Silly Season tillbaka – uppdaterad med nya och nygamla namn
Fotbollsbloggen, Silly seasonKristianstads DFF har signat två nya spelare. Precis före nyår presenterades belgiska landslagsforwarden Tine Schryvers, senast i norska Vålerenga, och direkt efter årsskiftet kunde man även bekräfta värvningen av den offensiva mittfältaren Ogonna Chukwudi, de senaste tre åren i KIF Örebro. Det är klart sedan i höstas att Jenny Danielsson lämnar KDFF efter bara en säsong. Den finska landslagsmittfältaren flyttar till Sporting Club de Huelva i den spanska ligan.
***
24-årige forwarden Emil Åberg blev strax innan jul klar för Kristianstad FC. Brösarpsbördige Åberg, som gjorde en sejour i dåvarande Kristianstads FF halva säsongen 2012, har gjort 37 mål för Eskilsminne i division 1 och division 2 under de två senaste säsongerna.
***
Mjällbys landslagsmeriterade mittback Adi Terzic, 19, kliver upp en division och spelar i superettan med Syrianska under 2017. På julafton presenterades Daniel Ivanovski för Mjällby, allroundbacken återvänder därmed till Strandvallen efter en sejour i isländska Fjölnir. Det har varit ganska tyst kring engelske yttern Theo Ola. Kontraktet gick ut den siste december och beskedet är att Theo Ola inte kommer att återvända till Strandvallen.
***
Tidigare skyttekungen Joel Wedenell fick inte det riktiga lyftet under sina två säsonger i Mjällby AIF och återvänder nu till Hässleholms IF för att försöka få ny fart på karriären.
***
16-årige Waed Shaif är klar för IFK Hässleholm. Den offensive mittfältaren/forwarden gjorde nio mål för Älmhult i trean under 2016. Backen och Kristianstadsbon Philip Wikström, 23, går från FC Rosengård till seriekonkurrenten IFK Hässleholm
***
Mohammed Al-Farhan gjorde 13 division 1-matcher från start i dåvarande Kristianstads FF. Nu lämnar den offensive spelaren KFC för division 3-spel i Bromölla.
***
Lovande och landslagsmeriterade Jesper Lövdahl, 18, lämnar IFK Osby för att fortsätta karriären i Östers IF i superettan.
***
Ahmad Amiri lämnar IFK Osby för spel i Glimåkra IF.
***
Jonas Modig, nyttig i Hanaskog både som målvakt och utespelare, gör Anton Nordfeldt sällskap till VMA IK.
***
18-årige Benjamin Birgersson och 19-årige Elvis Rama är klara för spel i Åsums BK. Birgersson kommer närmast från KFC:s U19-lag. Rama spelade inte under 2016 och KBoIS är senaste klubbadressen.
***
Hannes Bengtsson har lämnat Viby för spel i Wä IF.
***
Andres Alvarez byter klubbadress från Österslövs IS till Djurröds IK.
***
Jägersborgs IF har fått in fyra nya spelare: Bulut Bahceci från Hallaryd IF, Henrik Ekberg från Wisseltofta IF, David Johnsson från Wisseltofta IF och Rasmus Olsson från IFK Osby J. Forwarden Oyebanji Ebire lämnar Jägersborg för spel i Strömsborg.
***
Farstorps GoIF har fått in Djavit Arucaj, senast från WAFF och med ett förflutet i Vankiva och Vinslöv, Martin Skoog och Daniel Nordgren, båda från Mala.
***
Hästveda IF förstärker med Viktor Bengtsson Moberg, från Ballingslöv, Hamid Ahmadi och Iftikhar Ghaznavi, från FC New Life, Bulent Moutalib och Rebaz Omed Nader, från Mala.
***
Landslagsmeriterade Emma Lundh lämnar engelska Liverpool för spel i Vittsjö GIK. Lundh är offensiv mittfältare/forward och har tidigare spelat för AIK, Djurgården och Linköping. Vittsjö har även värvat in målvakten Chandra Bednar, som i somras gick från Täby till Linköping. Vittsjö har sedan tidigare tappat förstamålvakten Katie Fraine till norska Avaldsnes.
***
Talangfulla målvakten Nellie Kjellsson, 19, lämnar FC Hessleholm för spel i Lönsboda/Treby i trean. FC Hessleholm tappar även Ebba Holmberg till Sösdala och Linda Arvidsson är gravid.
***
Här är Silly-listan just nu och räkna med att den kommer att byggas på rejält framöver:
Division 1 Södra:
Kristianstad FC
In: Truls Verngren, Malmö FF U19, Albert Ejupi, Mjällby, Antonio Rojas, Halmstads BK, Robin Clason, Kalmar FF, Emil Åberg, Eskilsminne.
Ut: Henrik Fribrock, Nosaby, Jesper Rindmo, Astrit Seljmani, FC Rosengård, Christoffer Ekström, slutar, Mohammed Al-Farhan, Ifö Bromölla IF, Izuchukwu Emeh, Mjällby, Mohammed Mbye, Mjällby, Oliver Sigefjord, Nosaby.
Tränare: Joakim Persson.
Mjällby AIF
In: Gabriel Frimpong, Prespa Birlik, Mohammed Mbye, Kristianstad FC, Izuchukwu Emeh, Kristianstad FC, Jesper Johansson, Gais, Daniel Ivanovski, Fjölnir (Island).
Ut: William Leandersson, Hörviken, Daniel Nilsson, Sölvesborgs GIF, Adam Larsson, Rasmus Persson, Karlskrona, Albert Ejupi, Kristianstad FC, Jens Sjöström, Karlshamn, Marcus Ekenberg, Sölvesborgs GIF, Hannes Andersson, Asarum, Adi Nalic, Landskrona BoIS, Sandro Nalic, Sölvesborgs GIF, Philip Olsson, Karlskrona, Adi Terzic, Syrianska, Joel Wedenell, Hässleholms IF, Theo Ola, klubb okänd.
Tränare: Jonas Andersson.
Division 2:
Hässleholms IF
In: Amen Chehade, Vinslöv, Joel Wedenell, Mjällby.
Ut: Tommy Filipovic, Johan Hansson, Perstorp Bälinge, Arber Sabani, Jonathan Itkonen, Hannes Strand, Christoffer Eklund.
Tränare: Dan Olofsson, Anders Karlsson och Christian Carlsson.
IFK Hässleholm
In: Gustaf Lindroth, Sölvesborg, Adam Larsson, Bromölla, Waed Shaif, Älmhult, Philip Wikström, FC Rosengård.
Ut: Krenar Ejupi, Pontus Björnsson, Diego Delgado Forrich, Kevin Thompson.
Tränare: Daniel Nilsson.
Division 3:
Nosaby IF
In: Henrik Fribrock, Kristianstad FC, Robin Lindskog, Åhus HBK, Jesper Eriksson, Hanaskog, Oliver Sigefjord, Kristianstad FC.
Ut: Marcus Andersson, Bromölla, Kristoffer Svensson, Rasmus Nilsson.
Tränare: Peter Persson.
Ifö/Bromölla IF
In: Marcus Andersson, Nosaby, Elyas Bouzaiene, Viby, Filip Nilsson, Önnestad, Max Pettersson, Hanaskog. Mohammed Al-Farhan, Kristianstad FC.
Ut: Sebastian Åkerman, Tosteberga/Nymölla, Adam Larsson, IFK Hässleholm, August Nilsson.
Tränare: Hampus Lundquist.
Division 4 Östra:
Hanaskogs IS
In: Anton Nilsson, Knislinge, Eddie Lundgren, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge, Victor Vågemyr, Knislinge, Simon Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Knislinge, Lucas Mårtensson, Viby, Jens Pettersson, Farstorp, Felix Nilsson, Knislinge, Didrik Nilsson, Sibbhult.
Ut: André Bengtsson, Ovesholm, Christian Andersson, slutar, Felix Wedenell, Glimåkra, Jesper Eriksson, Bernhard Svanström, Åhus HBK, Jesper Eriksson, Nosaby, Anton Scholander, Hallands Nation, Max Pettersson, Bromölla, Anton Nordfeldt, VMA, Jonas Modig, VMA.
Tränare: Jörgen Isaksson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Niclas Svensson, Åhus HBK, Rasmus Lillberg, Knislinge, Samuel Jonsson, VMA.
Ut: Adnan Avdic, Knislinge, Oscar Schuller, Glimåkra.
Tränare: Emil Rydh Persson.
IFK Osby
In: Gabriel Ördén, Broby.
Ut: Ludvig Utbult, Everöd, Jesper Lövdahl, Öster.
Tränare: Mattias Nilsson.
Åhus HBK
In: Simon Rittbo, Wä, David Lindgren, Wä, Marcus Berg, Wä, Christian Yanez, Yngsjö, Ali Al-Hammadi, Wä, Bernhard Svanström, Hanaskog, Piyo Debesay, Kristianstad FC U19, Jose Alvarez, Österslöv.
Ut: Jens Andersson, Vanneberga, Robin Lindskog, Nosaby, Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp, Kristoffer Persson, Yngsjö, Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Fredrik Lindeberg, Yngsjö, Alex Wendel, Yngsjö.
Tränare: Sergio Gonzalez (ny från Kristianstad FC U16).
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In: Niklas Borgström, Mala.
Ut: Filip Klarinsson, Vinslöv.
Tränare: Stefan Reimer och Stefan Lindell.
Broby IF
In: Baraka Sebise, Sibbhult.
Ut: Dennis Berg, Glimåkra, Gabriel Ördén, Osby, Rasmus Johansson, Knislinge, Andreas Högstedt, Knislinge, Måns Lilja, Östanå, Fabian Grahn, Glimåkra.
Tränare: Stefan Hansson.
Fjälkinge IF
In: Robin Gunnarsson, Åhus HBK, Henrik Rydberg, comeback, Andreas Dicksson, comeback, André Ekberg, Östra Sönnarslöv, Marcus Lovén, Önnestad, Linus Söderstjerna, Kristianstad FC U, Carl Svensson Söderström, Linderöd, Sebastian Ristevski, senast i Åsum.
Ut: Berat Gjyrevci, Sanjin Tufek, Hayder Ali, Glimåkra, Adnan Becirovic, Glimåkra, Amir Sadiq, Jetmir Bucolli, Venestad.
Tränare: Robin Olsson.
Glimåkra IF
In: Felix Wedenell, Hanaskog, Hayder Ali, Fjälkinge, Adnan Becirovic, Fjälkinge, Oscar Schuller, Hjärsås/Värestorp, Dennis Berg, Broby, André Nilsson, Sibbhult, Fabian Grahn, Broby, Ahmad Amiri, Osby.
På väg in: Berat Gjyrevci, Fjälkinge.
Ut: Jeton Curri, Strömsborg.
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Kiaby IF
In: Tobias Robertsson, Pukavik, Hampus Karlsson, Yngsjö, Dario Olguin, Österslöv.
Ut: Mikael Nyman, Edenryd.
Tränare: Tobbe Björk.
Näsby IF
In:
På väg in: Krenar Ejupi, IFK Hässleholm.
Ut: Milos Kryeziu, Åsum.
På väg ut: Marcus Starnäs, Wä, Qendrim Sylejmani, Wä.
Tränare: Sejdi Bajrami.
Ovesholms IF
In: André Bengtsson, Hanaskog, Niklas Andersson, Östra Sönnarslöv, André Friberg, Svärtinge, Ali Kadhim, Wä, Anton Nyström, Degeberga.
Ut: Patrik Winberg, Venestad, Mattias Thurban, Tollarp, Timmy Lönn, Vittskövle.
Tränare: Peter Lindquist (ny från FC Hessleholm).
Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Åkerman, Bromölla, Bendikt Borgström, Sölve, Marcus Järvensivu, Edenryd, Håkan Rubin, Edenryd.
Ut: Ludwig Nilsson, Edenryd, Zehrudin Jusupovic, Bromölla, Muradif Jusupovic, Kamp, Ulf Nilsson, Kamp.
Tränare: Jesper Karlsson (ny från Bromölla).
Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare: Besnik Dibrani och Besnik Vilanca.
Vinslövs IF
In: Filip Klarinsson, Bjärnum.
Ut: Amen Chehade, Hässleholms IF.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Fjälkinge Dam).
VMA IK
In: Jonathan Jönsson, comeback, Anton Nordfeldt, Hanaskog, Jonas Modig, Hanaskog.
Ut: Samuel Jonsson, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Stefan Persson.
Åsums BK
In: Jens Fredriksson, Wä, Omid Shateri, Wä, Gentian Dobraj, Kristianstad FC, Milos Kryeziu, Näsby, Benjamin Birgersson, Kristianstad FC U19, Elvis Rama, senast i Kristianstad BoIS.
Ut: Oskar Svensson, Bjuvstorp, Erik Lindberg, Skepparslöv, Gustav Kjellqvist, Skepparslöv, Johan Wahlden, Gislövs IF, André Sellgren, Vanneberga.
Tränare: Andreas ”Boven” Svensson (ny).
Division 5 Östra:
Tollarps IF
In: Mattias Thurban, Ovesholm, Dennis Dahlberg, Linderöd, Oskar Svensson, Linderöd, Akam Ibrahim, Lunds FF, Marwan Ibrahim, nyregistrerad.
Ut: Richard Svensson, Linderöd, Khattab Al-Sabaawi, Saxemara.
Tränare: Mattias Thurban.
Vittskövle IF
In: Timmy Lönn, Ovesholm, Tobias Lindholm, Brösarp, Johan Jönsson, Kamp.
Ut: Niklas Persson, Önnestad, Erik Tomasson, Sibbhult.
Tränare: Torbjörn Nilsson.
Åhus IF
In: Mats Henrysson, Österslöv.
Ut:
Tränare: Mats Johansson.
Division 6 Östra:
Edenryds IF
In: Oskar Edlund, Sölvesborgs GIF, Ludwig Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Henrik Sörensen Larsson, Sölvesborgs GIF, Mikael Nyman, Kiaby, Milton Åstedt, Mjällby U19, Fredrik Larsson, Sölvesborgs GIF, Anton Niemelä, Sölvesborgs GIF.
Ut: Jakob Ljungkvist, Kamp, Andreas Andersson, Yngsjö, Marcus Järvensivu, Tosteberga/Nymölla, Håkan Rubin, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Håkan Norén.
Everöds IF
In: Lucas Utbult, Tollarp, Ludvig Utbult, IFK Osby, Christofer Andersson, Linderöd, Sebastian Nilsson, Kristianstad FC U, Gustav Glans, Yngsjö, Oskar Nilsson, IFK Osby.
Ut: Anders Larsson, Önnestad.
Tränare: Johan Hansson.
IFK Knislinge
In: Rasmus Johansson, Broby, Andreas Högstedt, Broby, Daniel Eriksson, Winnö.
Ut: Anton Nilsson, Hanaskog, Eddie Lundgren, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Victor Vågemyr, Hanaskog, Simon Nilsson, Hanaskog, Lukas Johansson, Hanaskog, Felix Nilsson, Hanaskog, Hugo Arvidsson, Mjällby U17, Christian Bergsten, Sibbhult, Rasmus Lillberg, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Adnan Avdic (ny från Hjärsås/Värestorps IF).
Näsums IF
In: Håkan Larsson, Hörviken, Hugo Olsson, Jämshög, Henrik Palmkvist, Anderslöv.
Ut:
Tränare: Pär Leviné.
Vanneberga IF
In: Jens Andersson, Åhus HBK, Andreas Lewitz, Vapnö, Daniel Starnäs, Viby, Johan Ohlsson, Degeberga, André Sellgren, Åsum, Tobias Carlsson, Hörby FF.
Ut: Thomas Persson, Winnö, Philip Johannesson, Önnestad.
Tränare: Jens Larsson och Jens Andersson (nya från Åhus HBK).
Venestads IF
In: Benjamin Christiansson, Mala, Jonathan Johnsson, Rinkaby, Patrik Winberg, Ovesholm, Jetmir Bucolli, Fjälkinge. Filip Löwegren, nyregistrering, Magnus Johansson, Rinkaby, Rickard Winåsen, tidigare i Vinslöv.
Ut: Sebastian Strömberg, Linderöd, Simon Schiller, Nävlinge, Frank Grahn, slutar.
Tränare: Martin Pergård.
Viby IF
In: Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ricky Jardeskog, comeback, Joakim Karlsson, Gränum, Tobias Larsson, Rinkaby, Christian Nilsson, comeback, Ivar Örn Grétarsson, Rinkaby, Jakob Heurgren, senast i Önnestad, Oscar Nilsson, Rinkaby, Christian Olsson, Skepparslöv, Linus Söderling, Skepparslöv, Tommy Ha, Rinkaby, Philip Lindström, Rinkaby, Ted Elofsson, Rinkaby.
Ut: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Martin Johansson, Brösarp, Lucas Mårtensson, Hanaskog, Daniel Starnäs, Vanneberga, Nils Werner, Wä, Simon Bernebring, Wä, Hannes Bengtsson, Wä.
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Thomas Persson, Vanneberga, Stefan Andersson, senast i Sibbhult, Kristoffer Wittenberg, senast i Huaröd, Steven O´Brien, senast i Åhus HBK, Akil Delal, tidigare i Fjälkestad.
Ut: Daniel Eriksson, Knislinge.
Tränare: Fredrik Olausson och Thomas Persson (ny från Vanneberga).
Wä IF
In: Nils Werner, Viby, Oliver Pettersson, Kristianstad FC, Anton Edvardsson, Kristianstad FC, Sebastian Röstén, Gärsnäs, André Swenson Lundberg, Kristianstad FC, Enis Rama, klubblös, Joel Niklasson, Kristianstad FC, Simon Berg, Kristianstad FC, Erik Ahrberg, Kristianstad FC, Ernes Mehmeti, Kristianstad FC, Ahab Ibrahim, comeback, Max Sundqvist, senast i Åhus HBK, David Sandberg, senast i Åhus HBK, Simon Bernebring, Viby, Hannes Bengtsson, Viby.
På väg in: Marcus Starnäs, Näsby, Qendrim Sylejmani, Näsby.
Ut: Armin Feratovic, Djurröd, Jens Fredriksson, Åsum, Omid Shateri, Åsum, David Lindgren, Åhus HBK, Marcus Berg, Åhus HBK, Simon Rittbo, Åhus HBK, Haris Feratovic, Djurröd, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK, Joakim Frykholm, Djurröd.
På väg ut: Omed Samin och Hamza Alsheih.
Tränare: Michael Engleson (ny från Kristianstad FC).
Yngsjö IF
In: Kristoffer Persson, Åhus HBK, Andreas Andersson, Edenryd, Fredrik Lindeberg, Åhus HBK, Alex Wendel, Åhus HBK, Rasmus Bertilsson, Linderöd.
Ut: Christian Yanez, Åhus HBK, Hampus Karlsson, Kiaby, Gustav Glans, Everöd.
Tränare: Kristian Ekstrand.
Önnestads BI
In: Philip Johannesson, Vanneberga, Anders Larsson, Everöd, Alexander Lindström, Djurröd, Niklas Persson, Vittskövle, Rasmus Ekberg, Skepparslöv, Jimmie Mårtensson, Bjärlöv, Christopher Anehäll, Bjärlöv, Peter Hägg, Bjärlöv, Emil Ashoor, Skepparslöv.
Ut: Filip Nilsson, Bromölla, Marcus Lovén, Fjälkinge.
Tränare: Henrik Lindström.
Österslövs IS
In: Kadri Bucolli, senast i Kristianstad BoIS.
Ut: Mats Henrysson, Åhus IF, Jose Alvarez, Åhus HBK, Dario Olguin, Kiaby, Andres Alvarez, Djurröd.
Tränare: Lasse Ek (comeback).
Division 6 Nordöstra:
Ballingslövs GoIF
In: Nima Aghdasi, New Life.
Ut: Viktor Bengtsson Moberg, Hästveda.
Tränare: Paul Szabo.
Farstorps GoIF
In: Djavit Arucaj, WAFF, Daniel Nordgren, Mala, Martin Skoog, Mala.
Ut: Jens Pettersson, Hanaskog.
Tränare: Thomas Olsson.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare: Magnus Andersson.
Hästveda IF
In: Viktor Bengtsson Moberg, Ballingslöv, Rebaz Omed Nader, Mala, Bulent Moutalib, Mala, Iftikhar Ghaznavi, FC New Life, Hamid Ahmadi, FC New Life.
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Kent Wallin.
Jägersborgs IF
In: Bulut Bahceci, Hallaryd, Henrik Ekberg, Wisseltofta, David Johnsson, Wisseltofta, Rasmus Olsson, Osby J.
Ut: Mergim Curri, Strömsborg, Tobias Reimer, Strömsborg, Oyebanji Ebire, Strömsborg.
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In: Kristian Ax, Treby, Hampus Flink, Sibbhult, Hamis Reza Sayer, Strömsborg.
Ut: Tim Sunesson, Sibbhult, Bashir Sharor, Älmhult.
Tränare: Kim Johansson.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Elias Ulfvik, IFK Hässleholm J, Sufian Murad, Vinslöv J.
Ut: Niklas Borgström, Bjärnum, Benjamin Christiansson, Venestad, Martin Skoog, Farstorp, Daniel Nordgren, Farstorp, Bulent Moutalib, Hästveda, Rebaz Omed Nader, Hästveda.
Tränare: Krister Andersson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.
Sibbhults IF
In: Andreas Glimbrink, Östanå, Tim Sunesson, Lönsboda, Christian Bergsten, Knislinge, Morgan Linderoth, comeback, Erik Tomasson, Vittskövle.
Ut: Didrik Nilsson, Hanaskog, Baraka Sebise, Broby, André Nilsson, Glimåkra, Hampus Flink, Lönsboda.
Tränare: Mikael Olofsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Jess Olsen, Perstorp Bälinge.
På väg ut: Julius Senoga, Eskilsminne.
Tränare: Andreas Sördin.
Wisseltofta IF
In:
Ut: Henrik Ekberg, Jägersborg, David Johnsson, Jägersborg.
Tränare: Morgan Nilsson.
Division 6 Mellersta:
Djurröds IK
In: Armin Feratovic, Wä, Haris Feratovic, Wä, Joakim Frykholm, Wä, Sigfrid Vitestam, Wä J, Ermin Mocevic, senast i Wä, Andres Alvarez, Österslöv.
Ut: Alexander Lindström, Önnestad, Patrik Malmström, Linderöd.
Tränare: Armin Feratovic (ny).
Huaröds IF
In:
Ut: Simon Johnsson, Degeberga, Johannes Johansson, Degeberga, Anders Gunnarsson, Skepparslöv.
Tränare: Martin Basti.
Linderöds IF
In: Richard Svensson, Tollarp, Patrik Malmström, Djurröd, Sebastian Strömberg, Venestad.
Ut: Carl Svensson Söderström, Fjälkinge, Daniel ”Banne” Nilsson, Skepparslöv, Dennis Dahlberg, Tollarp, Oskar Svensson, Tollarp, Christofer Andersson, Everöd, Rasmus Bertilsson, Yngsjö.
Tränare: Tommy Börjesson (ny från Nosaby).
Nävlinge IF
In: Simon Schiller, Venestad.
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 7:
Degeberga GoIF
In: Timmi Arvidsson, Gärds Köpinge, Simon Johnsson, Huaröd, Johan Montan, Brösarp, Johannes Johansson, Huaröd.
Ut: Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Skepparslöv, Anton Nyström, Ovesholm, Johan Ohlsson, Vanneberga, Tony Svensson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Degeberga,
Tränare: Mats Svensson.
Hässleholm Freeflow
In:
Ut:
Tränare: Novica Zindovic.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Timmi Arvidsson, Degeberga.
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut: Abbe Al-Schoocha, Östra Sönnarslöv, Tommie Le, Östra Sönnarslöv, Nertil Cana, Östra Sönnarslöv, Viktor Ebbinge, Viby, Tobias Larsson, Viby, Idrees Mohammed Safi, Östra Sönnarslöv, Jonathan Johnsson, Venestad, Ivar Örn Grétarsson, Viby, Oscar Nilsson, Viby, Eissa Al-Schoocha, Östra Sönnarslöv, Tommy Ha, Viby, Magnus Johansson, Venestad, Philip Lindström, Viby, Ted Elofsson, Viby.
Tränare: Dan Åstedth.
Skepparslövs IF
In: Tobias Isacsson, Åsum, Erik Lindberg, Åsum, Gustav Kjellqvist, Åsum, Daniel ”Banne” Nilsson, Linderöd, Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Degeberga, Tony Svensson, Degeberga, Tobias Nilsson, Degeberga, Anders Gunnarsson, Huaröd, Erik Henrysson, senast i Ovesholm, Dennis Daludd, senast i Önnestad.
På väg in: Thomas Clementson, Åsum.
Ut: Rasmus Ekberg, Önnestad, Emil Ashoor, Önnestad, Christian Olsson, Viby, Linus Söderling, Viby.
Tränare: Michael Davidsson och Rikard Eriksson.
Östra Sönnarslövs IF
In: Robin Moustafa, senast i Näsby, Tomas Hesselman, senast i Torna Hällestad, Besart Xhelili, comeback senast i Myresjö, Abbe Al-Schoocha, Rinkaby, Tommie Le, Rinkaby, Nertil Cana, Rinkaby, Joakim Ljungqvist, Åsums BK, Keyan Hassan, senast i Åhus HBK, William Barsoum, Åsum, Idrees Mohammed Safi, Rinkaby, Gustav Berger, tidigare i Everöd, William Palmé, Wä J, Eissa Al-Schoocha, Rinkaby.
Ut: Niklas Andersson, Ovesholm, André Ekberg, Fjälkinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Bjärlövs IF
In:
Ut: Jimmie Mårtensson, Önnestad, Christopher Anehäll, Önnestad, Peter Hägg, Önnestad.
Tränare:
IK Kamp
In: Jakob Ljungkvist, Edenryd, Joakim Ljungkvist, Gualöv, Simon Malm Nilsson, Sölve, Muradif Jusupovic, Tosteberga/Nymölla, Jarukit Saokaew, Gualöv, Ulf Nilsson, Tosteberga/Nymölla.
Ut: Ola Karlsson, slutar, Johan Jönsson, Vittskövle.
Tränare: Robert Cowzer.
Strömsborgs IF
In: Mergim Curri, Jägersborg, Tobias Reimer, Jägersborg, Jeton Curri, Glimåkra, Kevin Billinger, IFK Osby J, Oyebanji Ebire, Jägersborg.
Ut: Hamis Reza Sayer, Lönsboda.
Tränare: Jonas Olsson och Nadir Hamzic.
Treby IF
In: David Sernefell, Hallaryd (spelande tränare), Martin Odd, Bunkeflo FF, Niklas Hansson, Hallaryd, Robert Håkansson, Ingelstad, Tobias Elofsson, comeback, Asllan Jashari, Hallaryd, Emil Roos, Älmhult, Philip Nilsson, Älmhult, Isac Wahlgren, Älmhult, Ermias Sewit, Älmhult, Elias Ohlsson, Älmhult, Albin Andersson, Älmhult, Henok Merhawi, Älmhult, Magnus Mackenhauser Olsen, Älmhult.
Ut: Kristian Ax, Lönsboda, Gabriel Magnusson, slutat, Sebastian Egonsson, slutat.
Tränare: David Sernefell (ny).
Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In: Måns Lilja, Broby.
Ut: Christian Glimbrink, Sibbhult.
Tränare:
FC New Life
In:
Ut: Nima Aghdasi, Ballingslöv, Iftikhar Ghaznavi, Hästveda, Hamid Ahmadi, Hästveda.
Tränare:
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Rita Chikwelu, Umeå IK, My Linderholm, Kullabygden, Hanna Sandström, Umeå IK, Rebecka Holm, FC Rosengård, Tine Schryvers, Vålerenga (Norge), Ogonna Chukwudi, KIF Örebro.
Ut: Erica Ekelund, slutar, Jenny Danielsson, Sporting Club De Huelva (Spanien), Nellie Karlsson, Växjö DFF, Elin Karlsson, Växjö DFF, Lisa Karlsson, Växjö DFF, Johanna Rasmussen, Linköping.
På väg ut: Ida Rebecca Guehai, Stina Lykke Petersen.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Vittsjö GIK
In: Amanda Persson, Växjö DFF, Emma Lundh, Liverpool, Chandra Bednar, Linköping.
Ut: Anna Hjälmkvist, Växjö DFF, Therese Björck, Glimåkra, Katie Fraine, Avaldsnes (Norge).
Tränare: Thomas Mårtensson.
Division 1:
Glimåkra IF
In: Julia Ottosson, FC Hässleholm, Therese Björck, Vittsjö, Josefine Mårtensson, comeback.
Ut: Matilda Agardius, Asarum, Sara Rolandsson, slutar.
Tränare: Rikard Svensson.
Ifö/Bromölla IF
In: Matilda Larsson, Fjälkinge, Melina Larsson, tidigare i Kristianstads DFF, Frida Lindquist, FC Hessleholm, Ida Danilo, Lörby.
Ut: Nell Sjölin-Jönsson, Lörby, Sandra Nilsson, Näsum, Nellie Johansson, Näsum.
Tränare: Jens Pettersson.
Division 2:
FC Hessleholm
In:
Ut: Julia Ottosson, Glimåkra, Frida Lindquist, Bromölla, Nellie Kjellsson, Lönsboda/Treby, Ebba Holmberg, Sösdala, Linda Arvidsson, gravid.
Tränare:
Röke IF
In: Martina Nordahl, Bjärnum, Viktoria Bojanovic, Bjärnum, Anna Gunnarsson, Bjärnum, Malin Malmqvist, Bjärnum, Sandra Malm, Broby.
Ut:
Tränare: Daniel Johnsson.
Näsums IF
In: Sandra Nilsson, Bromölla, Amanda Rosengren, Fjälkinge, Nellie Johansson, Bromölla, Mia Svensson, Lörby.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.
Division 3 Nordöstra:
Broby IF
In:
Ut: Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Sandra Malm, Röke.
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut: Katja Jönsson, Felicia Nilsson, Asarum, Amanda Rosengren, Näsum, Julia Fält, Önnestad, Elina Dahlberg, Önnestad, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Cassandra Englesson, Önnestad, Cassandra Lindström, Önnestad, Therese Eriksson, Önnestad, Matilda Larsson, Bromölla, Mikaela Ekberg, Önnestad.
Tränare: Hans Alexsson (ny).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare: Mikael Ekdahl.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Linnea Wittink, Fjälkinge, Alexandra Glimbrink, Broby.
Ut: Ida Linderoth, Sibbhult.
Tränare: Dan Nilsson/Stefan Bjerre.
IFK Osby
In: Tilda Svensson, Treby.
Ut:
Tränare: Ronny Nilsson.
Lönsboda/Treby
In: Nellie Kjellsson, FC Hessleholm.
Ut: Tilda Svensson, Osby.
Tränare: ”Lillen” Cucca (ny).
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Olsson.
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Raymont Schuller.
Division 3 Nordvästra:
Sösdala IF
In: Ebba Holmberg, FC Hessleholm.
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martina Nordahl, Röke, Viktoria Bojanovic, Röke, Anna Gunnarsson, Röke, Malin Malmqvist, Röke.
Tränare: Robert Jönsson.
Edenryds IF
In: Magda Kallenberg Olofsson, Lörby, Ellen Glanz, Lörby, Victoria Catuta, comeback senast i Sölvesborg, Ajten Hristova, Carolina Nilsson, Lörby, Emelie Eliasson, Lörby, Hanne Åsen, comeback, Enya Svensson, Rebecca Håkansson, Tilde Lindahl, Tilde Åsen, Tove Berger och Tyra Berger, alla uppflyttade från F14-15-laget.
Ut:
Tränare: Dan Bergstrand (ny från Bromölla J).
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Peter Leo (ny).
Gualövs GoIF
In: Elin Johansson, senast i Lörby.
Ut:
Tränare: Mikael Ivarsson och Niclas Axelsson.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Loa Åberg, Glimåkra, Ida Linderoth, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Daniel Oredsson.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BI
In: Julia Fält, Fjälkinge, Elina Dahlberg, Fjälkinge, Cassandra Englesson, Fjälkinge, Cassandra Lindström, Fjälkinge, Therese Eriksson, Fjälkinge, Mikaela Ekberg, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Per Gustafsson.