Seriestart: Division 7 Mellersta

Fotbollsbloggen

Tosteberga/Nymölla IF kvalade till fyran i höstas, men hur bra är man efter en stökig höst med spelaravhopp och en egen begäran om spel i division 7? Jag är inte säker på att Tosteberga/Nymölla ens vet själva, men det borde finnas tillräckligt med kvalité kvar för att vara med och slåss om seriesegern.
”Nya” Vilan BoIS, det som tidigare var Östra Sönnarslövs IF, har genomgått en rejäl renovering och lägger upp ribban högt efter starka resultat på försäsongen.
– Om vi inte slåss i toppen så får jag flytta från stan (ha ha)… vi har haft höga förhoppningar tidigare, men det här är första året som man verkligen tror på det, sa tränaren och allfixaren Johan Tinne i samband med att namnbytet blev klart.
Ett ungt Everöds IF, som också siktar uppåt, ska inte räknas bort. Man kan räkna upp ett par utmanare till och det finns onekligen förutsättningar för en tajt och intressant toppstrid i den här, på förhand, tuffa sjuan.

 

Tipset:
1. Tosteberga/Nymölla IF
2. Vilan BoIS
———————————
3. Everöds IF
4. Vanneberga FF
———————————
5. Gärds Köpinge IF
6. Degeberga GoIF
7. Maglasäte IF
8. Svensköps IF
9. Tjörnarps BoIF
10. Wollsjö AIF
11. GOF IF
MSKF Pelagonija har utgått.

 

Premiäromgången:
Lördag 6 april: Degeberga–Vilan (14.00).
Söndag 7 april: Gärds Köpinge–Tjörnarp (14.00), Maglasäte–Vanneberga FF (14.00, Höör), Everöd–Svensköp (14.00), GOF–Wollsjö (15.00).

 

Degeberga GoIF
In: 
Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd, Markus Johansson, Önnestad.
Ut: 
Oliver Kjellkvist, Brösarp.
Tränare: Johan Montan.

Everöds IF
In: Linus Persson, Åhus HBK, Emil Persson, Önnestad.
Ut:
 Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga, Lucas Utbult, Nävlinge, Mohammed Hassoun, Linderöd, Ola Thorsson, Vittskövle.
Tränare: Magnus Nilsson och Pontus Löf.

Gärds Köpinge IF
In: Atdhe Metaj, Österslöv, Nertil Cana, Bjärlöv, Valon Haxhaj, Bjärlöv, Mattias Berggren, Linderöd, Arben Islami, Jonathan Alvarsson, senast i Ovesholm, Javier Leiva Guerra, Rinkaby, José Alvarez Rodrigues, Åhus HBK, David Silva Gonzalez, Österslöv, Ahmed Nasser, Viby.
Ut: Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum, Pontus Jönsson, Rinkaby, Anton Nordgren, Knislinge.
Tränare: James Freyer.

Tosteberga/Nymölla IF
In: Daniel Westerlin, Vankiva, Mårten Persson, comeback, Joel Persson, comeback, Tobias Andersson, comeback, Ola Karlsson, Kamp, Rui Ribeiro, Kiaby, Marcus Thim, nyregistrering, Olle Andersson, nyregistrering, Mikael Larsson, nyregistrering, Viktor Sundström, nyregistrering, Carl-Johan Francke, tillbaka efter uppehåll.
Ut: Niklas Andersson, Kamp, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Albin Axelsson, Hörviken, Sebastian Åkerman, Kristianopel, Pontus Brynö, Hörviken, Sebastian Persson, Sölve, Tim Holmquist, Edenryd.
Tränare:
Ulf Brynö och Stefan Karlsson (nya).

Vanneberga FF
In:
Ut: 
Viktor Ingvarsson, Kiaby, Simon Jönsson, Kiaby.
Tränare: Linus Thullgren.

Vilan BoIS (tidigare Östra Sönnarslövs IF)
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm, David Lindgren, Yngsjö, Besart Binaku, Näsby, Drilon Shala, comeback, Abdinur Ali Hussein, IFK Hässleholm P19.
Ut: Zeid Abbas, Åsum, Pontus Jönsson, Linderöd, Ahmed Shala, Sibbhult.
Tränare: Johan Tinne.