Seriestart: DA Division 4 Nordöstra

Fotbollsbloggen

Vinslövs IF:s nystartade damlag dansade in som en frisk fläkt redan i Alliansen i vintras när man tog ett par fina skalper och blev tvåa efter Kristianstads DFF.
Det var ett tydligt besked på att Vinslövstjejerna har förutsättningar för att göra en snabb resa genom de lägre serierna och jag är ganska säker på att 2019 blir en elegant solokörning fram till guldutdelningen i höst.
Noterbart är att serien bara innehåller nio lag. Gualöv är tillbaka och Vittsjö har startat upp ett farmarlag, men Viby har tackat för sig och Vankiva har gått upp i Bjärnum/Hästveda.

Tipset:
1. Vinslövs IF
————————
2. Farstorps GoIF
————————
3. Vittsjö DFK
4. Sibbhults IF
5. Edenryds IF
6. Gualövs GoIF
7. Lönsboda GoIF
8. Bjärnum/Hästveda/Vankiva
9. Hörja IF

Premiäromgången:
Lördag 13 april: Farstorp–Hörja (14.00).
Söndag 14 april: Vittsjö DFK–Vinslöv (14.00), Edenryd–Bjärnum/Hästveda/Vankiva (16.00), Sibbhult–Lönsboda (16.00).

 

Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Inga.
Ut: 
Malin Bertilsson, Sösdala, Victoria Svensson, Sösdala, Evelina Ernlund, slutat, Melissa Ekstrand, slutat, Caroline Gren, slutat.
Tränare: Lillen Cucca (ny).

Edenryds IF
In: 
Agnes Haglund, Lörby, Malva Jönsson, Bromölla U, Maja Persson, Bromölla U, Wilma Lagrelius, Bromölla U, Moa Andersson, Önnestad, Lina Joelsson.
Ut: 
Linnea Persson, Gualöv, Emma Kjellander, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Rebecka Axelsson, Gualöv.
Tränare: Robert Cowzer.

Farstorps GoIF
In:
Linnea Berntsson, FC Hessleholm, Janina Gunnarsson, Tyringe.
Ut:
Emma Hansson, FC Hessleholm.
Tränare: Kent Mjärdestam (ny).

Gualövs GoIF
In: 
Julia Ivarsson, Viby, Amanda Ivarsson, Viby, Josefine Ivarsson, Viby, Ellen Emtsjö, Viby, Moa Lönnestig, Viby, Caroline Jönsson, Viby, Elin Lundahl, Viby, Frida Andersson, Gärds Köpinge, Linnea Persson, Edenryd, Emma Kjellander, Edenryd, Jennie Andersson , Edenryd, Rebecka Axelsson, Edenryd.
Ut: Inga.
Tränare:
Mikael Ivarsson och Kristian Persson.

Hörja IF
In: Sandra Torstensson, Röke, Emma Ivarsson, Röke, Maja Ottosson, Röke.
Ut: Inga.
Tränare: Berndt Håkansson (ny).

Lönsboda GoIF
In:
Joanna Cederqvist, comeback.
Ut:
Tina Johansson, uppehåll.
Tränare: Ola Cederqvist.

Sibbhults IF
In: Hannah Nilsson, Östanå, Emma Linderoth, Hjärsås/Värestorp, Alma Månsson, Osby, Thea Jönsson, FC Hessleholm, Michelle Schmidt, FC Hessleholm, Filippa Månsson, comeback, Moa Thörnqvist, comeback.
Ut: 
Linnea Petersson, Broby, Lova Åberg, Broby, Emilia Nilsson, Broby, Wilma Persson, Broby, Isabella Skagerholm, Osby, Ebba Axelsson, Kristianstads DFF, Ellen Karlsson, Östanå, My Olsson, Östanå, Emma Sunesson, slutat, Agnes Eriksson, slutat, Bam Srikhot, slutat.
Tränare: Kristian Franzén och Johan Jönsson (nya).

Vinslövs IF
In: 
Ottilia Gunnarsson, FC Hessleholm.
Ut:
Inga.
Tränare: Tommy Berglund, Jonas Olsson och Mathias Stiernfeldt.

Vittsjö DFK
In:
Inga.
Ut:
Inga.
Tränare:
Daniel Oredsson (ny).

 

***
Gärds Köpinge IF och Vittskövle IF håller till i den östra damfyran med lag från Österlen och mellanskåne.
Rydsgård/Skivarp pekas ut som en seriefavorit, men Gärds Köpinge (som tackade nej till kvalplatsen i höstas) har gjort en del starka resultat under försäsongen och kan bli att räkna med.

Premiäromgången:
Torsdag 11 april: Gärds Köpinge–Tomelilla (18.15).
Lördag 13 april: Skabersjö–Gärsnäs (13.00), Blentarp–Vittskövle (14.00), Hörby–Rydsgård/Skivarp (14.00).
Söndag 14 april: Lunds BK–Askeröd (17.30).