Blogg

Silly season: Våren och sommarens övergångar

Det har hänt en hel del i ”flyttbranschen” under våren och sommaren och här är en form av summering.
Är det något namn som saknas är det som vanligt bara att hojta till. Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller skicka via twitter @kbpersson om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

***
Vad har hänt i Kristianstad FC sedan senaste uppdateringen inför seriestarten i våras? Ja, frågan är snarare vad som inte har hänt. Klubben plågas som bekant hårt en av ekonomisk kris, spelarna har inte fått ut sina löner som de ska och det är lite hela havet stormar just nu. Tränaren och sportsligt ansvarige Serdar Dayat försvann i slutet av maj och från och med bortamatchen mot Åtvidabergs FF är det Besnik Llazani, tidigare assisterande tränare, som leder det allt mer brandskattade laget. Almir Taletovic och Ahmed Hassan har lämnat laget och mot Lunds BK i söndags gjorde även Martin Rudolfsson sitt sista framträdande i KFC-tröjan. Argentinske målvakten Juan Mendonca försvann lika snabbt som han kom inför seriestarten. Mendonca fick hjärtbekymmer och återvände till Argentina.
I tisdags var det dags för ett nytt svep när det blev klart att även Fernando Moreyra åker hem till Argentina, att lagkaptenen Jesper Modig och mittfältaren Yonathan Getachew provtränar med Varberg i superettan. Dessutom är Emmanuel Okine på sitt tredje (!) provspel i Landskrona BoIS och Andreas Grahm finns med på Mjällbys AIF:s forwardsradar.
Fabian Welander spelar även i IFK Hässleholm på ett utlåningsavtal, men kallades hem och gjorde division I-debut mot Lund senast. Anton Bloom har varit utlånad till Nosaby under våren, men kommer att att återvända till Kristianstads fotbollsarena för division 1-spel under hösten. André Kamp är ryktenas man och har bland annat placerats i Värnamo i superettan men är ännu kvar som KFC-spelare.

Det blir inte mer ”Hassans Tivoli” i Kristianstad. Yttern har lämnat och flyttat hem till Danmark.

***
Även i topptippade och serieledande Mjällby AIF blåste det till rejält i mitten på juni. Efter Oskarshamnsmatchen, där Mjällby klantade bort segern och fick nöja sig med oavgjort, kom chockbeskedet att Jonas Andersson slutar av olika anledningar. Assisterande tränaren Milos Milojevic tog över och fick inleda med en övertygande 4–0-seger borta mot Lunds BK och Mjällby har ännu inte förlorat under hans ledning. Forwarden Izuchukwu Emeh hamnade utanför startelvan och lånas ut till Varberg i superettan. Axel Andersson fick också klent med speltid och är nu högaktuell för en utlåning till Asarums IF. Unge Taylor Silverholt (född 2001) hämtades in från Halmstads BK och har på sina sporadiska inhopp hunnit med två mål under vårsäsongen.

Izuchukwu Emeh tappade sin startplats i Mjällby och lånades ut till Varberg i superettan.

***
Benjamin Fadi, med ett förflutet Malmö FF, Värnamo, Mjällby och Karlskrona, blev efter en del pappersexercis till slut klar för Nosaby IF men har ännu inte gjort några större avtryck i ett av vårens piggaste lag i division 2. Inför omstarten är det klart att inlånade Anton Bloom kallas hem till Kristianstad FC inför hösten. Bloom kan dock, enligt låneavtalet, vara med i derbyt mot Bromölla på Nya Vallbjörka den 7 augusti. Trotjänaren Jonathan Cederholm har tappat motivationen och tagit en paus från fotbollen och Oliver Sigefjord, som fick begränsat med speltid, har lämnat för spel i Vanneberga IF i division 5. Under våren har även Hayder Layth Al-Hussein (Näsby), Calle Rosdahl (VMA), Elias Andersson (klubb ej klar) och Dante Kolgjini (klubb ej klar) lämnat Nosaby.

Anton Bloom lånades in till Nosaby under våren, men återvänder nu till Kristianstad FC.

***
Kristian Brymora anslöt till Hässleholms IF från Millwalls U23-lag, men efter bara fem matcher och tre mål drog engelsmannen vidare till Polen. Även Harley Willard kom, sågs och försvann. Skotten kom från engelska Welling, blev startspelare i HIF men gick vidare till Svay Rieng FC i Kambodja.

***
Theo Ekström är tillbaka i IFK Hässleholm för att ta ny sats. Han kommer närmast från Kalmar FF:s akademiverksamhet, men har plågats en ryggskada under våren. Fabian Welander har fått speltid i IFK Hässleholm under våren genom ett utlåningsavtal med Kristianstad FC. Två spelare som lämnar är Muhamed Resulovic, som trappar ner i Mala, och Lamin Bojang.

***
IFK Osbys målvakt Hugo Persson är klar med studierna och flyttar hem och passade samtidigt på att byta klubb till Asarum i tvåan.

***
Åhussonen Calle Rosdahl lyckades inte knipa en startplats i Nosaby IF och debuterade under våren i stället för VMA IK i division 4. Trion Gustav Hall, Anton Nordfeldt och Jonas Modig har lämnat äppelrikets stolthet för spel i IFK Knislinge i division 7.

***
Hayder Layth Al-Hussein anslöt från Nosaby IF till Näsby IF under våren. Abiel Kifle lämnade Grönevi för spel i Östra Sönnarslövs IF.

***
Erland Veselji lämnade Mjällby AIF U19 för spel i Hjärsås/Värestorps IF, men sejouren blev inte långvarig. I derbyt mot Näsby var han en av fyra spelare som i missnöje lämnade mitt under matchen. Kort efter kom beskedet, efter ett enhälligt beslut i klubben, att kvartetten Erlind Halili, Nexhat Halili, Erland Veselji och Edvin Latifovic inte längre är välkomna i Hjärsås/Värestorp. Elvis Rama från Åsums BK blev ett nytillskott under våren och i slutet på juni blev även Oskar Dehlén spelklar för Hjärsås/Värestorp. Ytterbacken, född 2000, kommer närmast från IFK Osby U19.

***
Vanneberga IF har spetsat till truppen med Oliver Sigefjord från Nosaby IF inför höstens toppstrid i femman.

***
Sebastian Brajic, landslagsmannen och flerfaldige svenske mästaren i karate, har skrivits in i Åsums BK:s trupp och hann med två seriematcher i division 5 innan uppehållet.

Karatemästaren Sebastian Brajic spelar division 5-fotboll i Åsums BK.

***
I slutet av maj sa Jörgen Isaksson upp sig från tränarjobbet i Hanaskogs IS med omedelbar verkan och hänvisade till sin arbetssituation. Mikael Ekdahl och Andreas ”Ante” Persson tog över och fick fart på laget lagom till sommarvilan. I maj meddelade även målvakten Linus Isaksson att han lämnar Hanaskog på grund av jobbet.

***
Felix Johansson är tillbaka i Edenryds IF efter en sejour i småländska IK Tord. I sommar har även Axel Noberg anslutit från Sölvesborgs GIF.

***
Ett par omgångar in på seriespelet fick Skepparslövs IF in Philip Arrhenius från division 3-laget Hörvikens IF.

***
Enis Bajrami, tidigare i Näsby, har presenterat sig som en viktig poängspelare i Tollarps IF som även fått hem Jacob Andersson efter en kort sejour Stattena.

***
Martin Tsilfidis, som var med och sköt upp Nosaby i tvåan 2013, är redo för ett kortare gästspel i Wä i sexan. Tsilfidis kommer närmast från Räppe och hoppas kunna spela tre matcher med Wä innan det bär av till Prag för studier.

Martin Tsilfidis gör ett kortare gästspel i Wä IF i sexan.

***
Qendrim Sylejmani inledde säsongen i Önnestad och Simon Bernebring i Wä, men tidigt under våren bytte de båda plats och Sylejmani spelar numera alltså för Wä och Bernebring för Önnestad.

***
Evigt unge 42-åringen Richard Blennborn gnuggar på och är tillbaka i moderklubben Broby IF efter tiden i Glimåkra IF. I Broby får han nu chansen att spela ihop med sina brorsöner Elliot, Felix och Oliver Blennborn.

***
Vittsjö GIK tappade amerikanskorna Genessee Daughetee och Lorinna White, som båda lämnade av personliga skäl, och ersatte dem med Catherine CJ Bott och Sofi Junge Pedersen. Defensiva spelaren CJ Bott kommer från Nya Zeeland och spelade senast i FF USV Jena i tyska Bundesliga. Danska mittfältaren Junge Pedersen kommer närmast från spanska Levante, men har tidigare spelat för Rosengård. Skyttedrottningen Linda Sällström uppges vara nära att bli klar för franska Paris FC.

***
Frida Welinder, tidigare i numera nedlagda Glimåkra IF, representerar Åhus IF i tvåan och ett annat starkt nyförvärv är Ebba Axelsson, som är tillbaka i moderklubben och kommer närmast från allsvenska Vittsjö GIK.

***
Hjärsås/Värestorps IF, guldaspirant i damtrean, förstärkte under våren med Moa Österberg från Ifö/Bromölla IF.

***
Gudny Björk Odinsdottir, med 40 landskamper för Island och tidigare allsvensk spelare i KDFF, debuterade i slutet av april för Önnestads BoIF i trean.

 

Meriterade Gudny Björk Odinsdottir är tillbaka på fotbollsplanen och spelar numera i Önnestad i damtrean. 

***
Division 1
Kristianstad FC
In: Fabian Welander, Nosaby, Max Rundqvist, Hanaskog, Maximilian Cabana, San Jorge (Argentina), Guido Barreyro, Club Atletico San Jorge (Argentina), Emmanuel Okine, Mjällby, Yonathan Getachew, Frej, Anton Bloom, utlånad till Nosaby under våren.
Ut: Omar Dampha, Mjällby, Erik Eichmüller, uppehåll, Albert Ejupi, Varberg, Nahom Girmai, Varberg, Emil Åberg, Eskilsminne, Andres Mansilla, Argentina, Sixten Mohlin, Dalkurd, Oliver Ekroth, Degerfors, Fredrik Widlund, Ängelholm, Ahmed Hassan, återvänt till Danmark, Almir Taletovic, klubb ej klar, Martin Rudolfsson, klubb ej klar, Juan Mendonca, åter till Argentina, Fernando Moreyra, San Jorge (Argentina).
På väg ut: André Kamp, Jesper Modig, Yonathan Getachew, Emmanuel Okine, Andreas Grahm.
Tränare: Besnik Llazani (huvudansvarig sedan Åtvidabersgmatchen den 27 maj).

Mjällby AIF
In: Omar Dampha, Kristianstad FC, Viktor Gustafson, Karlskrona, Jacob Bergström, Ronneby, Jesper Löfgren, Karlskrona, Bubacarr Jobe, Skövde, Amer Eriksson Ibragic, Husqvarna, Simon Dimitrijevic, Husqvarna, Adi Terzic, Syrianska, Taylor Silverholt, Halmstads BK U.
Ut: Mamudu Moro, Helsingborgs IF, Hampus Strömgren, Kalmar FF, Joel Enarsson, Karlskrona, Nassir El Aissati, Karlskrona, Axel Rydén, Bromölla, Kevin Carlsson, Karlskrona, Axel Jidorf, Nosaby, Emmanuel Okine, Kristianstad FC, Gabriel Frimpong, Daniel Ivanovski, Sölvesborg, Anton Johnsson, IFK Berga, Granit Stagova, Landskrona BoIS, Izuchukwu Emeh, Varberg.
På väg ut: Axel Andersson, Asarum.
Tränare: Milos Milojevic (huvudansvarig sedan Lunds BK-matchen den 20 juni).

 

Division 2
Hässleholms IF
In: Alex Wilson, Stehag.
Ut: Otto Nilsson, Osby, Gazmend Xhemajli, Prespa Birlik, William Andersson, Prespa Birlik, David Abaya, Höllviken, Fabrizio Cardaccio, Nybergsund (Norge), Kristian Brymora, Polen, Harley Willard, Svay Rieng FC (Kambodja).
Tränare: Dan Olofsson, Christian Carlsson.

IFK Hässleholm
In: Joakim Karlsson, Maglasäte, Filip Thurn, Kungshamn, Fabian Welander, Kristianstad FC (lån), Theo Ekström, Kalmar FF U.
Ut: Ameer Naseer, Karim Al-Asi, Philip Wikström, Nosaby, Lamin Bojang, klubb okänd, Muhamed Resulovic, Mala.
Tränare: Daniel Nilsson.

Nosaby IF
In: Max Sandberg, Osby, Linus Lindfors, Älmhult, Kevin Ketteridge, Tomelilla, Axel Jidorf, Mjällby AIF, Philip Wikström, IFK Hässleholm, Benjamin Fadi, Karlskrona.
Ut: Andreas Dahlbom, Brösarp, Carl Stockwell, Tomelilla, Fabian Welander, Kristianstad FC, Max Nilsson, Mjällby U19, Marko Zebic, klubb ej klar, Anton Bloom, Kristianstad FC (lån under våren), Jonathan Cederholm, timeout, Oliver Sigefjord, Vanneberga IF, Elias Andersson, klubb ej klar, Dante Kolgjini, klubb ej klar, Hayder Layth Al-Hussein, Näsby, Calle Rosdahl, VMA.
Tränare: Peter Persson.

Ifö/Bromölla IF
In: André Stjärnstrand, Mjällby, Filip Tomas, Sölvesborgs GIF, Simon Rittbo, Åhus HBK, Axel Rydén, Mjällby, Filip Ancker Book, Asarum, Tomas Andersson, Sölve.
Ut: Filip Nilsson, Önnestad, Mohammed Al Farhan, Filip Pihl, Tosteberga/Nymölla, Sebastian Valentinsson, Tosteberga/Nymölla, Niklas Tidblad, Tosteberga/Nymölla, Pierre Ohlsson, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Hampus Lundquist.

Sölvesborgs GIF
In: Pontus Kamp, Asarum, Christian Hansen, Osby, Adnan Spahija, Karlskrona UF, Gustav Norén, Edenryd, Ludvig Fotopoulos, Åhus HBK, Bernhard Svanström, Åhus HBK, Karl Truedsson, Mjällby AIF U19, Daniel Ivanovski, Mjällby, Masud Faiz, Hjärsås/Värestorp, Javier Clavijo, Sölve BK, Fredrik Tervaniemi, Elverum (Norge).
Ut: Filip Tomas, Bromölla, Samir Blekic, Hörviken, Vleron Bashotaj, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Mikael Bergqvist.

Division 3
IFK Osby
In: Noah Lindekrantz, Sibbhult, Edem Hetcheli, Vankiva, Niklas Stenfeldt Karlsson, Önneköp, Otto Nilsson, Hässleholms IF.
Ut: Max Sandberg, Nosaby, Hans Eteno Ossavou, flyttar till Frankrike, Aldin Basic, Värnamo, Gentrit Bangu, Värnamo, Klas Albinsson, Lindsdal, Zakaria Abdulrazek, Salar Hamid, Wisseltofta, Emil Nilsson, Hästveda, Jonathan Nordqvist, Jägersborg, Christian Hansen, Sölvesborg, Anton Tornqvist, Ljungby, Axel Winberg, IFK Värnamo, Hugo Persson, Asarum.
Tränare: Mattias Nilsson.

 

Division 4
Hjärsås/Värestorps IF
In: Rasmus Bertilsson, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Yngsjö, Lukas Johansson, Hanaskog, Oskar Jansson, Vittskövle, Florent Shala, Åsum, Vleron Bashotaj, Sölvesborg, Sadik Halitaj, Åhus HBK, Euron Hajdari, Näsby, Elvis Rama, Åsum, Oskar Dehlén, IFK Osby U19.
Ut: Hampus Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Hanaskog, Niklas Svennarp, Knislinge, Rickard Schacher, Knislinge, Jim Ahlbin, Knislinge, Deni Vujicic, Knislinge, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Carl Rosdahl, Nosaby, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Rasmus Lillberg, Knislinge, Sebastian Johansson, Knislinge, Morgan Johansson, Knsilinge, Drilon Hajdari, Näsby, Henrik Ekvall, Åhus IF, Masud Faiz, Sölvesborg GIF, Florent Stagova, Näsby, Rikard Ibrahim, Näsby, Samuel Jonsson, VMA, Nexhat Halili, klubb okänd, Erlind Halili, klubb okänd, Edvin Latifovic, klubb okänd, Erland Veselji, klubb okänd.
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson (ny från Glimåkra).

Näsby IF
In: Ylli Hasanaj, Åhus HBK, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK, Drilon Hajdari, Hjärsås/Värestorp, Florent Stagova, Hjärsås/Värestorp, Rikard Ibrahim, Hjärsås/Värestorp, Hayder Layth Al-Hussein, Nosaby.
Ut: Abdullah Ahmad, Huaröd, Euron Hajdari, Hjärsås/Värestorp, Djengiz Shefkiu, Önnestad, Hajriz Shefkiu, Önnestad, Qendrim Sylemani, Önnestad, Krenar Ejupi, Hanaskog, Tim Roskvist, Wä, Abiel Kifle, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Sejdi Bajrami.

VMA IK
In: Viktor Ask, senast i Kristianstad FC, Filip Bengtsson, senast i Kristianstad FC, Alexander Ström, Viby, Andreas Palmqvist, Viby, Erik Månsson, Österslöv, Christoffer Ström, Viby, Samuel Jonsson, Hjärsås/Värestorp, Calle Rosdahl, Nosaby.
Ut: Gustav Hall, Knislinge, Anton Nordfeldt, Knislinge, Jonas Modig, Knislinge.
Tränare: Stefan Persson.

Division 5 Mellersta
Bjärnums GoIF
In: Jhonjairo Calderon Navarro, Ballingslöv, Eric Erlingsson, Hugo Svensson, Dennis Magnusson, Algot Edvardsson, Daniel Wittesjö, Oliver Svensson, Philip Hansen, William Davidsson och Svante Krook, alla uppflyttade från egna leden, André Lundström, Åryd, Pontus Lindell, comeback, Emil Nilsson, Hästveda.
Ut: Agron Ibishi, Venestad, Jesper Kristofersson, Farstorp.
Tränare: Martin Olofsson (ny).

Ovesholms IF
In: Viktor Thell, Everöd, Hampus Olsson, Hjärsås/Värestorp, Albin Trobäck Nilsson, Kristianstad FC, Fredrik Lindström, Everöd, Dennis Kylbo, Everöd, Viktor Nyström, Everöd, Anton Johansson, Kristianstad FC U19, Philip Johannesson, Önnestad, Fabian Sandgren, Hanaskog.
Ut: André Bengtsson, Glimåkra, Joel Nilsson, Skepparslöv, Abdallah Saada, Åsum, Zana Mahmud, Wä.
Tränare: Peter Lindquist.

Vinslövs IF
In: Jonathan Thörn.
Ut: Adrian Göransson, Sösdala, Gabriel Andersson, Ballingslöv, Patrik Bruno, Tyringe, Ilir Shala, Örkelljunga.
På väg ut: Christoffer Ekelund, Mert Yanev.
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson (nya).

Division 5 Nordöstra
Edenryds IF
In: Johan Lindhe, spelande assisterande tränare, Sadick Ali, Sölve, Ludvig Nilsson, comeback (senast i Glimåkra), Lukas Nilsson, comeback (senast i Hjärsås/Värestorp), Oliver Ratheram, comeback, Abdullahi Harun, Bromölla J, Johan Matai, Österslöv, Ahmed Hussini, Jämshög, Felix Johansson, IK Tord, Axel Norberg, Sölvesborgs GIF.
Ut: Jiovani Landu Puati, Sölvesborgs GIF, Gustav Norén, Sölvesborgs GIF, William Andersson, Tosteberga/Nymölla, Tim Holmquist, Tosteberga/Nymölla, Daniel Nilsson, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).

Fjälkinge
In: Rasmus Jönsson, Venestad, Björn Lindau, Kiaby, Dario Olquin, Kiaby, Oliver Jönsson Borgström, Gärds Köpinge, Isak Grape, Tollarp, Max Ådersjö, Wä, Max Bengtsson, uppflyttad från egna leden, Eric Bondesson, uppflyttad från egna leden, Kristoffer Rydberg, comeback.
Ut: Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Calle Svensson, Tollarp, Andreas Dhyring, Åhus IF, Albin Mauritzson, Vittskövle, Karrar Ali, Österslöv, Linus Pettersson, Mjällby U17.
Tränare: Robin Olsson.

Glimåkra IF
In: André Bengtsson, Ovesholm, Adam Berner, comeback (senast i Kristianstads FF), Ola Persson, Farstorp.
Ut: Dennis Berg, Broby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Marcus Johansson, Broby, Wille Johansson, Östanå, Saadiq Shukri, Önnestad, Johan Nilsson, Jägersborg, Richard Blennborn, Broby.
Tränare: Rikard Svensson och Affe Jönsson (nya från Glimåkra Dam).

Hanaskogs IS
In: Albin Andersson, Hjärsås/Värestorp, Jonathan Nilsson, Hjärsås/Värestorp, John Lahger, Knislinge, Rasmus Eriksson, Knislinge, Martin Bergwall, comeback, Krenar Ejupi, Näsby.
Ut: Max Rundqvist, Kristianstad FC, Felix Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Hjärsås/Värestorp, Elias Karlsson, Hästveda, Arvid Petersson, Sösdala, Fabian Sandgren, Ovesholm, Simon Nilsson, Önnestad, Armin Feratovic, Wä, Linus Isaksson, slutar.
Tränare: Mikael Ekdahl och Andreas Persson.

Sibbhults IF
In: Didrik Nilsson, Glimåkra.
Ut: Noah Lindecrantz, Osby, Ozzie Bertilsson, Östanå, Emil Stenberg, Östanå.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Vinslöv).

Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Valentinsson, Bromölla, Niklas Tidblad, Bromölla, William Andersson, Edenryd, Filip Pihl, Bromölla, Tim Holmquist, Edenryd, Pierre Ohlsson, Bromölla, Daniel Nilsson, Edenryd.
Ut: Linus Svensson, Näsum.
Tränare: Jesper Karlsson.

Vanneberga IF
In: Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Erik Dahlquist, Åhus HBK, Sebastian Karlsson, Everöd, Alfons Hult, Åhus HBK, Christoffer Ehlde, Djurröd, Oliver Sigefjord, Nosaby.
Tränare: Jens Larsson.

Vittskövle IF
In: Jimmy Olsson, Huaröd, Sebastian Strömberg, Vittskövle, Richard Svensson, Linderöd, Max Softberg, Nosaby, Jonathan Bengtsson, Vittskövle, Albin Mauritzson, Fjälkinge, Oliver Melling, Kristianstad FC.
Ut: Oskar Jansson, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Torbjörn Nilsson.

Yngsjö IF
In: Filip Larsson, Åhus HBK, Anton Holmberg, senast i Åhus HBK, Emil Svensson Steinberger, senast i Åhus HBK, Amaniel Maharena, Åhus HBK, Steven Al-Khori, Åhus HBK, Bruno Tavares, Gärds Köpinge, Christoffer Nilsson, comeback (senast i Åhus IF).
Ut: Kristian Ekstrand, Brösarp, Erik Olander, Brösarp, Carl Dicksson, Bjärlöv, Joel Persson, Bjärlöv, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Ali Özgur, Bjärlöv, Alex Wendel, Åhus IF, Ken Bjuvegård, Åhus IF, Linus Persson, Åhus HBK, Anton Carlsson, Wä, Robin Engleson, Wä.
Tränare: Fredrik Lindeberg (ny från egna leden) och Filip Larsson (ny från Åhus HBK).

Åhus HBK
In: Pontus Axelsson, Hjärsås/Värestorp, Aldon Shala, comeback, Teo Björkqvist, Wä, Milot Kryeziu, Åsum, Benjamin Christiansson, Venestad, Linus Persson, Yngsjö.
Ut: Erik Dahlquist, Vanneberga, Filip Larsson, Yngsjö, Simon Rittbo, Bromölla, Marcus Berg, Bjärlöv, Ylli Hasanaj, Näsby, Steven Al-Khori, Yngsjö, Alfons Hult, Vanneberga IF, Ludvig Fotopoulos, Sölvesborgs GIF, Bernhard Svanström, Sölvesborgs GIF, Amaniel Maharena, Yngsjö, Meda Krasniqi, klubb ej klar, Jakob Ek, Wä, Benjamin Masinovic Knutsson, Åhus IF, Sadik Halitaj, Hjärsås/Värestorp, Ali Al-Hammadi, Näsby, David Lindgren, Bjärlöv.
Tränare: Matz Svensson och Martin Block.

Åhus IF
In: Alex Wendel, Yngsjö, Ken Bjuvegård, Yngsjö, Andreas Dhyring, Fjälkinge, Fredrik Sjöstedt, Gärsnäs, Henrik Ekvall, Hjärsås/Värestorp, Benjamin Masinovic Knutsson, Åhus HBK.
Ut: Pontus Holm, studier.
Tränare: Mats Johansson.

Åsums BK
In: Visar Maliqi, comeback, Abdallah Saada, Ovesholm, Carsten Lidegaard, Danmark, Sebastian Rosenberg, comeback, Tobias Nilsson, comeback, Sebastian Brajic.
Ut: Eric Johnsson, Balsby, Milot Kryeziu, Åhus HBK, Rasmus Bjerre, klubb ej klar, Nexhat Halili, Hjärsås/Värestorp, Edvin Latifovic, Hjärsås/Värestorp, Florent Shala, Hjärsås/Värestorp, Fredrik Hansson, Skepparslöv, Elvis Rama, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Andreas Svensson.

 

Division 6 Nordöstra
Degeberga GoIF
In: Johan Karlsson, Huaröd, Hampus Olsson, Huaröd.
Ut:
Tränare: Andrzej Puciato (ny).

Everöds IF
In: Lukas Nilsson, Tollarp, Eric Svensson, Linderöd.
Ut: Alexander Nilsson, Rinkaby, Victor Thell, Ovesholm, Mikael Thörnström, Rinkaby, Sebastian Persson, Vanneberga IF, Henrik Olsson, Winnö, Ludvig Utbult, Tollarp, Fredrik Lindström, Ovesholm, Dennis Kylbo, Ovesholm, Viktor Nyström, Ovesholm.
Tränare: Magnus Nilsson och Pontus Löf (nya från egna leden).

Huaröds IF
In: Abdullah Ahmad, Näsby, Muhamet Ahmeti, Näsby, Alber Barsoum, Österslöv.
Ut: Tobias Martinsson, Brösarp, Henrik Ekstrand, Brösarp, Johan Karlsson, Degeberga, Petter Sjödahl, Skepparslöv, Jimmy Olsson, Vittskövle, Hampus Olsson, Degeberga, Henrik Brunnstorp, Skepparslöv.
Tränare: Martin Basti.

Kiaby IF
In: Peter Gatica, Vankiva.
Ut: Björn Lindau, Fjälkinge, Dario Olquin, Fjälkinge, Natthawit Thongdi, Näsum, Linus Gustafsson, Kamp.
Tränare: Dan Åstedth (ny).

Näsums IF
In: Linus Svensson, Tosteberga/Nymölla, Albin Björk, Sölve, Natthawit Thongdi, Kiaby.
Ut: Daniel Lindblad, Lönsboda.
Tränare: Tobbe Björk (ny från Kiaby).

Skepparslövs IF
In: Joel Nilsson, Ovesholm, Fredrik Hansson, Åsum, Petter Sjödahl, Huaröd, Henrik Brunnstorp, Huaröd, Philip Arrhenius, Hörviken.
Ut: Dan Fribert, Balsby, Martin Nygren, Balsby, Gylfi Sigurdsson, Balsby, Tony Svensson, BK Fram.
Tränare: Michael Davidsson.

Tollarps IF
In: Samuel Sankilampi, Kristianstad FC U19, Calle Svensson, Fjälkinge, Adam Persson, Kristianstad FC, Theodor Strömberg, Linderöd, Ludvig Utbult, Everöd, Isak Wideström, senast i Linderöd, Jacob Andersson, Stattena, Enis Bajrami, Näsby.
Ut: Viktor Dahl, Balsby, Fredrik Persson, Balsby, Lukas Nilsson, Everöd, Kim Jepsson, Balsby, Isak Grape, Fjälkinge, Markus Lundahl (tidigare Svensson), Balsby.
Tränare: Mattias Thurban och Robert Wanstadius (ny).

Venestads IF
In: Emil Svensson, Djurröd, Alfred Olsson, Djurröd, Simon Schiller, Nävlinge, Agron Ibishi, Bjärnum, Rikard Rosenqvist, Djurröd, Viktor Paulsson, Djurröd.
Ut: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Jonas Kajsson, Balsby, Magnus Johansson, Rinkaby, Benjamin Christensson, Åhus HBK.
Tränare: André Nilsson (ny från egna leden).

Viby IF
In: Kristoffer Stenbom, Nättraby, Fredrik Arvidsson, comeback (senast i Yngsjö), Mohammed Shabane, nyregistrering, Yahia Khaddam, senast i Rinkaby, Samir Omar, senast i KFC U, Fredrik Trulsson, Österslöv, Linus Winroth, Åhus HBK, Arben Mehmeti, Österslöv, Vincent Ceimertz, Södra Rörum, Nico Harrison, Djurröd, Jacob Granberg, Fjälkinge U, Linus Söderstjerna, Fjälkinge U.
Ut: Alexander Ström, VMA, Andreas Palmqvist, VMA, Philip Lindström, Rinkaby, Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ted Elofsson, Rinkaby, Tobias Larsson, Rinkaby, Christoffer Yngvesson, Balsby, Martin Karlsson, Balsby, Marcus Kjellman, Balsby, Kristian Johansen, Balsby, Albin Bengtsson, Rinkaby, Filip Åkesson, Bjärlöv, Christoffer Ström, VMA, Charlie Madsen, Wä.
Tränare: Peter Harrison.

Winnö IF
In: Daniél Nilsson, Klagshamn, Henrik Olsson, Everöd.
Ut: Guram Broy, Östra Sönnarslöv, Jusuf Merdzic, Östra Sönnarslöv, Thomas Persson, Balsby.
Tränare: Claes Magnusson (ny).

Wä IF
In: Anton Carlsson, Yngsjö IF, Filip Broberg Haskå, Kristianstad FC U19, Robin Engleson, Yngsjö IF , Kujtim Muqa, tidigare i Kristianstad BoIS, Ahmed Hussein, Nosaby IF, Zana Mahmud, Ovesholms IF, Djonis Hasanaj, comeback, Jamie Melling, tidigare i Kristianstad BoIS, Jakob Ek, Åhus HBK, Elvis Hasanaj, comeback, Leutrim Halitaj, comeback, Fredrik Bergfeldt, från juniorlaget, och Idris Salah, tidigare i Kristianstad BoIS, Charlie Madsen, Viby, Armin Feratovic, Hanaskog, Tim Roskvist, Näsby, Qendrim Sylejmani, Önnestad, Martin Tsilfidis, Räppe.
Ut: Johan Lindgren, Bjärlöv, Tobias Rydén, Bjärlöv, Teo Björkqvist, Åhus HBK, Nicholas Lindblad Wennerholm, Linderöd, Max Adersjö, Fjälkinge, Hugo Palmblad, Önnestad, Kevin Nilsson, Önnestad, Simon Bernebring, Önnestad.
Tränare: Michael Engleson.

Önnestads BI
In: Hugo Palmblad, Wä IF, Kevin Nilsson, Wä IF, Simon Nilsson, Hanaskogs IS, Saadiq Shukri, Glimåkra IF, Djengiz Shefkiu, Näsby IF, Hajriz Shefkiu, Näsby IF, Filip Nilsson, Bromölla, Simon Bernebring, Wä.
Ut: Philip Johannesson, Ovesholm, Qendrim Sylemani, Wä.
Tränare: Tim Hansson (ny från egna leden).

 

Division 6 Mellersta
Linderöds IF
In: Joacim Ljungkvist, Östra Sönnarslöv, Mattias Berggren, Östra Sönnarslöv, Aron Zetterqvist, Östra Sönnarslöv, Mirel Joaca-Bine, Östra Sönnarslöv, Nicholas Lindblad Wennerholm, Wä, Samuel Olbers, comeback.
Ut: Theodor Strömberg, Tollarp, Eric Svensson, Everöd, Richard Svensson, Vittskövle, Sebastian Strömberg, Vittskövle.
Tränare: Tommy Börjesson.

Nävlinge IF
In: Andreas Persson, Ljungbyhed.
Ut: Hampus Nilsson, Hästveda, Simon Schiller, Venestad.
Tränare:

Sösdala IF
In: Arvid Petersson, Hanaskog, Adrian Göransson, Vinslöv.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg (ny från Maglasäte).

 

Division 6 Norra
Ballingslövs GoIF
In: Gabriel Andersson, Vinslöv, Amin Mohammad, New Life.
Ut: Jhonjairo Calderon Navarro, Bjärnum.
Tränare: Jonas Osberg (ny från Hässleholms IF).

Broby IF
In: Dennis Berg, Glimåkra, Marcus Johansson, Glimåkra, Alexander Fridlund, IF Centern, Daniel Mjärdestam, Östanå, Richard Blennborn, Glimåkra.
Ut: Kevin Möllerström, Östanå.
Tränare: Stefan Hansson.

Farstorps GoIF
In: Felix Johnsson, Mala, Johan Dahl, Mala, Jesper Kristofersson, Bjärnum.
På väg in: Kevin Rosenqvist, Finja.
Ut: Ola Persson, Glimåkra.
Tränare: Henrik Thelaus (ny från egna leden).

Hästveda IF
In: Elias Karlsson, Hanaskog, Hampus Nilsson, Nävlinge.
Ut: Emil Nilsson, Bjärnum.
Tränare:

Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:

Jägersborgs IF
In: Jonathan Nordqvist, Osby, Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.

Lönsboda GoIF
In: Hamid Arya, Wisseltofta, Oskar Nilsson, comeback, Daniel Lindblad, Näsums IF, Mohamar Barghouth, Syrien, Ammar Abdulsamad, Syrien.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson (ny från Sibbhult).

Mala IF
In: Burhan Idrizi, IFK Hässleholm, Muhamed Resulovic, IFK Hässleholm.
På väg in: Bejtullah Prestresci, Vankiva, Ahmed Al Kodri, Vankiva, Aiden Khery, Hässleholms IF J.
Ut: Felix Johnsson, Farstorp, Johan Dahl, Farstorp.
Tränare:

Röke IF
In: Felix Lavesson, Finja.
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.

Treby IF
In:
Ut:
Tränare:

Tyringe IF
In: Jonathan Fredholm, Osby, Kim Svensson, Vankiva, Drilon Pllana, Vankiva, Patrik Bruno, Vinslöv.
Ut:
Tränare:

Östanå Bruks IF
In: Wille Johansson, Glimåkra, Rasmus Jönsson, Strömsborg, Dennis Nilsson, Strömsborg, Stoffe Jönsson, Strömsborg, Kevin Möllerström, Broby, Ozzie Bertilsson, Sibbhult, Emil Stenberg, Sibbhult.
Ut: Daniel Mjärdestam, Broby.
Tränare: Mikael Möller (ny).

 

Division 7 Nordöstra
Balsby SK
In: Viktor Dahl, Tollarp, Fredrik Persson, Tollarp, Joakim Svensson, Tollarp, Henrik Nygren, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Skepparslöv, Kim Fridlund, Knislinge, Kim Jepsson, Tollarp, Jonas Kajsson, Venestad, Christoffer Yngvesson, Viby, Johan Meijer, comeback (senast i Viby), Eric Johnsson, Åsum, David Ottosson Hansson, comeback, Dan Fribert, Skepparslöv, Martin Nygren, Skepparslöv, Gylfi Sigurdsson, Skepparslöv, Mattias ”Lillen” Svensson, senast i Österslöv, Martin Karlsson, Viby, Marcus Kjellman, Viby, Kristofer Åkeson, senast i Winnö, Rasmus Ejlefur, Österslöv, Robin Lindskog, Yngsjö, Kristian Johansen, Viby, Erik Lennartsson, Knislinge, Andreas Christiansen, comeback, Thomas Persson, Winnö, Markus Lundahl (tidigare Svensson), Tollarp.

Bjärlövs IF
In: Johan Lindgren, Wä, Joel Persson, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonathan Adolfsson, senast i Kristianstad BoIS, Idris Salah, senast i Kristianstad BoIS, Marcus Berg, Åhus HBK, Tobias Rydén, Wä, Ali Özgur, Yngsjö, Pehr Tagesson, senast i Åsum, Filip Åkesson, Viby, Sebastian Holmqvist, comeback, David Lindgren, Åhus HBK.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren (ny från Wä) och Joel Persson (ny från Yngsjö).

Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Oliver Jönsson Borgström, Fjälkinge, Bruno Tavares, Yngsjö.
Tränare: André Bartosch.

IFK Knislinge
In: Felix Nilsson, Hanaskog, Niklas Svennarp, Hjärsås/Värestorp, Rickard Schacher, Hjärsås/Värestorp, Jim Ahlbin, Hjärsås/Värestorp, Deni Vujicic, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Lillberg, Hjärsås/Värestorp, Sebastian Johansson, Hjärsås/Värestorp, Morgan Johansson, Hjärsås/Värestorp, Gustav Hall, VMA, Anton Nordfeldt, VMA, Jonas Modig, VMA.
Ut: Kim Fridlund, Balsby, John Lahger, Hanaskog, Rasmus Eriksson, Hanaskog, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erik Lennartsson, Balsby.
Tränare: Adnan Avdic.

IK Kamp
In: Daniel Strid, Sölvesborg United, Thimmy Nielsen, Österslöv, Rasmus Persson, comeback (senast i Gualöv), Jonathan Magnusson, Sölve, Erik Ohliv, comeback, Björn Helmersson, comeback, Linus Gustafsson, Kiaby.
Ut:
Tränare: Timmie Erlandsson.

Rinkaby GoIF
In: Alexander Nilsson, Everöd, Emil Johansson, Östra Sönnarslöv, Oscar Cedell, Östra Sönnarslöv, William Palmé, Östra Sönnarslöv, Philip Lindström, Viby, Viktor Ebbinge, Viby, Ted Elofsson, Viby, Tobias Larsson, Viby, Mikael Thörnström, Everöd, Emil Blomgren, comeback, Kenty Sölvegård, comeback, Marcus Nilsson, comeback, Oskar Mattsson, comeback, Tobias Perdegård, comeback, Magnus Johansson, Venestad, Adhurim Binakaj, Österslöv, Fredrik Strand, Vanneberga FF, Albin Bengtsson, Viby.
Tränare: Sten-Inge Johansson, tränare Östra Sönnarslöv.

Östra Sönnarslövs IF
In: Zilhad Zigovic, senast i Kristianstad BoIS, Zeid Abbas, Knislinge, Noh Saeed, Lyckeby, Walid Shehadeh, Nosaby, Qendrim Mehmeti, Näsby, Adhem Ibrahim, Nosaby, Guram Broy, Winnö, Taha Abdulrazzaq, Åhus HBK, Jusuf Merdzic, Winnö, Abiel Kifle, Näsby.
Ut: Emil Johansson, Rinkaby, Oscar Cedell, Rinkaby, William Palmé, Rinkaby, Joacim Ljungkvist, Linderöd, Mattias Berggren, Linderöd, Aron Zetterqvist, Linderöd, Mirel Joaca-Bine, Linderöd.
Tränare: Zen Al-Hamadi (ny) och Mirnes Merdzic (ny).

Österslövs IS
In: Karrar Ali, Fjälkinge, Ali Haidar, Osby.
Ut: Thimmy Nielsen, Kamp, Adhurim Binakaj, Rinkaby, Erik Månsson, VMA, Rasmus Ejlefur, Balsby, Alber Barsoum, Huaröd, Fredrik Trulsson, Viby, Arben Mehmeti, Viby, Johan Matai, Edenryd.
Tränare: Robert Barsoum och Bertil Lundin (nya från egna leden).

 

Division 7 Norra
FC New Life
In:
Ut: Amin Mohammad, Ballingslöv.
Tränare:

Finja IF
In:
Ut: Felix Lavesson, Röke.
På väg ut: Kevin Rosenqvist, Farstorp.
Tränare:

Strömsborgs IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Östanå, Dennis Nilsson, Östanå, Stoffe Jönsson, Östanå.
Tränare:

Vankiva IF
Ut: Omar Chehade, Örkelljunga, Besnik Vilanca, FC Örkelljunga, Rasmus Christiansson, Veton Ahmeti, slutar, Kim Svensson, Tyringe, Drilon Pllana, Tyringe, Edem Hetcheli, Osby, Peter Gatica, Kiaby, Besart Vilanca, Örkelljunga, Fatri Rexhepi, Örkelljunga, Besnik Dibrani, Örkelljunga Jasmin Cejvanovic. Örkelljunga.
På väg ut: Bejtullah Prestresci, Mala, Ahmed Al Kodri, Mala, Musa Marrah, Dennis Karlsson, Anton Pramberg.

Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:

Wisseltofta IF
In: Salar Hamid, Osby.
Ut: Hamid Arya, Lönsboda.
Tränare: Morgan Nilsson (ny).

Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:

 

Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Saga Jontoft, Åhus IF, Josefine Rybrink, Kungsbacka DFF.
Ut: Rebecka Holm, KIF Örebro, Johanna Henriksson, Diellza Mustafa, Åhus IF.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.

Vittsjö GIK
In: Michelle De Jongh, KIF Örebro, Lorina White, Stjarnan (Island), Kajsa Lind, Glimåkra, Catherine CJ Bott, FF USV Jena (Tyskland), Sofi Junge Pedersen, Levante (Spanien).
Ut: Ifeoma Dieke, IFK Kalmar, Sonia Okobi, Eskilstuna, Rachel Mercik, Ebba Axelsson, Åhus IF, Genessee Daughetees, Lorinna White.
På väg ut: Linda Sällström, Paris FC.
Tränare: Thomas Mårtensson och Matt Ross (ny från Frankfurt).

Division 1
Ifö/Bromölla IF
In: Nellie Kjelsson, Lönsboda/Treby, Ida Hansson, Lörby, Rebecka Andersson, Lörby, Louise Persson, Glimåkra.
Ut: Moa Raftmark, Åsum, Ebba Axelsson, Vittsjö, Elin Sundholm, Kristianstads DFF F19, Felicia Johansson, Näsum, Moa Österberg, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Jens Pettersson.

Glimåkra IF (dragit sig ur damettan)
In:
Ut: Sonja Fransson, FC Hessleholm, Charlotte Bergstrand, FC Hessleholm, Charlotte Karlsson, Näsum, Emelie Björkman, Näsum, Sofie Andersson, slutar, Olivia Johansson, Asarum, Julia Ottosson, FC Hessleholm, Louise Persson, Bromölla, Josefine Mårtensson, Åhus IF, Kajsa Lind, Vittsjö, Desireé Tittanen, Åhus IF, Frida Welinder, Åhus IF.

Division 2
Näsums IF
In: Charlotte Karlsson, Glimåkra IF, Emelie Björkman, Glimåkra, Felicia Johansson, Bromölla.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.

Röke IF
In: Emma Sjödahl, comeback, Emma Odehn, Krokstorp, Emma Ivarsson, Wä, Ida Larsen, comeback (senast i Bjärnum), Rebecka Zentio, Klippan, Sandra Torstensson, Hörja, Matilda Persson, Klippan.
Ut: Ellinor Bengtsson, uppehåll, Johanna Karlsson, Växjö BK.
Tränare: Julius Sjödahl (ny från Eket).

Åhus IF
In: Ida Sandin, tidigare i Fjälkinge, Ida Trygg, Kristianstads DFF F19, Matilda Andersson, Wä, Maria Schön, Gärds Köpinge, Elin Almroth, Kristianstads DFF F19, Sofia Fehne, comeback, Diellza Mustafa, Kristianstads DFF, Zinett Fritzon, Östanå, Emilia Johansson, Kristianstads DFF F19, Tina Rickardsson, Wä, Josefine Mårtensson, Glimåkra, Desireé Tittanen, Glimåkra, Frida Welinder, Glimåkra, Ebba Axelsson, Vittsjö.
Ut: Saga Jontoft, Kristianstads DFF, Louise Jarl Bergqvist, Kristianstads DFF.
Tränare: Fredrik Olsson.

Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:

FC Hessleholm
In: Julia Ottosson, Glimåkra.
Ut: Nilla Rytkölä, Åsum, Rebecka Lindroth, Önnestad.
Tränare: Sonja Fransson och Charlotte Bergstrand (nya från Glimåkra).

Hanaskogs IS
In:
Ut: Moa Berg, Önnestad.
Tränare:

Hjärsås/Värestorps IF
In: Anna Knutsson, Kristianstads DFF F19, Linnea Möller, comeback, Thea Eriksson, Wä, Ida Malmström, Wä, Fridha Borg, comeback, Ida Isaksson, comeback, Nellie Gertsson, comeback, Nellie Svaneland, tillbaka efter graviditet, Moa Österberg, Bromölla.
Ut: Rebecka Andersson, Önnestad.
Tränare: Patrick Isaksson (ny).

IFK Osby
In: Annie Streling, Östanå, Amanda Nilsson, Östanå.
Ut:
Tränare: Alexander Fridlund (ny från Halmstads BK) och Jessica Jönsson.

Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare:

Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Hans Dahlberg.

Wä IF
In:
Ut: Emma Ivarsson, Röke, Matilda Andersson, Åhus IF, Thea Eriksson, Hjärsås/Värestorp, Ida Malmström, Hjärsås/Värestorp, Tina Rickardsson, Åhus IF.
Tränare:

Önnestads BoIF
In: Alisia Pahlmark, KDFF F19, Moa Berg, Hanaskog/Knislinge, Rebecka Andersson, Hjärsås/Värestorp, Alexandra Ericsson, Gualöv, Moa Andersson, Gualöv, Emma Rapp, tidigare i Fjälkinge, Rebecka Lindroth, FC Hässleholm, Gudny Björk Odinsdottir, comeback.
Ut: Elina Dahlberg, Åsum.
Tränare: Christian Falk (ny).

Östanå Bruks IF
In:
Ut: Annie Streling, Osby, Amanda Nilsson, Osby, Zinett Fritzon, Åhus IF.
Tränare:

 

Division 3 Sydöstra
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: Stefan Isaksson och Niclas Persson.

 

Division 4
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare:

Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam (ny från Östanå).

Edenryds IF
In: Alicia Thomasson, comeback (senast i Bromölla), Tilde Åsen, comeback (senast i Edenryds F15-16), Terese Berglund, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Lisa Mandelholm, Gualöv, Moa Johansson, comeback (tidigare i klubbens flicklag), Rebecka Axelsson, Gualöv.
Ut:
Tränare: Robert Cowzer (ny från Kamp).

Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Maria Schön, Åhus IF.
Tränare: Berndt Håkansson (ny).

Hörja IF
In:
Ut: Sandra Torstensson, Röke.
Tränare:

Lönsboda GoIF
In:
Ut: Nellie Kjellsson, Bromölla.
Tränare:

Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:

Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Mikael Andersson, Glenn Johnsson och Jens Persson.