Kvalfotbollen
FotbollsbloggenKvalet till trean
10 oktober, 14.00:
Åhus HBK–Hässleholms IF 1-1
Olympic–Oxie 2–1
17 oktober, 14.00:
Hässleholms IF–Olympic 2-2
Oxie–Åhus HBK 1-0
24 oktober, 14.00:
Hässleholms IF–Oxie
Olympic–Åhus HBK
1. Olympic 2 1 1 0 4-3 4
2. Oxie 2 1 0 1 2-2 3
3. Hässleholms IF 2 0 2 0 3-3 2
4. Åhus HBK 2 0 1 1 1-2 1
Gruppvinnaren går upp i trean.
Kvalet till fyran
Omgång 2: 17 oktober 14.00:
Brösarp–Torekov 1-1
Skanör Falsterbo–Lunds SK 2-1
Ödåkra–Tosteberga/Nymölla 0-5
Husie–Marieholm 1-1
Askeröd–Sjöbo 1-0
Östra Torp–Hyllie 1-5
Dubbelmöte. Vinnaren till fyran.
Kvalet till femman
Andra matchen:
17 oktober, 14:00:
Grevie–Osby 2-2
Grevie kvar i femman med sammanlagt 5-3. Osby kvar i sexan.
Anderslöv–Glumslöv 1-1
Anderslöv kvar i femman med sammanlagt 3-3 och fler bortamål.
Hästveda–Brunnby 0-1
Hästveda till femman med sammanlagt 4-1.
Bjuvstorp–Yngsjö 3-4
Yngsjö till femman med sammanlagt 6-4.
Furulund–Skansen 2-1
Furulund kvar i femman med sammanlagt 3-2.
Hörby–Bälinge 2-0
Hörby kvar i femman med sammanlagt 3-2.
Önneköp–Skivarp 1-5
Skivarp till femman med sammanlagt 7-4.
Bjärnum–Ballingslöv 2-1
Ballingslöv till femman med sammanlagt 4-2.
Kosova–Trollenäs 1-2
Trollenäs till femman med sammanlagt 2-1.
Wä–Vanstad 7-0
Wä kvar i femman med sammanlagt 10-0.
Sibbhult–Onslunda 4-0
Sibbhult kvar i femman med sammanlagt 6-5.
Klågerup–Arlöv 1-2
Arlöv till femman med sammanlagt 3-1.
Barrikaden–Maglasäte 1-0
Barrikaden kvar i femman med sammanlagt 3-1.
Skillinge–Liria 0-1
Liria till femman med sammanlagt 2-1.
Alexander–Vedby/Rönne 1-1
Vedby/Rönne till femman med sammanlagt 5-1.
Palestinska–Kiaby 1-2
Kiaby till femman med sammanlagt 4-2.
Kvalet till sexan
Andra matchen, 17 oktober, 14.00:
Nydala–Hurva 6-1
Nydala kvar i sexan med sammanlagt 11-2.
Pelagonija–Skepparslöv 1-6
Skepparslöv till sexan med sammanlagt 9-5.
Kvidinge–Gylle 1-3
Gylle sammanlagd vinnare med 4-2.
Bukten–Jägersborg 6-0
Bukten kvar i sexan med sammanlagt 9-1.
Klasaröd–GoF 1-0
GoF sammanlagd vinnare med 3-1.
Salamis–Rörum 2-0
Salamis sammanlagd vinnare med 5-0.
Finja–Svensköp 2-4
Finja till sexan med sammanlagt 6-5.
18 oktober:
Balkan United–Bosna 5–8
Bosna vinnare med sammanlagt 13–5. Balkan till sjuan.
Kval till damtvåan
Första matchen, 11 oktober, 14.00:
Osby–Lunds BK 1–1
Andra matchen, 18 oktober, 14.00:
Lunds BK–Osby 2–1
Lund till tvåan med sammanlagt 3–2.