Blogg

Trio från Näsby till Önnestad – här är hela silly-listan

Senaste silly-uppdateringen var några dagar innan jul och det har blivit dags igen att få grepp om de senaste fotbollsövergångarna.

Det går självklart fortsatt bra att tipsa här, maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller via twitter @kbpersson om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

***
Förre Mjällby AIF-målvakten Hampus Strömgren har skrivit kontrakt med allsvenska Kalmar FF där han tar upp kampen med Lucas Hägg och Ole Söderberg. Strömgren var under 2017 utlånad till Åtvidabergs FF i superettan.

***
Sixten Mohlin har ett år kvar på kontraktet med Malmö FF och lånas nu ut till allsvenska nykomlingen Dalkurd. Åhus HBK-fostrade Mohlin har varit på lån till Kristianstad FC sedan 2015.

***
Kultbacken Daniel Ivanovski spelade bara tre matcher från start för Mjällby AIF under sin sista säsong på Strandvallen. Nu trappar han ner ett steg och flyttar till Svarta Led för division 2-spel med Sölvesborgs GIF.

***
Mittbacken och lagkaptenen Oliver Ekroth lämnar Kristianstad FC efter bara en säsong och kliver upp en våning till Degerfors IF i superettan. Ekroth hade ett tvåårskontrakt med en klausul om att få lämna för spel i en högre serie.

***
Antonio Rojas kom till Kristianstad FC med allsvenska meriter och stora förväntningar. Det blev bara sju matcher från start och en höftskada som satte stopp för hela hösten. Kommande säsong spelar Rojas i division 3-laget IK Wormo.

***
Det blev bara ett inhopp i Mjällby AIF för mittfältaren Anton Johnsson. Han var utlånad till Asarums IF under delar av 2017 och spelar kommande säsong för IFK Berga i division 2.

***
18-årige mittbacken Tomas Andersson är tillbaka på Strandängen efter en sejour i Mjällby AIF:s U17-lag och Sölve BK i Blekingefyran.

***
Tidningen Norra Skåne uppger att Karim Al-Asi, som bor och jobbar i Malmö, lämnar IFK Hässleholm och varvar ner. Lilla Torg pekas ut som en trolig klubb. Även backen Philip Wikström lämnar och någon ny klubbadress är ännu inte känd.

***
Forwarden Ali Al-Hammadi lämnar Åhus HBK för spel i Näsby IF. Al-Hammadi vann skytteligan i femman 2016 när han gjorde 23 mål och representerade Wä IF.

***
Tim Holmquist återvänder till Tosteberga/Nymölla IF efter en sejour hos seriekonkurrenten Edenryds IF.

***
Fjälkinge IF lyfter upp offensiva spelaren Max Bengtsson och backen Eric Bondesson från de egna leden.

***
Målvakten Filip Nilsson återvänder till Önnestad efter en sejour i Bromölla. Från Näsby IF ansluter trion Djengiz Shefkiu, Hajriz Shefkiu och Qendrim Sylemani. Nya namn i Önnestad är även Hugo Palmblad, från Wä IF, Kevin Nilsson, från Wä IF,  Simon Nilsson, från Hanaskogs IS och Saadiq Shuri, från Glimåkra IF.

***
Nico Harrison, senast i Djurröd, återvänder till Viby IF. Jacob Granberg och Linus Söderstjerna är nya namn från Fjälkinge IF P01. Charlie Madsen har lämnat Viby för spel spel i Wä IF.

***
Tony Svensson, hela Skånes målkung med sina 41 mål, lämnar Skepparslövs IF och flyttar till Landskrona. Någon ny klubbadress är ännu inte klar, men det lär inte saknas alternativ.

***
Rutinerade Ifeoma Dieke, landslagsback för Skottland, lämnar Vittsjö efter sex säsonger och har skrivit kontrakt med allsvenska nykomlingen IFK Kalmar. Dieke har även ett förflutet i Kristianstads DFF, som hon representerade 2008. Nigerianska landslagsmittfältaren Sonia Okobi lämnar också Vittsjö och är klar för Eskilstuna United.

***
Ex-allsvenska skyttedrottningen Sofie Andersson har gjort 31 mål på de två senaste säsongerna för Glimåkra IF. Nu väljer hon att sluta och lämnar förstås ett stort tomrum efter sig.

***
Åhus IF-fostrade Elin Sundholm lämnar Ifö/Bromölla IF:s division 1-lag och fortsätter i Kristianstads DFF:s F19-lag.

 

***
Division 1
Kristianstad FC
In: Fabian Welander, Nosaby, Max Rundqvist, Hanaskog.
Ut: Omar Dampha, Mjällby, Erik Eichmüller, uppehåll, Albert Ejupi, Varberg, Nahom Girmai, Varberg, Emil Åberg, Eskilsminne, Andres Mansilla, Argentina, Sixten Mohlin, Dalkurd, Oliver Ekroth, Degerfors.
Tränare: Atli Edvaldsson.

Mjällby AIF
In: Omar Dampha, Kristianstad FC, Viktor Gustafson, Karlskrona, Jacob Bergström, Ronneby, Jesper Löfgren, Karlskrona, Bubacarr Jobe, Skövde, Amer Eriksson Ibragic, Husqvarna, Simon Dimitrijevic, Husqvarna.
Ut: Mamudu Moro, Helsingborgs IF, Hampus Strömgren, Kalmar FF, Joel Enarsson, Karlskrona, Nassir El Aissati, Karlskrona, Axel Rydén, Bromölla, Kevin Carlsson, Karlskrona, Axel Jidorf, Nosaby, Emmanuel Okine, Gabriel Frimpong, Daniel Ivanovski, Sölvesborg, Anton Johnsson, IFK Berga.
På väg ut: Granit Stagova.
Tränare: Jonas Andersson.

 

Division 2
Hässleholms IF
På väg in: Patrick Lee, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge, Tobias Olsson, Hörby FF.
Ut: Jonas Osberg, tränare i Ballingslöv.
På väg ut: William Andersson, England.
Tränare: Dan Olofsson, Christian Carlsson.

IFK Hässleholm
På väg in: Joakim Karlsson, Maglasäte.
Ut: Ameer Naseer, Karim Al-Asi, Philip Wikström.
Tränare: Daniel Nilsson.

Nosaby IF
In: Max Sandberg, Osby, Linus Lindfors, Älmhult, Carl Rosdahl, Hjärsås/Värestorp, Hampus Golstrand, Trelleborgs FF U19, Kevin Ketteridge, Tomelilla, Elias Andersson, Kristianstad FC U19, Axel Jidorf, Mjällby AIF.
Ut: Andreas Dahlbom, Brösarp, Carl Stockwell, Tomelilla, Fabian Welander, Kristianstad FC, Max Nilsson, Mjällby U19, Marko Zebic, klubb ej klar.
På väg ut: Julian Grozdanovski.
Tränare: Peter Persson.

Ifö/Bromölla IF
In: André Stjärnstrand, Mjällby, Filip Tomas, Sölvesborgs GIF, Simon Rittbo, Åhus HBK, Axel Rydén, Mjällby, Filip Ancker Book, Asarum, Tomas Andersson, Sölve.
Ut: Filip Nilsson, Önnestad, Mohammed Al Farhan, Filip Pihl, Tosteberga/Nymölla, Sebastian Valentinsson, Tosteberga/Nymölla, Niklas Tidblad, Tosteberga/Nymölla.
På väg ut: Andreas Lindgren.
Tränare: Hampus Lundquist.

Sölvesborgs GIF
In: Pontus Kamp, Asarum, Christian Hansen, Osby, Adnan Spahija, Karlskrona UF, Gustav Norén, Edenryd, Ludvig Fotopoulos, Åhus HBK, Bernhard Svanström, Åhus HBK, Karl Truedsson, Mjällby AIF U19, Daniel Ivanovski, Mjällby.
Ut: Filip Tomas, Bromölla, Samir Blekic, Hörviken, Vleron Bashotaj, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Mikael Bergqvist.

Division 3
IFK Osby
In: Noah Lindekrantz, Sibbhult, Edem Hetcheli, Vankiva, Niklas Stenfeldt Karlsson. Önneköp.
Ut: Max Sandberg, Nosaby, Hans Eteno Ossavou, flyttar till Frankrike, Aldin Basic, Värnamo, Gentrit Bangu, Värnamo, Klas Albinsson, Lindsdal, Zakaria Abdulrazek, Salar Hamid, Wisseltofta, Emil Nilsson, Hästveda, Jonathan Nordqvist, Jägersborg, Christian Hansen, Sölvesborg, Anton Tornqvist, Ljungby, Axel Winberg, IFK Värnamo.
På väg ut: Robin Svedberg-Roth.
Tränare: Mattias Nilsson.

 

Division 4
Hjärsås/Värestorps IF
In: Rasmus Bertilsson, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Yngsjö, Lukas Johansson, Hanaskog, Oskar Jansson, Vittskövle, Nexhat Halili, Åsum, Edvin Latifovic, Åsum, Florent Shala, Åsum, Veron Bashotaj, Sölvesborg, Sadik Halitaj, Åhus HBK, Euron Hajdari, Näsby.
På väg in: Julian Grozdanovski, Nosaby.
Ut: Hampus Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Hanaskog, Niklas Svennarp, Knislinge, Rickard Schacher, Knislinge, Jim Ahlbin, Knislinge, Deni Vujicic, Knislinge, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Carl Rosdahl, Nosaby, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Rasmus Lillberg, Knislinge, Linus Hurtig, Knislinge, Sebastian Johansson, Knislinge, Morgan Johansson, Knsilinge, Drillon Hajdari, klubb okänd, Henrik Ekvall, Åhus IF.
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson (ny från Glimåkra).

Näsby IF
In: Ylli Hasanaj, Åhus HBK, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK.
Ut: Abdullah Ahmad, Huaröd, Euron Hajdari, Hjärsås/Värestorp, Djengiz Shefkiu, Önnestad, Hajriz Shefkiu, Önnestad, Qendrim Sylemani, Önnestad.
På väg ut: Sanjin Tufek.
Tränare: Sejdi Bajrami.

VMA IK
In: Viktor Ask, senast i Kristianstad FC, Filip Bengtsson, senast i Kristianstad FC, Alexander Ström, Viby, Andreas Palmqvist, Viby, Erik Månsson, Österslöv, Christoffer Ström, Viby.
Tränare: Stefan Persson.

Division 5 Mellersta
Bjärnums GoIF
På väg in: André Lundström, comeback, Pontus Lindell, comeback.
Ut: Agron Ibishi, Venestad.
På väg ut: Jesper Kristofersson, Farstorp.
Tränare: Martin Olofsson (ny).

Ovesholms IF
In: Viktor Thell, Everöd, Hampus Olsson, Hjärsås/Värestorp, Albin Trobäck Nilsson, Kristianstad FC, Fredrik Lindström, Everöd, Dennis Kylbo, Everöd, Viktor Nyström, Everöd, Anton Johansson, Kristianstad FC U19, Philip Johannesson, Önnestad, Fabian Sandgren, Hanaskog.
Ut: André Bengtsson, Glimåkra, Joel Nilsson, Skepparslöv, Abdallah Saada, Åsum, Zana Mahmud, Wä.
Tränare: Peter Lindquist.

Vankiva IF (utgått)
Ut: Omar Chehade, Örkelljunga, Besnik Vilanca, FC Örkelljunga, Rasmus Christiansson, Veton Ahmeti, slutar, Kim Svensson, Tyringe, Drilon Pllana, Tyringe, Edem Hetcheli, Osby, Peter Gatica, Kiaby, Besart Vilanca, Örkelljunga, Fatri Rexhepi, Örkelljunga, Besnik Dibrani, Örkelljunga Jasmin Cejvanovic. Örkelljunga.
På väg ut: Bejtullah Prestresci, Mala, Ahmed Al Kodri, Mala, Musa Marrah, Dennis Karlsson, Anton Pramberg.

Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Jonathan Thörn.
Ut: Adrian Göransson, Sösdala, Gabriel Andersson, Ballingslöv.
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson (nya).

Division 5 Nordöstra
Edenryds IF
In: Johan Lindhe, spelande assisterande tränare, Sadick Ali, Sölve, Ludvig Nilsson, comeback (senast i Glimåkra), Lukas Nilsson, comeback (senast i Hjärsås/Värestorp), Oliver Ratheram, comeback, Abdullahi Harun, Bromölla J.
Ut: Jiovani Landu Puati, Sölvesborgs GIF, Gustav Norén, Sölvesborgs GIF, William Andersson, Tosteberga/Nymölla, Tim Holmquist, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).

Fjälkinge
In: Rasmus Jönsson, Venestad, Björn Lindau, Kiaby, Dario Olquin, Kiaby, Oliver Jönsson Borgström, Gärds Köpinge, Isak Grape, Tollarp, Max Ådersjö, Wä, Max Bengtsson, uppflyttad från egna leden, Eric Bondesson, uppflyttad från egna leden.
Ut: Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Calle Svensson, Tollarp, Andreas Dhyring, Åhus IF, Albin Mauritzson, Vittskövle, Karrar Ali, Österslöv, Linus Pettersson, Mjällby U17.
Tränare: Robin Olsson.

Glimåkra IF
In: André Bengtsson, Ovesholm, Adam Berner, comeback (senast i Kristianstads FF).
Ut: Dennis Berg, Broby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Marcus Johansson, Broby, Wille Johansson, Östanå, Saadiq Shukri, Önnestad.
På väg ut: Johan Nilsson, Jägersborg, Oscar Schuller, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Rikard Svensson och Affe Jönsson (nya från Glimåkra Dam).

Hanaskogs IS
In: Albin Andersson, Hjärsås/Värestorp, Jonathan Nilsson, Hjärsås/Värestorp, John Lahger, Knislinge, Rasmus Eriksson, Knislinge.
På väg in: Jimmie Ljunggren, Östanå.
Ut: Max Rundqvist, Kristianstad FC, Felix Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Hjärsås/Värestorp, Emil Nilsson, Vinslöv, Elias Karlsson, Hästveda, Arvid Petersson, Sösdala, Fabian Sandgren, Ovesholm, Simon Nilsson, Önnestad.
Tränare: Jörgen Isaksson.

Sibbhults IF
In: Didrik Nilsson, Glimåkra.
Ut: Noah Lindecrantz, Osby, Ozzie Bertilsson, Östanå, Emil Stenberg, Östanå.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Vinslöv).

Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Valentinsson, Bromölla, Niklas Tidblad, Bromölla, William Andersson, Edenryd, Filip Pihl, Bromölla, Tim Holmquist, Edenryd.
Ut: Linus Svensson, Näsum.
Tränare: Jesper Karlsson.

Vanneberga IF
In: Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Erik Dahlquist, Åhus HBK, Sebastian Karlsson, Everöd, Alfons Hult, Åhus HBK, Christoffer Ehlde, Djurröd.
Rykte in: Kristoffer Persson, Yngsjö.
Tränare: Jens Larsson.

Vittskövle IF
In: Jimmy Olsson, Huaröd, Sebastian Strömberg, Vittskövle, Richard Svensson, Linderöd, Max Softberg, Nosaby, Jonathan Bengtsson, Vittskövle, Albin Mauritzson, Fjälkinge.
Ut: Oskar Jansson, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Torbjörn Nilsson.

Yngsjö IF
In: Filip Larsson, Åhus HBK, Anton Holmberg, senast i Åhus HBK, Emil Svensson Steinberger, senast i Åhus HBK, Amaniel Maharena, Åhus HBK, Steven Al-Khori, Åhus HBK, Bruno Tavares, Gärds Köpinge, Christoffer Nilsson, comeback (senast i Åhus IF).
Ut: Kristian Ekstrand, Brösarp, Erik Olander, Brösarp, Carl Dicksson, Bjärlöv, Joel Persson, Bjärlöv, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Ali Özgur, Bjärlöv, Alex Wendel, Åhus IF, Ken Bjuvegård, Åhus IF, Linus Persson, Åhus HBK, Anton Carlsson, Wä, Robin Engleson, Wä.
På väg ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF.
Tränare: Fredrik Lindeberg (ny från egna leden) och Filip Larsson (ny från Åhus HBK).

Åhus HBK
In: Pontus Axelsson, Hjärsås/Värestorp, Aldon Shala, comeback, Teo Björkqvist, Wä, Milot Kryeziu, Åsum, Benjamin Christiansson, Venestad, Linus Persson, Yngsjö.
På väg in: Rikard Rosenqvist, Djurröd, Edvin Iversen, KFC.
Ut: Erik Dahlquist, Vanneberga, Filip Larsson, Yngsjö, Simon Rittbo, Bromölla, Marcus Berg, Bjärlöv, Ylli Hasanaj, Näsby, Steven Al-Khori, Yngsjö, Alfons Hult, Vanneberga IF, Ludvig Fotopoulos, Sölvesborgs GIF, Bernhard Svanström, Sölvesborgs GIF, Amaniel Maharena, Yngsjö, Meda Krasniqi, klubb ej klar, Ali Al-Hammadi, klubb ej klar, Jakob Ek, Wä, Benjamin Masinovic Knutsson, Åhus IF, Sadik Halitaj, Hjärsås/Värestorp, Ali Al-Hammadi, Näsby.
Tränare: David Lindgren.

Åhus IF
In: Alex Wendel, Yngsjö, Ken Bjuvegård, Yngsjö, Andreas Dhyring, Fjälkinge, Fredrik Sjöstedt, Gärsnäs, Henrik Ekvall, Hjärsås/Värestorp, Benjamin Masinovic Knutsson, Åhus HBK.
Ut: Pontus Holm, studier.
Tränare: Mats Johansson.

Åsums BK
In: Visar Maliqi, comeback, Abdallah Saada, Ovesholm, Carsten Lidegaard, Danmark.
Ut: Eric Johnsson, Balsby, Milot Kryeziu, Åhus HBK, Rasmus Bjerre, klubb ej klar, Nexhat Halili, Hjärsås/Värestorp, Edvin Latifovic, Hjärsås/Värestorp, Florent Shala, Hjärsås/Värestorp, Fredrik Hansson, Skepparslöv.
Tränare: Andreas Svensson.

 

Division 6 Nordöstra
Everöds IF
In: Lukas Nilsson, Tollarp, Eric Svensson, Linderöd.
Ut: Alexander Nilsson, Rinkaby, Victor Thell, Ovesholm, Mikael Thörnström, Rinkaby, Sebastian Persson, Vanneberga IF, Henrik Olsson, Winnö, Ludvig Utbult, Tollarp, Fredrik Lindström, Ovesholm, Dennis Kylbo, Ovesholm, Viktor Nyström, Ovesholm.
Tränare: Magnus Nilsson och Pontus Löf (nya från egna leden).

Huaröds IF
In: Abdullah Ahmad, Näsby, Muhamet Ahmeti, Näsby, Alber Barsoum, Österslöv.
Ut: Tobias Martinsson, Brösarp, Henrik Ekstrand, Brösarp, Johan Karlsson, Degeberga, Petter Sjödahl, Skepparslöv, Jimmy Olsson, Vittskövle, Hampus Olsson, Degeberga, Henrik Brunnstorp, Skepparslöv.
Tränare: Martin Basti.

Kiaby IF
In: Peter Gatica, Vankiva.
Ut: Björn Lindau, Fjälkinge, Dario Olquin, Fjälkinge, Natthawit Thongdi, Näsum, Linus Gustafsson, Kamp.
Tränare: Dan Åstedth (ny).

Näsums IF
In: Linus Svensson, Tosteberga/Nymölla, Albin Björk, Sölve, Natthawit Thongdi, Kiaby.
Ut: Daniel Lindblad, Lönsboda.
Tränare: Tobbe Björk (ny från Kiaby).

Skepparslövs IF
In: Joel Nilsson, Ovesholm, Fredrik Hansson, Åsum, Petter Sjödahl, Huaröd, Henrik Brunnstorp, Huaröd.
Ut: Dan Fribert, Balsby, Martin Nygren, Balsby, Gylfi Sigurdsson, Balsby, Tony Svensson, ny klubb ännu inte klar.
Tränare: Michael Davidsson.

Tollarps IF
In: Samuel Sankilampi, Kristianstad FC U19, Calle Svensson, Fjälkinge, Adam Persson, Kristianstad FC, Theodor Strömberg, Linderöd, Ludvig Utbult, Everöd, Isak Wideström, senast i Linderöd.
Ut: Viktor Dahl, Balsby, Fredrik Persson, Balsby, Jakob Andersson, Stattena, Lukas Nilsson, Everöd, Kim Jepsson, Balsby, Isak Grape, Fjälkinge.
På väg ut: Markus Svensson, Balsby.
Tränare: Mattias Thurban och Robert Wanstadius (ny).

Venestads IF
In: Emil Svensson, Djurröd, Alfred Olsson, Djurröd, Simon Schiller, Nävlinge, Agron Ibishi, Bjärnum.
Ut: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Jonas Kajsson, Balsby, Magnus Johansson, Rinkaby, Benjamin Christensson, Åhus HBK.
Tränare: André Nilsson (ny från egna leden).

Viby IF
In: Kristoffer Stenbom, Nättraby, Fredrik Arvidsson, comeback (senast i Yngsjö), Mohammed Shabane, nyregistrering, Yahia Khaddam, senast i Rinkaby, Samir Omar, senast i KFC U, Fredrik Trulsson, Österslöv, Linus Winroth, Åhus HBK, Arben Mehmeti, Österslöv, Vincent Ceimertz, Södra Rörum, Nico Harrison, Djurröd, Jacob Granberg, Fjälkinge U, Linus Söderstjerna, Fjälkinge U.
Ut: Alexander Ström, VMA, Andreas Palmqvist, VMA, Philip Lindström, Rinkaby, Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ted Elofsson, Rinkaby, Tobias Larsson, Rinkaby, Christoffer Yngvesson, Balsby, Martin Karlsson, Balsby, Marcus Kjellman, Balsby, Kristian Johansen, Balsby, Albin Bengtsson, Rinkaby, Filip Åkesson, Bjärlöv, Christoffer Ström, VMA, Charlie Madsen, Wä.
Tränare: Peter Harrison.

Winnö IF
In: Daniél Nilsson, Klagshamn, Henrik Olsson, Everöd.
Ut: Guram Broy, Östra Sönnarslöv, Jusuf Merdzic, Östra Sönnarslöv, Thomas Persson, Balsby.
Tränare: Claes Magnusson (ny).

Wä IF
In: Anton Carlsson, Yngsjö IF, Filip Broberg Haskå, Kristianstad FC U19, Robin Engleson, Yngsjö IF , Kujtim Muqa, tidigare i Kristianstad BoIS, Ahmed Hussein, Nosaby IF, Zana Mahmud, Ovesholms IF, Djonis Hasanaj, comeback, Jamie Melling, tidigare i Kristianstad BoIS, Jakob Ek, Åhus HBK, Elvis Hasanaj, comeback, Leutrim Halitaj, comeback, Fredrik Bergfeldt, från juniorlaget, och Idris Salah, tidigare i Kristianstad BoIS, Charlie Madsen, Viby.
Ut: Johan Lindgren, Bjärlöv, Tobias Rydén, Bjärlöv, Teo Björkqvist, Åhus HBK, Nicholas Lindblad Wennerholm, Linderöd, Max Adersjö, Fjälkinge, Hugo Palmblad, Önnestad, Kevin Nilsson, Önnestad.
Tränare: Michael Engleson.

Önnestads BI
In: Hugo Palmblad, Wä IF, Kevin Nilsson, Wä IF, Simon Nilsson, Hanaskogs IS, Saadiq Shukri, Glimåkra IF, Djengiz Shefkiu, Näsby IF, Hajriz Shefkiu, Näsby IF, Qendrim Sylemani, Näsby IF, Filip Nilsson, Bromölla.
Ut: Philip Johannesson, Ovesholm.
Tränare: Tim Hansson (ny från egna leden).

 

Division 6 Mellersta
Linderöds IF
In: Joacim Ljungkvist, Östra Sönnarslöv, Mattias Berggren, Östra Sönnarslöv, Aron Zetterqvist, Östra Sönnarslöv, Mirel Joaca-Bine, Östra Sönnarslöv, Nicholas Lindblad Wennerholm, Wä, Samuel Olbers, comeback.
Ut: Theodor Strömberg, Tollarp, Eric Svensson, Everöd, Richard Svensson, Vittskövle, Sebastian Strömberg, Vittskövle.
Tränare: Tommy Börjesson.

Nävlinge IF
In: Andreas Persson, Ljungbyhed.
Ut: Hampus Nilsson, Hästveda, Simon Schiller, Venestad.
Tränare:

Sösdala IF
In: Arvid Petersson, Hanaskog, Adrian Göransson, Vinslöv.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg (ny från Maglasäte).

 

Division 6 Norra
Ballingslövs GoIF
In: Gabriel Andersson, Vinslöv, Amin Mohammad, New Life.
Ut:
Tränare: Jonas Osberg (ny från Hässleholms IF).

Broby IF
In: Dennis Berg, Glimåkra, Marcus Johansson, Glimåkra, Alexander Fridlund, IF Centern, Daniel Mjärdestam, Östanå.
Ut: Kevin Möllerström, Östanå.
Tränare: Stefan Hansson.

Farstorps GoIF
In: Felix Johnsson, Mala, Johan Dahl, Mala.
På väg in: Kevin Rosenqvist, Finja, Jesper Kristofersson, Bjärnum.
Tränare: Henrik Thelaus (ny från egna leden).

Hästveda IF
In: Emil Nilsson, Osby, Elias Karlsson, Hanaskog, Hampus Nilsson, Nävlinge.
Ut:
Tränare:

Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:

Jägersborgs IF
In: Jonathan Nordqvist, Osby.
På väg in: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.

Lönsboda GoIF
In: Hamid Arya, Wisseltofta, Oskar Nilsson, comeback, Daniel Lindblad, Näsums IF, Mohamar Barghouth, Syrien, Ammar Abdulsamad, Syrien.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson (ny från Sibbhult).

Mala IF
In: Burhan Idrizi, IFK Hässleholm.
På väg in: Bejtullah Prestresci, Vankiva, Ahmed Al Kodri, Vankiva, Aiden Khery, Hässleholms IF J.
Ut: Felix Johnsson, Farstorp, Johan Dahl, Farstorp.
Tränare:

Röke IF
In: Felix Lavesson, Finja.
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.

Treby IF
In:
Ut:
Tränare:

Tyringe IF
In: Jonathan Fredholm, Osby, Kim Svensson, Vankiva, Drilon Pllana, Vankiva.
Ut:
På väg ut: Andreas Sördin, Skånes Fagerhult.
Tränare:

Östanå Bruks IF
In: Wille Johansson, Glimåkra, Rasmus Jönsson, Strömsborg, Dennis Nilsson, Strömsborg, Stoffe Jönsson, Strömsborg, Kevin Möllerström, Broby, Ozzie Bertilsson, Sibbhult, Emil Stenberg, Sibbhult.
Ut: Daniel Mjärdestam, Broby.
På väg ut: Jimmie Ljunggren, Hanaskog.
Tränare: Mikael Möller (ny).

 

Division 7 Nordöstra
Balsby SK
In: Viktor Dahl, Tollarp, Fredrik Persson, Tollarp, Joakim Svensson, Tollarp, Henrik Nygren, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Skepparslöv, Kim Fridlund, Knislinge, Kim Jepsson, Tollarp, Jonas Kajsson, Venestad, Christoffer Yngvesson, Viby, Johan Meijer, comeback (senast i Viby), Eric Johnsson, Åsum, David Ottosson Hansson, comeback, Dan Fribert, Skepparslöv, Martin Nygren, Skepparslöv, Gylfi Sigurdsson, Skepparslöv, Mattias ”Lillen” Svensson, senast i Österslöv, Martin Karlsson, Viby, Marcus Kjellman, Viby, Kristofer Åkeson, senast i Winnö, Rasmus Ejlefur, Österslöv, Robin Lindskog, Yngsjö, Kristian Johansen, Viby, Erik Lennartsson, Knislinge, Andreas Christiansen, comeback, Thomas Persson, Winnö.
På väg in: Markus Svensson, Tollarp, Jesper Löfstrand, senast i Venestad, Jon Paradis.

Bjärlövs IF
In: Johan Lindgren, Wä, Joel Persson, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonathan Adolfsson, senast i Kristianstad BoIS, Idris Salah, senast i Kristianstad BoIS, Marcus Berg, Åhus HBK, Tobias Rydén, Wä, Ali Özgur, Yngsjö, Pehr Tagesson, senast i Åsum, Filip Åkesson, Viby, Sebastian Holmqvist, comeback.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren (ny från Wä) och Joel Persson (ny från Yngsjö).

Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Oliver Jönsson Borgström, Fjälkinge, Bruno Tavares, Yngsjö.
Tränare: André Bartosch.

IFK Knislinge
In: Felix Nilsson, Hanaskog, Niklas Svennarp, Hjärsås/Värestorp, Rickard Schacher, Hjärsås/Värestorp, Jim Ahlbin, Hjärsås/Värestorp, Deni Vujicic, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Lillberg, Hjärsås/Värestorp, Linus Hurtig, Hjärsås/Värestorp, Sebastian Johansson, Hjärsås/Värestorp, Morgan Johansson, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Kim Fridlund, Balsby, John Lahger, Hanaskog, Rasmus Eriksson, Hanaskog, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erik Lennartsson, Balsby.
Tränare: Adnan Avdic.

IK Kamp
In: Daniel Strid, Sölvesborg United, Thimmy Nielsen, Österslöv, Rasmus Persson, comeback (senast i Gualöv), Jonathan Magnusson, Sölve, Erik Ohliv, comeback, Björn Helmersson, comeback, Linus Gustafsson, Kiaby.
Ut:
Tränare: Timmie Erlandsson.

Rinkaby GoIF
In: Alexander Nilsson, Everöd, Emil Johansson, Östra Sönnarslöv, Oscar Cedell, Östra Sönnarslöv, William Palmé, Östra Sönnarslöv, Philip Lindström, Viby, Viktor Ebbinge, Viby, Ted Elofsson, Viby, Tobias Larsson, Viby, Mikael Thörnström, Everöd, Emil Blomgren, comeback, Kenty Sölvegård, comeback, Marcus Nilsson, comeback, Oskar Mattsson, comeback, Tobias Perdegård, comeback, Magnus Johansson, Venestad, Adhurim Binakaj, Österslöv, Fredrik Strand, Vanneberga FF, Albin Bengtsson, Viby.
Tränare: Sten-Inge Johansson, tränare Östra Sönnarslöv.

Östra Sönnarslövs IF
In: Zilhad Zigovic, senast i Kristianstad BoIS, Zeid Abbas, Knislinge, Noh Saeed, Lyckeby, Walid Shehadeh, Nosaby, Qendrim Mehmeti, Näsby, Adhem Ibrahim, Nosaby, Guram Broy, Winnö, Taha Abdulrazzaq, Åhus HBK, Jusuf Merdzic, Winnö.
Ut: Emil Johansson, Rinkaby, Oscar Cedell, Rinkaby, William Palmé, Rinkaby, Joacim Ljungkvist, Linderöd, Mattias Berggren, Linderöd, Aron Zetterqvist, Linderöd, Mirel Joaca-Bine, Linderöd.
Tränare: Zen Al-Hamadi (ny) och Mirnes Merdzic (ny).

Österslövs IS
In: Karrar Ali, Fjälkinge, Ali Haidar, Osby.
Ut: Thimmy Nielsen, Kamp, Adhurim Binakaj, Rinkaby, Erik Månsson, VMA, Rasmus Ejlefur, Balsby, Alber Barsoum, Huaröd, Fredrik Trulsson, Viby, Arben Mehmeti, Viby.
Tränare: Robert Barsoum och Bertil Lundin (nya från egna leden).

Division 7 Sydöstra
Degeberga GoIF
In: Johan Karlsson, Huaröd, Hampus Olsson, Huaröd.
Ut:
Tränare: Andrzej Puciato (ny).

 

Division 7 Norra
FC New Life
In:
Ut: Amin Mohammad, Ballingslöv.
Tränare:

Finja IF
In:
Ut: Felix Lavesson, Röke.
På väg ut: Kevin Rosenqvist, Farstorp.
Tränare:

Strömsborgs IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Östanå, Dennis Nilsson, Östanå, Stoffe Jönsson, Östanå.
Tränare:

Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:

Wisseltofta IF
In: Salar Hamid, Osby.
Ut: Hamid Arya, Lönsboda.
Tränare: Morgan Nilsson (ny).

Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:

 

Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Saga Jontoft, Åhus IF, Josefine Rybrink, Kungsbacka DFF.
Ut: Rebecka Holm, KIF Örebro, Johanna Henriksson, Diellza Mustafa, Åhus IF.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.

Vittsjö GIK
In: Michelle De Jongh, KIF Örebro, Ebba Axelsson, Bromölla.
Ut: Ifeoma Dieke, IFK Kalmar, Sonia Okobi, Eskilstuna.
Tränare: Thomas Mårtensson och Matt Ross (ny från Frankfurt).

Division 1
Ifö/Bromölla IF
In: Nellie Kjelsson, Lönsboda/Treby, Ida Hansson, Lörby, Rebecka Andersson, Lörby.
Ut: Moa Raftmark, Åsum, Ebba Axelsson, Vittsjö, Elin Sundholm, Kristianstads DFF F19.
Tränare: Jens Pettersson.

Glimåkra IF
In:
Ut: Sonja Fransson, FC Hessleholm, Charlotte Bergstrand, FC Hessleholm, Charlotte Karlsson, Näsum, Emelie Björkman, Näsum, Sofie Andersson, slutar.
Tränare: Göran Sundholm (ny).

Division 2
Näsums IF
In: Charlotte Karlsson, Glimåkra IF, Emelie Björkman, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.

Röke IF
In: Emma Sjödahl, comeback, Emma Odehn, Krokstorp, Emma Ivarsson, Wä, Ida Larsen, comeback (senast i Bjärnum), Rebecka Zentio, Klippan, Sandra Torstensson, Hörja, Matilda Persson, Klippan.
Ut: Ellinor Bengtsson, uppehåll, Johanna Karlsson, Växjö BK.
Tränare: Julius Sjödahl (ny från Eket).

Åhus IF
In: Ida Sandin, tidigare i Fjälkinge, Ida Trygg, Kristianstads DFF F19, Matilda Andersson, Wä, Maria Schön, Gärds Köpinge, Elin Almroth, Kristianstads DFF F19, Sofia Fehne, comeback, Diellza Mustafa, Kristianstads DFF, Zinett Fritzon, Östanå, Emilia Johansson, Kristianstads DFF F19, Tina Rickardsson, Wä.
Ut: Saga Jontoft, Kristianstads DFF, Louise Jarl Bergqvist, Kristianstads DFF.
Tränare: Fredrik Olsson.

Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:

FC Hessleholm
In:
Ut: Nilla Rytkölä, Åsum, Rebecka Lindroth, Önnestad.
Tränare: Sonja Fransson och Charlotte Bergstrand (nya från Glimåkra).

Hanaskogs IS
In:
Ut: Moa Berg, Önnestad.
Tränare:

Hjärsås/Värestorps IF
In: Anna Knutsson, Kristianstads DFF F19, Linnea Möller, comeback, Thea Eriksson, Wä, Ida Malmström, Wä, Fridha Borg, comeback, Ida Isaksson, comeback, Nellie Gertsson, comeback, Nellie Svaneland, tillbaka efter graviditet.
Ut: Rebecka Andersson, Önnestad.
Tränare: Patrick Isaksson (ny).

IFK Osby
In: Annie Streling, Östanå, Amanda Nilsson, Östanå.
Ut:
Tränare: Alexander Fridlund (ny från Halmstads BK) och Jessica Jönsson.

Lönsboda GoIF
In:
Ut: Nellie Kjellsson, Bromölla.
Tränare:

Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Hans Dahlberg.

Wä IF
In:
Ut: Emma Ivarsson, Röke, Matilda Andersson, Åhus IF, Thea Eriksson, Hjärsås/Värestorp, Ida Malmström, Hjärsås/Värestorp, Tina Rickardsson, Åhus IF.
Tränare:

Önnestads BoIF
In: Alisia Pahlmark, KDFF F19, Moa Berg, Hanaskog/Knislinge, Rebecka Andersson, Hjärsås/Värestorp, Alexandra Ericsson, Gualöv, Moa Andersson, Gualöv, Emma Rapp, tidigare i Fjälkinge, Rebecka Lindroth, FC Hessleholm..
Ut: Elina Dahlberg, Åsum.
Tränare: Christian Falk (ny).

Östanå Bruks IF
In:
Ut: Annie Streling, Osby, Amanda Nilsson, Osby, Zinett Fritzon, Åhus IF.
Tränare:

 

Division 3 Sydöstra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Maria Schön, Åhus IF.
Tränare: Berndt Håkansson (ny).

Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: Stefan Isaksson och Niclas Persson.

 

Division 4
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare:

Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam (ny från Östanå).

Edenryds IF
In: Alicia Thomasson, comeback (senast i Bromölla), Tilde Åsen, comeback (senast i Edenryds F15-16), Terese Berglund, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Lisa Mandelholm, Gualöv, Moa Johansson, comeback (tidigare i klubbens flicklag).
Ut:
Tränare: Robert Cowzer (ny från Kamp).

Gualövs GoIF
In: Linda Hansson, comeback, Elin Lundahl, Sölvesborg U.
Ut: Alexandra Ericsson, Önnestad, Moa Andersson, Önnestad, Terese Berglund, Edenryd, Jennie Andersson, Edenryd, Lisa Mandelholm, Edenryd, Martina Valentinsson,Åsum, Sanna Andersson, Åsum, Emelie Salah, Åsum.
Tränare: Kennert Karlsson (ny).

Hörja IF
In:
Ut: Sandra Torstensson, Röke.
Tränare:

Ovesholms IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik ”Figge” Hansson (ny från Djurröd).

Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare:

Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:

Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Mikael Andersson, Glenn Johnsson och Jens Persson.

Åsums BK
In: Moa Raftmark, Bromölla, Ida Andersson, tidigare i Wä, Elina Dahlberg, Önnestad, Martina Valentinsson, Gualöv, Sanna Andersson, Gualöv, Emelie Salah, Gualöv, Nilla Rytkölä, FC Hessleholm, Jessica Hultén, comeback, Amanda Kamp, comeback, Matilda Selin, comeback, Pernilla Frid, comeback, Lisabeht Raftmark, comeback, Zahraa Abbas, comeback, Klara Gustafsson, comeback, Matilda Nord, comeback, Matilda Palmé, comeback, Amanda Hedberg, comeback.
Tränare: