I samband med söndagens finaldag i Alliansen avslöjas vilka spelare, ledare och domare som har varit bäst under 2018.
12.00 och 14.30 är tiderna som gäller för prisutdelningarna.
12.00 prisas spelare och ledare på distriktsnivå:
De nominerade:
Damer:
Division 2-division 4
Årets målvakt:
Dani Jönsson, Tyringe IF
Maria Schön, Åhus IF
Annie Streling, IFK Osby
Årets back:
Kajsa Damgaard, Wä IF
Ida Sandin, Åhus IF
Anna Svensson, Näsums IF
Årets mittfältare:
Gundy Björk Odinsdottir, Önnestads BoIF
Josefine Mårtensson, Åhus IF
Lovisa Nordh Axelsson, IFK Osby
Årets forward:
Mikaela Ekberg, Åhus IF
Linda Lahger, Hjärsås/Värestorps IF
Sara Nilsson, IFK Osby
Årets tränare:
Patrick Isaksson, Hjärsås/Värestorps IF
Jessica Jönsson och Alexander Fridlund, IFK Osby
Fredrik Olsson, Åhus IF
Årets nykomling:
Maja Elmvik, Åhus IF
Anna Knutsson, Hjärsås/Värestorps IF
Ellen Malm, IFK Osby
Årets mest värdefulla spelare:
Josefine Mårtensson, Åhus IF
Lovisa Nordh Axelsson, IFK Osby
Emma Sjödahl Lundin, Röke IF
Herrar:
Division 4–division 7
Årets målvakt:
Tobias Carlsson, Vanneberga IF
Max-Ludwig Gustafsson Roslund, VMA IK
Oskar Jansson, Hjärsås/Värestorps IF
Årets back:
Nils Löfquist, Kiaby IF
Kristoffer Rydberg, Fjälkinge IF
Alex Wendel, Åhus IF
Årets mittfältare:
Linus Hurtig, Hjärsås/Värestorps IF
Edonis Krasniqi, Näsby IF
Anton Persson, Vanneberga IF
Årets forward:
Johan Andersson, Winnö IF
Dennis Berg, Broby IF
Robin Holmquist, VMA IK
Årets tränare:
Jens Larsson, Vanneberga IF
Claes Magnusson, Winnö IF
Robin Olsson, Fjälkinge IF
Årets nykomling:
Emil Jönsson, Fjälkinge IF
Andreas Palmqvist, VMA IK
Benjamin Persson, Vinslövs IF
Årets mest värdefulla spelare:
Linus Hurtig, Hjärsås/Värestorps IF
Rasmus Lundin, VMA IK
Daniél Nilsson, Winnö IF
14.30 prisas spelare, ledare och domare på förbundsnivå:
De nominerade:
Damer:
Allsvenskan–division 1
Årets målvakt:
Shannon Lynn, Vittsjö GIK
Brett Maron, Kristianstads DFF
Moa Olsson, Kristianstads DFF
Årets back:
Sandra Adolfsson, Vittsjö GIK
Sif Atladottir, Kristianstads DFF
Mia Carlsson, Kristianstads DFF
Årets mittfältare:
Rita Chikwelu, Kristianstads DFF
Michelle De Jongh, Vittsjö GIK
Alice Nilsson, Kristianstads DFF
Årets forward:
Amanda Edgren, Kristianstads DFF
Clara Markstedt, Vittsjö GIK
Louise Persson, Ifö/Bromölla IF
Årets tränare:
Elisabet Gunnarsdottir, Kristianstads DFF
Thomas Mårtensson/Matt Ross, Vittsjö GIK
Jens Pettersson, Ifö/Bromölla IF
Årets nykomling:
Ebba Hed, Vittsjö GIK
Ebba Järvensivu, Ifö/Bromölla IF
Josefine Rybrink, Kristianstads DFF
Årets mest värdefulla spelare:
Sandra Adolfsson, Vittsjö GIK
Sif Atladottir, Kristianstads DFF
Cassandra Lindström, Ifö/Bromölla IF
Herrar:
Division 1-division 3
Årets målvakt:
Jesper Johansson, Mjällby AIF
Robertino Kljajić, Kristianstad FC
Kristian Önnervik, Ifö/Bromölla IF
Årets back:
Armin Aganovic, Kristianstad FC
Mohammed Mbye, Mjällby AIF
Oskar Sverrisson, Mjällby AIF
Årets mittfältare:
Bubacarr Jobe, Mjällby AIF
David Löfquist, Mjällby AIF
Abdussalam Magashy, Kristianstad FC
Årets forward:
Andreas Grahm, Kristianstad FC/Nosaby IF
André Reinholdsson, Ifö/Bromölla IF
Joel Wedenell, Hässleholms IF
Årets tränare:
Besnik Llazani, Kristianstad FC
Hampus Lundquist, Ifö/Bromölla IF
Milos Milojevic, Mjällby AIF
Årets nykomling:
Maximiliano Cabana, Kristianstad FC
Sebastian Nanasi, Kristianstad FC
Taylor Silverholt, Mjällby AIF
Årets mest värdefulla spelare:
Armin Aganovic, Kristianstad FC
Robin Cederberg, Ifö/Bromölla IF
Henrik Fribrock, Nosaby IF
Årets domare:
Ahmed Al-Kodri, Hässleholm
Stefan Jovanovic, Kristianstad
Andreas Svensson, Kristianstad