Silly season hänger i och det fortsätter att röra på sig på spelarmarknaden. Här är nu en ny samlad uppdatering.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Backen Derrick Dixon är IFK Hässleholms senaste nyförvärv och hoppade in i segermatchen mot Gnosjö i lördags. 21-åringen kommer närmast från Bullermyrens IK i Dalarnas division 3, men har ett förflutet i IFK Hässleholm som juniorspelare.
***
Alexander Brajic blev räddaren i nöden när Hjärsås/Värestorps IF plötsligt stod utan målvakt. Talangfulle Brajic, som även har en framgångsrik bakgrund inom karaten, är född 2001 och ansluter från Nosaby IF. Oskar Jansson, som under flera år har varit en av den lokala fotbollens mest framträdande målvakter, tar ett steg tillbaka av privata skäl men ska finnas kvar i kulisserna som backup.
***
100-årsfirande IFK Osby fyller på i truppen och har fått in Jonny Ahlbin och Ludwig Melin, båda från Röke IF.
***
Målvakten Besart Binaku har vacklat fram och tillbaka men lämnar nu Näsby IF i division 4. Besart går till ”nya” Vilan BoIS (tidigare Östra Sönnarslövs IF) i division 7 i en infekterad affär där Vilan fick betala en bra slant till Näsby för att övergången skulle bli möjlig. Vilan har även fått in Drilon Shala, med förflutet i Näsby och Wä, som gör comeback.
***
Qendrim Sylejmani är tillbaka i Wä IF efter bara ett par träningar med Näsby IF.
***
Efter en sejour i Mjällby AIF:s akademiverksamhet är Hugo Strömberg tillbaka i moderklubben Tollarps IF. Division 5-nykomlingen har även fått in Nihad Kusmic, IFK Värnamo, som gör comeback efter ett par års skadeuppehåll.
***
Elias Ulfvik ansluter till Bjärnum från IFK Hässleholm J.
***
Nima Aghdasi går från FC Örkelljunga till Lönsboda GoIF.
***
17-åriga Ottilia Gunnarsson, för många förknippad som stor talang och landslagsspelare i bowling, lämnar FC Hessleholm och återvänder till Vinslövs IF som gör en nystart i division 4.
***
Superettan:
Mjällby AIF
In: Gísli Eyjólfsson, Breidablik (lån), Ottar Magnus Karlsson, Trelleborgs FF, Carljohan Eriksson, Jönköping, Pavle Vagic, Malmö FF (lån), Felix Konstandeliasz, Malmö FF (lån), Mohanad Jeahze, Brommapojkarna.
Ut: Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, Assyriska IK, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum, Oscar Ekman, Asarum, Oskar Sverrisson, Häcken, Axel Norén, Gefle, Prosper Kasim, Birmingham Legion FC (USA).
Tränare: Milos Milojevic.
Division 1:
Kristianstad FC
In: Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby, Linus Svensson, IFK Hässleholm, André Andersson, Hörviken, Danny Gunnarsson, IFK Hässleholm, Yonathan Getachew, Västerås SK, Eddie Tran, Varbergs BoIS, Teddy Bergqvist, Malmö FF (utlånad till Varberg), Felix Bindelöv, Karlslund.
Ut: Nicolas Pena, klubb ej klar, Dardan Dakaj, FC Rosengård, Oskar Malmgren, lån från Trelleborgs FF, Guido Barryero, Robertino Kljajic, Niklas Jönsson, Eskilsminne, Truls Verngren, Noah Christoffersson, lån från Trelleborgs FF, Anton Bloom, slutar, Paulo Ippolito, Maximiliano Cabana, Elvis Rama, Näsby (?).
Tränare: Besnik Llazani.
Division 2:
Ifö/Bromölla IF
In: Sebastian Carrblad, Hässleholms IF, Jacob Karlsson, Mjällby AIF U19, Zacarias Jönsson och Albert Thorén flyttas upp från egna leden, Ameer Naseer, comeback, senast i IFK Hässleholm.
Ut: Adam Winnberg, Nosaby, Fredrik Johansson, slutar, André Reinholdsson, Trelleborgs FF, August Nilsson, Åhus HBK.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).
Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF, Adam Winnberg, Bromölla, Viktor Pettersson, IFK Osby, Linus Andersson, Mjällby AIF U19, Joseph Abedu Ikechukwu, Mjällby AIF U19, Simon Fredriksson, IFK Osby, Kevin Sjöström, IFK Osby U19, Saif Shallal, Mjällby (lån), Philip Persson, Mjällby (lån), Aram Abed, Sandviken, Christian Martincu, Sölvesborg.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, Fjälkinge, Jesper Eriksson, Glimåkra, Julian Grozdanovski, Kristianstad FC, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Anton Bloom, Kristianstad FC, Benjamin Fadi, Karlskrona, Linus Lindfors, Kalle Rydhög, VMA, Alexander Brajic, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Christian Folin (ny från Hässleholms IF).
IFK Hässleholm
In: Nikola Zivanovic, Lilla Torg, Mattias Jönsson, Lilla Torg, Mustafa Owaid, Hässleholms IF, Derrick Dixon, Bullermyren.
På väg in: Ilir Salja, Örkelljunga, Anton Zetterberg, Ovesholm, Luke McConnell.
Ut: Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala, Linus Svensson, Kristianstad FC, Tommy Filipovic, Klippan, Gustav Lindroth, Sölvesborg, Danny Gunnarsson, Kristianstad FC, Adam Larsson, Hässleholms IF, Joel Andersson, slutar.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).
Hässleholms IF
In: Arber Sabani, Mala, Anthony Svenning, Osby, Otto Nilsson, Osby, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge, Adam Larsson, IFK Hässleholm, Oscar Widmark, Anton Branting och Ludvig Pernetun, flyttas upp från egna leden, Florent Stagova, Näsby.
Ut: Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar, Haris Crnalic, Mala, Sebastian Carrblad, Bromölla, Alexander Wilson, Höör, Kristian Brymora, Niazi Smail, Anton Henryson, slutar, Joel Svensson, slutar, Bekim Rosenberg, Vinslöv, Harley Willard, UMF Vikingur Olafsvik, Mustafa Owaid, IFK Hässleholm, Kevin Zenthio, Bjärnum.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).
Division 3:
Sölvesborgs GIF
In: Samir Blekic, Hörviken, Johannes Nilsson, Hörviken, Samuel Jonsson, VMA, Gustav Lindroth, IFK Hässleholm, Amer Habul, FK Karlskrona, Oscar Skarp, Ljungby, Magnus Andersson, Vittskövle, William Stjernberg, Mjällby AIF U19.
Ut: Jiovanni Landu Puati, Näsum, Haris Sinanovic, Jämshög, Karl Truedsson, Näsum, Christian Martincu, Nosaby.
Tränare: Daniel Nilsson (ny).
Division 4:
Fjälkinge IF
In: Hampus Olsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Gustav Svensson, Önnestad, Hayder Ali Glimåkra, Marko Zebic, comeback, senast i Nosaby, Tim Hansson, Önnestad, Filip Nilsson, Önnestad, Marcus Thuvesson, Nosaby, Johannes Mårtensson, Yngsjö.
Ut: Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga, Sebastian Ristevski, Kiaby, Oscar Ohlin, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby, Eric Bondesson, Linderöd, Christian Vestberg, slutar, Andreas Sterner, Åhus HBK, Marcus Lovén, Åhus HBK.
Tränare: Robin Olsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg, Arlind Krasniqi, Kristianstad FC, Adam Mahmud, Kristianstad FC, Alexander Brajic, Nosaby.
Ut: Erlind Halili, Åsum, Rasmus Rosengren, Fjälkinge, Rasmus Bertilsson, Tollarp, Fiton Buzuku, Kamp, Oskar Jansson, slutar.
Tränare: Martin Michalski (ny).
IFK Osby
In: Kristoffer Blom, Mala, Viktor Nordqvist, Jägersborg, Gabriel Granqvist, Sibbhult, Emil Nilsson, Bjärnum, Jonny Ahlbin, Röke, Ludwig Melin, Röke.
Ut: Edem Hetcheli, USA, Haris Hamzic, Räppe, Niklas Stenfeldt-Karlsson, Höör, Viktor Pettersson, Nosaby, Linus Persson, Älmhult, Anthony Svenning, Hässleholms IF, Vilgot Clauss, FC Trollhättan, Juan Urena, Adrian Mosquera, Otto Nilsson, Hässleholms IF, Simon Fredriksson, Nosaby, Ekrem Dibrani, Örkelljunga.
Tränare: Mattias Nilsson.
Näsby IF
In: Djengiz Shefkiu, Wä, Hajriz Shefkiu, Wä, Erlind Halili, Åsum, Nexhat Halili, FC Örkelljunga, Fahrudin Zigovic, Kristianstad FC U19, Sharif Alizadeh, Torn U19, Abdinur Ali Hussein, IFK Hässleholm P19, Haydar Dalal, Winnö, Shaid, Kristianstad FC, Ari Abdullah, comeback.
På väg in: Elvis Rama, Kristianstad FC.
Ut: Rasmus Larsson, Huaröd, Drilon Hajdari, slutar, Ali Al-Hamadi, Wä, Amir Sadiq, Huaröd, Sanjin Tufek, Kadri Bucolli, Rikard Ibrahim, VMA, Yaser Ezat, Sibbhult, Jakub Mesanovic, Hayder Layth, Salah Abdulkadir Ali, Sibbhult, Egzon Shala, Sibbhult, Deeb Aqall, Sibbhult, Florent Stagova, Hässleholms IF, Besart Binaku, Vilan BoIS.
Tränare: Sejdi Bajrami.
Vanneberga IF
In: Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF, Tobias Block, Åhus HBK, Kristoffer Persson, Yngsjö, Alex Wendel, Åhus IF, Fredrik Johansson, comeback, Erik Dahlqvist, comeback, Simon Strömberg, IF Rejban, Marcus Eriksson, Yngsjö, Albin Andersson, Hanaskog.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar, Alfons Hult, Åhus HBK, Jonathan Nilsson, slutar.
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Niclas Carlsson, Knislinge, David Winnberg, Åsum, Kalle Rydhög, Nosaby, Rasmus Nilsson, comeback, Rikard Ibrahim, Näsby, Robin Winnberg, Åsum, Jimmy Rossander, Åsum.
Ut: Oliver Fransson, Knislinge, Isak Hårsmar, Tollarp, Ola Lindahl, Balsby, Samuel Jonsson, Sölvesborg, Anton Nilsson, Glimåkra, Jusuf Merdzic, Viby.
Tränare: Stefan Persson.
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In: Kevin Zenthio, Hässleholms IF, Axel Ericsson, IFK Hässleholm U19, Rasmus Martinsson, Farstorp, Emil Nilsson, uppflyttad från egna leden, Hugo Lindhé, comeback, Elias Ulfvik, IFK Hässleholm J.
Ut: Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke, Jhonjairo Calderon, Mala, Noah Nilsson, Farstorp, Niklas Borgström, Mala, Emil Nilsson, Osby.
Tränare: Martin Olofsson.
Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra, Måns Lilja, Östanå, Karl Persson, Sibbhult, Alfred Olsson, Venestad, Kevin Möllerström, Östanå.
Ut: Viggo Bengtsson, Osby, Asmer Mohamed, Viby.
Tränare: Stefan Hansson.
Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum, Denis Elshani, Kamp, Hamse Daher, Sölve, Adnan Muslic, Vittsjö, Joel Larsson, Önnestad, Idle Harum, Bromölla J.
Ut: Johan Lindhe.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson.
Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå, Anton Nilsson, VMA.
Ut: Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp, Hayder Ali, Fjälkinge, Svante Johansson, Osby FF.
Tränare: Göran Sundholm (ny från Nosaby J).
Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv, Albin Andersson, Vanneberga IF, Abiel Kifle, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Mikael Ekdahl.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv, Omar Chehade, Örkelljunga, Haris Crnalic, Hässleholms IF, Jhonjairo Calderon, Bjärnum, Niklas Borgström, Bjärnum, Anton Johansson, IFK Hässleholm U.
Ut: Kristoffer Blom, Osby, Arber Sabani, Hässleholms IF, Muhamed Resulovic, Örkelljunga.
Tränare: Haris Crnalic (ny).
Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg, Linus Lönnestig, Jämshög, Karl Truedsson, Sölvesborg, Andreas Andersson, Högadal.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Tränare: Tobbe Björk.
Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsum, Christoffer Peghmo, Österslöv, Oliver Gustafsson, Knislinge, Jesper Cederholm, comeback, Gustav Johnsson, Linderöd, Robert Johnsson, Linderöd, Simon Olsson, Önnestad.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge, Fabian Sandgren, Vittskövle, Jakob Fröjd Åhus HBK.
På väg ut: Anton Zetterberg, IFK Hässleholm.
Tränare: Peter Lindquist.
Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd, Isak Hårsmar, VMA, Filip Rönnholm, Linderöds IF, Daniel Wandelin, Önnestad, Niklas Ohlsson, Önnestad, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp, Hugo Strömberg, Mjällby U, Nihad Kusmic, comeback tidigare IFK Värnamo.
Ut: Theodor Strömberg, IF Mölndal, Mattias Thurban, Balsby.
Tränare: Robert Wanstadius.
Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF, Ludvig Nilsson, Önnestad, Emil Zail, Åsum, Daniel Lindström, Önnestad.
Ut: Jusuf Merdzic, VMA, Haydar Dalal, Näsby.
Tränare: Claes Magnusson.
Åhus IF
In: Mikael Bergqvist, Sölvesborgs GoIF, Kristoffer Svensson, comeback.
Ut: Simon Nilsson, Tollarp, Alex Wendel, Vanneberga IF.
Tränare: Mats Johansson.
Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In: Timus Åkesson, Huaröd, Fabian Sandgren, Ovesholm, Albert Nilsson, Nosaby J, Andreas Pålsson, Nosaby J, Ola Thorsson, Everöd.
Ut: Christoffer Olsson, Rinkaby, Jimmy Olsson, Åhus HBK, Adam Nilsson, Åhus HBK, Tobias Lindholm, Brösarp, Jimmie Andersson, Rinkaby, Magnus Andersson, Sölvesborg.
Tränare: Torbjörn Nilsson.
Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Christian Olsson, Viby, Filip Andersson, Asarum, Emre Cicek, Hässleholms IF, Filip Åkesson, Bjärlöv, Johan Lindgren, Bjärlöv, Ali Özgür, Bjärlöv, Carl Dicksson, Bjärlöv, Jonatan Adolfsson, Bjärlöv.
Ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Jonas Holmberg, Fjälkinge, Marcus Eriksson, Vanneberga IF, Johannes Mårtensson, Fjälkinge, Steven Al-Khori, Rinkaby, David Lindgren, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Fredrik Lindeberg och Filip Larsson.
Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In: Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF, Mehdi Akbari, Vinslöv, Ludvig Filipsson, Hässleholms IF J, Elias Lindh, Hässleholms IF J, Jakob Nilsson, Markaryd.
Ut: Martin Nilsonius Jönsson, Mala.
Farstorps GoIF
In: Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J, Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF, Linus Månsson, FC New Life, Noah Nilsson, Bjärnum.
Ut: Daniel Nordgren, slutar, Rasmus Martinsson, Bjärnum.
Finja IF
In:
Ut:
Hästveda IF
In: Albin Nilsson, Simon Nilsson, Önnestad, Pontus Christiansson, Vankiva.
Ut:
Hörja IF
In:
Ut:
IFK Knislinge
In: Oliver Fransson, VMA.
Ut: Albin Renud, Ovesholm, Rasmus Lillberg, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket, Oliver Gustafsson, Ovesholm, Niclas Carlsson, VMA.
Jägersborgs IF
In:
Ut: Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra, Viktor Nordqvist, Osby.
Lönsboda GoIF
In: Alexander Månsson, comeback, Simon Olofsson, Treby, Fabian Andersson, Treby, Rasmus Bjursgård, Treby, Rasmus Nilsson, Treby, Nima Aghdasi, Örkelljunga.
Ut: Mattias Pettersson, slutar.
Sibbhults IF
In: Emil Stenberg, Östanå Bruk, Alex Johansson, Östanå Bruk, Egzon Shala, Näsby, Yaser Ezat, Näsby, Salah Abdulkadir Ali, Näsby, Deeb Aqall, Näsby.
Ut: Didrik Nilsson, Glimåkra, Karl Persson, Broby, Gabriel Granqvist, IFK Osby.
Tyringe IF
In: Mathias Lindgren, Vankiva.
Ut: Julius Senoga, Hässleholms IF.
Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In: Mattias Billgren, Åsum, Ola Lindahl, VMA, Bertil Lundin, Österslöv, Mattias Thurban, Tollarp.
Ut:
Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF, Andreas Åkerström, comeback, Johan Åkerström, comeback, Jesper Brorsson, comeback, Henrik Persson, comeback, Simon Jönsson, Vanneberga FF, Michael Johansson, Österslövs IS.
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.
Nävlinge IF
In: Ali Hosseini, Tollarp J, Lucas Utbult, Everöd.
Ut: Timmy Jonsson, Vinslöv.
Tränare: Johan Hansson (ny).
Rinkaby GoIF
In: Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS, Arvid Ask, senast i Kristianstad FC, Christoffer Olsson, Vittskövle, Jonas Jamhour, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Åsum, Mohamed Ahmed, Huaröd, Jimmie Andersson, Vittskövle, Steven Al-Khori, Yngsjö, Pontus Jönsson, Gärds Köpinge.
Ut: Magnus Johansson, Venestad, Jens Hellberg, Önnestad, Javier Leiva Guerra, Gärds Köpinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson.
Skepparslövs IF
In: Besnik Llazani, Wä, Andreas Persson, Wä, Thomas Clementson, Åsum, Anders Åkesson, Glemmingebro, Felix Lavesson, Röke.
Ut: Jonas Jamhour, Rinkaby, Martin Michalski, tränare i Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Michael Davidsson.
Venestads IF
In: Magnus Johansson, Rinkaby.
Ut: Alfred Olsson, Broby, Martin Nilsson, slutar.
Tränare: André Nilsson.
Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK, Waseem Jafleh, Ariana FC, Basel Jafleh, nyregistrering, Asmer Mohamed, Broby, Jusuf Merdzic, VMA.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö, Ahmed Nasser, Gärds Köpinge, Rasim Bajrektarevic, Bjärlöv, Besmir Maloku, Bjärlöv.
Tränare: Peter Harrison.
Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge, Jesper Gedenryd, Österslöv, Bekim Rosenberg, Hässleholms IF.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala, Mehdi Akbari, Ballingslöv.
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson.
Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd, Ali Al-Hammadi, Näsby, Zack Lindvall Fritz, Önnestad, Fitim Selaci, Österslöv, Omed Shateri, Åhus HBK, Olle Månsson, klubb okänd.
På väg in: Omed Samin, tidigare i Åhus HBK.
Ut: Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum, Djengiz Shefkiu, Näsby, Charlie Madsen Nilsson, flyttar till Danmark, Arlind Krasniqi, slutar, Hajriz Shefkiu, Näsby.
Tränare: Michael Engleson.
Åhus HBK
In: Andreas Sterner, Fjälkinge, Jimmy Olsson, Vittskövle, Adam Nilsson, Vittskövle, Marcus Berg, Bjärlöv, Oliver Nilsson, BK Union, August Nilsson, Bromölla, Jakob Fröjd, Ovesholm, Alfons Hult, Vanneberga, Marcus Lovén, Fjälkinge, Johan Palmbehag, Vanneberga.
Ut: Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17, Viktor Freij, Åsum, Linus Persson, Everöd, José Alvarez Rodrigues, Gärds Köpinge, Omed Shateri, Wä.
Tränare: Stefan Reimer (ny).
Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U, Viktor Freij, Åhus HBK.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm, Mattias Billgren, Balsby, Thomas Clementson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Rinkaby, Emil Zail, Winnö, David Winnberg, VMA, Robin Winnberg, VMA, Jimmy Rossander, VMA, Erlind Halili, Näsby.
Tränare: Jörgen Carlsson (ny) och Måns Alm (ny).
Önnestads BoIF
In: Jens Hellberg, Rinkaby.
Ut: Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge, Ludvig Nilsson, Winnö, Tim Hansson, Fjälkinge, Filip Nilsson, Fjälkinge, Markus Johansson, Degeberga, Daniel Wandelin, Tollarp, Niklas Ohlsson, Tollarp, Simon Olsson, Ovesholm, Daniel Lindström, Winnö, Linus Nilsson, Bjärlöv, Fredrik Wandelin, Bjärlöv, Joel Larsson, Edenryd, Zack Lindvall Fritz, Wä, Simon Nilsson, Hästveda, Emil Persson, Everöd.
Tränare: Henrik Lindström (ny).
Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In: Ahmed Walli, Österslöv, Christian Andersson, Österslöv, Hemat Amarkhail, Österslöv, Eldin Avdic, Bjärlöv, Dennis Karlsson, Österslöv, Rasmus Larsson, Näsby, Amir Sadiq, Näsby, Pajtim Sulejmani, comeback senast i Näsby, Milot Kryeziu, Bjärlöv.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv, André Freyer, Tollarp, Hannes Roth, Degeberga, Timus Åkesson, Vittskövle, Mohamed Ahmed, Rinkaby.
Tränare: Martin Basti.
Linderöds IF
In: Eric Bondesson, Fjälkinge, Linus Gustafsson, Tollarp J, Pontus Jönsson, Östra Sönnarslöv, Mohammed Hassoun, Everöd.
Ut: Mattias Berggren, Gärds Köpinge, Gustav Johnsson, Ovesholm, Robert Johnsson, Ovesholm, Filip Rönnholm, Tollarp.
Tränare: Mattias Strandkvist (ny).
Sösdala IF
In: Andreas Lindqvist, Bjärlöv, Oskar Eriksson, Sebastian Larsson, Tjörnarp, Nils-Peter Kinhult, Hässleholms IF, Arkan Mirzayi, Alexander Karlsson.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg.
Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In: Linus Nilsson, Önnestad, Fredrik Wandelin, Önnestad, Rasim Bajrektarevic, Viby, Besmir Maloku, Viby.
Ut: Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala, Nertil Cana, Gärds Köpinge, Valon Haxhaj, Gärds Köpinge, Marcus Berg, Åhus HBK, Eldin Avdic, Huaröd, Filip Åkesson, Yngsjö, David Lindgren, Yngsjö, Johan Lindgren, Yngsjö, Ali Özgür, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonatan Adolfsson, Yngsjö, Milot Kryeziu, Huaröd.
FC New Life
In:
Ut: Linus Månsson, Farstorp.
IK Kamp
In: Aleksandar Dimitrijevic Jensen, klubblös, Niklas Andersson, Tosteberga/Nymölla, Emanuel Müller, nyregistrering, Fiton Buzuku, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Daniel Strid, Näsums IF, Denis Elshani, Edenryd.
Osby FF
In: Pontus Hildingsson, IFK Osby, Dennis Marthell, IFK Osby, Albin Hardö, IFK Osby, Emil Hagelvik, IFK Osby, Adam Idström, IFK Osby, Erik Malmberg, IFK Osby, Svante Johansson, Glimåkra, Hampus Gadd, IFK Osby, Abdulrahman Mobaed, IFK Osby, Mohammed Hawa, IFK Osby, Noah Idström, IFK Osby, Mahmoud Kngo, IFK Osby, Danial Mohaseni, IFK Osby, Mahdi Nabizada, IFK Osby, Calle Nilsson, IFK Osby, Oscar Pettersson, IFK Osby, Abbas Rezai, IFK Osby, Ahmet Shala, IFK Osby, Ammar Shihabi, IFK Osby, Måns Svensson, IFK Osby, Fahim Tajik, IFK Osby.
Ut:
Röke IF
In: Oskar Olsson, senast i Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum.
Ut: Rikard Reimers, Mala, Felix Lavesson, Skepparslöv, Jonny Ahlbin, Osby, Ludwig Melin, Osby.
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Treby IF
In:
Ut: Simon Olofsson, Lönsboda, Fabian Andersson, Lönsboda, Rasmus Bjursgård, Lönsboda, David Sernefell, Älmhult, Philip Nilsson, Älmhult, Rasmus Nilsson, Lönsboda.
Vankiva IF
In:
Ut: Anton Pramberg, Lilla Torg, Mathias Lindgren, Tyringe, Pontus Christiansson, Hästveda.
Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby U.
Ut:
Vittsjö GIK
In:
Ut: Adnan Muslic, Edenryd.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra, Måns Lilja, Broby, Kevin Möllerström, Broby, Emil Stenberg, Sibbhult, Alex Johansson, Sibbhult.
Österslövs IS (har dragit sig ur seriespelet)
In:
Ut: Ahmed Walli, Huaröd, Rasmus Ingvert, Åsum, Christian Andersson, Huaröd, Atdhe Metaj, Gärds Köpinge, Christoffer Peghmo, Ovesholm, Bertil Lundin, Balsby, Hemat Amarkhail, Huaröd, David Silva Gonzalez, Gärds Köpinge, Dennis Karlsson, Huaröd, Jesper Gedenryd, Vinslöv, Simon Jönsson från Vanneberga FF, Michael Johansson, Kiaby, Fitim Selaci, Wä
Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In: Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd, Markus Johansson, Önnestad.
Ut: Oliver Kjellkvist, Brösarp.
Everöds IF
In: Linus Persson, Åhus HBK, Emil Persson, Önnestad.
Ut: Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga, Lucas Utbult, Nävlinge, Mohammed Hassoun, Linderöd, Ola Thorsson, Vittskövle.
Gärds Köpinge IF
In: Atdhe Metaj, Österslöv, Nertil Cana, Bjärlöv, Valon Haxhaj, Bjärlöv, Mattias Berggren, Linderöd, Arben Islami, Jonathan Alvarsson, senast i Ovesholm, Javier Leiva Guerra, Rinkaby, José Alvarez Rodrigues, Åhus HBK, David Silva Gonzalez, Österslöv, Ahmed Nasser, Viby.
Ut: Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum, Pontus Jönsson, Rinkaby.
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut: Niklas Andersson, Kamp, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Albin Axelsson, Hörviken, Sebastian Åkerman, Kristianopel.
Tränare: Ulf Brynö och Stefan Karlsson (nya).
Vanneberga FF
In:
Ut: Viktor Ingvarsson, Kiaby, Simon Jönsson, Kiaby.
Vilan BoIS (Östra Sönnarslövs IF)
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm, David Lindgren, Yngsjö, Besart Binaku, Näsby, Drilon Shala, comeback.
Ut: Zeid Abbas, Åsum, Pontus Jönsson, Linderöd.
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo.
På väg in: Lova Hansson, Asarum.
Ut: Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, KAA Gent (Belgien), Ogonna Chukwudi, Djurgården.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Vittsjö GIK
In: Sabrina D’Angelo, North Carolina Courage, Paulina Nyström, Ljusdal, Amanda Perez, IL Sandviken (Norge), Summer Green, Chicago Red Stars (USA), Tove Almqvist, Linköping, Nellie Persson, Kungsbacka, Leandra Smeda, Gintras-Universitetas (Litauen).
Ut: Emmi Alanen, Växjö, Tiffany Cameron, Hannah Wilkinson, Chandra Bednar, Sofie Junge Pedersen, Juventus (Italien), Amanda Persson, Växjö.
Tränare: Thomas Mårtensson och Stefan Ekstrand (ny från Asarum).
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Leonora Cassel, Ebba Håkansson, Signe Johansson, Maja Järvensivu, Lovisa Nilsson, Alice Rubin och Agnes Wildt-Persson, alla uppflyttade från egna leden, Ebba Axelsson, Åhus IF, Frida Welinder, Åhus IF, Jindra van Reeden, Asarum, Emma Vaughan, Asarum, Johanna Jönsson, comeback, Wilma Karlsson, Lörby.
Ut: Moa Pettersson, Wä, Louise Persson, Åhus IF, Matilda Larsson, Wä.
Tränare: Marcus Järvensivu (ny från egna leden).
Division 2:
Åhus IF
In: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra), Louise Persson, Bromölla, Emmy Johansson, Glimåkra, Maja Olsson, Spjutstorp, Ester Zientara, Ljungby.
Ut: Therese Engblom, Önnestad, Samrawit Dagne Hall, Hjärsås/Värestorp, Tilda Josefsson, Önnestad, Emilia Johansson, Hjärsås/Värestorp, Ebba Axelsson, Bromölla, Frida Welinder, Bromölla.
Tränare: Fredrik Olsson.
Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U, Linda Lahger, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Sandra Nilsson, Önnestad.
Tränare: Angelique Sandberg Winther.
FC Hessleholm
In: Emma Hansson, Farstorp, Emelie Gustavsson, senast i Glimåkra, Emilia Engdahl, Munka Ljungby.
Ut: Nilla Fors, Osby, Melissa Dahlberg, Osby, Emilia Nyberg, Röke, Ottilia Gunnarsson, Vinslöv.
IFK Osby
In: Nilla Fors, Röke, Isabella Skagerholm, Sibbhult, Melissa Dahlberg, FC Hessleholm.
Ut: Annie Olsson, Broby.
Tränare: Rikard Svensson (ny från Glimåkra) och Jessica Jönsson.
Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Emilia Nyberg, FC Hessleholm, My Danielsson, Klippan FF, Emilia Nyberg, FC Hessleholm.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar, Nilla Fors, Osby, Ida Ekström, Broby.
Tränare: Julius Sjödahl.
Division 3:
Broby IF
In: Annie Olsson, Osby, Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Linnea Petersson, Sibbhult, Lova Åberg, Sibbhult, Emilia Nilsson, Sibbhult, Ida Ekström, Osby, Wilma Persson, Sibbhult, Madeleine Gustavsson, comeback.
Ut: Maja Grahn, slutar.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In: Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad, Moa Petersson, Önnestad.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF, Emilia Johansson, Åhus IF.
Ut: Alexandra Glimbrink, Broby, Linnea Wittink, Önnestad, Linda Lahger, Näsum.
Sösdala IF
In: Malin Bertilsson, Bjärnum, Victoria Svensson, Bjärnum.
Ut: Anna Arvidsson, slutar.
Tyringe IF
In:
Ut:
Wä IF
In: Moa Pettersson, Bromölla, Hannah Dahlberg, comeback, Matilda Larsson, Bromölla.
Ut:
Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17, Sandra Nilsson, Näsum, Tilda Josefsson, Åhus IF, Moa Petersson, Hanaskog/Knislinge, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Madeleine Andersson, comeback, Isabella Gustafsson, comeback.
Ut: Moa Andersson, Edenryd.
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Malin Bertilsson, Sösdala, Victoria Svensson, Sösdala.
Edenryds IF
In: Agnes Haglund, Lörby, Malva Jönsson, Bromölla U, Maja Persson, Bromölla U, Wilma Lagrelius, Bromölla U, Moa Andersson, Önnestad, Lina Joelsson.
Ut: Linnea Persson, Gualöv, Emma Kjellander, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Rebecka Axelsson, Gualöv.
Farstorps GoIF
In:
Ut: Emma Hansson, FC Hessleholm.
Gualövs GoIF
In: Julia Ivarsson, Viby, Amanda Ivarsson, Viby, Josefine Ivarsson, Viby, Ellen Emtsjö, Viby, Moa Lönnestig, Viby, Caroline Jönsson, Viby, Elin Lundahl, Viby, Frida Andersson, Gärds Köpinge, Linnea Persson, Edenryd, Emma Kjellander, Edenryd, Jennie Andersson , Edenryd, Rebecka Axelsson, Edenryd.
Ut:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Sibbhults IF
In:
Ut: Linnea Petersson, Broby, Lova Åberg, Broby, Emilia Nilsson, Broby, Wilma Persson, Broby, Isabella Skagerholm, Osby.
Vankiva IF
In:
Ut:
Viby IF
In:
Ut: Julia Ivarsson, Gualöv, Amanda Ivarsson, Gualöv, Josefine Ivarsson, Gualöv, Ellen Emtsjö, Gualöv, Moa Lönnestig, Gualöv, Caroline Jönsson, Gualöv, Elin Lundahl, Gualöv.
Vinslövs IF
In: Ottilia Gunnarsson, FC Hessleholm.
Ut:
Vittsjö DFK
In:
Ut:
Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Frida Andersson, Gualöv.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Division 4 Nordvästra:
Hörja IF
In: Sandra Torstensson, Röke.