Tränarnas silly season rullar på för fullt och här är ytterligare ett paket med nya besked.
***
Elisabet Gunnarsdottir har utgående kontrakt med Kristianstads DFF, men var tydlig med framtiden efter segermatchen mot Uppsala i lördags: ”Du tror väl inte att jag tänker sluta efter det är. Inte en chans”. 2021 blir därmed ”Betas” 13:e (!) säsong i KDFF.
***
Besnik Llazani, som tränade Nosaby IF 2020 ihop med Stefan Liljegren, tar steget upp från assisterande till att bli ny huvudtränare i Nosaby IF. Stefan ”Sniff” Liljegren återvänder till IFK Karlshamn och blir nygammal huvudtränare för division 2-konkurrenten.
***
Michael Engleson och Winnö IF är överens om ett fortsatt samarbete över kommande säsong.
***
Robert Lindecrantz fortsätter som huvudtränare i Sibbhults IF och ledarstaben blir till stora delar intakt med Ola Svensson som hjälptränare och Rickard Granqvist som lagledare. Oscar Skarp blir ny hjälptränare och ersätter Andreas Parastatidis i den rollen.
***
Mattias Strandkvist fortsätter som huvudtränare i Linderöds IF med Magnus Englesson som hjälptränare. Oskar Fondell, senast i AC Kvarnby, kommer in som spelande hjälptränare.
***
Mikael Ekdahl blir ny huvudtränare i Rinkaby GoIF och tar över efter Peter Nilsson och Håkan Wik. Ekdahl har tidigare bland annat tränat Hanaskogs IS och kommer närmast från jobbet som damtränare i Hjärsås/Värestorps IF.
***
Besnik Vilanca, senast i FC Örkelljunga, är ny spelande tränare i nystartade Hässleholmslaget Trepca FCH, och får med sig Ekrem Dibrani som spelande assisterande tränare.
***
Tränartrojkan Dan Olsson, Susanne Haggren och Malin Reinholdsson fortsätter i Gärds Köpinge IF efter uppflyttningen till division 3.
***
Fotbollsbloggen återkommer mer fler tränarskiften – och förlängningar – framöver. Känner du till några som är klara eller på gång är dörren alltid öppen för tips via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
***
Tränare 2021:
Herrar:
Nosaby IF: Besnik Llazani (tidigare assisterande).
VMA IK: Stefan Persson.
Vanneberga IF: Jens Larsson.
Glimåkra IF: Patrik Johansson.
IFK Osby: Niclas Lindeqvist.
Broby IF: Emil Rydh Persson (ny från Knislinge).
Wä IF: Claes Magnusson (ny).
Winnö IF: Michael Engleson.
Sibbhults IF: Robert Lindecrantz.
Yngsjö IF: Stefan Reimer, Fredrik Lindeberg och Kristian Ekstrand (ny från Brösarp).
Edenryds IF: Linus Nilsson.
Tosteberga/Nymölla IF: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Nävlinge IF: Johan Hansson.
Mala IF: Haris Crnalic.
Sösdala IF: Dan Sandberg.
Vittskövle IF: Stefan Hjelm (ny).
Fjälkinge IF: Armin Feratovic och Admir Sitarevic (nya).
Näsby IF: Modou Colley (ny som huvudtränare).
Ovesholms IF: Tommy Börjesson.
Kiaby IF: Peter Lindgren.
Viby IF: Peter Harrison.
Everöds IF: Sten-Inge Johansson.
Gärds Köpinge IF: Fatos Gashi (ny).
IFK Knislinge: Anton Nordfeldt och Jonas Modig (nya).
Ballingslövs GoIF: Jonas Osberg.
Jägersborg/Verum: Hampus Dahl.
Önnestads BoIF: Daniél Nilsson (ny från Winnö).
Vanneberga FF: Sebastian Karlsson (ny från Degeberga).
IK Kamp: Dennis Barlow (ny).
Rinkaby GoIF: Mikael Ekdahl (ny från Hjärsås/Värestorp dam).
Bjärlövs IF: ? (Mattias Berggren och Per Hellgren slutar).
Trepca FCH: Besnik Vilanca (ny från FC Örkelljunga).
Damer:
Kristianstads DFF: Elisabet Gunnarsdottir.
Ifö Bromölla IF: Pierre Persson.
Röke IF: Nawid Rahmanzai (ny från Hyllie IK).
IFK Osby: Fredrik Olsson (ny från Åhus IF).
FC Hessleholm: Alexander Fridlund (ny, senast assisterande i IFK Hässleholm).
Broby IF: Michael Reinholdt Jonsson.
Wä IF: ? (Moa Pettersson byter miljö).
Sibbhults IF: Håkan Arvidsson.
Gärds Köpinge: Dan Olsson, Susanne Haggren och Malin Reinholdsson.
Vanneberga IF/Kiaby IF: Fredrik Andersson.