Övergångarna fortsätter att ramla in…
Räkna med att silly-listan kommer att dyka upp med jämna mellanrum även framöver.
Det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Mohammed Mbye, mittback och landslagsman för Gambia, hade en stor roll när Mjällby gick upp i superettan, men under den gångna säsongen tappade han sin startplats och nu går Mbye och Mjällby skilda vägar. Någon ny klubb är ännu inte känd.
***
Unge mittfältaren Neo Dahlberg tar steget från IFK Knislinge till Hanaskogs IS.
***
Nu är det klart att Emil Nilsson, med förflutet i Kristianstads FF:s division 1-lag och spel i superettan med Åtvidabergs FF, gör comeback och representerar Skepparslövs IF i division 6 under kommande säsong. Klara för ”Skippet” är även Daniel Holmgren, med ett förflutet i KFF och Kristianstad BoIS, och Elvis Hasanaj, senast i Wä IF.
***
Tosteberga/Nymölla IF har haft en trevlig frimånad i år och kan även räkna in hemvändarna Emil Carlsson, som återvänder från Sölve BK, och Jacob Pihl, som gör detsamma från Hörvikens IF.
***
Jacob Gardell Henriksson återvänder till Everöds IF efter en sejour i Kristianstad FC.
***
Lönsboda GoIF presenterar 20-årige Jesper Isgren, ny från Pukavik, som sitt senaste nyförvärv.
***
Vanneberga IF/Kiaby IF har anmält ett lag till seriespel i damernas division 4 Nordöstra. Spelare som lyfts upp från egna leden är Alicia Thim, Emma Malmberg, Tilda Ryrstedt, Alice Bergman, Vilda Sandberg, Emilia Wiberg, Frida Åkesson, Tindra Boström, Nikky Hansson, Esmeralda Evertsson, Nova Karlsson, Wilma Titusson Jeppsson, Josefine Svensson, Thea Andersson och Izabell Ringberg.
Nyförvärv är Justina Nordgren (Gualöv), Josefine Ivarsson (Gualöv), Elinore Mauritzon (senast Bromölla ungdom), Fanny Andersson (senast KDFF ungdom), Hannah Persson (senast KDFF ungdom), Malin Pettersson (senast Åhus IF), Sofia Agrell (senast Fjälkinge), Johanna Velin (senast Gualöv), Matilda Emsfors (senast Ovesholm), Ronja Åkesson (comeback) och Malena Sjöstedt (comeback).
***
Allsvenskan:
Mjällby AIF
In: Jasin Khayat, Norrby, Mamudo Moro, Helsingborgs IF, Noel Törnqvist, Halmia, Max Watson, Jönköping (lån under 2019), Marcus Lantz (tränare), Kopparbergs/Göteborg, Christian Järdler (ass tränare).
På väg in: Dzenis Kozica, Djurgården, Besard Sabovic, Djurgården.
Ut: Jesper Johansson, slutat, Nino Irgolic (lån), NK Maribor, William Kvist, Varbergs BoIS, Felix Konstandeliasz, Jakob Ottosson, klubb ej klar, Philip Persson, Bromölla, Omar Dampha (lån), Bromölla, Mohammed Mbye, Milos Milojevic (tränare).
På väg ut: Michael Omoh, Suwon FC (Sydkorea), Charbel Georges.
Tränare: Marcus Lantz.
Division 2:
Kristianstad FC
In: Jack Majgaard Jensen (tränare), Lunds BK.
Ut: Teddy Bergqvist, Yonathan Getachew, Daniel Kardum, VMA, Abdussalam Magashy, Hassan Lawrence, Yusuf Sulaiman, Jakob Ottosson (lån), klubb ej klar, Omar Dampha (lån), Mjällby, Armin Aganovic, Karlskrona, André Andersson, Bromölla, Fabian Velander, Bromölla.
På väg ut: Danny Gunnarsson.
Tränare:
Ifö/Bromölla IF
In: Axel Andersson, Mörrum, Omar Dampha (lån), Mjällby, André Andersson, Kristianstad FC, Philip Persson, Mjällby, Robin Holmquist, VMA, Fabian Velander, Kristianstad FC, Filip Nilsson, Mjällby P19.
På väg in: Samuel Jonsson, Sölvesborg.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Filip Ancker Book, slutar och blir tränare i klubben, André Leanderson, Jämshög, Tomas Andersson, VMA (utlånad till Hörviken under hösten), Anton Magnusson, Sölvesborg, Simon Rittbo, Wä, Ola Olausson, Hörviken (målvaktstränare), Albert Thorén, Hörviken.
Tränare: Mikael Bergqvist.
Nosaby IF
In: Leo Engkvist Qvarnström, Sibbhult, Olle Kjellman Olblad, Osby, Emil Jönsson, Fjälkinge, Kalle Svensson, Kristianstad FC P19, Otto Eriksson, Asarum, Anton Persson, Vanneberga IF, Stefan Liljegren, tränare IFK Karlshamn, Besnik Llazani, tränare Kristianstad FC.
På väg in: Samuel Jonsson, Sölvesborg.
Ut: Philip Persson (lån), Bromölla, Alec Sundly, Linus Andersson, Yngsjö, Christian Folin (tränare), timeout.
Tränare: Stefan Liljegren och Besnik Llazani.
IFK Hässleholm
In: Oscar Skarp, Sölvesborg.
På väg in: Albin Ekström, Nike, Hugo Arvidsson, Mjällby P19.
Ut: Alexander Nilsson, Helsingborgs IF.
Tränare: Jonas Jönsson.
Hässleholms IF
In:
På väg in: Viktor Ekström, Markaryd, Alfons Andersson, Markaryd, Erik Krantz, Älmhult.
Ut: Otto Nilsson, Osby, William Andersson.
På väg ut: Joel Wedenell, Adam Larsson.
Tränare: Burim Rexhepi (ny).
Division 3:
Sölvesborgs GIF
In: Anton Magnusson, Bromölla, William Heiman, Hörviken, Anton Kjelsson, Hörviken, Natthawit ”James” Thongdi, Näsum.
Ut: Martin Rantanen, Tosteberga/Nymölla, Oscar Skarp, IFK Hässleholm, Magnus Andersson, IFK Karlshamn.
På väg ut: Samuel Jonsson, Bromölla/Nosaby.
Tränare: Daniel Nilsson.
Division 4:
Hjärsås/Värestorps IF
In: Kushtrim Sokoli, Näsby, Urim Ahmeti, Näsby, Ylli Hasanaj, Näsby IF.
Ut: Niclas Svensson, Vanneberga IF, Eric Ek, Wä, Emil Rydh, Hjärsås/Värestorp, David Mårtensson, Hampus Dahl, Jägersborg, Lukas Johansson, Sibbhult, Oskar Nilsson, Vanneberga IF, Robin Ipsa, Knislinge, Oscar Paradis, Wä, Daniel Feustel, Perstorp Bälinge IK, Martin Michalski, Skepparslöv (tränare).
Tränare: Urim Ahmeti.
IFK Osby
In: Otto Nilsson, Hässleholms IF, Kellan Al-Agagera, IFK Hässleholm P19.
Ut: Wilhelm Olsson, Mala, Gabriel Nilsson, Sibbhult, Olle Kjellman Olblad, Nosaby, Felix Malm, Knislinge, Gabriel Granqvist, Sibbhult, Edem Hetcheli, Örkelljunga, Kristoffer Blom, Örkelljunga.
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Vanneberga IF
In: Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp, Emil Månsson, Kristianstad FC, Marius Kisswani, Kristianstad FC, Oskar Nilsson, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Sundholm, Fjälkinge.
Ut: Anton Persson, Nosaby.
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Robin Olsson, Fjälkinge, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Tomas Andersson, Bromölla (utlånad till Hörviken under hösten), Hayder Ali, Fjälkinge, Marcus Thuvesson, Fjälkinge, Jonathan Nyström, comeback.
Ut: Rasmus Nilsson, Wä, Niclas Carlsson, Hanaskog, Ludvig Gustafsson, Strömsborg, Robin Holmquist, Bromölla, Kevin Persson, Strömsborg.
Tränare: Stefan Persson.
Division 5 Östra:
Fjälkinge IF
In: Albin Björk, Näsum, Daniel Malmros, Näsum, Mathias Gustafsson, Max Adersjö, Ludwig Knutsson, Robbie Tingström, alla från egna leden, Jiovanni Landu Puati, Näsum, Ville Sunesson, Sölve BK, Torbjörn Björk (tränare), Näsum.
Ut: Robin Olsson, VMA, Max Bengtsson, Kiaby, Hayder Ali, VMA, Marcus Thuvesson, VMA, Emil Jönsson, Nosaby, Rasmus Sundholm, Vanneberga IF, Oliver Jönsson Borgström, Gärds Köpinge, Pontus Häggebrink, Åhus HBK, André Ekberg, Gärds Köpinge, André Nilsson Lundgren, Viby, Johannes Mårtensson, Yngsjö.
Tränare: Torbjörn Björk (ny).
Tollarps IF
In: Filip Haak, comeback, Oskar Mårtensson, comeback, Anton Zetterberg, tidigare i Ovesholm, Armend Ibrahimi, FC Örkelljunga, Teodor Petrescu, IFK Hässleholm.
På väg in: Isac Widerström, comeback.
Ut: André Freyer, Degeberga, Jimmie Oskarsson, Degeberga, Daniel Wandelin, Skepparslöv, Jimmy Björk, Skepparslöv, Filip Rönnholm, Strömsborg.
Tränare: Tim Husaj (ny, tidigare assisterande).
Vittskövle IF
In: Adam Nilsson, Åhus HBK.
Ut: Sebastian Strömberg, Åhus IF, Rickard Svensson, Åhus IF.
Tränare: Torbjörn Nilsson.
Wä IF
In: Marcus Andersson, comeback senast i Bromölla, Eric Ek, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Nilsson, VMA, Simon Rittbo, Bromölla, Johan Andersson, Winnö, Oscar Paradis, Hjärsås/Värestorp, Jens Pettersson (tränare), comeback senast i Bromölla Dam.
Ut: Armin Feratovic, Kiaby, Jakub Mesanovic, Näsby, Ali Al-Hammadi, Näsby, Kujtim Muqa, Skepparslöv, Fitim Selaci, Skepparslöv, Adrian Karimani, Skepparslöv, Zana Mahmud, Ovesholm, Idiris Salah, Vilan, Omid Shateri, Winnö, Hamza Alsheih, Gärds Köpinge, Arlind Krasniqi, Gärds Köpinge, Victor Tyberg, Linderöd, Michael Engleson (tränare), Winnö.
På väg ut: Artan Alija, Balsby.
Tränare: Jens Pettersson.
Åhus HBK
In: Pontus Häggebrink, Fjälkinge, Jacob Nalerius, Yngsjö, Ludvig Fotopoulos, Sölvesborg, Håkan Olsson, tränare från egna leden.
Ut: Adam Nilsson, Vittskövle, Jacob Fröjd, Ovesholm, Andreas Lewitz, Yngsjö, Jimmy Olsson (spelande tränare), Yngsjö, Stefan Reimer (tränare), Yngsjö.
Tränare: Håkan Olsson.
Åhus IF
In: Sebastian Strömberg, Vittskövle, Rickard Svensson, Vittskövle IF, Andreas ”Boven” Svensson (spelande tränare).
Ut: Johan Wendt, Knislinge, Martin Svensson, Yngsjö, Mats Johansson (tränare).
Tränare: Andreas ”Boven” Svensson.
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In: William Davidsson, Farstorp.
Ut: Stefan Larsen, Mala, Hugo Svensson, Hässleholms IF P19, Martin Olofsson (tränare).
På väg ut: Pontus Lindell, Hannes Friberg, Finja.
Tränare: Jesper Lindell, Kristian Eriksson och Simon Reinholdsson (alla spelande tränare).
Broby IF
In: Oscar Schuller, Glimåkra, Rasmus Johansson, Knislinge, Viggo Bengtsson, IFK Osby P19, Melker Ördén, comeback, Joel Abraham, Andreas Nilsson, IF Centern.
Ut:
Tränare: Stefan Hansson.
Glimåkra IF
In: Bulut Bahceci, Jägersborg, Berat Gjyrevci, Hanaskog, Hayder Layth, Winnö, Nils Berg, Knislinge, Patrik Johansson (tränare), senast i Delary/Pjätteryd.
Ut: Oscar Schuller, Broby, Johan Nilsson, Wisseltofta, Ludwig Svensson, Sibbhult, Göran Sundholm (tränare), Fjälkinge.
På väg ut: Adam Berner.
Tränare: Patrik Johansson (ny).
Hanaskogs IS
In: Patrick Isaksson, comeback, Niclas Carlsson, VMA, Simon Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Ovesholm, Neo Dahlberg, Knislinge,Peter Lindquist (tränare), Ovesholm.
Ut: John Lahger, Knislinge, Fredrik Arvidsson, Viby, Berat Gjyrevci, Glimåkra, Mikael Ekdahl (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Hästveda IF
In: Bashar Joumaa, Mala, Hussam Sherzad, Mala.
Ut:
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
Mala IF
In: Wilhelm Olsson, Osby, Egon Ipsen, IFK Hässleholm, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Emil Hansen, IFK Hässleholm, Tony Boldur, Näsby, Gustav Nilsson, comeback tidigare i Vinslöv, Melvin Alm, IFK Hässleholm, Shkelqim Mulici, IFK Hässleholm, Stefan Larsen, Bjärnum, Luka Samarzija, Hässleholms IF P19, Vilgot Örn, IFK Hässleholm J, Nima Aghdasi, Lönsboda, Adde Hukic, Hässleholms IF, Simon Flintvall, Vankiva, Marwan Mulhem, IFK Hässleholm.
Ut: Hakan Guven, flyttar till Litauen, Bashar Joumaa, Hästveda, Hussam Sherzad, Hästveda, Joel Rosengren, Verum, Jhonjairo Calderon Navarro, Örkelljunga, Mert Yanev, Örkelljunga, Adi Kusturica, Örkelljunga, Edo Salihovic, Örkelljunga, Ali Alaah, Vankiva, Dennis Magnusson, Vankiva, Omar Chehade, Vankiva, Simon Omari, Örkelljunga, Burhan Idrizi, slutar.
Tränare: Haris Crnalic.
Näsby IF
In: Jakub Mesanovic, Wä, Ali Al-Hammadi, Wä, Abdullah Ahmad, Huaröd, Adam Al Burhan, Huaröd.
Ut: Tony Boldur, Mala, Arez Khalili, Vilan, Djengiz Shefkiu, Linderöd, Besart Binaku, Kiaby, Kushtrim Sokoli, Hjärsås/Värestorp, Urim Ahmeti, Hjärsås/Värestorp, Ylli Hasanaj, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Fisnik Zeka.
Sibbhults IF
In: Melker Svensson, IFK Osby, Alex Lindecrantz, IFK Osby, Noa Persson, IFK Osby, Gabriel Nilsson, IFK Osby, Ludwig Svensson, Glimåkra, Lukas Johansson, Hjärsås/Värestorp, Noah Lindecrantz, Älmhult, Gabriel Granqvist, IFK Osby.
Ut: Leo Engkvist Qvarnström, Nosaby, Deeb Aqall, Vilan.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Sösdala IF
In: Sebastian Svennesson, IFK Hässleholm U, Pontus Berg, Esperöd, Flamur Grabanica, Maglasäte, Kalle Frykmalm, Tjörnarp, Rasmus Ranehammar, Tyringe, Najbullah Bahrami, Höör, Liridon Jakupi, Maglasäte.
Ut: Adrian Göransson, Vinslöv, Arvid Pettersson, flyttar till Göteborg, Daniel Forsback, slutar.
Tränare: Dan Sandberg.
Winnö IF
In: Erik Svensson, Kristianstad FC P17, Linus Nilsson, Önnestad, Vlad Nicolae Pilea, Kristianstad FC P17, Hampus Karlsson, Kiaby, Omid Shateri, Wä, Michael Engleson (tränare), Wä.
Ut: Stephen O’Brien, Viby, Hayder Layth, Glimåkra, Johan Andersson, Wä, David Andersson, Viby, Emil Vourinen, Ovesholm, Claes Magnusson (tränare), slutar.
Tränare: Michael Engleson (ny).
Division 6 Östra:
Degeberga GoIF
In: Viktor Thell, Ovesholm, André Freyer, Tollarp, Andreas Dahlbom, Brösarp, Jimmie Oskarsson, Tollarp, Sebastian Karlsson, Vanneberga FF, Jens Hellberg, Önnestad.
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Emil Johansson, Vilan BoIS, Oskar Ohlsson, Oliver Bengtsson, comeback (senast i Tollarp J), Jacob Gardell Henriksson, Kristianstad FC, Sten-Inge Johansson, tränare Vilan.
Ut: Magnus Nilsson (tränare).
Tränare: Sten-Inge Johansson.
Gärds Köpinge IF
In: Burim Husaj, Venestad, Oliver Jönsson Borgström, Fjälkinge, Malik Musa Mahmoud, Linderöd, Emanuel Mengstu, Linderöd, Mohammed Hassoun, Linderöd, Steven Al-Khori, Rinkaby, Pär Peper (ass tränare), Rinkaby, André Ekberg, Fjälkinge, Hamza Alsheih, Wä, Arlind Krasniqi, Wä, André Bartosch (tränare), comeback.
Ut: James Freyer (tränare).
Tränare: André Bartosch.
Huaröds IF
In: Mattias Dawood, Vilan, Robert Barsoum, Vilan.
Ut: Abdullah Ahmad, Näsby, Adam Al Burhan, Näsby.
Tränare: Martin Basti.
Linderöds IF
In: Hannes Persson, Kristianstad FC, Djengiz Shefkiu, Näsby, Dirahim Karimi, Älvsby IF, Salman Karimi, klubblös, Victor Tyberg, Wä
Ut: Elias Börjesson, Ovesholm, Dino Domazet, Ovesholm, Malik Musa Mahmoud, Gärds Köpinge, Emanuel Mengstu, Gärds Köpinge, Mohammed Hassoun, Gärds Köpinge, Aymen Musa Mahmoud, Bromölla, Joacim Ljungkvist, Åsum.
Tränare: Mattias Strandkvist.
Ovesholms IF
In: Alexander Nilsson, Rinkaby, Elias Börjesson, Linderöd, Jacob Fröjd, Åhus HBK, Alexander Fröjd, Anton Kvant, Strömsborgs IF, Dino Domazet, Linderöd, Tobias Larsen Reimer, Zana Mahmud, Wä, Emil Vourinen, Winnö, Tommy Börjesson (tränare), comeback senast i Linderöd.
Ut: Viktor Thell, Degeberga, Simon Olsson, Hanaskog, Albin Andersson, Hanaskog, Björn Johnsson, Skepparslöv, Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Tränare: Tommy Börjesson.
Rinkaby GoIF
In: Kenneth Fredriksson, comeback, Christian Bergman, comeback, Sebastian Isaksson, comeback, Hugo Lundgren, Fjälkinge, Anton Nilsson, Fjälkinge, Peter Nilsson (tränare) och Håkan Wik (tränare).
Ut: Bendik Borgström, Tosteberga/Nymölla, Alexander Nilsson, Ovesholm, Steven Al-Khori, Gärds Köpinge, Pär Peper, Gärds Köpinge.
Tränare: Peter Nilsson.
Skepparslövs IF
In: Daniel Wandelin, Tollarp, Jimmy Björk, Tollarp, Kujtim Muqa, Wä, Fitim Selaci, Wä, Murat Isufi, Fredrik Ekvall, Martin Bruhn Jensen, comeback, Adrian Karimani, Wä, Björn Johnsson, Ovesholm, Johannes Rosvall, comeback, Emil Nilsson, comeback, Daniel Holmgren, comeback, Elvis Hasanaj, comeback, Martin Michalski (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Martin Michalski.
Venestads IF
In: Dan Åstedth (tränare), comeback.
Ut: Rikard Rosenqvist, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby, Burim Husaj, Gärds Köpinge, Mats Svensson, Vinslöv, Sakir Agusi, Vinslöv, Adhurim Binaku, Vinslöv.
Tränare: Dan Åstedth.
Viby IF
In: Stephen O’Brien, Winnö, Lorenzo Rodriguez, IF Mölndal, Fredrik Arvidsson, Hanaskog, André Nilsson Lundgren, Fjälkinge, David Andersson, Winnö, Patrik Sandberg, comeback.
Ut: Waseem Jafleh, KSF Prespa Birlik, Martin Modig, slutar.
Tränare: Peter Harrison.
Yngsjö IF
In: Fredrik Bergfeldt, senast i Wä, Martin Svensson, Åhus IF, Johannes Mårtensson, Fjälkinge, Andreas Lewitz, Åhus HBK, Linus Andersson, Nosaby, Jimmy Olsson (spelande tränare), Åhus HBK, Stefan Reimer (tränare), Åhus HBK.
Ut: Jacob Nalerius, Åhus HBK.
Tränare: Fredrik Lindeberg, Stefan Reimer och Jimmy Olsson.
Åsums BK
In: Joacim Ljungkvist, Linderöd.
Ut:
Tränare: Jörgen Carlsson och Måns Alm.
Division 6 Norra:
Finja IF
In: Roger Cederholm, Hörja.
På väg in: André Johansson, Skånes Fagerhult, Hannes Friberg, Bjärnum.
Ut:
Tränare: Magnus Andersson och Stefan Jönsson.
Nävlinge IF
In: Thimmy Jonsson, Vinslöv, Lucas Bjärlestam, Edvin Tillman.
Ut: Linus Magnusson, Önnestad, Oskar Karlsson, Önnestad.
Tränare: Johan Hansson.
Tyringe IF
In:
Ut: Rasmus Ranehammar, Sösdala.
Tränare: Torbjörn Ekstrand, Mathias Lindgren, Daniel Bohman och Per Andersson.
Vinslövs IF
In: Mats Svensson, Venestad, Sakir Agusi, Venestad, Adhurim Binaku, Venestad, Adrian Göransson, Sösdala.
Ut: Thimmy Jonsson, Nävlinge.
Tränare:
Division 6 Nordöstra A:
Ballingslövs GoIF
In: Ludvig Pernetun, Hässleholms IF J.
Ut: Johannes Ljungbäck, Mala.
Tränare: Jonas Osberg.
Farstorps GoIF
In: Anton Wicander, Ljungbyheds IF, Jonas Wicander (tränare) senast i Röke IF Dam.
Ut: William Davidsson, Bjärnum.
Tränare: Jonas Wicander.
Hörja IF
In:
Ut: Roger Cederholm, Finja.
Tränare:
Jägersborgs IF
In: Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Jim Ek, Strömsborg.
Ut: Bulut Bahceci, Glimåkra.
Tränare: Hampus Dahl (spelande tränare).
Lönsboda GoIF
In: Hampus Gadd, Osby FF, Malte Ahlsén, Häradsbäck, Jesper Isgren, Pukavik.
Ut: Billy Känno Lindevall, Osby FF, Nima Aghdasi, Mala, Simon Skog Olofsson, Virestad, Fabian Andersson, sabbatsår, Niklas Johansson, slutar.
Tränare: Mikael Olofsson.
Osby FF
In: Mergim Curri, Strömsborg, Jeton Curri, Wisseltofta, Billy Känno Lindevall, Lönsboda.
Ut: Hampus Gadd, Lönsboda, Esmat Esmatullah, Vilan, Elvis Ibrisagic (tränare).
Tränare: Elvis Ibrisagic.
Strömsborgs IF
In: Ludvig Gustafsson, VMA, Jim Ek, Jägersborg, Fredrik Nilsson, Östanå Bruk, Filip Rönnholm, Tollarp, Kevin Persson, VMA.
Ut: Anton Kvant, Ovesholm, Mergim Curri, Osby FF, Eskil Johannesson, Knislinge, Mikael Ohlsson, slutar.
Tränare: Emanuel Pamp.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Vankiva IF
In: Ali Alaah, Mala, Dennis Magnusson, Mala, Omar Chehade, Mala, Dennis Christiansson, Örkelljunga, Besnik Dibrani, Örkelljunga, Jasmin Cejvanovic, Örkelljunga, Nazmi Vilanca, Örkelljunga.
Ut: Simon Flintvall, Mala.
Tränare:
Wisseltofta IF
In: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut: Jeton Curri, Osby FF.
Tränare: Morgan Nilsson.
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Fredrik Nilsson, Strömsborg.
Tränare: Daniel Mjärdestam.
Division 6 Nordöstra B:
Balsby SK
In:
På väg in: Artan Alija, Wä.
Ut:
Bjärlövs IF
In:
Ut: Linus Nilsson, Önnestad, Hampus Söräng, Önnestad, Simon Gustavsson, Önnestad, Lucas Malmlind, Önnestad.
Tränare:
Edenryds IF
In: Oliver Ratheram, comeback, Anton Börjesson, Sölve BK, Pontus Andersson, Sölvesborgs GoIF, Hugo Johansson, Ifö Bromölla IF J, Philip Stenros, Sölve BK, Ludwig Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Jonatan Gemzell, Sölve BK, Jonatan Månsson Kemi, comeback, tidigare Jämshög.
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad, Tim Holmquist, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Linus Nilsson.
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In: Emil Rydh (spelande tränare), Hjärsås/Värestorp, Johan Wendt, Åhus IF, John Lahger, Hanaskog, Felix Malm, Osby, Robin Ipsa, Hjärsås/Värestorp, Eskil Johannesson, Strömsborg.
Ut: Rasmus Johansson, Broby, Adnan Avdic (spelande tränare), Emil Arvidsson, Hässleholms IF P19, Teo Persson, Kristianstad FC P17, Nils Berg, Glimåkra, Neo Dahlberg, Hanaskog.
Tränare: Emil Rydh.
IK Kamp
In: Dennis Ekenberg, Sölve, Oliver Thomasson, comeback, Daniel Andersson, Tosteberga/Nymölla, Khaled Ahmad, Björkenäs-Pukavik, Johan Jönsson, Vittskövle, Zaher Nazari, Bromölla J, Robin Magnusson, Mörrum, Lars-Olof ”Loffe” Andersson (tränare), Mörrum.
Ut: Thomas ”Tjing” Svensson (tränare).
Tränare: Lars-Olof ”Loffe” Andersson (ny).
Kiaby IF
In: Johan Lindgren (spelande assisterande tränare), comeback senast i Bjärlöv, Armin Feratovic, Wä, Rikard Rosenqvist, Venestad, Pontus Wiberg, Näsum, Max Bengtsson, Fjälkinge, Adam Ekhult Dorhmi, Fjälkinge, David Lindgren, Vilan BoIS, Jonathan Johnsson, tidigare Bjärlöv, Haris Feratovic, senast i Venestad, Viktor Johnsson, VMA, Oskar Andersson, Venestad, Josiwan Husseini, Fjälkinge, Besart Binaku, Vilan/Näsby, Peter Lindgren (tränare).
Ut: Hampus Karlsson, Winnö.
Tränare: Peter Lindgren.
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Ifö Bromölla IF, Sebastian Persson, Sölve BK, Jesper Carlsson (tränare), comeback senast i Tosteberga/Nymölla.
Ut: Pontus Wiberg, Kiaby, Albin Björk, Fjälkinge, Daniel Malmros, Fjälkinge, Mattias Häggström, Tosteberga/Nymölla, Jiovanni Landu Puati, Fjälkinge, Daniel Strid, Tosteberga/Nymölla, Natthawit ”James” Thongdi, Sölvesborg, Tobbe Björk (tränare).
Tränare: Jesper Carlsson (ny).
Tosteberga/Nymölla IF
In: Jesper Olsson (spelande tränare), Sölvesborgs GoIF, Rasmus Christiansen, comeback senast i Sölvesborg, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Jesper Häggström, comeback, William Andersson, comeback, Tobias Torstensson, comeback, Felix Eriksson, comeback, Simon Olofsson, Bendik Borgström, Rinkaby, Martin Rantanen, Sölvesborgs GoIF, Jonathan Sörensen, Albin Axelsson, Hörviken, Mattias Häggström, Näsum, Tim Holmquist, Edenryd, Daniel Strid, Näsum, Josip Ladan, Sölvesborg United, Emil Carlsson, Sölve BK, Jacob Pihl, Hörviken, Måns Andersson (tränare), Ifö Bromölla IF.
Ut: Daniel Andersson, Kamp.
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vanneberga FF
In: Marius Kisswani, Kristianstad FC.
Ut: Sebastian Karlsson, Degeberga, Fabian Mårtensson, studier.
Tränare:
Vilan BoIS
In: Deeb Aqall, Sibbhults IF, Arez Khalili, Näsby, Esmat Esmatullah, Osby FF, Rahman Khawari, IFK Hässleholm, Idiris Salah, Wä, Faisal Mohammad, Kristianstad FC P19, Body Heeder, Kristianstad FC P19, Sakarya Abdullahi, Nosaby.
Ut: Emil Johansson, Everöd, David Lindgren, Kiaby, Mattias Dawood, Huaröd, Besart Binaku, Näsby/Kiaby, Robert Barsoum, Huaröd.
Tränare: Johan Tinne.
Önnestads BoIF
In: Rasmus Jönsson, Edenryd, Linus Magnusson, Nävlinge, Oskar Karlsson, Nävlinge, Linus Nilsson, Bjärlöv, André Karlsson, Wä, Hampus Söräng, Bjärlöv, Simon Gustavsson, Bjärlöv, Lucas Malmlind, Bjärlöv.
Ut: Jens Hellberg, Degeberga, Linus Nilsson, Winnö.
Tränare:
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Therese Sessy Åsland, LSK Kvinner, Eveliina Summanen, KIF Örebro, Olivia Welin, Borgeby, Jutta Rantala, HJK Helsingfors.
Ut: Rita Chikwelu, Saga Jontoft.
Tränare:
Vittsjö GIK
In: Ebba Wieder, FC Rosengård.
Ut:
Tränare: Thomas Mårtensson och Stefan Ekstrand.
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Olivia Johansson, Asarum, Tilda Agardius, Asarum, Lova Hansson, Asarum, Elin Vaughan, Asarum, Matilda Ståhl, Osby, Pierre Persson (tränare), senast i Assi.
Ut: Ida Hansson, Malmö FF.
Tränare: Pierre Persson.
Åhus IF
In: Anna Knutsson, Hjärsås/Värestorp, Saga Alvesson, uppflyttad från F15, Amanda Rosengren, Näsum, Ida Carlsson, uppflyttad från F15.
På väg in: Felicia da Silva, Asarum.
Ut: Maja Olsson, slutar, Tina Rickardsson Lindau, skada, Wilma Palmblad, resa.
Tränare: Fredrik Olsson.
Division 2:
Näsums IF
In: Moa Lönnestig, Gualöv, Julia Ivarsson, Gualöv, Magnus Widarsson (tränare).
Ut: Charlotte Karlsson, Lörby, Cornelia Hägg, slutar och blir assisterande tränare, Amanda Rosengren, Åhus IF, Angelique Sandberg Winther (tränare), Lörby.
På väg ut: Linda Lahger, Wä.
Tränare: Magnus Widarsson.
FC Hessleholm
In: Moa Fransson, Osby, Isabella Lövgren, Sösdala, Miranda Bengtsson, Tyringe, Maria Hemberg, Sösdala, Nellie Larsson, Sösdala, Alice Åberg, Vittsjö DFK, Thilda Hansson, Tyringe, Ella Rozijan, Tyringe, Therese Larsson, Tyringe, Fredrik Edfors (tränare), egna leden, Kristian Franzén (tränare), Sibbhult.
Ut: Emma Hansson, Farstorp, Julia Ottosson, gravid, Sonja Fransson (tränare), Charlotte Bergstrand (tränare).
Tränare: Fredrik Edfors och Kristian Franzén.
IFK Osby
In:
Ut: Moa Fransson, FC Hessleholm, Matilda Ståhl, Bromölla.
Tränare: Rikard Svensson och Jessica Jönsson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Julius Sjödahl.
Wä IF
In:
På väg in: Linda Lahger, Näsum.
Ut:
Tränare: Moa Pettersson.
Division 3 Nordöstra:
Broby IF
In: Fanny Bolin, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In: Elin Almroth, Åhus IF, Rebecka Andersson, Önnestad, Amanda Karlsson, Hanaskog, Johanna Holmer, Hanaskog, Nellie Gertsson, comeback, Mikael Ekdahl (tränare), Hanaskog.
Ut: Fanny Bolin, Broby, Anna Knutsson, Åhus IF, Patrick Isaksson (tränare).
Tränare: Mikael Ekdahl (ny).
Sösdala IF
In:
Ut: Isabella Lövgren, FC Hessleholm, Maria Hemberg, FC Hessleholm, Nellie Larsson, FC Hessleholm.
Tränare: Robert ”Lillen” Gren Jönsson.
Vinslövs IF
In: Maya Waltersson, Bjärelaget.
Ut: Mollie Persson, Finja.
Tränare: Tommy Berglund.
Vittsjö DFK
In: Andreas Berglund (tränare), Hässleholms IF.
Ut: Matilda Wall, Finja, Alice Åberg, FC Hessleholm, Daniel Oredsson (tränare).
Tränare: Andreas Berglund (ny).
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BoIF
In: Emmy Karlsson, Kristianstads DFF F19.
Ut:
Tränare: Christian Falk.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Håkan Arvidsson (tränare), Sibbhult.
Tränare:
Division 4 Nordöstra:
Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Ut: ”Lillen” Cucca (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Mårtensson, Ifö Bromölla, Caroline Nilsson, Lörby IF, Indra Lind, comeback tidigare Ifö Bromölla och Emmy Kraft, comeback tidigare Lörby IF, Alice Rubin, Ifö Bromölla, Moa Hedlund, Lörby IF, Anders Haglund (tränare), tidigare i Lörby IF.
Ut:
Tränare: Anders Haglund.
Farstorps GoIF
In: Emma Hansson, FC Hessleholm.
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Finja IF
In: Thilda Olsson, Tyringe, Saga Olsson, Tyringe, Nellie Lindhe, Tyringe, Linnéa Jönsson, Tyringe, Nilla Cervin Olsson, Tyringe, Ronja Richter, Tyringe, Jonna Nilsson, Tyringe, Mollie Persson, Vinslöv, Matilda Wall, Vittsjö DFK, Emelie Lexmo, Arlövs BI.
Ut:
Tränare: Marina Olsson.
Gualövs GoIF
In:
Ut: Moa Lönnestig, Näsum, Julia Ivarsson, Näsum, Justina Nordgren, Vanneberga/Kiaby, Josefine Ivarsson, Vanneberga/Kiaby.
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Ebba Axelsson, Kristianstads DFF F19, Olivia Arvidsson, Osby, Håkan Arvidsson, Östanå Bruk.
Ut: Kristian Franzén (tränare), FC Hessleholm.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Miranda Bengtsson, FC Hessleholm, Thilda Olsson, Finja, Saga Olsson, Finja, Nellie Lindhe, Finja, Linnéa Jönsson, Finja, Nilla Cervin Olsson, Finja, Ronja Richter, Finja, Jonna Nilsson, Finja, Thilda Hansson, FC Hessleholm, Ella Rozijan, FC Hessleholm, Therese Larsson, FC Hessleholm, Daniel Bohman (tränare).
Tränare:
Vanneberga IF/Kiaby IF
In: Justina Nordgren, Gualöv, Josefine Ivarsson, Gualöv, Elinore Mauritzon, senast Bromölla ungdom, Fanny Andersson, senast KDFF ungdom, Hannah Persson, senast KDFF ungdom, Malin Pettersson, senast Åhus IF, Sofia Agrell, senast Fjälkinge, Johanna Velin, senast Gualöv, Matilda Emsfors, senast Ovesholm, Ronja Åkesson, comeback, Malena Sjöstedt, comeback, Alicia Thim, Emma Malmberg, Tilda Ryrstedt, Alice Bergman, Vilda Sandberg, Emilia Wiberg, Frida Åkesson, Tindra Boström, Nikky Hansson, Esmeralda Evertsson, Nova Karlsson, Wilma Titusson Jeppsson, Josefine Svensson, Thea Andersson och Izabell Ringberg lyfts alla upp från egna leden.
Tränare: Fredrik Andersson.