Mjällbys sista (?) pusselbitar, nykomlingens meriterade duo och Bromöllas nya kvartett
Fotbollsbloggen, Silly seasonSilly Season-listan fortsätter att fyllas på och här är ytterligare några namn som blivit klara för nya klubbadresser under den senaste tiden:
***
David Löfqvist är tillbaka på Strandvallen och har skrivit ett ettårskontrakt med Mjällby AIF. ”Löken” spelade för Qingdao Red Lions i Kina under den gångna säsongen. I lördags blev det också klart att landslagsmeriterade Milan Halvadzic, född 1996 och med i det svenska lag som tog brons på U17-VM 2013, spelar för Mjällby och har skrivit ett tvåårsavtal. Halvadzic kommer närmast från FK Željezničar Sarajevo i Bosnien Herzegovina.
***
Mittfältaren Florent Stagova och backen/mittfältaren Drilon Hajdari, båda med division 2-rutin, är klara för division 4-nykomlingen Hjärsås/Värestorps IF. Stagova kommer närmast från IFK Hässleholm, men har även ett förflutet i Sölvesborg och dåvarande Kristianstads FF. Drilon Hajdari kommer närmast från Nosaby där han fick en del speltid i tvåan 2015.
***
Otto Ewesson gör comeback i VMA IK. Mittfältaren spelade senast i Hanaskog.
***
Albin Trobäck Nilsson, som så sent som för några veckor sedan lyftes upp i Kristianstad FC:s A-trupp, är klar för Wä IF i sexan. David Lindgren, som gick till Åhus HBK under frimånaden, är tillbaka igen på Wä IP efter en kort sejour på Furehov.
***
Forwarden/offensiva mittfältaren Hannah Wilkinson är klar för Vittsjö GIK. Wilkinson är välmeriterad med två OS, ett VM och runt 80 landskamper för Nya Zeeland på meritlistan. Wilkinson kommer från spel med Tennessee Volunteers i den amerikanska NCAA-ligan.
***
Ifö Bromölla IF, som är tillbaka i damernas division 1, har fått in fyra nya spelare till truppen: Hanna Björk, Kristianstads DFF, Cassandra Lindström, som gick från Fjälkinge till Önnestads BoIF under frimånaden sent i höstas, Nora Axelsson, Åhus IF och Cia Svensson, Fjälkinge IF.
***
Saknar ni några namn i sammanställningen går det som alltid bra att tipsa via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller twitter@kbpersson.
***
Division 1 Södra:
Kristianstad FC
In: Truls Verngren, Malmö FF U19, Albert Ejupi, Mjällby, Antonio Rojas, Halmstads BK, Robin Clason, Kalmar FF, Emil Åberg, Eskilsminne, Oliver Ekroth, Västerås SK, Joel Hallgren, Österlen.
Ut: Henrik Fribrock, Nosaby, Jesper Rindmo, Prespa Birlik, Astrit Seljmani, FC Rosengård, Christoffer Ekström, slutar, Mohammed Al-Farhan, Ifö Bromölla IF, Izuchukwu Emeh, Mjällby, Mohammed Mbye, Mjällby, Oliver Sigefjord, Nosaby, Granit Stagova, Mjällby, Max Rundqvist, Hanaskog, Albin Trobäck Nilsson, Wä.
Tränare: Joakim Persson.
Mjällby AIF
In: Gabriel Frimpong, Prespa Birlik, Mohammed Mbye, Kristianstad FC, Izuchukwu Emeh, Kristianstad FC, Jesper Johansson, Gais, Daniel Ivanovski, Fjölnir (Island), Anton Johnsson, Hällaryd, Oskar Sverrisson, Landskrona BoIS, Granit Stagova, Kristianstad FC, Joel Enarsson, GIF Sundsvall, Axel Andersson och Oskar Svensson, uppflyttade från egna leden, Milan Halvadzic, FK Zeljeznicar Sarajevo (Bosnien Herzegovina), David Löfqvist, Qingdao Red Lions (Kina).
Ut: William Leandersson, Hörviken, Daniel Nilsson, Sölvesborgs GIF, Adam Larsson, Sölvesborg, Rasmus Persson, Karlskrona, Albert Ejupi, Kristianstad FC, Jens Sjöström, Karlshamn, Marcus Ekenberg, Sölvesborgs GIF, Hannes Andersson, Asarum, Adi Nalic, Landskrona BoIS, Sandro Nalic, Sölvesborgs GIF, Philip Olsson, Karlskrona, Adi Terzic, Syrianska, Joel Wedenell, Hässleholms IF, Theo Ola, klubb okänd, André Reinholdsson, Bromölla, Edis Agelius, klubb okänd, Fabian Gustafsson, klubb okänd.
Tränare: Jonas Andersson.
Division 2:
Hässleholms IF
In: Amen Chehade, Vinslöv, Joel Wedenell, Mjällby, Sebastian Carrblad, Mjällby U19.
Ut: Tommy Filipovic, Ljungskile, Johan Hansson, Perstorp Bälinge, Arber Sabani, Jonathan Itkonen, Hannes Strand, Christoffer Eklund, Nosaby, Egzon Ademi, IFK Hässleholm.
Tränare: Dan Olofsson, Anders Karlsson och Christian Carlsson.
IFK Hässleholm
In: Gustaf Lindroth, Sölvesborg, Adam Larsson, Bromölla, Waed Shaif, Älmhult, Philip Wikström, FC Rosengård, Muhamed Resulovic, Vinslöv, Egzon Ademi, Hässleholms IF, Simon Henningsson, Höllviken, Mohammed Hamdan, Sölvesborgs GIF.
Ut: Krenar Ejupi, Pontus Björnsson, Diego Delgado Forrich, Lilla Torg FF, Axel Harletun, Lilla Torg FF, Kevin Thompson, Martin Tsilfidis, Räppe, Florent Stagova, Hjärsås/Värestorps IF.
Tränare: Daniel Nilsson.
Division 3:
Nosaby IF
In: Henrik Fribrock, Kristianstad FC, Robin Lindskog, Åhus HBK, Jesper Eriksson, Hanaskog, Oliver Sigefjord, Kristianstad FC, Christoffer Eklund, Hässleholms IF, Julian Grozdanovski, FK Karlskrona.
Ut: Marcus Andersson, Bromölla, Kristoffer Svensson, Rasmus Nilsson, Drilon Hajdari, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Peter Persson.
Ifö/Bromölla IF
In: Marcus Andersson, Nosaby, Elyas Bouzaiene, Viby, Filip Nilsson, Önnestad, Max Pettersson, Hanaskog, Mohammed Al-Farhan, Kristianstad FC, André Reinholdsson, Mjällby.
Ut: Sebastian Åkerman, Tosteberga/Nymölla, Adam Larsson, IFK Hässleholm, August Nilsson, Mikael Nilsson, Näsum.
Tränare: Hampus Lundquist.
Division 4 Östra:
Hanaskogs IS
In: Anton Nilsson, Knislinge, Eddie Lundgren, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge, Victor Vågemyr, Knislinge, Simon Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Knislinge, Lucas Mårtensson, Viby, Jens Pettersson, Farstorp, Felix Nilsson, Knislinge, Max Rundqvist, Kristianstad FC, Berat Gjyrevci, Näsby/Fjälkinge.
Ut: André Bengtsson, Ovesholm, Christian Andersson, slutar, Felix Wedenell, Glimåkra, Jesper Eriksson, Bernhard Svanström, Åhus HBK, Jesper Eriksson, Nosaby, Anton Scholander, Hallands Nation, Max Pettersson, Bromölla, Anton Nordfeldt, VMA, Jonas Modig, VMA, Didrik Nilsson, Glimåkra, Nils Berg, Glimåkra.
Tränare: Jörgen Isaksson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Niclas Svensson, Åhus HBK, Rasmus Lillberg, Knislinge, Samuel Jonsson, VMA, Masud Faiz, Kristianstad FC/Nosaby, Rickrad Ibrahim, senast i Kristianstad BoIS, Drilon Hajdari, Nosaby, Florent Stagova, IFK Hässleholm.
Ut: Adnan Avdic, Knislinge, Oscar Schuller, Glimåkra.
Tränare: Emil Rydh Persson.
IFK Osby
In: Gabriel Ördén, Broby.
Ut: Ludvig Utbult, Everöd, Jesper Lövdahl, Öster.
Tränare: Mattias Nilsson.
Åhus HBK
In: Simon Rittbo, Wä, Marcus Berg, Wä, Christian Yanez, Yngsjö, Ali Al-Hammadi, Wä, Bernhard Svanström, Hanaskog, Piyo Debesay, Kristianstad FC U19, Jose Alvarez, Österslöv, Bruno Tavares, Yngsjö, Timmy Lönn, Ovesholm, Sadik Halitaj, Nosaby.
Ut: Jens Andersson, Vanneberga, Robin Lindskog, Nosaby, Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp, Kristoffer Persson, Yngsjö, Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Fredrik Lindeberg, Yngsjö, Alex Wendel, Yngsjö, Stephen O’Brien, Winnö, Linus Nilsson, Räppe.
Tränare: Sergio Gonzalez (ny från Kristianstad FC U16).
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In: Niklas Borgström, Mala.
Ut: Filip Klarinsson, Vinslöv.
Tränare: Stefan Reimer och Stefan Lindell.
Broby IF
In: Baraka Sebise, Sibbhult.
Ut: Dennis Berg, Glimåkra, Gabriel Ördén, Osby, Rasmus Johansson, Knislinge, Andreas Högstedt, Knislinge, Måns Lilja, Östanå, Fabian Grahn, Glimåkra.
Tränare: Stefan Hansson.
Fjälkinge IF
In: Robin Gunnarsson, Åhus HBK, Henrik Rydberg, comeback, Andreas Dicksson, comeback, André Ekberg, Östra Sönnarslöv, Marcus Lovén, Önnestad, Linus Söderstjerna, Kristianstad FC U, Carl Svensson Söderström, Linderöd, Sebastian Ristevski, senast i Åsum.
Ut: Berat Gjyrevci, Hanaskog, Sanjin Tufek, Hayder Ali, Glimåkra, Adnan Becirovic, Glimåkra, Amir Sadiq, Jetmir Bucolli, Venestad.
Tränare: Robin Olsson.
Glimåkra IF
In: Felix Wedenell, Hanaskog, Hayder Ali, Fjälkinge, Adnan Becirovic, Fjälkinge, Oscar Schuller, Hjärsås/Värestorp, Dennis Berg, Broby, André Nilsson, Sibbhult, Fabian Grahn, Broby, Ahmad Amiri, Osby, Didrik Nilsson, Hanaskog, Nils Berg, Hanaskog.
Ut: Jeton Curri, Strömsborg.
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Kiaby IF
In: Tobias Robertsson, Pukavik, Hampus Karlsson, Yngsjö, Dario Olguin, Österslöv.
Ut: Mikael Nyman, Edenryd.
Tränare: Tobbe Björk.
Näsby IF
In:
På väg in: Krenar Ejupi, IFK Hässleholm.
Ut: Milos Kryeziu, Åsum.
På väg ut: Marcus Starnäs, Wä, Qendrim Sylejmani, Wä.
Tränare: Sejdi Bajrami.
Ovesholms IF
In: André Bengtsson, Hanaskog, Niklas Andersson, Östra Sönnarslöv, André Friberg, Svärtinge, Ali Kadhim, Wä, Anton Nyström, Degeberga.
Ut: Patrik Winberg, Venestad, Mattias Thurban, Tollarp, Timmy Lönn, Åhus HBK.
Tränare: Peter Lindquist (ny från FC Hessleholm).
Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Åkerman, Bromölla, Bendikt Borgström, Sölve, Marcus Järvensivu, Edenryd, Håkan Rubin, Edenryd, Mathias Häggström, comeback, Stefan Nord, comeback, Joel Persson, comeback, Nikita Sasim, Fågelfors IF.
Ut: Ludwig Nilsson, Edenryd, Zehrudin Jusupovic, Bromölla, Muradif Jusupovic, Kamp, Ulf Nilsson, Kamp, Mergim Tafilaj, Kamp.
På väg ut: Spiridon Kapsos, Kamp.
Tränare: Jesper Karlsson (ny från Bromölla).
Vankiva IF
In: Milot Krasniqi, comeback.
Ut: Kim Svensson, Tyringe.
Tränare: Besnik Dibrani och Besnik Vilanca.
Vinslövs IF
In: Filip Klarinsson, Bjärnum.
Ut: Amen Chehade, Hässleholms IF, Muhamed Resulovic, IFK Hässleholm, Christian Jochmus-Stöcke, Farstorp.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Fjälkinge Dam).
VMA IK
In: Jonathan Jönsson, comeback, Anton Nordfeldt, Hanaskog, Jonas Modig, Hanaskog, Otto Ewesson, Hanaskog.
Ut: Samuel Jonsson, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Stefan Persson.
Åsums BK
In: Jens Fredriksson, Wä, Omid Shateri, Wä, Gentian Dobraj, Kristianstad FC, Milos Kryeziu, Näsby, Benjamin Birgersson, Kristianstad FC U19, Elvis Rama, senast i Kristianstad BoIS, Nexhat Halili, Kristianstad FC U19, Luan Ajvazaj, Lagans AIK.
Ut: Oskar Svensson, Bjuvstorp, Erik Lindberg, Skepparslöv, Gustav Kjellqvist, Skepparslöv, Johan Wahlden, Gislövs IF, André Sellgren, Vanneberga.
Tränare: Andreas ”Boven” Svensson (ny).
Division 5 Östra:
Tollarps IF
In: Mattias Thurban, Ovesholm, Dennis Dahlberg, Linderöd, Oskar Svensson, Linderöd, Akam Ibrahim, Lunds FF, Marwan Ibrahim, nyregistrerad.
Ut: Richard Svensson, Linderöd, Khattab Al-Sabaawi, Saxemara.
Tränare: Mattias Thurban.
Vittskövle IF
In: Tobias Lindholm, Brösarp, Johan Jönsson, Kamp.
Ut: Niklas Persson, Önnestad, Erik Tomasson, Sibbhult.
Tränare: Torbjörn Nilsson.
Åhus IF
In: Mats Henrysson, Österslöv, Arben Memehti, Österslöv.
Ut:
Tränare: Mats Johansson.
Division 6 Östra:
Edenryds IF
In: Oskar Edlund, Sölvesborgs GIF, Ludwig Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Henrik Sörensen Larsson, Sölvesborgs GIF, Mikael Nyman, Kiaby, Milton Åstedt, Mjällby U19, Fredrik Larsson, Sölvesborgs GIF, Anton Niemelä, Sölvesborgs GIF, Jonas Nilsson, Linderöd.
Ut: Jakob Ljungkvist, Kamp, Andreas Andersson, Yngsjö, Marcus Järvensivu, Tosteberga/Nymölla, Håkan Rubin, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Håkan Norén.
Everöds IF
In: Lucas Utbult, Tollarp, Ludvig Utbult, IFK Osby, Christofer Andersson, Linderöd, Sebastian Nilsson, Kristianstad FC U, Gustav Glans, Yngsjö, Oskar Nilsson, IFK Osby.
Ut: Anders Larsson, Önnestad.
Tränare: Johan Hansson.
IFK Knislinge
In: Rasmus Johansson, Broby, Andreas Högstedt, Broby, Daniel Eriksson, Winnö.
Ut: Anton Nilsson, Hanaskog, Eddie Lundgren, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Victor Vågemyr, Hanaskog, Simon Nilsson, Hanaskog, Lukas Johansson, Hanaskog, Felix Nilsson, Hanaskog, Hugo Arvidsson, Mjällby U17, Christian Bergsten, Sibbhult, Rasmus Lillberg, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Adnan Avdic (ny från Hjärsås/Värestorps IF).
Näsums IF
In: Håkan Larsson, Hörviken, Hugo Olsson, Jämshög, Henrik Palmkvist, Anderslöv, Mikael Nilsson, Bromölla.
Ut:
Tränare: Pär Leviné.
Vanneberga IF
In: Jens Andersson, Åhus HBK, Andreas Lewitz, Vapnö, Johan Ohlsson, Degeberga, André Sellgren, Åsum, Tobias Carlsson, Hörby FF.
Ut: Thomas Persson, Winnö, Philip Johannesson, Önnestad.
Tränare: Jens Larsson och Jens Andersson (nya från Åhus HBK).
Venestads IF
In: Benjamin Christiansson, Mala, Jonathan Johnsson, Rinkaby, Patrik Winberg, Ovesholm, Jetmir Bucolli, Fjälkinge. Filip Löwegren, nyregistrering, Magnus Johansson, Rinkaby, Rickard Winåsen, tidigare i Vinslöv.
Ut: Sebastian Strömberg, Linderöd, Simon Schiller, Nävlinge, Frank Grahn, slutar.
Tränare: Martin Pergård.
Viby IF
In: Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ricky Jardeskog, comeback, Joakim Karlsson, Gränum, Tobias Larsson, Rinkaby, Christian Nilsson, comeback, Ivar Örn Grétarsson, Rinkaby, Jakob Heurgren, senast i Önnestad, Oscar Nilsson, Rinkaby, Christian Olsson, Skepparslöv, Linus Söderling, Skepparslöv, Tommy Ha, Rinkaby, Philip Lindström, Rinkaby, Ted Elofsson, Rinkaby.
Ut: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Martin Johansson, Brösarp, Lucas Mårtensson, Hanaskog, Daniel Starnäs, slutar, Nils Werner, Wä, Simon Bernebring, Wä, Hannes Bengtsson, Wä.
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Thomas Persson, Vanneberga, Stefan Andersson, senast i Sibbhult, Kristoffer Wittenberg, senast i Huaröd, Steven O’Brien, Åhus HBK, Akil Delal, tidigare i Fjälkestad.
Ut: Daniel Eriksson, Knislinge.
Tränare: Fredrik Olausson och Thomas Persson (ny från Vanneberga).
Wä IF
In: Nils Werner, Viby, Oliver Pettersson, Kristianstad FC, Anton Edvardsson, Kristianstad FC, Sebastian Röstén, Gärsnäs, André Swenson Lundberg, Kristianstad FC, Enis Rama, klubblös, Joel Niklasson, Kristianstad FC, Simon Berg, Kristianstad FC, Erik Ahrberg, Kristianstad FC, Ernes Mehmeti, Kristianstad FC, Ahab Ibrahim, comeback, Max Sundqvist, senast i Åhus HBK, David Sandberg, senast i Åhus HBK, Simon Bernebring, Viby, Hannes Bengtsson, Viby, Albin Trobäck Nilsson, Kristianstad FC.
På väg in: Marcus Starnäs, Näsby, Qendrim Sylejmani, Näsby.
Ut: Armin Feratovic, Djurröd, Jens Fredriksson, Åsum, Omid Shateri, Åsum, Marcus Berg, Åhus HBK, Simon Rittbo, Åhus HBK, Haris Feratovic, Djurröd, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK, Joakim Frykholm, Djurröd.
På väg ut: Omed Samin och Hamza Alsheih.
Tränare: Michael Engleson (ny från Kristianstad FC).
Yngsjö IF
In: Kristoffer Persson, Åhus HBK, Andreas Andersson, Edenryd, Fredrik Lindeberg, Åhus HBK, Alex Wendel, Åhus HBK, Rasmus Bertilsson, Linderöd.
Ut: Christian Yanez, Åhus HBK, Hampus Karlsson, Kiaby, Gustav Glans, Everöd, Bruno Tavares, Åhus HBK.
Tränare: Kristian Ekstrand.
Önnestads BI
In: Philip Johannesson, Vanneberga, Anders Larsson, Everöd, Alexander Lindström, Djurröd, Niklas Persson, Vittskövle, Rasmus Ekberg, Skepparslöv, Jimmie Mårtensson, Bjärlöv, Christopher Anehäll, Bjärlöv, Peter Hägg, Bjärlöv, Emil Ashoor, Skepparslöv.
Ut: Filip Nilsson, Bromölla, Marcus Lovén, Fjälkinge.
Tränare: Henrik Lindström.
Österslövs IS
In: Kadri Bucolli, senast i Kristianstad BoIS.
Ut: Mats Henrysson, Åhus IF, Jose Alvarez, Åhus HBK, Dario Olguin, Kiaby, Andres Alvarez, Djurröd.
Tränare: Lasse Ek (comeback).
Division 6 Nordöstra:
Ballingslövs GoIF
In: Nima Aghdasi, New Life, Jacob Jönsson, senast i Hässleholms IF, Noah Olsson, senast i IFK Hässleholm, Emil Svedberg, IFK Hässleholm, Tu Lue, FC New Life, Milton Gagzis, IFK Hässleholm, Joakim Nygren, senast i Hässleholm Freeflow, Allen Rashid, klubblös, Shabir Zideke, senast i FC New Life.
Ut: Viktor Bengtsson Moberg, Hästveda.
Tränare: Paul Szabo.
Farstorps GoIF
In: Djavit Arucaj, WAFF, Daniel Nordgren, Mala, Martin Skoog, Mala, Christian Jochmus-Stöcke, Vinslöv, Hans Johnsson, Norra Rörum.
Ut: Jens Pettersson, Hanaskog.
Tränare: Thomas Olsson.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare: Magnus Andersson.
Hästveda IF
In: Viktor Bengtsson Moberg, Ballingslöv, Rebaz Omed Nader, Mala, Bulent Moutalib, Mala, Iftikhar Ghaznavi, FC New Life, Hamid Ahmadi, FC New Life, Samir Masharawi, IFK Osby.
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Kent Wallin.
Jägersborgs IF
In: Bulut Bahceci, Hallaryd, Henrik Ekberg, Wisseltofta, David Johnsson, Wisseltofta, Rasmus Olsson, Osby J.
Ut: Mergim Curri, Strömsborg, Tobias Reimer, Strömsborg, Oyebanji Ebire, Strömsborg.
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In: Kristian Ax, Treby, Hampus Flink, Sibbhult, Hamis Reza Sayer, Strömsborg.
Ut: Tim Sunesson, Sibbhult, Bashir Sharor, Älmhult.
Tränare: Kim Johansson.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Elias Ulfvik, IFK Hässleholm J, Sufian Murad, Vinslöv J.
Ut: Niklas Borgström, Bjärnum, Benjamin Christiansson, Venestad, Martin Skoog, Farstorp, Daniel Nordgren, Farstorp, Bulent Moutalib, Hästveda, Rebaz Omed Nader, Hästveda.
Tränare: Krister Andersson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.
Sibbhults IF
In: Andreas Glimbrink, Östanå, Tim Sunesson, Lönsboda, Christian Bergsten, Knislinge, Morgan Linderoth, comeback, Erik Tomasson, Vittskövle.
Ut: Didrik Nilsson, Hanaskog, Baraka Sebise, Broby, André Nilsson, Glimåkra, Hampus Flink, Lönsboda.
Tränare: Mikael Olofsson.
Tyringe IF
In: Kim Svensson, Vankiva.
Ut: Jess Olsen, Perstorp Bälinge.
På väg ut: Julius Senoga, Eskilsminne.
Tränare: Andreas Sördin.
Wisseltofta IF
In:
Ut: Henrik Ekberg, Jägersborg, David Johnsson, Jägersborg.
Tränare: Morgan Nilsson.
Division 6 Mellersta:
Djurröds IK
In: Armin Feratovic, Wä, Haris Feratovic, Wä, Joakim Frykholm, Wä, Sigfrid Vitestam, Wä J, Ermin Mocevic, senast i Wä, Andres Alvarez, Österslöv.
Ut: Alexander Lindström, Önnestad, Patrik Malmström, Linderöd.
Tränare: Armin Feratovic (ny).
Huaröds IF
In:
Ut: Simon Johnsson, Degeberga, Johannes Johansson, Degeberga, Anders Gunnarsson, Skepparslöv.
Tränare: Martin Basti.
Linderöds IF
In: Richard Svensson, Tollarp, Patrik Malmström, Djurröd, Sebastian Strömberg, Venestad.
Ut: Carl Svensson Söderström, Fjälkinge, Daniel ”Banne” Nilsson, Skepparslöv, Dennis Dahlberg, Tollarp, Oskar Svensson, Tollarp, Christofer Andersson, Everöd, Rasmus Bertilsson, Yngsjö, Jonas Nilsson, Edenryd.
Tränare: Tommy Börjesson (ny från Nosaby).
Nävlinge IF
In: Simon Schiller, Venestad.
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Sösdala IF
In:
Ut: Sabahudih Avdic, Norra Rörum.
Tränare:
Division 7:
Degeberga GoIF
In: Timmi Arvidsson, Gärds Köpinge, Simon Johnsson, Huaröd, Johan Montan, Brösarp, Johannes Johansson, Huaröd.
Ut: Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Skepparslöv, Anton Nyström, Ovesholm, Johan Ohlsson, Vanneberga, Tony Svensson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Degeberga,
Tränare: Mats Svensson.
Hässleholm Freeflow
In:
Ut:
Tränare: Novica Zindovic.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Timmi Arvidsson, Degeberga.
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut: Abbe Al-Schoocha, Östra Sönnarslöv, Tommie Le, Östra Sönnarslöv, Nertil Cana, Östra Sönnarslöv, Viktor Ebbinge, Viby, Tobias Larsson, Viby, Idrees Mohammed Safi, Östra Sönnarslöv, Jonathan Johnsson, Venestad, Ivar Örn Grétarsson, Viby, Oscar Nilsson, Viby, Eissa Al-Schoocha, Östra Sönnarslöv, Tommy Ha, Viby, Magnus Johansson, Venestad, Philip Lindström, Viby, Ted Elofsson, Viby.
Tränare: Dan Åstedth.
Skepparslövs IF
In: Tobias Isacsson, Åsum, Erik Lindberg, Åsum, Gustav Kjellqvist, Åsum, Daniel ”Banne” Nilsson, Linderöd, Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Degeberga, Tony Svensson, Degeberga, Tobias Nilsson, Degeberga, Anders Gunnarsson, Huaröd, Erik Henrysson, senast i Ovesholm, Dennis Daludd, senast i Önnestad.
På väg in: Thomas Clementson, Åsum.
Ut: Rasmus Ekberg, Önnestad, Emil Ashoor, Önnestad, Christian Olsson, Viby, Linus Söderling, Viby.
Tränare: Michael Davidsson och Rikard Eriksson.
Östra Sönnarslövs IF
In: Robin Moustafa, senast i Näsby, Tomas Hesselman, senast i Torna Hällestad, Besart Xhelili, comeback senast i Myresjö, Abbe Al-Schoocha, Rinkaby, Tommie Le, Rinkaby, Nertil Cana, Rinkaby, Joakim Ljungqvist, Åsums BK, Keyan Hassan, senast i Åhus HBK, William Barsoum, Åsum, Idrees Mohammed Safi, Rinkaby, Gustav Berger, tidigare i Everöd, William Palmé, Wä J, Eissa Al-Schoocha, Rinkaby.
Ut: Niklas Andersson, Ovesholm, André Ekberg, Fjälkinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Bjärlövs IF
In:
Ut: Jimmie Mårtensson, Önnestad, Christopher Anehäll, Önnestad, Peter Hägg, Önnestad.
Tränare:
IK Kamp
In: Jakob Ljungkvist, Edenryd, Joakim Ljungkvist, Gualöv, Simon Malm Nilsson, Sölve, Muradif Jusupovic, Tosteberga/Nymölla, Jarukit Saokaew, Gualöv, Ulf Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Steven Seligosky, senast i Gualövs GoIF, Mergim Tafilaj, Tosteberga/Nymölla IF.
På väg in: Spiridon Kapsos, Tosteberga/Nymölla IF.
Ut: Ola Karlsson, slutar, Johan Jönsson, Vittskövle, Joakim Hassini, slutar, Viktor Jönsson, slutar.
Tränare: Robert Cowzer.
Strömsborgs IF
In: Mergim Curri, Jägersborg, Tobias Reimer, Jägersborg, Jeton Curri, Glimåkra, Kevin Billinger, IFK Osby J, Oyebanji Ebire, Jägersborg.
Ut: Hamis Reza Sayer, Lönsboda.
Tränare: Jonas Olsson och Nadir Hamzic.
Treby IF
In: David Sernefell, Hallaryd (spelande tränare), Martin Odd, Bunkeflo FF, Niklas Hansson, Hallaryd, Robert Håkansson, Ingelstad, Tobias Elofsson, comeback, Asllan Jashari, Hallaryd, Emil Roos, Älmhult, Philip Nilsson, Älmhult, Isac Wahlgren, Älmhult, Ermias Sewit, Älmhult, Elias Ohlsson, Älmhult, Albin Andersson, Älmhult, Henok Merhawi, Älmhult, Magnus Mackenhauser Olsen, Älmhult.
Ut: Kristian Ax, Lönsboda, Gabriel Magnusson, slutat, Sebastian Egonsson, slutat.
Tränare: David Sernefell (ny).
Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In: Måns Lilja, Broby.
Ut: Christian Glimbrink, Sibbhult.
Tränare:
FC New Life
In:
Ut: Nima Aghdasi, Ballingslöv, Iftikhar Ghaznavi, Hästveda, Hamid Ahmadi, Hästveda, Tu Lue, FC New Life.
Tränare:
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Rita Chikwelu, Umeå IK, My Linderholm, Kullabygden, Hanna Sandström, Umeå IK, Rebecka Holm, FC Rosengård, Tine Schryvers, Vålerenga (Norge), Ogonna Chukwudi, KIF Örebro, Becky Edwards, Orlando Pride (USA).
På väg in: Sanna Nilsson, Stattena.
Ut: Erica Ekelund, slutar, Jenny Danielsson, Sporting Club De Huelva (Spanien), Nellie Karlsson, Växjö DFF, Elin Karlsson, Växjö DFF, Lisa Karlsson, Växjö DFF, Johanna Rasmussen, Linköping, Ida Rebecca Guehai, Stina Lykke Petersen.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Vittsjö GIK
In: Amanda Persson, Växjö DFF, Emma Lundh, Liverpool, Chandra Bednar, Linköping, Hannah Wilkinson, Tennessee Volunteers (USA).
Ut: Anna Hjälmkvist, Växjö DFF, Therese Björck, Glimåkra, Katie Fraine, Avaldsnes (Norge), Nkemjika Ezurike, Mallbacken, Josephine Chukwunonye, Asarum.
Tränare: Thomas Mårtensson.
Division 1:
Glimåkra IF
In: Julia Ottosson, FC Hässleholm, Therese Björck, Vittsjö, Josefine Mårtensson, comeback.
Ut: Matilda Agardius, Asarum, Sara Rolandsson, slutar.
Tränare: Rikard Svensson.
Ifö/Bromölla IF
In: Matilda Larsson, Fjälkinge, Melina Larsson, tidigare i Kristianstads DFF, Frida Lindquist, FC Hessleholm, Ida Danilo, Lörby, Kajsa Persson, Åhus IF, Hanna Björk, Kristianstads DFF, Cassandra Lindström, Önnestad, Nora Axelsson, Åhus IF, Cia Svensson, Fjälkinge.
Ut: Nell Sjölin-Jönsson, Lörby, Sandra Nilsson, Näsum, Nellie Johansson, Näsum, Julia Persson, Lörby.
Tränare: Jens Pettersson.
Division 2:
FC Hessleholm
In:
Ut: Julia Ottosson, Glimåkra, Frida Lindquist, Bromölla, Nellie Kjellsson, Lönsboda/Treby, Ebba Holmberg, Sösdala, Linda Arvidsson, gravid.
Tränare:
Röke IF
In: Martina Nordahl, Bjärnum, Viktoria Bojanovic, Bjärnum, Anna Gunnarsson, Bjärnum, Malin Malmqvist, Bjärnum, Sandra Malm, Broby.
Ut:
Tränare: Daniel Johnsson.
Näsums IF
In: Sandra Nilsson, Bromölla, Amanda Rosengren, Fjälkinge, Nellie Johansson, Bromölla, Mia Svensson, Lörby, Lisa Persson, Caroline Kjellsson, Lörby, Felicia Siudak, Edenryd.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.
Division 3 Nordöstra:
Broby IF
In:
Ut: Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Sandra Malm, Röke.
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare: Mikael Ekdahl.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Linnea Wittink, Fjälkinge, Alexandra Glimbrink, Broby, Emelie Hartmeyer, Broby, Moa Nordlund, Broby, Isabella Alvarsson, Broby, Fanny Bohlin, comeback efter barnafödande, Lovisa Svensson, Kristianstads DFF.
Ut: Ida Linderoth, Sibbhult.
Tränare: Dan Nilsson/Stefan Bjerre.
IFK Osby
In: Tilda Svensson, Treby.
Ut:
Tränare: Ronny Nilsson.
Lönsboda/Treby
In: Nellie Kjellsson, FC Hessleholm.
Ut: Tilda Svensson, Osby, Mia Johansson, slutar, My Cederqvist, slutar, Emelie Olsson, paus.
Tränare: ”Lillen” Cucca (ny).
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut: Kajsa Persson, Bromölla, Nora Axelsson, Bromölla.
Tränare: Fredrik Olsson.
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Raymont Schuller.
Division 3 Nordvästra:
Sösdala IF
In: Ebba Holmberg, FC Hessleholm.
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martina Nordahl, Röke, Viktoria Bojanovic, Röke, Anna Gunnarsson, Röke, Malin Malmqvist, Röke.
Tränare: Robert Jönsson.
Edenryds IF
In: Magda Kallenberg Olofsson, Lörby, Ellen Glanz, Lörby, Victoria Catuta, comeback senast i Sölvesborg, Ajten Hristova, Carolina Nilsson, Lörby, Emelie Eliasson, Lörby, Hanne Åsen, comeback, Enya Svensson, Rebecca Håkansson, Tilde Lindahl, Tilde Åsen, Tove Berger och Tyra Berger, alla uppflyttade från F14-15-laget.
Ut: Felicia Siudak, Näsum.
Tränare: Dan Bergstrand (ny från Bromölla J).
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Peter Leo (ny).
Gualövs GoIF
In: Elin Johansson, senast i Lörby.
Ut:
Tränare: Mikael Ivarsson och Niclas Axelsson.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Loa Åberg, Glimåkra, Ida Linderoth, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Daniel Oredsson.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BI
In: Julia Fält, Fjälkinge, Elina Dahlberg, Fjälkinge, Cassandra Englesson, Fjälkinge, Therese Eriksson, Fjälkinge, Mikaela Ekberg, Fjälkinge.
Ut: Cassandra Lindström, Bromölla.
Tränare: Per Gustafsson.