Serieförslag 2018
Fotbollsbloggen, SerieförslagSerieförslaget inför nästa säsong är som vanligt en given höstsnackis.
Och här är det nu – hela förslag 1 för Skånes FF:s serier (alltså från herrfyran och damtrean och nedåt).
Åhus IF hoppades på en ”drömfemma” med Åhus HBK, Vanneberga IF och Vittskövle IF i spetsen och enligt förslag 1 blir det verklighet.
Nitlotten gick till Ovesholms IF som placerats i den betydligt mer utspridda mellersta femman. Där finns även Vinslöv, Vankiva och Bjärnum.
På damsidan har Gärds Köpinge och Vittskövle fått byta serie till den östra trean som sträcker sig ner till Ystad.
Vilka är vinnare, vilka är förlorare?
Vad tycker ni? Spontana reaktioner… mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller via twitter @kbpersson
Datum att komma ihåg är:
5 november: Sista dagen att lämna synpunkter på förslaget.
8 november: Slutgiltiga förslaget faställs.
15 november: Representantskapsmötet fastställer en definitiv seriesammansättning för 2018.
Herrar
Division 4 Östra
Genarps IF
Hjärsås/Värestorps IF
IFK Osby
IFK Simrishamn
Janstorps AIF
Lunds SK
Lunnarps BK
Näsby IF
Rydsgårds AIF
Södra Sandby IF
Veberöds AIF
Önneköps IF
Division 5 Mellersta
Askeröds IF
Bjärnums GoIF
Ekets GoIF
Ljungbyheds IF
Ovesholms IF
Perstorp Bälinge IK
Snogeröds IF
Stehags AIF
Svalövs BK
Teckomatorps SK
Vankiva IF
Vinslövs IF
Division 5 Nordöstra
Edenryds IF
Fjälkinge IF
Glimåkra IF
Hanaskogs IS
Sibbhults IF
Tosteberga/Nymölla IF
Vanneberga IF
Vittskövle IF
VMA IK
Åhus HBK
Åhus IF
Åsums BK
Division 6 Norra
Ballingslövs GoIF
Broby IF
Farstorps GoIF
Hästveda IF
Hörja IF
Jägersborgs IF
Lönsboda GoIF
Mala IF
Röke IF
Treby IF
Tyringe IF
Östanå Bruks IF
Division 6 Nordöstra
Everöds IF
Huaröds IF
Kiaby IF
Näsums IF
Skepparslövs IF
Tollarps IF
Venestads IF
Viby IF
Winnö IF
Wä IF
Yngsjö IF
Önnestads BoIF
Division 6 Mellersta
Harlösa IF
Kungshults IK
Linderöds IF
Löberöds IF
Maglasäte IF
Marieholms IS
Norra Rörums GIF
Nävlinge IF
Sösdala IF
Torna Hällestads IF
Trollenäs IF
Örtofta IS
Division 7 Östra
Djurröds IK
Gärds Köpinge IF
Höörs IS
IK Kamp
Rinkaby GoIF
Södra Rörums Bygdeförening
Svensköps IF
Tjörnarps BoIF
Vanneberga FF
Östra Sönnarslövs IF
Division 7 Nordöstra
Balsby SK
Bjärlövs IF
FC New Life
Finja IF
Hässleholm Freeflow AC
IFK Knislinge
Strömsborgs IF
Verums GoIF
Wisseltofta IF
Vittsjö GIK
Österslövs IS
Division 7 Sydöstra
Baskemölla IF
Degeberga GoIF
Glemmingebro IF
Lilla Beddinge BK
Onslunda IF
Rörums SK
SoGK Charlo
Wollsjö AIF
Lagen möts tre gånger.
Damer
Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
FC Hessleholm
Hanaskogs IS
Hjärsås/Värestorps IF
IFK Osby
Lönsboda GoIF
Sösdala IF
Wä IF
Önnestads BoIF
Östanå Bruks IF
Division 3 Östra
Dalby GIF
Gärds Köpinge IF
Hardeberga BK
IK Pandora FF
Köpingebro IF
Onslunda IF
Sjöbo IF
Spjutstorps IF
Vittskövle IF
Wollsjö AIF
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
Broby IF
Edenryds IF
Gualövs GoIF
Hörja IF
Sibbhults IF
Tyringe IF
Viby IF
Åsums BK