Seriestart: Division 6 Norra

Fotbollsbloggen

Favoritskapet i norra sexan får vila på ”Mange” Nilssons Sibbhults IF, som vann Göingecupen och knallade igenom hela försäsongen utan förlust. ”Den största fienden är nog vi själva”, sa ”Mange” efter titeln på Trollavallen, och det ligger nog en hel del i det.
Men det finns några till.
Lönsboda, Ballingslöv, Farstorp och för all del Hästveda, tror jag alla kan utmana rejält i toppstriden.
Men jag skulle bli förvånad om inte Sibbhults IF, på ett eller annat sätt, är tillbaka i femman 2020.

 

Tipset:
1. Sibbhults IF
——————————-
2. Lönsboda GoIF
3. Ballingslövs GoIF
——————————-
4. Farstorps GoIF
5. Hästveda IF
6. IFK Knislinge
7. Finja IF
8. Tyringe IF
9. Jägersborgs IF
10. Hörja IF
——————————-
11. Skånes Fagerhults IF
Treby IF har begärt sig ner i division 7.

 

Premiäromgången:
Lördag 6 april: Hästveda–Lönsboda (14.00), Jägersborg–Knislinge (14.00, Killeberg), Finja–Skånes Fagerhult (15.00, Österås), Hörja–Sibbhult (15.00).
Söndag 7 april: Ballingslöv–Tyringe (13.00).

 

 

Ballingslövs GoIF
In:
Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF, Mehdi Akbari, Vinslöv, Ludvig Filipsson, Hässleholms IF J, Elias Lindh, Hässleholms IF J, Jakob Nilsson, Markaryd, Khaled Al-Ali, Hässleholm Freeflow, Hamed Rahimi, comeback, Beniamin Gheorghe, Farstorp.
Ut: 
Martin Nilsonius Jönsson, Mala.
Tränare: Jonas Osberg.

Farstorps GoIF
In:
 Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J, Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF, Linus Månsson, FC New Life, Noah Nilsson, Bjärnum, Elias Lindström, Finja, Dan Olofsson, Hässleholms IF, William Davidsson, Bjärnum, André Varga, Vittsjö, Putte Kronholm, Hörja, Robert Rosén, Mala, Anton Andersson, comeback, Tobias Kristensson, comeback.
Ut: 
Daniel Nordgren, slutar, Rasmus Martinsson, Bjärnum, Marius Agrisan, Tyringe, Beniamin Gheorghe, Ballingslöv.
Tränare: Henrik Thelaus.

Finja IF
In:
Joel Svensson, Hässleholms IF, Pontus Ernstsson, IFK Hässleholm J, Albin Persson, comeback, Axel Persson, comeback.
Ut:
Elias Lindström, Farstorp, Johan Nyström, Kopparmöllan.
Tränare: Magnus Andersson.

Hästveda IF
In: 
Albin Nilsson, Hässleholms IF, Simon Nilsson, Önnestad, Pontus Christiansson, Vankiva, Tobias Isinger, comeback.
Ut:
Lukas Persson, IFK Hässleholm J.
Tränare:
Fredrik Bredvad-Jensen.

Hörja IF
In:
Calle Claesson, Röke, Rasmus Ivan, comeback, Oskar Nyberg, comeback.
Ut:
Putte Kronholm, Farstorp, Oskar Tveit, Eket.
Tränare: Fredrik Branting.

IFK Knislinge 
In: Oliver Fransson, VMA, Anton Nordgren, Gärds Köpinge, Lukas Larsson, Hjärsås/Värestorp, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Richard Schacher, comeback.
Ut:
Albin Renud, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket, Oliver Gustafsson, Ovesholm, Niclas Carlsson, VMA, Markus Rytterdal, Östanå, Anton Kvant, Strömsborg.
Tränare: Adnan Avdic.

Jägersborgs IF
In: Sebastian Juhlin, Össjö, Jim Ek, Glimåkra, Lukas Johansson, Älmhult, Jonathan Lennartsson, comeback, Erik Dahlin, comeback.
Ut:
Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra, Viktor Nordqvist, Osby.
Tränare: Mikael Johansson (ny).

Lönsboda GoIF
In: 
Alexander Månsson, comeback, Simon Olofsson, Treby, Fabian Andersson, Treby, Rasmus Bjursgård, Treby, Rasmus Nilsson, Treby, Billy Känno, Treby, Nima Aghdasi, Örkelljunga.
Ut: 
Mattias Pettersson, slutar.
Tränare: Mikael Olofsson.

Sibbhults IF
In: 
Emil Stenberg, Östanå Bruk, Alex Johansson, Östanå Bruk, Egzon Shala, Näsby, Yaser Ezat, Näsby, Salah Abdulkadir Ali, Näsby, Deeb Aqall, Näsby, Ahmed Shala, Vilan BoIS.
Ut:
Didrik Nilsson, Glimåkra, Karl Persson, Broby, Gabriel Granqvist, IFK Osby.
Tränare: Magnus Nilsson.

Tyringe IF
In:
Mathias Lindgren, Vankiva, Marius Agrisan, Farstorp, Tobias Fredriksson, comeback.
Ut:
Julius Senoga, Hässleholms IF, Jess Olsen, Rössjöholm.
Tränare: Torbjörn Ekstrand.