Seriestart: DA Division 3 Nordöstra

Fotbollsbloggen

IFK Osby och FC Hessleholm (friplats) gick upp i tvåan och Hjärsås/Värestorp har tappat båda målspottarna Linda Lahger (Näsum) och Maja Bohlin (uppehåll).
Det innebär att vägen ligger vidöppen för ny topp-tre och för dem som känner sig manade att ta upp jakten på en division 2-plats.
Östanå Bruks IF (fyra i fjol) kommer säkert att vara med och hugga, liksom nykomlingen Broby IF (numera med Per Järvinen tillbaka som tränare) som spelade division 2-fotboll för några år sedan innan man bestämde sig för att börja om i fyran.
Men favorittrycket lägger jag på Christian Falks Önnestad.
Man har fått in två säkra målgörare i Sandra Nilsson (Näsum) och Therese Engblom (Åhus IF). Madeleine Andersson har gjort comeback mellan stolparna och ex-allsvenska och förra isländska landslagsspelaren Gudny Björk Odinsdottir är en drömspelare för vilket lag som helst på den här nivån.

 

Tipset:
1. Önnestads BoIF
—————————————–
2. Broby IF
—————————————–
3. Östanå Bruks IF
4. Hanaskogs IS/IFK Knislinge
5. Wä IF
6. Hjärsås/Värestorps IF
7. Hallands Nations FF
8. Sösdala IF
—————————————-
9. Tyringe IF
—————————————-
10. Team Sandby IF

 

Premiäromgången:
Lördag 13 april: Östanå–Team Sandby (14.00), Hjärsås/Värestorp–Hanaskog/Knislinge (14.00).
Söndag 14 april: Hallands Nation–Wä (15.00), Sösdala–Tyringe (15.00).

 

Broby IF
In:
Annie Olsson, Osby, Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Linnea Petersson, Sibbhult, Lova Åberg, Sibbhult, Emilia Nilsson, Sibbhult, Ida Ekström, Osby, Wilma Persson, Sibbhult, Madeleine Gustavsson, Treby.
Ut: Maja Grahn, slutar, Olivia Persson, Hanaskog/Knislinge.
Tränare: Per Järvinen (ny).

Hanaskogs IS/IFK Knislinge
In:
Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala, Johanna Holmer, Hjärsås/Värestorp, Felicia Dionisio, Hjärsås/Värestorp, Moa Norén, Önnestad, Emilia Olsson, Önnestad, Olivia Persson, Broby, Ulrika Nilsson, comeback.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad, Moa Petersson, Önnestad, Julia Andersson, Kristianstads DFF F17, Ulrika Andersson, slutat.
Tränare: Dan Nilsson.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF, Emilia Johansson, Åhus IF, Wilma Pylkkönen, Sibbhult, Sirin Awad, comeback.
Ut: Alexandra Glimbrink, Broby, Linnea Wittink, Önnestad, Linda Lahger, Näsum, Emma Linderoth, Sibbhult, Johanna Holmer, Hanaskog/Knislinge, Felicia Dionisio, Hanaskog/Knislinge, Linnea Pettersson, slutat, Mathilda Svantesson, slutat, Linnea Svantesson, slutat, Mikaela Alvarsson, slutat, Nellie Gertsson, uppehåll, Fanny Bohlin, uppehåll, Felicia Ahlm, uppehåll.
Tränare: Patrick Isaksson.

Sösdala IF
In: 
Malin Bertilsson, Bjärnum/Hästveda, Victoria Svensson, Bjärnum/Hästveda, Inez Krusevall, Östanå, Sanna Nilsson, comeback, Therese Larsson, comeback, Jenny Jönsson, comeback, Doreen Walls, comeback.
Ut:
Anna Arvidsson, slutat, Linn Malm, slutat, Caroline Jägenstedt, slutat, Sanna Jonasson, slutar, Tina Anderberg, slutat.
Tränare: Robert Jönsson Gren (ny).

Tyringe IF
In:
Rasha Alshek, nyregistrering, Ella Rozijan, Bjärnum, Ellinor Henriksson, Vankiva.
Ut: 
Janina Gunnarsson, Farstorp, Annie Lind, uppehåll, Therese Christiansson, uppehåll.
Tränare: Daniel Bohman och Per Andersson.

Wä IF
In: Moa Pettersson, Bromölla, Hannah Dahlberg, comeback, Matilda Larsson, Bromölla, Nadja Andersson, comeback.
Ut:
Tränare:
Katharina Nilsson, Magnus Carlsson, Moa Pettersson.

Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17, Sandra Nilsson, Näsum, Tilda Josefsson, Åhus IF, Moa Petersson, Hanaskog/Knislinge, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Madeleine Andersson, comeback, Isabella Gustafsson, comeback.
Ut:
Moa Andersson, Edenryd, Moa Norén, Hanaskog/Knislinge, Emilia Olsson, Hanaskog/Knislinge.
Tränare: Christian Falk.

Östanå Bruks IF
In: 
Ellen Karlsson, Sibbhult, My Olsson, Sibbhult, Linn Hubertsson, comeback, Charlotte Olofsson, LIBS.
Ut:
Inez Krusevall, Sösdala.
Tränare: Håkan Arvidsson (ny).