Seriestart: Division 7 Nordöstra

Fotbollsbloggen

100-årsfirande IFK Osby ställer ett farmarlag på benen under jubileumsåret och breddlaget Osby FF får ta på sig favorittrycket direkt i nordöstra sjuan. Laget leds för övrigt av Adnan Becirovic, som har ett förflutet som spelare i Fjälkinge och Wä.
Serien innehåller endast nio lag efter diverse turer under vintern. Vankiva har gått upp i Röke och New Life har utgått.

Tipset:
1. Osby FF
2. Strömsborgs IF
————————–
3. Röke IF/Vankiva IF
4. Östanå Bruks IF
—————————
5. Wisseltofta IF
6. IK Kamp
7. Vittsjö GIK
8. Treby IF
9. Bjärlövs IF

Premiäromgången:
Torsdag 11 april: Kamp–Vittsjö (18.30).
Fredag 12 april: Osby FF–Wisseltofta (18.30).
Söndag 14 april: Östanå–Strömsborg (14.00), Röke/Vankiva–Bjärlöv (17.00).

 

Bjärlövs IF
In: 
Linus Nilsson, Önnestad, Fredrik Wandelin, Önnestad, Rasim Bajrektarevic, Viby, Besmir Maloku, Viby.
Ut:
Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala, Nertil Cana, Gärds Köpinge, Valon Haxhaj, Gärds Köpinge, Marcus Berg, Åhus HBK, Eldin Avdic, Huaröd, Filip Åkesson, Yngsjö, David Lindgren, Yngsjö, Johan Lindgren, Yngsjö, Ali Özgür, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonatan Adolfsson, Yngsjö, Milot Kryeziu, Huaröd.

IK Kamp
In: Aleksandar Dimitrijevic Jensen, klubblös, Niklas Andersson, Tosteberga/Nymölla, Emanuel Müller, nyregistrering, Fiton Buzuku, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Daniel Strid, Näsums IF, Denis Elshani, Edenryd.
Tränare: Thomas Svensson.

Osby FF
In: 
Pontus Hildingsson, IFK Osby, Dennis Marthell, IFK Osby, Albin Hardö, IFK Osby, Emil Hagelvik, IFK Osby, Adam Idström, IFK Osby, Erik Malmberg, IFK Osby, Svante Johansson, Glimåkra, Hampus Gadd, IFK Osby, Abdulrahman Mobaed, IFK Osby, Mohammed Hawa, IFK Osby, Noah Idström, IFK Osby, Mahmoud Kngo, IFK Osby, Danial Mohaseni, IFK Osby, Mahdi Nabizada, IFK Osby, Calle Nilsson, IFK Osby, Oscar Pettersson, IFK Osby, Abbas Rezai, IFK Osby, Ahmet Shala, IFK Osby, Ammar Shihabi, IFK Osby, Måns Svensson, IFK Osby, Fahim Tajik, IFK Osby.
Ut:
Inga.
Tränare:
Adnan Becirovic.

Röke IF/Vankiva IF
In: Oskar Olsson, Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum, Jonathan Nilsson, Mala, Carl Persson, IFK Hässleholm J, Kevin Lövgren, Nävlinge, Joel Åkerfeldt, Nävlinge.
Ut:
 Rikard Reimers, Mala, Felix Lavesson, Skepparslöv, Jonny Ahlbin, Osby, Ludwig Melin, Osby, Anton Pramberg, Lilla Torg, Mathias Lindgren, Tyringe, Pontus Christiansson, Hästveda, Dennis Christiansson, Örkelljunga, Calle Claesson, Hörja, Gabriel Nilsson, IFK Osby.
Tränare: Ola Bertilsson och Peter Leo.

Strömsborgs IF
In:
Anton Kvant, Knislinge, Mergim Curri, Jägersborg, Patrik Persson, comeback, Anton Kvant, Knislinge.
Ut:
Fredrik Nilsson, Östanå.
Tränare:
Emanuel Pamp.

Treby IF
In:
Ut:
 Simon Olofsson, Lönsboda, Fabian Andersson, Lönsboda, Rasmus Bjursgård, Lönsboda, David Sernefell, Älmhult, Philip Nilsson, Älmhult, Rasmus Nilsson, Lönsboda, Billy Känno, Lönsboda.
Tränare: Charis Andris (ny).

Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby, Pelle Krämer, klubblös, Aklexander Lodin, klubblös, Hampus Söderström, klubblös, Lorenzo Cehlin, comeback.
Ut: Henrik Jonasson, Vittsjö, Stefan Olofsson, Vittsjö, Fredrik Gullber, Vedby/Rönne.
Tränare:
Morgan Nilsson.

Vittsjö GIK
In: Henrik Jonasson, Wisseltofta, Stefan Olofsson,Wisseltofta, Alexander Bäfwer, Verum, Viggo Larsen, Hässleholms IF J, Petur Bergvin Fridriksson, Hafnarfjördur, Jonas Nowrozi, Bjärnum.
Ut: Adnan Muslic, Edenryd, André Varga, Farstorp, Bastian Sandberg, Tjörnarp.
Tränare: Lars-Göran Edfors och Jörgen Thurn.

Östanå Bruks IF
In: Markus Rytterdal, Knislinge, Fredrik Nilsson, Strömsborg, Kevin Holst, klubblös, Jerry Hubertsson, klubblös.
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra, Måns Lilja, Broby, Jimmie Ljunggren, Hanaskog, Kevin Möllerström, Broby, Emil Stenberg, Sibbhult, Alex Johansson, Sibbhult.
Tränare: Jörgen Svantesson (ny).