Torsdagens åttondelsfinaler

Alliansen, Fotbollsbloggen

 

Alliansen fortsätter under torsdagen med herrarnas åttondelsfinaler. Notera att samtliga matcher spelas i Idrottshallen (A-hallen) med start 18.30.

 

Åttondelsfinaler, herrar:
Torsdag 3 januari:
18.30 Everöds IF–Tollarps IF 2 0–1 (0–0)
Målet: 0–1 Oskar Mårtensson.

18.55 VMA IK 1–Winnö IF 2 1–2 (1–1)
Målen: 1–0 Niclas Carlsson, 1–1 Samuel Lindh, 1–2 Johan Andersson.

19.20 Vanneberga IF–VMA IK 2 0–3 (0–2)
Målen: 0–1 Robin Holmquist, 0–2 Mattias Kardum, 0–3 Oscar Hall.

19.20 Mjällby AIF–Näsby IF 5–0 (1–0)
Målen: 1–0 Filip Nilsson, 2–0 Erik Eichmüller, 3–0 William Heiman, 4–0 Philip Bengtsson, 5–0 Hugo Strömberg.

19.45 Kristianstad FC 2–Nosaby IF 0–1 (0–1)
Målet: 0–1 Philip Wikström.

20.10 Broby IF–Nosaby IF J 2–1 (0–0)
Målen: 1–0 Fabian Järvinen, 2–0 Karl Persson, 2–1 Makram Albu-Jafaar.

21.00 Ifö/Bromölla IF J–Fjälkinge IF 2–0 (1–0)
Målen: 1–0 Tomas Andersson, 2–0 Besian Krasniqi.

21.25 Vittskövle IF–Listorps IF 5–2 (2–1)
Målen: 0–1 Ali Heidari, 1–1 Jonathan Bengtsson, 2–1 Sebastian Strömberg, 3–1 Sebastian Strömberg, 4–1 Sebastian Strömberg, 5–1 Sebastian Strömberg, 5–2 Viking Lind.

Publik: 489.

 

***

Alliansen 2018/19:

Herrturneringen:
Grupp 1:
Lördag 29 december:

09.00 E1 Huaröds IF–Vittskövle IF 2–1
09.00 E2 Kristianstad FC 1–Broby IF 1–1
10.00 A-hall Vittskövle IF–Kristianstad FC 1 3–1
10.00 D-hall VMA IK 2–Huaröds IF 5–0
11.20 E1 Kristianstad FC 1–Huaröds IF 2–5
11.20 E2 Broby IF–VMA IK 2 0–5
13.25 A-hall VMA IK 2–Kristianstad FC 1 3–1
13.25 D-hall Broby IF–Vittskövle IF 0–3
15.55 E1 Huaröds IF–Broby IF 0–0
15.55 E2 Vittskövle IF–VMA IK 2 0–2

1. VMA IK 2 4 0 0 15–1 12
2. Huaröds IF 4 2 1 1 7–8 7
3. Vittskövle IF 4 2 0 2 7–5 6
4. Broby IF 4 0 2 2 1–9 2
5. Kristianstad FC 1 4 0 1 3 5–12 1

Grupp 2:
Lördag 29 december:

09.00 A-hall Östra Sönnarslövs IF–Listorps IF 1–1
09.00 D-hall Nosaby IF–Näsums IF 3–3
10.00 E1 Listorps IF–Nosaby IF 1–9
10.00 E2 Åsums BK Röd–Östra Sönnarslövs IF 3–1
11.20 A-hall Näsums IF–Åsums BK Röd 0–4
11.20 D-hall Nosaby IF–Östra Sönnarslövs IF 2–0
13.50 E1 Näsums IF–Listorps IF 1–6
13.50 E2 Åsums BK Röd–Nosaby IF 0–2
15.55 A-hall Östra Sönnarslövs IF–Näsums IF 1–1
15.55 D-hall Listorps IF–Åsums BK Röd 2–3

1. Nosaby IF 4 3 1 0 16–4 10
2. Åsums BK röd 4 3 0 1 10–5 9
3. Listorps IF 4 1 1 2 10–14 4
4. Östra Sönnarslövs IF 4 0 2 2 3–7 2
5. Näsums IF 4 0 2 2 5–14 2

Grupp 3:
Lördag 29 december:

12.10 E1 Näsby IF 1–Winnö IF 1 2–2
12.10 E2 Ifö/Bromölla IF J–Wä IF Grön 2–2
13.50 A-hall Ifö/Bromölla IF J–Winnö IF 1 2–1
13.50 D-hall Wä IF Grön–Näsby IF 1 0–5
16.20 E1 Ifö/Bromölla IF J–Näsby IF 1 1–3
16.20 E2 Winnö IF 1–Wä IF Grön 5–0

1. Näsby IF 1 3 2 1 0 10–3 7
2. Winnö IF 1 3 1 1 1 8–4 4
3. Ifö/Bromölla IF J 3 1 1 1 5–6 4
4. Wä IF grön 3 0 1 2 2–12 1


Grupp 4:
Lördag 29 december:

10.55 A-hall Hjärsås/Värestorps IF–Everöds IF 2–2
10.55 D-hall Fjälkinge IF–Skepparslövs IF 2–0
14.15 E1 Fjälkinge IF–Hjärsås/Värestorps IF 0–1
14.15 E2 Everöds IF–Skepparslövs IF 1–0
16.20 A-hall Skepparslövs IF–Hjärsås/Värestorps IF 0–2
16.20 D-hall Everöds IF–Fjälkinge IF 1–1

1. Hjärsås/Värestorps IF 3 2 1 0 5—2 7
2. Everöds IF 3 1 2 0 4–3 5
3. Fjälkinge IF 3 1 1 1 3–2 4
4. Skepparslövs IF 3 0 0 3 0–5 0

Grupp 5:
Lördag 29 december:

10.55 E1 Tollarps IF 1–Vanneberga IF 2–0
10.55 E2 Åhus HBK 2–Rinkaby GoIF 2–3
14.15 A-hall Rinkaby GoIF–Vanneberga IF 1–1
14.15 D-hall Tollarps IF 1–Åhus HBK 2 5–0
16.45 E1 Rinkaby GoIF–Tollarps IF 1
16.45 E2 Vanneberga IF–Åhus HBK 2 10–0

1. Tollarp 1 3 2 1 0 9–2 7
2. Rinkaby 3 1 2 0 6–5 5
3. Vanneberga 3 1 1 1 11–3 4
4. Åhus HBK 2 3 0 0 3 2–18 0

Grupp 6:
Lördag 29 december:

12.10 A-hall IFK Knislinge–Viby IF 4–1
12.10 D-hall Kristianstad FC 2–Hanaskogs IS 2–0
14.40 E1 Kristianstad FC 2–IFK Knislinge 5–0
14.40 E2 Viby IF–Hanaskogs IS 1–2
16.45 A-hall Viby IF–Kristianstad FC 2 0–2
16.45 D-hall Hanaskogs IS–IFK Knislinge 8–0

1. Kristianstad FC 2 3 3 0 0 9–0 9
2. Hanaskogs IS 3 2 0 1 10–3 6
3. IFK Knislinge 3 1 0 2 4–14 3
4. Viby IF 3 0 0 3 2–8 0

Grupp 7:
Lördag 29 december:

12.35 E1 Winnö IF 2–Nosaby IF J 2–3
14.40 A-hall Nosaby IF J–Winnö IF 2 2–4

1. Winnö IF 2 2 1 0 1 6–5 3
2. Nosaby IF J 2 1 0 1 5–6 3
Näsby IF 2 och Åsums BK vit lämnade sent återbud.

Grupp 8:
Lördag 29 december:

12.35 A-hall Yngsjö IF–VMA IK 1 2–2
12.35 D-hall Linderöds IF–Wä IF Orange 0–4
15.05 E1 VMA IK 1–Wä IF Orange 0–1
15.05 E2 Linderöds IF–Yngsjö IF 0–3
17.10 A-hall Wä IF Orange–Yngsjö IF 0–2
17.10 D-hall VMA IK 1–Linderöds IF 5–1

1. Yngsjö 3 2 1 0 7–2 7
2. Wä orange 3 2 0 1 5–2 6
3. VMA 1 3 1 1 1 7–4 4
4. Linderöd 3 0 0 3 1–12 0

Grupp 9:
Lördag 29 december:

13.00 E1 Åhus HBK 1–Mjällby AIF 2–3
13.00 E2 Ovesholms IF–Tollarps IF 2 2–1
15.05 A-hall Ovesholms IF–Åhus HBK 1 2–1
15.05 D-hall Mjällby AIF–Tollarps IF 2 3–1
17.35 E1 Mjällby AIF–Ovesholms IF 1–1
17.35 E2 Tollarps IF 2–Åhus HBK 1 1–0

1. Mjällby 3 2 1 0 7–4 7
2. Ovesholm 3 2 1 0 5–3 7
3. Tollarp 2 3 1 0 2 3–5 3
4. Åhus HBK 1 3 0 0 3 3–6 0

 

32-delsfinaler:
Lördag 29 december:
17.35 A-hall Kristianstad FC 1–Viby IF 5–0
17.35 D-hall Näsums IF–Åhus HBK 2 2–0
18.00 E2 Linderöds IF–Skepparslövs IF 3–0 (WO)
18.25 E1 Åhus HBK 1–Wä IF grön 4–2

16-delsfinaler:
Onsdag 2 januari:

18.30 E1 Everöds IF–Åsums BK röd 1–0
18.30 E2 Wä IF orange–Tollarps IF 2 2–3
18.55 E1 Tollarps IF 1–VMA IK 1 0–1
18.55 E2 Winnö IF 2–IFK Knislinge 2–1 efter förl.
19.20 E1 Hanaskogs IS–Vanneberga IF 0–2
19.20 E2 VMA IK 2–Östra Sönnarslövs IF 10–0
19.45 E1 Mjällby AIF–Linderöds IF 3–0
19.45 E2 Näsby IF 1–Kristianstads FC 1 2–1
20.10 E1 Kristianstad FC 2–Näsums IF 2–1
20.10 E2 Nosaby IF–Åhus HBK 1 1–0
20.35 E1 Yngsjö IF–Broby IF 0–1
20.35 E2 Nosaby IF J–Ovesholms IF 2–1
21.00 E1 Hjärsås/Värestorps IF–Ifö/Bromölla IF J 3–4 efter förl.
21.00 E2 Rinkaby GoIF–Fjälkinge IF 1–2 efter förl.
21.25 E1 Winnö IF 1–Vittskövle IF 1–4
21.25 E2 Huaröds IF–Listorps IF 1–4

8-delsfinaler:
Torsdag 3 januari:
18.30 A-hall Everöds IF–Tollarps IF 2 0–1
18.55 A-hall VMA IK 1–Winnö IF 2 1–2
19.20 A-hall Vanneberga IF–VMA IK 2 0–3
19.45 A-hall Mjällby AIF–Näsby IF 1 5–0
20.10 A-hall Kristianstad FC 2–Nosaby IF 0–1
20.35 A-hall Broby IF–Nosaby IF J 2–1
21.00 A-hall Ifö/Bromölla IF J–Fjälkinge IF 2–0
21.25 A-hall Vittskövle IF–Listorps IF 5–2

Kvartsfinaler:
Söndag 6  januari:
10.00 A-hall Tollarps IF 2–Winnö IF 2 (1)
10.30 A-hall VMA IK 2–Mjällby AIF (2)
11.00 A-hall Nosaby IF–Broby IF (3)
11.30 A-hall Ifö/Bromölla IF J–Vittskövle IF (4)

Semifinaler:
Söndag 6  januari:
13.30 A-hall Vinn kvart 1–Vinn kvart 2
14.00 A-hall Vinn kvart 3–Vinn kvart 4

Final:
Söndag 6  januari:
15.30 A-hall Vinn semi 1–Vinn semi 2

VMA IK är regerande mästare på herrsidan.

 

Damturneringen 2018/19:

Grupp 1:
Lördag 29 december:

09.25 E1 Wä IF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge 0–1
09.25 E2 Kristianstads DFF–Åhus IF 1–0
10.30 E1 Hanaskogs IS/IFK Knislinge–Kristianstads DFF 0–4
10.30 E2 Hjärsås/Värestorps IF–Wä IF 1–2
11.45 A-hall Åhus IF–Hjärsås/Värestorps IF 4–0
11.45 D-hall Kristianstads DFF–Wä IF 3–0
13.25 E1 Åhus IF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge 0–2
13.25 E2 Hjärsås/Värestorps IF–Kristianstads DFF 0–6
15.30 A-hall Hanaskogs IS/IFK Knislinge–Hjärsås/Värestorps IF 0–0
15.30 D-hall Wä IF–Åhus IF 2–3

1. Kristianstads DFF 4 4 0 0 14–0 12
2. Hanaskogs IS/IFK Knislinge 4 2 1 1 3–4 7
——————————————-
3. Åhus IF 4 2 0 2 7–5 6
4. Wä IF 4 1 0 3 4–8 3
5. Hjärsås/Värestorps IF 4 0 1 3 1–12 1

Grupp 2:
Lördag 29 december:

11.45 E1 Önnestads BoIF–Vinslövs IF 0–2
11.45 E2 Ifö/Bromölla IF–Näsums IF 1–0
13.00 A-hall Ifö/Bromölla IF–Önnestads BoIF 3–0
13.00 D-hall Vinslövs IF–Näsums IF 3–1
15.30 E1 Vinslövs IF–Ifö/Bromölla IF 2–1
15.30 E2 Näsums IF–Önnestads BoIF 0–4

1. Vinslövs IF 3 3 0 0 7–2 9
2. Ifö/Bromölla IF 3 2 0 1 5–2 6
—————————————-
3. Önnestads BoIF 3 1 0 2 4–5 3
4. Näsums IF 3 0 0 3 1–8 0

Semifinaler:
Söndag 6 januari:

12.30 A-hall Kristianstads DFF–Ifö/Bromölla IF
13.00 A-hall Vinslövs IF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge

Final:
Söndag 6 januari:

15.00 A-hall Vinn semi 1–Vinn semi 2

På damsidan är det Ifö/Bromölla IF som är titelförsvarare.