Seriestart: Division 5 Nordöstra

Fotbollsbloggen

Mala IF, eller Real Mala som en del säger, är laget att slå i år i nordöstra femman. Serien innehåller inte mindre än sex nykomlingar från sexan och det gör det hela kittlande ovisst och öppet för överraskningar.
Men det går inte att blunda för Mala IF, klubben en mil norr om Hässleholm och som en gång fostrade bröderna Leif, Bosse och Jörgen Augustsson, som guldfavorit. Mala vann sexan i fjol, har värvat tungt och smällde till med sena nyförvärvet Hussam Sherzad, som tidigare vräkt in mål i Perstorp Bälinge och Hästveda.
Glimåkra, med nyförvärvet Jesper Eriksson i tidig målform bredvid pålitlige målskytten Oskar Schuller, känns som en potential utmanare som i alla fall bör knipa en av kvalplatserna.
I botten räknar jag med att det blir knallhårt och det är egentligen svårt att peka ut några specifika avstigningskandidater, även om man naturligtvis måste göra det om man ska tippa en tabell.
Det landade på nykomlingarna Örkelljunga, som fick friplatsen efter Tosteberga/Nymölla, och Tollarp som har haft det tufft med målskyttet på försäsongen.

 

Tipset:
1. Mala IF
——————————
2. Glimåkra IF
3. Hanaskogs IS
——————————
4. Bjärnums GoIF
5. Winnö IF
6. Broby IF
7. Näsums IF
8. Edenryds IF
– —————————-
9. Ovesholms IF
10. Åhus IF
– —————————-
11. Tollarps IF
12. FC Örkelljunga
Premiäromgången:
Lördag 6 april: Edenryd–Ovesholm (15.00).
Söndag 7 april: Örkelljunga–Mala (14.00), Winnö–Bjärnum (14.00), Broby–Hanaskog (14.00), Näsum–Tollarp (15.00).
Tisdag 9 april: Åhus IF–Glimåkra (19.00).

 

Bjärnums GoIF
In: Kevin Zenthio, Hässleholms IF, Axel Ericsson, IFK Hässleholm U19, Rasmus Martinsson, Farstorp, Emil Nilsson, uppflyttad från egna leden, Hugo Lindhé, comeback, Elias Ulfvik, IFK Hässleholm J.
Ut:
Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke, Jhonjairo Calderon, Mala, Noah Nilsson, Farstorp, Niklas Borgström, Mala, Emil Nilsson, Osby, William Davidsson, Farstorp.
Tränare: Martin Olofsson.

Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra, Måns Lilja, Östanå, Karl Persson, Sibbhult, Alfred Olsson, Venestad, Kevin Möllerström, Östanå.
Ut: Viggo Bengtsson, Osby, Asmer Mohamed, Viby.
Tränare: Stefan Hansson.

Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum, Denis Elshani, Kamp, Hamse Daher, Sölve, Adnan Muslic, Vittsjö, Joel Larsson, Önnestad, Idle HarumBromölla J, Elliot Andersson, Bromölla (lån).
Ut: Johan Lindhe.
Tränare:
Linus Rosenblad Nilsson.

Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå, Anton Nilsson, VMA.
Ut:
Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp, Hayder Ali, Fjälkinge, Svante Johansson, Osby FF.
Tränare:
Göran Sundholm (ny från Nosaby J).

Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv, Albin Andersson, Vanneberga IF, Abiel Kifle, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Mikael Ekdahl.

Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv, Omar Chehade, Örkelljunga, Haris CrnalicHässleholms IF, Jhonjairo Calderon, Bjärnum, Niklas Borgström, Bjärnum, Anton Johansson, IFK Hässleholm U, Hussam Sherzad, Perstorp Bälinge, Bashar Joumaa, Perstorp Bälinge, Anton Olsson, tidigare i Hässleholms IF.
Ut: Kristoffer Blom, Osby, Arber Sabani, Hässleholms IF, Muhamed Resulovic, Örkelljunga, Robert Rosén, Farstorp, Jonathan Nilsson, Röke/Vankiva, Hakan Guven, Vinslöv.
Tränare: Haris Crnalic (ny).

Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg, Linus Lönnestig, Jämshög, Karl Truedsson, Sölvesborg, Andreas Andersson, Högadal.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Tränare: Tobbe Björk.

Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsum, Christoffer Peghmo, Österslöv, Oliver Gustafsson, Knislinge, Jesper Cederholm, comeback, Gustav Johnsson, Linderöd, Robert Johnsson, Linderöd, Simon Olsson, Önnestad.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge, Fabian Sandgren, Vittskövle, Jakob Fröjd Åhus HBK.
Tränare: Peter Lindquist.

Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd, Isak Hårsmar, VMA, Filip Rönnholm, Linderöds IF, Daniel Wandelin, Önnestad, Niklas Ohlsson, Önnestad, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp, Hugo Strömberg, Mjällby U, Nihad Kusmic, comeback tidigare IFK Värnamo.
Ut: Theodor Strömberg, IF Mölndal, Mattias Thurban, Balsby.
Tränare: Robert Wanstadius.

Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF, Ludvig Nilsson, Önnestad, Emil Zail, Åsum, Daniel Lindström, Önnestad.
Ut: Jusuf Merdzic, VMA, Haydar Dalal, Näsby.
Tränare: Claes Magnusson.

Åhus IF
In: Mikael Bergqvist, Sölvesborgs GoIF, Kristoffer Svensson, comeback.
Ut:
Simon Nilsson, Tollarp, Alex Wendel, Vanneberga IF.
Tränare: Mats Johansson.