Blogg

Så spelas kvalet

På söndagen avslutades distriktsserierna och redan på onsdag inleds kvalet till herrarnas division 4.
Här är kvalschemat (med reservation för ändringar):

Kvalet till fyran
Omgång 1:
Onsdag 10 oktober, 19.00:

1. Liga 06 IF–Croatia Helsingborg KIF
2. Husie IF–Vanneberga IF
3. Brunnby FF/Väsby FK–Svalövs BK
4. Snogeröds IF–Borstahusens BK
5. Skabersjö IF–Gärsnäs AIS
6. Tosteberga/Nymölla IF–KSF Srbija Malmö

Lördag 13 oktober, 14.00:
7. Croatia Helsingborg KIF–Liga 06 IF
8. Vanneberga IF–Husie IF
9. Svalövs BK–Brunnby FF/Väsby FK
10. Borstahusens BK–Snogeröds IF
11. Gärsnäs AIS–Skabersjö IF
12. KSF Srbija Malmö–Tosteberga/Nymölla IF
Totala vinnarna vidare till nytt kval.

Omgång 2:
Lördag 20 oktober, 14.00:

Segraren match 1/7–Kågeröds BoIF
Segraren match 2/8–Billesholms GIF
Segraren match 3/9–VMA IK
Segraren match 4/10–Bjärreds IF
Segraren match 5/11–KSF Kosova IF
Segraren match 6/12–Genarps IF

Lördag 27 oktober, 14.00:
Kågeröds BoIF–Segraren match 1/7
Billesholms GIF–Segraren match 2/8
VMA IK–Segraren match 3/9
Bjärreds IF–Segraren match 4/10
KSF Kosovo IF–Segraren match 5/11
Genarps IF–Segraren match 6/12
Totala vinnarna spelar i division 4 2019.

 

Kvalet till femman
Omgång 1:
Lördag 13 oktober, 14.00:

Torna Hällestads IF–Åhus HBK
Bosnien Hercegovinas SK–Billeberga GIF
Arlövs BI–Broby IF
FC Kopparmöllan–Askeröds IF
Svenstorps IF–Linero IF
Lönsboda GoIF–BK Skansen
Lunds BoIS–Teckomatorps SK
Trollenäs IF–IK Bergandy
Wä IF–Grevie GIK
BK Landora–Blentarps BK
Tollarps IF–Hyllinge GIF
FC Möllan–Öja FF
Näsums IF–Anderslövs BoIK
FC Örkelljunga–Edenryds IF
Brösarps IF–Harlösa IF
IFK Rössjöholm–Ariana FC

 

Omgång 2:
Lördag 20 oktober, 14.00:
Åhus HBK–Torna Hällestads IF
Billeberga GIF–Bosnien Hercegovinas SK
Broby IF–Arlövs BI
Askeröds IF–FC Kopparmöllan
Linero IF–Svenstorps IF
BK Skansen–Lönsboda GoIF
Teckomatorps SK–Lunds BoIS
IK Bergandy–Trollenäs IF
Grevie GIK–Wä IF
Blentarps SK–BK Landora
Hyllinge GIF–Tollarps IF
Öja FF–FC Möllan
Anderslövs BoIK–Näsums IF
Edenryds IF–FC Örkelljunga
Harlösa IF–Brösarps IF
Ariana FC–IFK Rössjöholm
Totala vinnarna spelar i division 5 2019.

 

Kvalet till sexan
Omgång 1:
Lördag 13 oktober, 14.00:

Strömsborgs IF–Rinkaby GoIF
SoGK Charlo–Linderöds IF
Wisseltofta IF–FC Helsingkrona
Lödde FF–Munka Ljungby IF
Gärds Köpinge IF–Baskemölla IF
Bosniska FK Behar–Hallands Nations FF
Össjö IS–Kvidinge IF
Heleneholms SK–Skånes Fagerhults IF

Omgång 2:
Lördag 20 oktober, 14.00:
Rinkaby GoIF–Strömsborgs IF
Linderöds IF–SoGK Charlo
FC Helsingkrona–Wisseltofta IF
Munka Ljungby IF–Lödde FF
Baskemölla IF–Gärds Köpinge IF
Hallands Nations FF–Bosniska FK Behar
Kvidinge IF–Össjö IS
Skånes Fagerhults IF–Heleneholms SK
Totala vinnarna spelar i division 6 2019.

 

Kvalet till damtrean
Omgång 1:
Söndag 14 oktober, 14.00:
Allerums GIF–Gärds Köpinge IF
Omgång 2:
Söndag 21 oktober, 14.00:
Svenstorps IF–Förlorare i match 1
Omgång 3:
Söndag 28 oktober, 14.00:
Vinnare i match 1–Svenstorps IF

 

***
Mer kval framöver:

Kvalet till allsvenskan
Torsdag 22 november:

Lag 3 superettan–Lag 14 allsvenskan

Söndag 25 november:
Lag 14 allsvenskan–Lag 3 superettan

 

Kvalet till superettan
Onsdag 14 november:

Lag 2 division 1 Södra–Lag 14 superettan
Lag 2 division 1 Norra–Lag 13 superettan

Söndag 18 november:
Lag 14 superettan–Lag 2 division 1 Södra
Lag 13 superettan–Lag 2 division 1 Norra

 

Kvalet till division 1
Omgång 1:
Speldagar 27 oktober-11 november:

A Norra Götaland– B Västra Götaland

Förlorande lag match 1–C Östra Götaland
Om lag A förlorat i match 1 har det laget bortamatch mot lag C.
Om lag B förlorat i match 1 har det laget hemmamatch mot lag C.

Segrande lag match 1–C Östra Götaland
Om lag A segrat i match 1 har det laget bortamatch mot lag C.
Om lag B segrat i match 1 har det laget hemmamatch mot lag C.

Omgång 2:
Speldagar 14 november och 18 november:

Segrare grupp 1–div  1 Norra
Segrare grupp 2–div 1 Södra

 

Kvalet till division 2
Omgång 1:
Speldagar 13 oktober och 21 oktober:

Div 3 Sydöstra Götaland–Div 3 Nordöstra Götaland
Div 3 Sydvästra Götaland–Div 3 Södra Götaland

Div 3 Nordöstra Götaland–Div 3 Sydöstra Götaland
Div 3 Södra Götaland–Div 3 Sydvästra Götaland

Omgång 2:
Speldagar 27 oktober-4 november:

Segr. div 3 Sydöstra/Nordöstra Götaland–div 2 Östra Götaland
Segr. div 3 Sydvästra/Södra Götaland–div 2 Västra Götaland

Div 2 Östra Götaland–Segr. div 3 Sydöstra/Nordöstra Götaland
Div 2 Västra Götaland–Segr. div 3 Sydvästra/Södra Götaland

 

 

Kvalet till division 3
Omgång 1:
Speldagar 13-28 oktober.

Grupp 10:
3 Sydöstra Götaland
4 Blekinge
4 Småland
4 Småland

Grupp 11:
3 Sydvästra Götaland
4 Skåne
4 Göteborg
4 Halland

Grupp 12:
Lördag 13 oktober, 14:00:
FC Trelleborg–Fortuna FF
Veberöds AIF–Tomelilla IF
Lördag 20 oktober, 14:00:
Fortuna FF–Veberöds AIF
Tomelilla IF–FC Trelleborg
Söndag 28 oktober, 14:00:
FC Trelleborg–Veberöds AIF
Tomelilla IF–Fortuna FF

 

 

Kvalet till Elitettan
Speldagar 13-21 oktober.
Lag 1 i Norra Svealand–Lag 1 i Norrland.
Lag 1 i Norra Götaland–Lag 1 i Södra Svealand.
Lag 1 i Södra Götaland–Lag 1 i Mellersta Götaland.

Segrande lag flyttas upp till Elitettan.