Frimånaden fortsätter på sin 20:e dag.
Den här perioden innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).
Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Efter två mycket starka säsonger i Mjällby AIF går vänsterbacken Oskar Sverrisson vidare till allsvenska BK Häcken. På tisdagseftermiddagen bekräftades övergången officiellt och ”Sverre” har skrivit ett ettårskontrakt med option på ytterligare tre år. Det är känt sedan tidigare att Mjällby visar intresse för Peiman Eliassi, som 2017 var inblandad i 24 av lagets 42 division 1-mål. Oskarshamns AIK-stjärnan bekräftar att han har erbjudits ett kontrakt av Mjällby, men säger till Barometern att det är 60-40 till Oskarshamns fördel.
***
Albin Ekström har flyttat till Malmö och kan vara på väg bort från IFK Osby.
***
Ovesholms IF har gjort klart med Oliver Gustafsson från IFK Knislinge.
***
Eric Bondesson lämnar Fjälkinge IF och är klar för Linderöds IF.
***
Ett redan rutinerat Åhus IF tillförs ny rutin när 44-årige Mikael Bergqvist ansluter från Sölvesborgs GoIF. Bergqvist hade en stark spelarkarriär i Yngsjö, Bromölla och Åhus HBK och kommer närmast från SGIF där han varit huvudtränare under de fyra senaste säsongerna.
***
Mattias Billgren lämnar Åsums BK för spel med seriekonkurrenten Balsby SK.
***
Ismail Ibrahim, som nyligen lämnade Huaröd för Näsby, har ångrat sitt beslut och har återvänt till Huaröds IF.
***
Ex-allsvenska Sofie Andersson är nu helt klar för Åhus IF och får sällskap av Louise Persson från Bromölla. Två högklassiga förstärkningar för det redan starka division 2-laget. Louise Persson gjorde 13 mål i division 1 och blev Bromöllas bästa målskytt den gångna säsongen.
***
Alexandra Glimbrink lämnar Hjärsås/Värestorp för spel i moderklubben Broby IF.
***
Emilia Johansson ansluter till Hjärsås/Värestorp från Åhus IF.
***
Sandra Nilsson, med division 1-rutin från Bromölla och som i år var Näsums främsta målskytt tillsammans med Amanda Rosengren på tolv mål, byter klubb och är klar för Önnestad i division 3. Även Tilda Josefsson (Åhus IF) och Moa Petersson (Hanaskog) har skrivit på för Önnestad.
***
Superettan:
Mjällby AIF
In:
På väg in: Hugo Andersson, Malmö FF, Peiman Eliassi, Oskarshamn.
Ut: Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, klubb ej klar, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum, Oscar Ekman, Asarum, Oskar Sverrisson, Häcken.
På väg ut: Prosper Kasim.
Tränare: Milos Milojevic.
Division 1:
Kristianstad FC
In: Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby, Linus Svensson, IFK Hässleholm.
På väg in: Robin Holmquist, VMA.
Ut: Nicolas Pena, klubb ej klar, Dardan Dakaj, lån från Trelleborgs FF, Oskar Malmgren, lån från Trelleborgs FF, Guido Barryero, Robertino Kljajic.
På väg ut: Paulo Ippolito, Maximiliano Cabana, Niklas Jönsson.
Tränare: Besnik Llazani.
Division 2:
Ifö/Bromölla IF
In:
På väg ut: André Reinholdsson, Adam Winnberg, Nosaby/IFK Hässleholm, Fredrik Johansson.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).
Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF.
På väg in: Adam Winnberg, Bromölla, Emil Szymanski, Hässleholms IF, Viktor Pettersson, IFK Osby, Jihad Alhoas, Hörvikens IF, Linus Andersson, Mjällby AIF U19.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, klubb ej klar, Jesper Eriksson, Glimåkra, Julian Grozdanovski, Kristianstad FC, Daniel Kardum, Kristianstad FC.
På väg ut: Kalle Rydhög.
Tränare: Christian Carlsson (ny från Hässleholms IF).
IFK Hässleholm
In:
På väg in: Adam Winnberg, Bromölla.
Ut: Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala, Linus Svensson, Kristianstad FC.
På väg ut: Adam Larsson, Hässleholms IF.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).
Hässleholms IF
In:
På väg in: Otto Nilsson, Osby, Adam Larsson, IFK Hässleholm, Anthony Svenning, Osby, Simon Fredriksson, Osby, Kristoffer Blom, Mala.
Ut: Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Burim Rexhepi, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar.
På väg ut: Emil Szymanski, Nosaby, Alexander Wilson, Höör.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).
Division 3:
Sölvesborgs GIF
In:
Ut: Jiovanni Landu Puati, Näsum.
Tränare: Daniel Nilsson (ny).
Division 4:
Fjälkinge IF
In: Hampus Olsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Gustav Svensson, Önnestad, Hayder Ali Glimåkra.
Ut: Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga, Sebastian Ristevski, Kiaby, Oscar Ohlin, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby, Eric Bondesson, Linderöd.
På väg ut: Kristoffer Rydberg, slutar?
Tränare: Robin Olsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg.
Ut: Erlind Halili, Åsum, Rasmus Rosengren, Fjälkinge.
IFK Osby
In:
På väg in: Kristoffer Blom, Mala.
Ut: Edem Hetcheli, USA, Haris Hamzic, Räppe, Niklas Stenfeldt-Karlsson, Höör.
På väg ut: Otto Nilsson, Hässleholms IF, Anthony Svenning, Hässleholms IF, Simon Fredriksson, Hässleholms IF, Viktor Pettersson, Nosaby, Albin Ekström.
Tränare: Mattias Nilsson.
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare: Sejdi Bajrami.
Vanneberga IF
In: Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF, Tobias Block, Åhus HBK, Kristoffer Persson, Yngsjö, Alex Wendel, Åhus IF.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar.
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In:
Ut: Oliver Fransson, Knislinge.
På väg ut: Robin Holmquist, Kristianstad FC.
Tränare: Stefan Persson.
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke.
På väg ut: Hannes Friberg.
Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra.
Ut:
Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum.
På väg in: Joel Larsson, Önnestad.
Ut:
Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå.
Ut: Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp, Hayder Ali, Fjälkinge.
På väg ut: Svante Johansson, Osby FF.
Tränare: Göran Sundholm (ny från Nosaby J).
Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv.
Ut:
På väg ut: Kristoffer Blom, Osby/Hässleholms IF.
Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsum, Christoffer Peghmo, Österslöv, Oliver Gustafsson, Knislinge.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge.
Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd.
Ut:
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF, Ludvig Nilsson, Önnestad.
Ut:
Åhus IF
In: Mikael Bergqvist, Sölvesborgs GoIF.
Ut: Simon Nilsson, Tollarp, Alex Wendel, Vanneberga IF.
Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In: Timus Åkesson, Huaröd.
Ut:
Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Christian Olsson, Viby.
Ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Jonas Holmberg, Fjälkinge.
Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In: Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF.
Ut: Martin Nilsonius Jönsson, Mala.
Farstorps GoIF
In: Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J.
På väg in: Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF.
Ut:
Finja IF
In:
Ut:
Hästveda IF
In:
Ut:
Hörja IF
In:
Ut:
IFK Knislinge
In: Oliver Fransson, VMA.
Ut: Albin Renud, Ovesholm, Rasmus Lillberg, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket, Oliver Gustafsson, Ovesholm.
Jägersborgs IF
In:
Ut: Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Sibbhults IF
In:
Ut: Didrik Nilsson, Glimåkra.
Treby IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In: Mattias Billgren, Åsum.
Ut:
Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF.
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.
Nävlinge IF
In:
Ut: Timmy Jonsson, Vinslöv.
Rinkaby GoIF
In: Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS, Arvid Ask, senast i Kristianstad FC.
Ut:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Venestads IF
In:
Ut:
Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö.
Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala.
Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd.
På väg in: Omed Samin, tidigare i Åhus HBK, Marcus Berg, Bjärlöv.
Ut: Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum.
Åhus HBK
In:
Ut: Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17.
Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erlind Halili, Hjärsås/ Värestorp, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm, Mattias Billgren, Balsby.
Önnestads BoIF
In:
Ut: Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge, Ludvig Nilsson, Winnö.
På väg ut: Joel Larsson, Edenryd.
Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In: Ahmed Walli, Österslöv, Christian Andersson, Österslöv.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv, André Freyer, Tollarp, Hannes Roth, Degeberga, Timus Åkesson, Vittskövle.
Linderöds IF
In: Eric Bondesson, Fjälkinge.
Ut:
Sösdala IF
In: Andreas Lindqvist, Bjärlöv.
Ut:
Division 7 Nordvästra:
Röke IF
In: Oskar Olsson, senast i Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum.
Ut: Rikard Reimers, Mala.
Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In:
Ut: Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala, Nertil Cana, Gärds Köpinge, Valon Haxhaj, Gärds Köpinge.
På väg ut: Marcus Berg, Wä.
FC New Life
In:
Ut:
IK Kamp
In:
Ut: Daniel Strid, Näsums IF.
Osby FF
In: Pontus Hildingsson, IFK Osby, Dennis Marthell, IFK Osby, Albin Hardö, IFK Osby, Emil Hagelvik, IFK Osby, Adam Idström, IFK Osby, Erik Malmberg, IFK Osby.
På väg in: Svante Johansson, Glimåkra.
Ut:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Vankiva IF
In:
Ut:
Vanneberga FF
In: Viktor Ingvarsson, Kiaby.
Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby U.
Ut:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra.
Österslövs IS
In:
Ut: Ahmed Walli, Huaröd, Rasmus Ingvert, Åsum, Christian Andersson, Huaröd, Atdhe Metaj, Gärds Köpinge, Christoffer Peghmo, Ovesholm.
Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In: Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd.
Ut: Oliver Kjellkvist, Brösarp.
Everöds IF
In:
Ut: Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga.
Gärds Köpinge IF
In: Atdhe Metaj, Österslöv, Nertil Cana, Bjärlöv, Valon Haxhaj, Bjärlöv.
Ut: Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum.
Östra Sönnarslövs IF
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm.
Ut: Zeid Abbas, Åsum.
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo.
Ut: Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, klubb ej klar, Ogonna Chukwudi, Djurgården.
Vittsjö GIK
In:
Ut: Emmi Alanen, klubb ej klar.
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut: Moa Pettersson, Wä, Louise Persson, Åhus IF.
Division 2:
Åhus IF
In: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra), Louise Persson, Bromölla.
Ut: Therese Engblom, Önnestad, Samrawit Dagne Hall, Hjärsås/Värestorp, Tilda Josefsson, Önnestad, Emilia Johansson, Hjärsås/Värestorp.
Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U.
Ut: Sandra Nilsson, Önnestad.
IFK Osby
In: Nilla Fors, Röke.
Ut: Annie Olsson, Broby.
Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Emilia Nyberg, FC Hessleholm, My Danielsson, Klippan FF.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar, Nilla Fors, Osby.
Division 3:
Broby IF
In: Annie Olsson, Osby, Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
FC Hessleholm
In:
Ut: Nilla Fors, Röke.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In: Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad, Moa Petersson, Önnestad.
På väg ut: Tina Dahlström, Hjärsås/Värestorp, Julia Andersson, Hjärsås/Värestorp.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF, Emilia Johansson, Åhus IF.
På väg in: Tina Dahlström, Hanaskog, Julia Andersson, Hanaskog.
Ut: Alexandra Glimbrink, Broby.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Wä IF
In: Moa Pettersson, Bromölla.
Ut:
Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17, Sandra Nilsson, Näsum, Tilda Josefsson, Åhus IF, Moa Petersson, Hanaskog/Knislinge.
Ut:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Edenryds IF
In:
Ut:
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Vankiva IF
In:
Ut:
Viby IF
In:
Ut:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Vittsjö DFK
In:
Ut:
Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Division 4 Nordvästra:
Hörja IF
In: Sandra Torstensson, Röke.