Seriestart: Damfyran
FotbollsbloggenDivision 4 Nordöstra Damer
Avhoppen och omkastningarna har duggat tätt. Efter att Gualövs GoIF kastade in handduken i början på veckan består nu damfyran, tråkigt nog, av bara åtta lag.
Tidigare har även Ovesholms IF och Åsums BK, som båda skulle göra comeback, tvingats dra sig ur. Lägg till Gärds Köpinge IF (åtta i trean i fjol) och Lönsboda/Treby (sexa i trean) som på egen begäran flyttats ner i damfyran.
Broby IF gör glädjande nog comeback och blir storfavorit direkt. Laget låg i tvåan 2016 och ett flertal spelare som var med då har hittat tillbaka. Broby har besegrat division 3-lag på försäsongen och kommer inte att bli långvariga i fyran.
En ny bekantskap är Viby IF som ställer ett ungt lag på benen, ett antal spelare är födda 2002 och gör debut i seniorsammanhang.
Tipset, topp 5:
1. Broby IF
2. Tyringe IF
—————————-
3. Lönsboda/Treby
—————————-
4. Gärds Köpinge IF
5. Bjärnum/Hästveda
Premiäromgången:
Lördag 14 april: Edenryd–Tyringe (15.00).
Söndag 15 april: Hörja–Gärds Köpinge (10.00, Österås).
Måndag 16 april: Broby–Viby (18.30).
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In: Victoria Svensson, Hörja, Frida Tegeborn, comeback, Caroline Svensson, tillbaka från mammaledighet, Alexandra Andersson, tillbaka från mammaledighet.
Ut: Steffie Jochmus-Stöcke, Farstorp.
Tränare: Robert Jönsson och Esbjörn Karlsson (ny).
Försäsong:
Bjärnum/Hästveda–Vittsjö U 1–3
Bjärnum/Hästveda–Farstorp 0–9
Osby–Bjärnum/Hästveda 10–0
Bjärnum/Hästveda–Hörja 4–0
Broby IF
In: Emma Svensson, Glimåkra, Olivia Persson, Hanaskog/Knislinge, Nellie Järvinen, Hanaskog/Knislinge, Emelie Hartmayer, Hjärsås/Värestorp, Isabella Alvarsson, Hjärsås/Värestorp, Nellie Söderberg, Osby, Cajsa Eklund, Osby, Erika Mjärdestam, Östanå Bruk.
Ut: Inga.
Tränare: Daniel Mjärdestam (ny från Östanå).
Försäsong;
Broby–Hörja 10–0
Wä–Broby 1–2
Osby–Broby 7–0
Broby–Hanaskog/Knislinge 3–1
Edenryds IF
In: Alicia Thomasson, comeback (senast i Bromölla), Tilde Åsen, comeback (senast i Edenryds F15-16), Terese Berglund, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Lisa Mandelholm, Gualöv, Moa Johansson, comeback (tidigare i klubbens flicklag), Rebecka Axelsson, Gualöv.
Ut:
Tränare: Robert Cowzer (ny från Kamp).
Försäsong:
Edenryd–Hanaskog/Knislinge 0–7
Edenryd–Hallaryd 2–1
Gärds Köpinge IF
In: Amanda Alborn Lilja, Wä, Moa Bengtsson, Kristianstads DFF, Matilda Dahl, Åsum.
Ut: Maria Schön, Åhus IF, Maria Örmgård Persson, slutat, Sanna-Lie Lövgren, slutat, Carolina Larsson, slutat, Malin Reinholdsson, slutat.
Tränare: Berndt Håkansson (ny).
Försäsong:
Gärds Köpinge–Sösdala 0–3
Wä–Gärds Köpinge 3–0
Vittskövle–Gärds Köpinge 0–0
Sankt Olof–Gärds Köpinge 1–2
Hörja IF
In: Madelene Schram, comeback, Tilda Svensson, comeback, Sanna Ströbeck, comeback, Alva Håkansson, comeback, Cassandra Reinfeldt, Zeynep Cingöz, Sofie Thulin, Malin Christiansson.
Ut: Sandra Torstensson, Röke, Victoria Svensson, Bjärnum/Hästveda.
Tränare: Jan Wendel (ny).
Försäsong:
Broby–Hörja 10–0
Bjärnum/Hästveda–Hörja 4–0
Lönsboda GoIF/Treby IF
In: Tina Johansson, comeback, Mathilda Cederqvist, comeback.
Ut: Nellie Kjellsson, Bromölla, Linn Nilsson, Älmhult, Emelie Åberg, Östanå Bruk, Nelly Sand, Östanå Bruk.
Tränare: Ola Cederqvist.
Tyringe IF
In: Louise Gustavsson, tillbaka efter mammaledighet.
Ut: Merita Tunzliu, Lunds SK.
Tränare: Rasmus Jönsson (ny) och Daniel Bohman (ny).
Försäsong:
Tyringe–Sösdala 2–0
Osby–Tyringe 0–2
Viby IF
In: Nystartat lag.
Ut:
Tränare: Mikael Andersson, Glenn Johnsson och Jens Persson.
Försäsong:
Vittskövle–Viby 5–0