Seriestart: Division 2 Östra Götaland

Fotbollsbloggen

IFK Berga tippar sig själva som seriesegrare och jag tror också att kvartersklubben från Kalmar, som kvalade uppåt i höstas, mycket väl kan ta det här i år. ”Matte” Anderssons Asarums IF är min utmanare, men mycket hänger så klart på o-m och n-ä-r afrikanska stjärntrion Chinedue Stephen Madueke (utsedd till seriens bäste mittfältare i fjol), Christian Akannoh och Ayonuga Odunayo dyker upp.
Bromölla har som vanligt en stabilitet och bredd som kommer att bära långt. Men klarar man fylla tomrummet efter skyttekungen André Reinholdsson?
Nosaby IF gjorde sin bästa säsong någonsin i fjol, men stora delar av centrallinjen är borta. Nu bygger man nytt under nye tränaren Christian Folins ledning och det är nog lika bra att ställa in sig på en tuff säsong som handlar om överlevnad.

 

Tipset:
1. IFK Berga
————————————
2. Asarums IF
————————————
3. FK Karlskrona
4. Råslätts SK
5. Ifö Bromölla IF
6. Husqvarna FF
7. Räppe GoIF
8. Dalstorps IF
9. Österlen FF
10. IFK Hässleholm
11. Nosaby IF
————————————
12. FK Älmeboda/Linneryd
————————————
13. Hässleholms IF
14. Nässjö FF

 

Premiäromgången:
Lördag 6 april: Karlskrona–Nosaby (14.00), Berga–IFK Hässleholm (14.00), Hässleholms IF–Asarum (14.00), Räppe–Bromölla (15.00), Dalstorp–Nässjö (15.00), Österlen–Husqvarna (15.00).
Söndag 7 april: Älmeboda/Linneryd–Råslätt (14.00).

 

Ifö/Bromölla IF
In: Sebastian Carrblad, Hässleholms IF, Jacob Karlsson, Mjällby AIF U19, Zacarias Jönsson och Albert Thorén flyttas upp från egna leden, Ameer Naseer, comeback, senast i IFK Hässleholm.
Ut: Adam Winnberg, Nosaby, Fredrik Johansson, slutar, André Reinholdsson, Trelleborgs FF, August Nilsson, Åhus HBK.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).

Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF, Adam Winnberg, Bromölla, Viktor Pettersson, IFK Osby, Linus Andersson, Mjällby AIF U19, Simon Fredriksson, IFK Osby, Kevin Sjöström, IFK Osby U19, Saif Shallal, Mjällby (lån), Philip Persson, Mjällby (lån), Aram Abed, Sandviken, Christian Martincu, Sölvesborg, Daniel Alarcon MacCallum, Södertälje FK, Anton Bloom, Kristianstad FC.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, Fjälkinge, Jesper Eriksson, Glimåkra, Julian Grozdanovski, Kristianstad FC, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Anton Bloom, Kristianstad FC, Benjamin Fadi, Karlskrona, Linus Lindfors, Kalle Rydhög, VMA, Alexander Brajic, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Christian Folin (ny från Hässleholms IF).

IFK Hässleholm
In: Nikola Zivanovic, Lilla Torg, Mattias Jönsson, Lilla Torg, Mustafa Owaid, Hässleholms IF, Derrick Dixon, Bullermyren.
Ut: Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala, Linus Svensson, Kristianstad FC, Tommy Filipovic, Klippan, Gustav Lindroth, Sölvesborg, Danny Gunnarsson, Kristianstad FC, Adam Larsson, Hässleholms IF, Joel Andersson, slutar.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).

Hässleholms IF
In: Arber Sabani, Mala, Otto Nilsson, Osby, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge, Adam Larsson, IFK Hässleholm, Oscar Widmark, Anton Branting och Ludvig Pernetun, flyttas upp från egna leden, Florent Stagova, Näsby, Gazmend Xhemajli, FBK Balkan.
Ut:
Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar, Haris Crnalic, Mala, Sebastian Carrblad, Bromölla, Alexander Wilson, Höör, Kristian Brymora, Niazi Smail, Anton Henryson, slutar, Joel Svensson, slutar, Bekim Rosenberg, Vinslöv, Harley Willard, UMF Vikingur Olafsvik, Mustafa Owaid, IFK Hässleholm, Kevin Zenthio, Bjärnum.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).