I morgon öppnar frimånaden. Det innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till annan förening.
Här är en ny sammanställning och mer kommer garanterat framöver…
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Efter två år i IFK Osby, tre i Nosaby IF och en division 1-säsong i Kristianstad FC kände Daniel Kardum att det var dags att flytta hem till VMA IK. Division 4-klubben har naturligtvis gjort ett kap och blir, vågar vi väl säga redan nu, en tung guldfavorit.
***
André Leanderson, som vann interna skytteligan guldåret 2017, lämnar Ifö Bromölla IF och flyttar hem till Jämshög. Trotjänaren Fredrik Palmgren tackar också för sig och trappar ner som spelande assisterande tränare i Näsums IF i division 6. Filip Ancker Book tvingas avsluta spelarkarriären på grund av skada, men har redan inlett en ny karriär som tränare och kommer att ingå i tränarstaben i Bromölla.
***
Mittfältaren Rasmus Nilsson lämnar VMA IK och återvänder till Wä IF.
***
Den gamle måltjuven Patrick Isaksson gör comeback i Hanaskog. Det blev sporadiskt spel i Östanå Bruk 2018, men annars har Patrick varit tränare för Hjärsås/Värestorps damlag på senare år.
***
I Tollarps IF är Filip Haak tillbaka efter skada och kan räknas in på comeback-kontot. Oskar Mårtensson uppges ha fått tillbaka suget och väntas komma till spel igen. Isac Widerström kan vara på väg mot comeback.
***
Glimåkras målvakt Johan Nilsson placeras i Wisseltofta IF.
***
Tobias Torstensson gör comeback i Tosteberga/Nymölla IF efter en tuff skada. Tillbaka i blåvitt är även Felix Eriksson och även Simon Olofsson kan räknas in för spel 2020.
***
Linda Lahger, som gjorde elva mål för Näsum den gångna säsongen uppges finnas på division 2-nykomlingen Wä IF:s radar.
***
Mjällby AIF
In:
Ut: Jesper Johansson, slutat.
Tränare: Milos Milojevic.
Kristianstad FC
In:
Ut: Teddy Bergqvist, Yonathan Getachew, Daniel Kardum, VMA.
Tränare:
Ifö/Bromölla IF
In: Axel Andersson, Mörrum.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Filip Ancker Book, slutar och blir tränare i klubben, André Leanderson, Jämshög.
Tränare: Mikael Bergqvist.
Nosaby IF
In:
Ut: Christian Folin (tränare), timeout.
Tränare:
IFK Hässleholm
In:
Ut: Alexander Nilsson, Helsingborgs IF.
Tränare: Jonas Jönsson.
Hässleholms IF
In:
Ut:
Tränare: Burim Rexhepi (ny).
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Niclas Svensson, Vanneberga IF, Eric Ek, Wä, Emil Rydh, Hjärsås/Värestorp, David Mårtensson, Hampus Dahl, Martin Michalski, Skepparslöv (tränare).
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Vanneberga IF
In: Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Robin Olsson, Fjälkinge, Daniel Kardum, Kristianstad FC.
Ut: Rasmus Nilsson, Wä.
Tränare: Stefan Persson.
Fjälkinge IF
In:
Ut: Robin Olsson, VMA.
Tränare: Göran Sundholm (ny).
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martin Olofsson (tränare).
Tränare: Jesper Lindell, Kristian Eriksson och Simon Reinholdsson (alla spelande tränare).
Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Stefan Hansson.
Glimåkra IF
In: Patrik Johansson (tränare), senast i Delary/Pjätteryd.
Ut: Göran Sundholm (tränare), Fjälkinge.
På väg ut: Adam Berner, Johan Nilsson, Wisseltofta?
Tränare: Patrik Johansson (ny).
Hanaskogs IS
In: Patrick Isaksson, comeback, Peter Lindquist (tränare), Ovesholm.
Ut: Mikael Ekdahl (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Mala IF
In:
Ut:
Tränare: Haris Crnalic.
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Ifö Bromölla IF, Jesper Carlsson (tränare), comeback senast i Tosteberga/Nymölla.
Ut: Tobbe Björk (tränare).
Tränare: Jesper Carlsson (ny).
Ovesholms IF
In: Tommy Börjesson (tränare), comeback senast i Linderöd.
Ut: Viktor Thell, Degeberga, Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Tränare: Tommy Börjesson.
Tollarps IF
In: Filip Haak, comeback, Oskar Mårtensson, comeback.
På väg in: Isac Widerström, comeback.
Ut: André Freyer, Degeberga, Jimmie Oskarsson, Degeberga.
Tränare: Tim Husaj (ny, tidigare assisterande).
Winnö IF
In: Michael Engleson (tränare), Wä.
Ut: Claes Magnusson (tränare), slutar.
Tränare: Michael Engleson (ny).
Åhus IF
In:
Ut: Johan Wendt, Knislinge, Mats Johansson (tränare).
Tränare:
Wä IF
In: Marcus Andersson, comeback senast i Bromölla, Eric Ek, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Nilsson, VMA, Jens Pettersson (tränare), comeback senast i Bromölla Dam.
Ut: Michael Engleson (tränare), Winnö.
Tränare: Jens Pettersson.
Åhus HBK
In: Håkan Olsson, tränare från egna leden.
Ut: Stefan Reimer, tränare.
Tränare: Håkan Olsson.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In: Sebastian Svennesson, IFK Hässleholm U.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg.
Edenryds IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad (?).
Tränare: Linus Nilsson.
Yngsjö IF
In:
Ut:
Tränare:
Ballingslövs GoIF
In:
Ut:
Tränare: Jonas Osberg.
Farstorps GoIF
In: Jonas Wicander (tränare) senast i Röke IF Dam.
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In: Emil Rydh (spelande tränare), Hjärsås/Värestorp, Johan Wendt, Åhus IF.
Ut: Adnan Avdic (spelande tränare).
Tränare: Emil Rydh.
Jägersborgs IF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In: Hampus Gadd, Osby FF.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson.
Sibbhults IF
In: Melker Svensson, IFK Osby, Alex Lindecrantz, IFK Osby, Noa Persson, IFK Osby.
På väg in: Gabriel Granqvist, IFK Osby, Noah Lindecrantz, Älmhult.
Ut: Leo Engkvist Qvarnström.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Kiaby IF
In: Johan Lindgren (spelande assisterande tränare), senast i Bjärlöv, Peter Lindgren (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Lindgren.
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Rinkaby GoIF
In: Kenneth Fredriksson, comeback, Christian Bergman, comeback, Peter Nilsson (tränare) och Håkan Wik (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Nilsson.
Skepparslövs IF
In: Martin Michalski (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Martin Michalski.
Venestads IF
In: Dan Åstedth (tränare), comeback.
Ut:
Tränare: Dan Åstedth.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare:
Vilan BoIS
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BoIF
In:
På väg in: Rasmus Jönsson, Edenryd.
Ut:
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut:
Tränare: Mattias Strandkvist.
Bjärlövs IF
In:
Ut:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Osby FF
In:
Ut: Hampus Gadd, Lönsboda.
Tränare:
Röke IF/Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Emanuel Pamp.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
På väg in: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam.
Degeberga GoIF
In: Viktor Thell, Ovesholm, André Freyer, Tollarp, Andreas Dahlbom, Brösarp, Jimmie Oskarsson, Tollarp.
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In:
Ut: Magnus Nilsson (tränare).
Tränare: Pontus Löf.
Gärds Köpinge IF
In: André Bartosch (tränare), comeback.
Ut: James Freyer (tränare).
Tränare: André Bartosch.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Jesper Olsson (spelande tränare), Sölvesborgs GoIF, Rasmus Christiansen, comeback senast i Sölvesborg, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Jesper Häggström, comeback, William Andersson, comeback, Tobias Torstensson, comeback, Felix Eriksson, comeback, Simon Olofsson, Måns Andersson (tränare), Ifö Bromölla IF.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vanneberga FF
In:
Ut:
Tränare:
Kristianstads DFF
In:
Ut: Rita Chikwelu.
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Pierre Persson (tränare), senast i Assi.
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Magnus Widarsson (tränare).
Ut: Angelique Sandberg Winther (tränare), Lörby.
På väg ut: Linda Lahger, Wä.
Tränare: Magnus Widarsson.
FC Hessleholm
In: Fredrik Edfors (tränare), egna leden, Kristian Franzén (tränare), Sibbhult.
Ut: Sonja Fransson (tränare), Charlotte Bergstrand (tränare).
Tränare: Fredrik Edfors och Kristian Franzén.
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare: Rikard Svensson och Jessica Jönsson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Julius Sjödahl.
Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Patrick Isaksson (tränare).
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Gren Jönsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Daniel Bohman (tränare).
Tränare:
Wä IF
In:
På väg in: Linda Lahger, Näsum.
Ut:
Tränare: Moa Pettersson.
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare: Christian Falk.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Håkan Arvidsson (tränare), Sibbhult.
Tränare:
Vinslövs IF
In: Maya Waltersson, Bjärelaget.
Ut:
Tränare: Tommy Berglund.
Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Ut: ”Lillen” Cucca (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Mårtensson, Ifö Bromölla, Caroline Nilsson, Lörby IF, Indra Lind, comback tidigare Ifö Bromölla och Emmy Kraft, comeback tidigare Lörby IF, Anders Haglund (tränare), tidigare i Lörby IF.
Ut:
Tränare: Anders Haglund.
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Håkan Arvidsson, Östanå Bruk.
Ut: Kristian Franzén (tränare), FC Hessleholm.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Vittsjö DFK
In:
Ut: Daniel Oredsson (tränare).
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: