Frimånaden – dag 17
Fotbollsbloggen, Silly seasonVi har kommit in i andra halvlek av frimånaden. Amatörer har under tiden 15 november–15 december rätt att gå fritt till annan förening, men även ”proffs” byter klubb så här års.
Fotbollsbloggen kommer naturligtvis med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa här, maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller via twitter @kbpersson om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Izuchukwu Emeh, som vann interna skytteligan med sina elva mål, lämnar Kristianstad FC. Det bekräftas nu av både Emeh själv och KFC. Någon ny klubbadress är ännu inte känd, men envisa rykten leder till Strandvallen… Svaret lär komma inom kort.
***
Kristianstad FC körde årets sista fotbollspass på torsdagen och hade då en internmatch mellan A- och U19-laget. Provspelarna Robin Clason, 19, yttermittfältare/forward från Kalmar FF och Almir Taletovic, 24, MFF-fostrad forward och senast i norska Kvik Halden, visade upp sig och inte minst den långe, avige yttern Clason såg riktigt spännande ut.
***
På torsdagsmorgonen presenterade Mjällby AIF sitt första nyförvärv inför 2017: Mittfältaren Gabriel Frimpong, 20, från Prespa Birlik. Frimpong var nyligen med som en av spelarna i söderlaget i ”Morgondagens Stjärnor” i Jönköping.
***
Hannes Andersson, med åtta matcher från start i ettan under 2016, lämnar Mjällby för spel i Asarum. Där får han sällskap av förre Mjällby-backen Rikard Östlin.
***
Åhus HBK har tre färska nyförvärv: Ali Al-Hammadi, som vann skytteligan i femman med 23 mål, kommer från Wä, Bernhard Svanström från Hanaskog och Piyo Debesay, Kristianstad FC U19.
***
Mittfältaren Marcus Lovén lämnar Önnestad och är klar för Fjälkinge. Ett annat nytillskott i Fjälkinge IF är Linus Söderstjerna, född 2001, som ansluter från Kristianstad FC:s ungdomsavdelning.
***
Daniel Starnäs, kompetent målvakt i Viby, flyttar på sig och är klar för Vanneberga IF.
***
Det kan bli lite lätt rörigt med två Daniel Nilsson med förflutet i Degeberga. Båda, alltså Daniel ”Sibbhult” Nilsson från Degeberga och Daniel ”Banne” Nilsson från Linderöd, sägs vara på ingång till Skepparslövs IF.
***
Therese Eriksson går från Fjälkinge till Önnestad.
***
Elin Johansson, senast i Lörby, är klar för Gualövs GoIF.
Här är Silly-listan just nu och räkna med att den kommer att byggas på rejält framöver:
Division 1 Södra:
Kristianstad FC
In: Truls Verngren, Malmö FF U19, Albert Ejupi, Mjällby.
Ut: Henrik Fribrock, Nosaby, Jesper Rindmo, Astrit Seljmani, FC Rosengård, Christoffer Ekström, Mohammed Al-Farhan, Izuchukwu Emeh.
Tränare: Joakim Persson.
Mjällby AIF
In: Gabriel Frimpong, Prespa Birlik.
Ut: William Leandersson, Hörviken, Daniel Nilsson, Sölvesborgs GIF, Adam Larsson, Rasmus Persson, Karlskrona, Albert Ejupi, Kristianstad FC, Jens Sjöström, Karlshamn, Marcus Ekenberg, Sölvesborgs GIF, Hannes Andersson, Asarum.
Tränare: Jonas Andersson.
Division 2:
Hässleholms IF
In:
Ut: Tommy Filipovic.
Tränare: Dan Olofsson, Anders Karlsson och Christian Carlsson.
IFK Hässleholm
In:
På väg in: Adam Larsson, Bromölla.
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Division 3:
Nosaby IF
In: Henrik Fribrock, Kristianstad FC, Robin Lindskog, Åhus HBK.
Ut: Marcus Andersson, Bromölla.
Tränare: Peter Persson.
Ifö/Bromölla IF
In: Marcus Andersson, Nosaby, Elyas Bouzaiene, Viby, Filip Nilsson, Önnestad.
Ut: Sebastian Åkerman, Tosteberga/Nymölla, Adam Larsson, IFK Hässleholm, August Nilsson.
Tränare: Hampus Lundquist.
Division 4 Östra:
Hanaskogs IS
In: Anton Nilsson, Knislinge, Eddie Lundgren, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge, Victor Vågemyr, Knislinge, Simon Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Knislinge, Lucas Mårtensson, Viby, Jens Pettersson, Farstorp, Felix Nilsson, Knislinge, Didrik Nilsson, Sibbhult.
Ut: André Bengtsson, Ovesholm, Christian Andersson, slutar, Felix Wedenell, Glimåkra, Jesper Eriksson, Bernhard Svanström, Åhus HBK.
Tränare: Jörgen Isaksson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Niclas Svensson, Åhus HBK.
Ut: Adnan Avdic, Knislinge, Oscar Schuller, Glimåkra.
Tränare: Emil Rydh Persson.
IFK Osby
In:
Ut: Ludvig Utbult, Everöd.
Tränare: Mattias Nilsson.
Åhus HBK
In: Simon Rittbo, Wä, David Lindgren, Wä, Marcus Berg, Wä, Christian Yanez, Yngsjö, Ali Al-Hammadi, Wä, Bernhard Svanström, Hanaskog, Piyo Debesay, Kristianstad FC U19.
Ut: Jens Andersson, Vanneberga, Robin Lindskog, Nosaby, Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp, Kristoffer Persson, Yngsjö, Robin Gunnarsson, Fjälkinge.
Tränare: Sergio Gonzalez (ny från Kristianstad FC U16).
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Filip Klarinsson, Vinslöv.
Tränare: Stefan Reimer och Stefan Lindell.
Broby IF
In:
Ut: Dennis Berg, Glimåkra.
Tränare: Stefan Hansson.
Fjälkinge IF
In: Robin Gunnarsson, Åhus HBK, Henrik Rydberg, comeback, Andreas Dicksson, comeback, André Ekberg, Östra Sönnarslöv, Marcus Lovén, Önnestad, Linus Söderstjerna, Kristianstad FC U.
Ut: Berat Gjyrevci, Sanjin Tufek, Hayder Ali, Glimåkra, Adnan Becirovic, Glimåkra, Amir Sadiq.
Tränare: Robin Olsson.
Glimåkra IF
In: Felix Wedenell, Hanaskog, Hayder Ali, Fjälkinge, Adnan Becirovic, Fjälkinge, Oscar Schuller, Hjärsås/Värestorp, Dennis Berg, Broby.
På väg in: Berat Gjyrevci, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Kiaby IF
In: Tobias Robertsson, Pukavik.
Ut:
Tränare: Tobbe Björk.
Näsby IF
In:
Ut:
På väg ut: Marcus Starnäs, Wä, Qendrim Sylejmani, Wä.
Tränare: Sejdi Bajrami.
Ovesholms IF
In: André Bengtsson, Hanaskog, Niklas Andersson, Östra Sönnarslöv, André Friberg, Svärtinge, Ali Kadhim, Wä, Anton Nyström, Degeberga.
Ut: Patrik Winberg, Mattias Thurban, Tollarp, Timmy Lönn, Vittskövle.
Tränare: Peter Lindquist (ny från FC Hessleholm).
Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Åkerman, Bromölla, Bendikt Borgström, Sölve.
Ut: Ludwig Nilsson, Edenryd, Zehrudin Jusupovic, Bromölla, Muradif Jusupovic, Kamp.
Tränare: Jesper Karlsson (ny från Bromölla).
Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare: Besnik Dibrani och Besnik Vilanca.
Vinslövs IF
In: Filip Klarinsson, Bjärnum.
Ut:
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Fjälkinge Dam).
VMA IK
In:
Ut:
Tränare: Stefan Persson.
Åsums BK
In: Jens Fredriksson, Wä, Omid Shateri, Wä, Gentian Dobraj, Kristianstad FC.
Ut: Oskar Svensson, Bjuvstorp, Erik Lindberg, Skepparslöv, Gustav Kjellqvist, Skepparslöv.
På väg ut: Thomas Clementson, Skepparslöv.
Tränare: Andreas ”Boven” Svensson (ny).
Division 5 Östra:
Tollarps IF
In: Mattias Thurban, Ovesholm.
Ut: Richard Svensson, Linderöd.
Tränare: Mattias Thurban.
Vittskövle IF
In: Timmy Lönn, Ovesholm.
Ut: Niklas Persson, Önnestad.
Tränare: Torbjörn Nilsson.
Åhus IF
In:
På väg in: Mats Henrysson, Österslöv.
Ut:
Tränare: Mats Johansson.
Division 6 Östra:
Edenryds IF
In: Oskar Edlund, Sölvesborgs GIF, Ludwig Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Henrik Sörensen Larsson, Sölvesborgs GIF.
Ut: Jakob Ljungkvist, Kamp.
Tränare: Håkan Norén.
Everöds IF
In: Lucas Utbult, Tollarp, Ludvig Utbult, IFK Osby.
Ut: Anders Larsson, Önnestad.
Tränare: Johan Hansson.
IFK Knislinge
In:
Ut: Anton Nilsson, Hanaskog, Eddie Lundgren, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Victor Vågemyr, Hanaskog, Simon Nilsson, Hanaskog, Lukas Johansson, Hanaskog, Felix Nilsson, Hanaskog, Hugo Arvidsson, Mjällby U17.
Tränare: Adnan Avdic (ny från Hjärsås/Värestorps IF).
Näsums IF
In: Håkan Larsson, Hörviken, Hugo Olsson, Jämshög.
Ut:
Tränare: Pär Leviné.
Vanneberga IF
In: Jens Andersson, Åhus HBK, Andreas Lewitz, Vapnö, Daniel Starnäs, Viby.
Ut: Thomas Persson, Winnö, Philip Johannesson, Önnestad.
Tränare: Jens Larsson och Jens Andersson (nya från Åhus HBK).
Venestads IF
In:
Ut:
Tränare: Martin Pergård.
Viby IF
In:
På väg in: Ricky Jardeskog, David Olsson, Christian Nilsson, alla comeback.
Ut: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Martin Johansson, Brösarp, Lucas Mårtensson, Hanaskog, Daniel Starnäs, Vanneberga.
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Thomas Persson, Vanneberga.
Ut:
Tränare: Fredrik Olausson och Thomas Persson (ny från Vanneberga).
Wä IF
In:
På väg in: Johan Jönsson, Kamp, Sebastian Röstén, Gärsnäs, Marcus Starnäs, Näsby, Qendrim Sylejmani, Näsby.
Ut: Armin Feratovic, Djurröd, Jens Fredriksson, Åsum, Omid Shateri, Åsum, David Lindgren, Åhus HBK, Marcus Berg, Åhus HBK, Simon Rittbo, Åhus HBK, Haris Feratovic, Djurröd, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK.
På väg ut: Omed Samin och Hamza Alsheih.
Tränare: Michael Engleson (ny från Kristianstad FC).
Yngsjö IF
In: Kristoffer Persson, Åhus HBK.
Ut: Christian Yanez, Åhus HBK.
Tränare: Kristian Ekstrand.
Önnestads BI
In: Philip Johannesson, Vanneberga, Anders Larsson, Everöd, Alexander Lindström, Djurröd, Niklas Persson, Vittskövle, Rasmus Ekberg, Skepparslöv.
Ut: Filip Nilsson, Bromölla, Marcus Lovén, Fjälkinge.
Tränare: Henrik Lindström.
Österslövs IS
In:
Ut:
På väg ut: Mats Henrysson, Åhus IF.
Tränare: Linus Hjertqvist.
Division 6 Nordöstra:
Ballingslövs GoIF
In:
Ut:
Tränare: Paul Szabo.
Farstorps GoIF
In:
Ut: Jens Pettersson, Hanaskog.
Tränare: Thomas Olsson.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare: Magnus Andersson.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Kent Wallin.
Jägersborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare: Kim Johansson.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm.
Ut:
Tränare: Krister Andersson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.
Sibbhults IF
In:
Ut: Didrik Nilsson, Hanaskog.
Tränare: Mikael Olofsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Jess Olsen, Perstorp Bälinge.
På väg ut: Julius Senoga, Eskilsminne.
Tränare: Andreas Sördin.
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: Morgan Nilsson.
Division 6 Mellersta:
Djurröds IK
In: Armin Feratovic, Wä, Haris Feratovic, Wä.
Ut: Alexander Lindström, Önnestad.
Tränare: Armin Feratovic (ny).
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare: Martin Basti.
Linderöds IF
In: Richard Svensson, Tollarp.
Ut:
På väg ut: Daniel ”Banne” Nilsson, Skepparslöv.
Tränare: Tommy Börjesson (ny från Nosaby).
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 7:
Degeberga GoIF
In: Timmi Arvidsson, Gärds Köpinge.
Ut: Daniel Nilsson, Skepparslöv?, Anton Nyström, Ovesholm.
På väg ut: Tobias ”Lelle” Nilsson, Degeberga,
Tränare: Mats Svensson.
Hässleholm Freeflow
In:
Ut:
Tränare: Novica Zindovic.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Timmi Arvidsson, Degeberga.
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut: Abbe Al-Schoocha, Östra Sönnarslöv, Tommie Le, Östra Sönnarslöv, Nertil Cana, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Dan Åstedth.
Skepparslövs IF
In: Tobias Isacsson, Åsum, Erik Lindberg, Åsum, Gustav Kjellqvist, Åsum
På väg in: Daniel ”Banne” Nilsson, Linderöd, Tobias ”Lelle” Nilsson, Degeberga, Thomas Clementson, Åsum, Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Degeberga.
Ut: Rasmus Ekberg, Önnestad.
Tränare: Michael Davidsson och Rikard Eriksson.
Östra Sönnarslövs IF
In: Robin Moustafa, senast i Näsby, Tomas Hesselman, senast i Torna Hällestad, Besart Xhelili, comeback senast i Myresjö, Abbe Al-Schoocha, Rinkaby, Tommie Le, Rinkaby, Nertil Cana, Rinkaby, Joakim Ljungqvist, Åsums BK, Keyan Hassan, senast i Åhus HBK.
Ut: Niklas Andersson, Ovesholm, André Ekberg, Fjälkinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Bjärlövs IF
In:
Ut:
Tränare:
IK Kamp
In: Jakob Ljungkvist, Edenryd, Joakim Ljungkvist, Gualöv, Simon Malm Nilsson, Sölve, Muradif Jusupovic, Tosteberga/Nymölla, Jarukit Saokaew, Gualöv.
Ut: Ola Karlsson, slutar.
På väg ut: Johan Jönsson, Wä.
Tränare: Robert Cowzer.
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Jonas Olsson och Nadir Hamzic.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare: Ulf Heintze.
Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Rita Chikwelu, Umeå IK, My Linderholm, Kullabygden.
Ut: Erica Ekelund, slutar, Jenny Danielsson, Nellie Karlsson, Växjö DFF, Elin Karlsson, Växjö DFF, Lisa Karlsson, Växjö DFF, Johanna Rasmussen, Linköping.
På väg ut: Ida Rebecca Guehai, Stina Lykke Petersen, Amanda Edgren.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Vittsjö GIK
In:
Ut: Anna Hjälmkvist, Växjö DFF, Therese Björck, slutar.
Tränare: Thomas Mårtensson.
Division 1:
Glimåkra IF
In:
Ut:
På väg ut:
Tränare: Rikard Svensson.
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut: Nell Sjölin-Jönsson, Lörby, Sandra Nilsson, Näsum, Nellie Johansson, Näsum.
Tränare: Jens Pettersson.
Division 2:
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare:
Röke IF
In: Martina Nordahl, Bjärnum, Viktoria Bojanovic, Bjärnum, Anna Gunnarsson, Bjärnum, Malin Malmqvist, Bjärnum.
Ut:
Tränare: Daniel Johnsson.
Näsums IF
In: Sandra Nilsson, Bromölla, Amanda Rosengren, Fjälkinge, Nellie Johansson, Bromölla.
Ut:
Tränare:
Division 3 Nordöstra:
Broby IF
In:
Ut:
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut: Katja Jönsson, Felicia Nilsson, Asarum, Amanda Rosengren, Näsum, Julia Fält, Önnestad, Elina Dahlberg, Önnestad, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Cassandra Englesson, Önnestad, Cassandra Lindström, Önnestad, Therese Eriksson, Önnestad.
Tränare: Hans Alexsson (ny).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare: Mikael Ekdahl.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Linnea Wittink, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Dan Nilsson.
IFK Osby
In: Tilda Svensson, Treby.
Ut:
Tränare: Ronny Nilsson.
Lönsboda/Treby
In:
Ut: Tilda Svensson, Osby.
Tränare: ”Lillen” Cucca (ny).
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Olsson.
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Raymont Schuller.
Division 3 Nordvästra:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martina Nordahl, Röke, Viktoria Bojanovic, Röke, Anna Gunnarsson, Röke, Malin Malmqvist, Röke.
Tränare: Robert Jönsson.
Edenryds IF
In: Magda Kallenberg Olofsson, Lörby, Ellen Glanz, Lörby, Victoria Catuta, comeback senast i Sölvesborg, Ajten Hristova, Carolina Nilsson, Lörby, Emelie Eliasson, Lörby, Hanne Åsen, comeback, Enya Svensson, Rebecca Håkansson, Tilde Lindahl, Tilde Åsen, Tove Berger och Tyra Berger, alla uppflyttade från F14-15-laget.
Ut:
Tränare: Dan Bergstrand (ny från Bromölla J).
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Peter Leo (ny).
Gualövs GoIF
In: Elin Johansson, senast i Lörby.
Ut:
Tränare: Mikael Ivarsson och Niclas Axelsson.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Oredsson.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BI
In: Julia Fält, Fjälkinge, Elina Dahlberg, Fjälkinge, Cassandra Englesson, Fjälkinge, Cassandra Lindström, Fjälkinge, Therese Eriksson, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Per Gustafsson.