Skånes FF:s definitiva seriesammansättning för 2019 kommer allt närmare.
Nu är det slutgiltiga förslaget presenterat och innehåller – trots en del remissvar – bara några smärre förändringar från förslag 1.
Både Yngsjö IF och Vittskövle IF, som är placerade i den östra femman, har lämnat in egna förslag och med önskemål om att få tillhöra nordöstra femman.
Bland remissvaren finns även Linderöds IF som vill byta från mellersta sexan till nordöstra sexan och föreslår ett byte med Huaröds IF.
Men klubbarna får inget gehör. Det slutgiltiga serieförslaget innehåller nämligen inga förändringar alls från förslag 1 när det gäller herrserierna i division 4, 5 och 6.
I division 7 mellersta med Degeberga GoIF och Östra Sönnarslövs IF har Staffanstorp United FC U tillkommit och tagit över Hallands Nation FF:s plats.
I damernas division 3 nordöstra har Hallands Nation FF ersatt Wollsjö AIF.
Damernas division 4 nordöstra innehåller numera även Vittsjö DFK, farmarförening till allsvenska Vittsjö GIK. Serien består därmed av 13 lag.
Noterbart är att det finns ett alternativ på fyra seriegrupper för damfyran och i det är Gärds Köpinge IF och Vittskövle IF placerat i östra fyran.
Nästa datum att hålla kolla på är den 21 november, alltså nästa onsdag. Då fastställer Representantskapsmötet en definitiv seriesammansättning för 2019.
Vad tycker ni? Spontana reaktioner… mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller via twitter @kbpersson.
Fotbollsbloggen finns numera även på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen.
Herrar
Division 4 Östra
Fjälkinge IF
Hjärsås/Värestorps IF
Hörby FF
IFK Osby
IFK Simrishamn
Janstorps AIF
Lunnarps BK
Näsby IF
Rydsgårds AIF
Sjöbo IF
Tomelilla IF
VMA IK
Division 5 Östra
Brösarps IF
Gärsnäs AIS
Hammenhögs IF
IFK Ystads IK
Liga 06 IF
Spjutstorps IF
St Olofs IF
Tollarps IF
Vittskövle IF
Yngsjö IF
Ystads IF FF
Önneköps IF
Division 5 Nordöstra
Bjärnums GoIF
Broby IF
Edenryds IF
Glimåkra IF
Hanaskogs IS
Mala IF
Näsums IF
Ovesholms IF
Tosteberga/Nymölla IF
Vanneberga IF
Winnö IF
Åhus IF
Division 6 Norra
Ballingslövs GoIF
Farstorps GoIF
Finja IF
Hästveda IF
Hörja IF
IFK Knislinge
Jägersborgs IF
Lönsboda GoIF
Sibbhults IF
Treby IF
Tyringe IF
Vinslövs IF
Division 6 Nordöstra
Balsby SK
Huaröds IF
Kiaby IF
Nävlinge IF
Rinkaby GoIF
Skepparslövs IF
Venestads IF
Viby IF
Wä IF
Åhus HBK
Åsums BK
Önnestad BoIF
Division 6 Mellersta
Askeröds IF
Hardeberga BK
Harlösa IF
Höörs IS
Linderöds IF
Löberöds IF
Norra Rörums GIF
Stora Harrie IF
Sösdala IF
Teckomatorps SK
Torna Hällestads IF
Örtofta IS
Division 7 Nordvästra
Färingtofta IK
Röke IF
Röstånga IS
Skånes Fagerhult IF
Stattena IF Akademi
Svalöv United FC
Torekovs IK
Vallåkra IF
Väsby FK
Össjö IS
Division 7 Nordöstra
Bjärlövs IF
Everöds IF
FC New Life
Gärds Köpinge IF
IK Kamp
Osby FF
Strömsborgs IF
Vankiva IF
Vanneberga FF
Wisseltofta IF
Östanå Bruk IF
Österslövs IS
Division 7 Mellersta
Degeberga GoIF
GOF IF
Maglasäte IF
MKSF Pelagonija
Staffanstorp United FC U
Svensköps IF
Södra Rörum BF
Tjörnarps BoIF
Wollsjö AIF
Östra Sönnarslövs IF
Damer
Division 3 Nordöstra
Broby IF
FC Hässleholm
Hallands Nation FF
Hanaskogs IS
Hardeberga BK
Hjärsås/Värestorps IF
Sösdala IF
Team Sandby IF
Tyringe IF
Wä IF
Önnestads BoIF
Östanå Bruks IF
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
Edenryds IF
Farstorps GoIF
Gualövs GoIF
Gärds Köpinge IF
Hörja IF
Lönsboda GoIF
Sibbhults IF
Vankiva IF
Viby IF
Vinslövs IF
Vittsjö DFK
Vittskövle IF