås/Värestorps IF–Everöds IF
10.55 D-hall Fjälkinge IF–Skepparslövs IF
14.15 E1 Fjälkinge IF–Hjärsås/Värestorps IF
14.15 E2 Everöds IF–Skepparslövs IF
16.20 A-hall Skepparslövs IF–Hjärsås/Värestorps IF
16.20 D-hall Everöds IF–Fjälkinge IF

Grupp 5:
Lördag 29 december:

10.55 E1 Tollarps IF 1–Vanneberga IF
10.55 E2 Åhus HBK 2–Rinkaby GoIF
14.15 A-hall Rinkaby GoIF–Vanneberga IF
14.15 D-hall Tollarps IF 1–Åhus HBK 2
16.45 E1 Rinkaby GoIF–Tollarps IF 1
16.45 E2 Vanneberga IF–Åhus HBK 2

Grupp 6:
Lördag 29 december:

12.10 A-hall IFK Knislinge–Viby IF
12.10 D-hall Kristianstad FC 2–Hanaskogs IS
14.40 E1 Kristianstad FC 2–IFK Knislinge
14.40 E2 Viby IF–Hanaskogs IS
16.45 A-hall Viby IF–Kristianstad FC 2
16.45 D-hall Hanaskogs IS–IFK Knislinge

Grupp 7:
Lördag 29 december:

12.35 E1 Winnö IF 2–Åsums BK Vit
12.35 E2 Nosaby IF J–Näsby IF 2
14.40 A-hall Nosaby IF J–Winnö IF 2
14.40 D-hall Åsums BK Vit–Näsby IF 2
17.10 E1 Näsby IF 2–Winnö IF 2
17.10 E2 Åsums BK Vit–Nosaby IF J

Grupp 8:
Lördag 29 december:

12.35 A-hall Yngsjö IF–VMA IK 1
12.35 D-hall Linderöds IF–Wä IF Orange
15.05 E1 VMA IK 1–Wä IF Orange
15.05 E2 Linderöds IF–Yngsjö IF
17.10 A-hall Wä IF Orange–Yngsjö IF
17.10 D-hall VMA IK 1–Linderöds IF

Grupp 9:
Lördag 29 december:

13.00 E1 Åhus HBK 1–Mjällby AIF
13.00 E2 Ovesholms IF–Tollarps IF 2
15.05 A-hall Ovesholms IF–Åhus HBK 1
15.05 D-hall Mjällby AIF–Tollarps IF 2
17.35 E1 Mjällby AIF–Ovesholms IF
17.35 E2 Tollarps IF 2–Åhus HBK 1

 

 

32-delsfinaler:
Lördag 29 december:
17.35 A-hall 5:an grupp 1–4:an grupp 6 (16)
17.35 D-hall 5:an grupp 2–4:an grupp 5 (18)
18.00 E1 4:an grupp 7–4:an grupp 1 (22)
18.00 E2 4:an grupp 8–4:an grupp 4 (14)
18.25 E1 4:an grupp 9–4:an grupp 3 (20)
18.25 E2 3:an grupp 9–4:an grupp 2 (12)

16-delsfinaler:
Onsdag 2 januari:

18.30 E1 2:an grupp 4–2:an grupp 2 (01)
18.30 E2 2:an grupp 8–3:an grupp 7 (02)
18.55 E1 1:an grupp 5–3:an grupp 8 (03)
18.55 E2 1:an grupp 7–3:an grupp 6 (04)
19.20 E1 2:an grupp 6–3:an grupp 5 (05)
19.20 E2 1:an grupp 1–Vinn 1/32: 12 (06)
19.45 E1 1:an grupp 9–Vinn 1/32: 14 (07)
19.45 E2 1:an grupp 3–Vinn 1/32: 16 (08)
20.10 E1 1:an grupp 6–Vinn 1/32: 18 (09)
20.10 E2 1:an grupp 2–Vinn 1/32: 20 (10)
20.35 E1 1:an grupp 8–Vinn 1/32: 22 (11)
20.35 E2 2:an grupp 7–2:an grupp 9 (12)
21.00 E1 1:an grupp 4–3:an grupp 3 (13)
21.00 E2 2:an grupp 5–3:an grupp 4 (14)
21.25 E1 2:an grupp 3–3:an grupp 1 (15)
21.25 E2 2:an grupp 1–3:an grupp 2 (16)

8-delsfinaler:
Torsdag 3 januari:
18.30 A-hall Vinn 1/16: 1–Vinn 1/16: 2 (1)
18.55 A-hall Vinn 1/16: 3–Vinn 1/16: 4 (2)
19.20 A-hall Vinn 1/16: 5–Vinn 1/16: 6 (3)
19.45 A-hall Vinn 1/16: 7–Vinn 1/16: 8 (4)
20.10 A-hall Vinn 1/16: 9–Vinn 1/16: 10 (5)
20.35 A-hall Vinn 1/16: 11–Vinn 1/16: 12 (6)
21.00 A-hall Vinn 1/16: 13–Vinn 1/16: 14 (7)
21.25 A-hall Vinn 1/16: 15–Vinn 1/16: 16 (8)

Kvartsfinaler:
Söndag 6  januari:
10.00 A-hall Vinn 1/8: 1–Vinn 1/8: 2 (1)
10.30 A-hall Vinn 1/8: 3–Vinn 1/8: 4 (2)
11.00 A-hall Vinn 1/8: 5–Vinn 1/8: 6 (3)
11.30 A-hall Vinn 1/8: 7–Vinn 1/8: 8 (4)

Semifinaler:
Söndag 6  januari:
13.30 A-hall Vinn kvart 1–Vinn kvart 2
14.00 A-hall Vinn kvart 3–Vinn kvart 4

Final:
Söndag 6  januari:
15.30 A-hall Vinn semi 1–Vinn semi 2

VMA IK är regerande mästare på herrsidan.

 

Damturneringen 2018/19:

Grupp 1:
Lördag 29 december:

09.25 E1 Wä IF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge
09.25 E2 Kristianstads DFF–Åhus IF
10.30 E1 Hanaskogs IS/IFK Knislinge–Kristianstads DFF
10.30 E2 Hjärsås/Värestorps IF–Wä IF
11.45 A-hall Åhus IF–Hjärsås/Värestorps IF
11.45 D-hall Kristianstads DFF–Wä IF
13.25 E1 Åhus IF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge
13.25 E2 Hjärsås/Värestorps IF–Kristianstads DFF
15.30 A-hall Hanaskogs IS/IFK Knislinge–Hjärsås/Värestorps IF
15.30 D-hall Wä IF–Åhus IF

Grupp 2:
Lördag 29 december:

11.45 E1 Önnestads BoIF–Vinslövs IF
11.45 E2 Ifö/Bromölla IF–Näsums IF
13.00 A-hall Ifö/Bromölla IF–Önnestads BoIF
13.00 D-hall Vinslövs IF–Näsums IF
15.30 E1 Vinslövs IF–Ifö/Bromölla IF
15.30 E2 Näsums IF–Önnestads BoIF

Semifinaler:
Söndag 6 januari:

12.30 A-hall 1:an grupp 1–2:an grupp 2
13.00 A-hall 1:an grupp 2–2:an grupp 1

Final:
Söndag 6 januari:

15.00 A-hall Vinn semi 1–Vinn semi 2

På damsidan är det Ifö/Bromölla IF som är titelförsvarare.