Seriestart: DA Division 2 Sydöstra Götaland

Fotbollsbloggen

Näsums IF har plågats av skador, sjukdomar och sviktande resultat under försäsongen och har dessutom placerats i en helt ny serie med enbart konkurrenter från Småland och Blekinge.
Ovisst är bara förnamnet, men internt pratas det om topp-tre och med nya skyttedrottningen Linda Lahger och spelande tränaren Angelique Sandberg Winther (tremålsskytt i genrepet) längst fram har man en giftig spets som kan bära långt i den här helt nya miljön.
Tråkigt och ett rejält avbräck är det naturligtvis att Cassandra Englesson blev korsbandsskadad för några veckor sedan, men i gengäld uppges målvakten Emma Persson vara i sitt livs form.

 

Tipset:
1. Nättraby GoIF
————————————-
2. Emmaboda IS
3. Näsums IF
4. Lindsdals IF
5. Rödsle BK
6. Glömminge-Algutsrums IF
7. Runsten/Möckleby IF
8. Team Södermöre
9. Ronneby BK
10. IFK Karlshamn
————————————–
11. Mörbylånga GoIF
12. Ramdala IF

 

Premiäromgången:
Fredag 12 april: Runsten/Möckleby–Team Södermöre (18.30).
Lördag 13 april: Karlshamn–Nättraby (15.30).
Söndag 14 april: Näsum–Glömminge/Algutsrum (14.00), Ramdala–Mörbylånga (16.30), Rödsle–Ronneby (17.00).
Måndag 15 april: Lindsdal–Emmaboda (19.00).

 

Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U, Linda Lahger, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Sandra Nilsson, Önnestad, Cassandra Englesson, långtidsskadad.
Tränare: Angelique Sandberg Winther.

 

***
Nordöstra Skåne har begåvats med fem damlag i division 2 under 2019 – och lagen är otroligt nog utspridda i fyra olika serier.
Åhus IF i södra Götaland, Näsum i sydöstra Götaland, Röke IF i sydvästra Götaland, IFK Osby och FC Hessleholm (som fick en friplats) i mellersta Götaland.

Division 2 Mellersta Götaland:
Tisdag 9 april: Växjö BK–Ingelstad (19.00).
Fredag 12 april: FC Vetlanda–Växjö BK (19.00).
Lördag 13 april: Ingelstad–IFK Osby (15.00), Bor–Smålandsstenar (15.00), Waggeryd–Hultsjö (15.00), Älmhult–Ljungby (15.00).
Söndag 14 april: FC Hessleholm–Värnamo (14.00).

FC Hessleholm
In: Emma Hansson, Farstorp, Emelie Gustavsson, senast i Glimåkra, Emilia Engdahl, Munka Ljungby.
Ut:
Nilla Fors, Osby, Melissa Dahlberg, Osby, Emilia Nyberg, Röke, Ottilia Gunnarsson, Vinslöv.

IFK Osby
In: Nilla Fors, Röke, Isabella Skagerholm, Sibbhult, Melissa Dahlberg, FC Hessleholm.
Ut:
Annie Olsson, Broby.
Tränare: Rikard Svensson (ny från Glimåkra) och Jessica Jönsson.

***

Division 2 Sydvästra Götaland:
Fredag 12 april: Trönninge–Halmstads BK (18.30), Laholm–Astrio (18.30).
Lördag 13 april: Västra Karup–Wormo (14.00).
Söndag 14 april: Röke–Kullabygden (13.00), Centern–Höllviken (14.00).

Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Emilia Nyberg, FC Hessleholm, My Danielsson, Klippan FF, Emilia Nyberg, FC Hessleholm.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar, Nilla Fors, Osby, Ida Ekström, Broby.
Tränare: Julius Sjödahl.