Seriestart: Division 6 Nordöstra

Fotbollsbloggen

Grannarna och rivalerna Wä IF och Åsums BK ser ut som två tydliga kandidater till seriesegern och den åtråvärda direktplatsen till femman.
Kort inpå seriestarten fick Wä dessutom in Sanjin Tufek från Näsby och det ger naturligtvis toppkandidaten en dimension till. Men Fatos Gashi & Co behöver leverera, det räcker inte med en stark trupp.
Åsums BK, under ledning av nya tränarduon Jörgen Carlsson och Måns Alm, har gjort en del starka resultat under försäsongen. Truppen är visserligen tunn, men det finns förutsättningar för att bli en tuff och hungrig utmanare om förstaplatsen.

Tipset:
1. Wä IF
————————
2. Åsums BK
3. Nävlinge IF
————————
4. Åhus HBK
5. Vinslövs IF
6. Viby IF
7. Skepparslövs IF
8. Balsby SK
9. Rinkaby GoIF
10. Kiaby IF
————————
11. Venestads IF
12. Önnestads BoIF

 

Premiäromgången:
Lördag 6 april: Kiaby–Åsum (14.00), Åhus HBK–Wä (14.00), Önnestad–Skepparslöv (14.00, Fjälkinge), Rinkaby–Vinslöv (14.00), Venestad–Viby (15.00).
Söndag 7 april: Nävlinge–Balsby (15.00, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 1).

 

Balsby SK
In:
Mattias Billgren, Åsum, Ola Lindahl, VMA, Bertil Lundin, Österslöv, Mattias Thurban, Tollarp.
Ut:

Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF, Andreas Åkerström, comeback, Johan Åkerström, comeback, Jesper Brorsson, comeback, Henrik Persson, comeback, Simon Jönsson, Vanneberga FF, Michael Johansson, Österslöv, Fahrudin Dusinovic, Österslöv, Ali Haidar, Österslöv.
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.

Nävlinge IF
In: Ali Hosseini, Tollarp J, Lucas Utbult, Everöd, Jesper Karlsson, Sösdala, Filip Svensson, comeback, Markus Svensson, comeback, Linus Wennerlund, comeback.
Ut:
Timmy Jonsson, Vinslöv.
Tränare: Johan Hansson (ny).

Rinkaby GoIF
In: 
Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS, Arvid Ask, senast i Kristianstad FC, Christoffer Olsson, Vittskövle, Jonas Jamhour, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Åsum, Mohamed Ahmed, Huaröd, Jimmie Andersson, Vittskövle, Steven Al-Khori, Yngsjö, Pontus Jönsson, Gärds Köpinge.
Ut:
Magnus Johansson, Venestad, Jens Hellberg, Önnestad, Javier Leiva Guerra, Gärds Köpinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson.

Skepparslövs IF
In: 
Besnik Llazani, Wä, Andreas Persson, Wä, Thomas Clementson, Åsum, Anders Åkesson, Glemmingebro, Felix Lavesson, Röke.
Ut: 
Jonas Jamhour, Rinkaby.
Tränare: Michael Davidsson.

Venestads IF
In:
Magnus Johansson, Rinkaby.
Ut:
Alfred Olsson, Broby, Martin Nilsson, slutar.
Tränare: André Nilsson.

Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK, Waseem Jafleh, Ariana FC, Basel Jafleh, nyregistrering, Asmer Mohamed, Broby, Jusuf Merdzic, VMA.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö, Ahmed Nasser, Gärds Köpinge, Rasim Bajrektarevic, Bjärlöv, Besmir Maloku, Bjärlöv.
Tränare: Peter Harrison.

Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge, Jesper Gedenryd, Österslöv, Bekim Rosenberg, Hässleholms IF, Hakan Guven, Mala.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala, Mehdi Akbari, Ballingslöv.
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson.

Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd, Ali Al-Hammadi, Näsby, Zack Lindvall Fritz, Önnestad, Fitim Selaci, Österslöv, Omed Shateri, Åhus HBK, Olle Månsson, klubb okänd, Sanjin Tufek, Näsby.
På väg in:
Omed Samin, tidigare i Åhus HBK.
Ut:
Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum, Djengiz Shefkiu, Näsby, Charlie Madsen Nilsson, flyttar till Danmark, Arlind Krasniqi, slutar, Hajriz Shefkiu, Näsby.
Tränare: Michael Engleson.

Åhus HBK
In: Andreas Sterner, Fjälkinge, Jimmy Olsson, Vittskövle, Adam Nilsson, Vittskövle, Marcus Berg, Bjärlöv, Oliver Nilsson, BK Union, August Nilsson, Bromölla, Jakob Fröjd, Ovesholm, Alfons Hult, Vanneberga, Marcus Lovén, Fjälkinge, Johan Palmbehag, Vanneberga.
Ut:
Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17, Viktor Freij, Åsum, Linus Persson, Everöd, José Alvarez Rodrigues, Gärds Köpinge, Omed Shateri, Wä.
Tränare: Stefan Reimer (ny).

Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U, Viktor Freij, Åhus HBK.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm, Mattias Billgren, Balsby, Thomas Clementson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Rinkaby, Emil Zail, Winnö, David Winnberg, VMA, Robin Winnberg, VMA, Jimmy Rossander, VMA, Erlind Halili, Näsby.
Tränare: Jörgen Carlsson (ny) och Måns Alm (ny).

Önnestads BoIF
In:
Jens Hellberg, Rinkaby.
Ut:
Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge, Ludvig Nilsson, Winnö, Tim Hansson, Fjälkinge, Filip Nilsson, Fjälkinge, Markus Johansson, Degeberga, Daniel Wandelin, Tollarp, Niklas Ohlsson, Tollarp, Simon Olsson, Ovesholm, Daniel Lindström, Winnö, Linus Nilsson, Bjärlöv, Fredrik Wandelin, Bjärlöv, Joel Larsson, Edenryd, Zack Lindvall Fritz, Wä, Simon Nilsson, Hästveda, Emil Persson, Everöd.
Tränare: Oskar Lindström (ny).