Frimånaden har nu hunnit in på sin tionde dag.
De som klassas som amatörer kan under tiden 15 november–15 december gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).
Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
VMA IK:s ytterback Elliot Pramberg har gjort en stark säsong och finns nu på division 2-laget IFK Hässleholms radar. Han var med i helgens träningsmatch mot Vellinge, uppger Norra Skåne. Även Albin Ekström, Nike och tidigare i Osby, och Sibbhult-fostrade Noah Lindecrantz, senast i Älmhult, testas av klubben.
***
Pontus Lindell och Hannes Friberg uppges vara på bort från Bjärnums GoIF.
***
Jacob Fröjd återvänder till Ovesholms IF efter en sejour i Åhus HBK.
***
Målvakten Emmy Karlsson från Kristianstads DFF F19 uppges vara klar för Önnestad.
***
Allsvenskan:
Mjällby AIF
In: Jasin Khayat, Norrby.
På väg in: Per Kristian Bråtveit, Djurgården.
Ut: Jesper Johansson, slutat, Nino Irgolic (lån), NK Maribor, William Kvist, Felix Konstandeliasz.
På väg ut: Michael Omoh, Suwon FC (Sydkorea), Charbel Georges.
Tränare: Milos Milojevic.
Division 2:
Kristianstad FC
In:
Ut: Teddy Bergqvist, Yonathan Getachew, Daniel Kardum, VMA, Abdussalam Magashy, Hassan Lawrence, Yusuf Sulaiman, Jakob Ottosson (lån), Omar Dampha (lån), Mjällby.
Tränare:
Ifö/Bromölla IF
In: Axel Andersson, Mörrum.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Filip Ancker Book, slutar och blir tränare i klubben, André Leanderson, Jämshög, Tomas Andersson, VMA (utlånad till Hörviken under hösten), Anton Magnusson, Sölvesborg.
Tränare: Mikael Bergqvist.
Nosaby IF
In: Leo Engkvist Qvarnström, Sibbhult, Olle Kjellman Olblad, Osby, Stefan Liljegren, tränare IFK Karlshamn.
Ut: Christian Folin (tränare), timeout.
Tränare: Stefan Liljegren.
IFK Hässleholm
In:
På väg in: Elliot Pramberg, VMA, Albin Ekström, Nike, Noah Lindecrantz, Älmhult.
Ut: Alexander Nilsson, Helsingborgs IF.
Tränare: Jonas Jönsson.
Hässleholms IF
In:
Ut:
Tränare: Burim Rexhepi (ny).
Division 3:
Sölvesborgs GIF
In: Anton Magnusson, Bromölla.
Ut: Martin Rantanen, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Daniel Nilsson.
Division 4:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Niclas Svensson, Vanneberga IF, Eric Ek, Wä, Emil Rydh, Hjärsås/Värestorp, David Mårtensson, Hampus Dahl, Jägersborg, Martin Michalski, Skepparslöv (tränare).
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut: Wilhelm Olsson, Mala, Gabriel Nilsson, Sibbhult, Olle Kjellman Olblad, Nosaby.
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Vanneberga IF
In: Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Robin Olsson, Fjälkinge, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Tomas Andersson, Bromölla (utlånad till Hörviken under hösten).
Ut: Rasmus Nilsson, Wä, Niclas Carlsson, Hanaskog, Ludvig Gustafsson, Strömsborg.
På väg ut: Robin Holmquist, Elliot Pramberg, IFK Hässleholm.
Tränare: Stefan Persson.
Division 5 Östra:
Fjälkinge IF
In:
Ut: Robin Olsson, VMA, Max Bengtsson, Kiaby.
Tränare: Göran Sundholm (ny).
Tollarps IF
In: Filip Haak, comeback, Oskar Mårtensson, comeback.
På väg in: Isac Widerström, comeback.
Ut: André Freyer, Degeberga, Jimmie Oskarsson, Degeberga.
Tränare: Tim Husaj (ny, tidigare assisterande).
Vittskövle IF
In: Adam Nilsson, Åhus HBK.
Ut:
Tränare:
Wä IF
In: Marcus Andersson, comeback senast i Bromölla, Eric Ek, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Nilsson, VMA, Jens Pettersson (tränare), comeback senast i Bromölla Dam.
Ut: Armin Feratovic, Kiaby, Michael Engleson (tränare), Winnö.
Tränare: Jens Pettersson.
Åhus HBK
In: Håkan Olsson, tränare från egna leden.
Ut: Adam Nilsson, Vittskövle, Jacob Fröjd, Ovesholm,Stefan Reimer, tränare.
Tränare: Håkan Olsson.
Åhus IF
In:
Ut: Johan Wendt, Knislinge, Mats Johansson (tränare).
Tränare:
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martin Olofsson (tränare).
På väg ut: Pontus Lindell, Hannes Friberg.
Tränare: Jesper Lindell, Kristian Eriksson och Simon Reinholdsson (alla spelande tränare).
Broby IF
In: Oscar Schuller, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Stefan Hansson.
Glimåkra IF
In: Patrik Johansson (tränare), senast i Delary/Pjätteryd.
Ut: Oscar Schuller, Broby, Johan Nilsson, Wisseltofta, Ludwig Svensson, Sibbhult,Göran Sundholm (tränare), Fjälkinge.
På väg ut: Adam Berner.
Tränare: Patrik Johansson (ny).
Hanaskogs IS
In: Patrick Isaksson, comeback, Niclas Carlsson, VMA, Simon Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Ovesholm,Peter Lindquist (tränare), Ovesholm.
Rykte in: Benjamin Persson, Vinslöv.
Ut: Mikael Ekdahl (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
Mala IF
In: Wilhelm Olsson, Osby, Egon Ipsen, IFK Hässleholm, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Emil Hansen, IFK Hässleholm, Tony Boldur, Näsby, Gustav Nilsson, comeback tidigare i Vinslöv, Melvin Alm, IFK Hässleholm, Shkelqim Mulici, IFK Hässleholm.
Ut:
På väg ut: Burhan Idrizi, Örkelljunga, Adi Kusturica, Örkelljunga, Simon Omari, Örkelljunga, Mert Yanev, Örkelljunga, Edo Salihovic, Örkelljunga, Hussam Sherzad, Farstorp.
Tränare: Haris Crnalic.
Näsby IF
In:
Ut: Tony Boldur, Mala, Arez Khalili, Vilan.
Tränare:
Sibbhults IF
In: Melker Svensson, IFK Osby, Alex Lindecrantz, IFK Osby, Noa Persson, IFK Osby, Gabriel Nilsson, IFK Osby, Ludwig Svensson, Glimåkra.
På väg in: Gabriel Granqvist, IFK Osby, Noah Lindecrantz, Älmhult.
Ut: Leo Engkvist Qvarnström, Nosaby, Deeb Aqall, Vilan.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Sösdala IF
In: Sebastian Svennesson, IFK Hässleholm U.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg.
Winnö IF
In: Michael Engleson (tränare), Wä.
Ut: Claes Magnusson (tränare), slutar.
Tränare: Michael Engleson (ny).
Division 6 Östra:
Degeberga GoIF
In: Viktor Thell, Ovesholm, André Freyer, Tollarp, Andreas Dahlbom, Brösarp, Jimmie Oskarsson, Tollarp, Sebastian Karlsson, Vanneberga FF.
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Emil Johansson, Vilan BoIS, Oskar Ohlsson, Sten-Inge Johansson, tränare Vilan.
Ut: Magnus Nilsson (tränare).
Tränare: Sten-Inge Johansson.
Gärds Köpinge IF
In: André Bartosch (tränare), comeback.
Ut: James Freyer (tränare).
Tränare: André Bartosch.
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut: Elias Börjesson, Ovesholm.
Tränare: Mattias Strandkvist.
Ovesholms IF
In: Alexander Nilsson, Rinkaby, Elias Börjesson, Linderöd, Jacob Fröjd, Åhus HBK,Tommy Börjesson (tränare), comeback senast i Linderöd.
Ut: Viktor Thell, Degeberga, Simon Olsson, Hanaskog, Albin Andersson, Hanaskog, Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Tränare: Tommy Börjesson.
Rinkaby GoIF
In: Kenneth Fredriksson, comeback, Christian Bergman, comeback, Sebastian Isaksson, comeback, Peter Nilsson (tränare) och Håkan Wik (tränare).
Ut: Bendik Borgström, Tosteberga/Nymölla, Alexander Nilsson, Ovesholm.
Tränare: Peter Nilsson.
Skepparslövs IF
In: Martin Michalski (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Martin Michalski.
Venestads IF
In: Dan Åstedth (tränare), comeback.
Ut: Rikard Rosenqvist, Kiaby.
Tränare: Dan Åstedth.
Yngsjö IF
In:
Ut:
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Ifö Bromölla IF, Jesper Carlsson (tränare), comeback senast i Tosteberga/Nymölla.
Ut: Pontus Wiberg, Kiaby, Tobbe Björk (tränare).
Tränare: Jesper Carlsson (ny).
Edenryds IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad (?).
Tränare: Linus Nilsson.
Ballingslövs GoIF
In:
Ut: Johannes Ljungbäck, Mala.
Tränare: Jonas Osberg.
Farstorps GoIF
In: Anton Wicander, Ljungbyheds IF, Jonas Wicander (tränare) senast i Röke IF Dam.
Rykte in: Hussam Sherzad, Mala.
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In: Emil Rydh (spelande tränare), Hjärsås/Värestorp, Johan Wendt, Åhus IF.
Ut: Adnan Avdic (spelande tränare).
Tränare: Emil Rydh.
Jägersborgs IF
In: Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare:Hampus Dahl (spelande tränare).
Lönsboda GoIF
In: Hampus Gadd, Osby FF.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson.
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Kiaby IF
In: Johan Lindgren (spelande assisterande tränare), comeback senast i Bjärlöv, Armin Feratovic, Wä, Rikard Rosenqvist, Venestad, Pontus Wiberg, Näsum, Max Bengtsson, Fjälkinge, Adam Ekhult Dorhmi, Fjälkinge,David Lindgren, Vilan BoIS, Peter Lindgren (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Lindgren.
Nävlinge IF
In: Thimmy Jonsson, Vinslöv, Lucas Bjärlestam, Edvin Tillman.
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Vinslövs IF
In:
Ut: Thimmy Jonsson, Nävlinge.
Rykte ut: Benjamin Persson, Hanaskog.
Tränare:
Vilan BoIS
In: Deeb Aqall, Sibbhults IF, Arez Khalili, Näsby, Esmat Esmatullah, Osby FF, Rahman Khawari, IFK Hässleholm.
Ut: Emil Johansson, Everöd, David Lindgren, Kiaby.
Tränare:
Önnestads BoIF
In:
På väg in: Rasmus Jönsson, Edenryd.
Ut:
Tränare:
Bjärlövs IF
In:
Ut:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Osby FF
In:
Ut: Hampus Gadd, Lönsboda, Esmat Esmatullah, Vilan.
Tränare:
Röke IF/Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare:
Strömsborgs IF
In: Ludvig Gustafsson, VMA.
Ut:
Tränare: Emanuel Pamp.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Morgan Nilsson.
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Jesper Olsson (spelande tränare), Sölvesborgs GoIF, Rasmus Christiansen, comeback senast i Sölvesborg, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Jesper Häggström, comeback, William Andersson, comeback, Tobias Torstensson, comeback, Felix Eriksson, comeback, Simon Olofsson, Bendik Borgström, Rinkaby, Martin Rantanen, Sölvesborgs GoIF, Jonathan Sörensen, Måns Andersson (tränare), Ifö Bromölla IF.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vanneberga FF
In:
Ut: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Tränare:
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In:
Ut: Rita Chikwelu.
Tränare:
Vittsjö GIK
In: Ebba Wieder, FC Rosengård.
Ut:
Tränare:
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Pierre Persson (tränare), senast i Assi.
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Olsson.
Division 2:
Näsums IF
In: Magnus Widarsson (tränare).
Ut: Charlotte Karlsson, Lörby, Cornelia Hägg, slutar och blir assisterande tränare, Angelique Sandberg Winther (tränare), Lörby.
På väg ut: Linda Lahger, Wä.
Tränare: Magnus Widarsson.
FC Hessleholm
In: Fredrik Edfors (tränare), egna leden, Kristian Franzén (tränare), Sibbhult.
Ut: Sonja Fransson (tränare), Charlotte Bergstrand (tränare).
Tränare: Fredrik Edfors och Kristian Franzén.
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare: Rikard Svensson och Jessica Jönsson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Julius Sjödahl.
Wä IF
In:
På väg in: Linda Lahger, Näsum.
Ut:
Tränare: Moa Pettersson.
Broby IF
In: Fanny Bolin, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Fanny Bolin, Broby, Patrick Isaksson (tränare).
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Gren Jönsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Daniel Bohman (tränare).
Tränare:
Önnestads BoIF
In: Emmy Karlsson, Kristianstads DFF F19.
Ut:
Tränare: Christian Falk.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Håkan Arvidsson (tränare), Sibbhult.
Tränare:
Vinslövs IF
In: Maya Waltersson, Bjärelaget.
Ut:
Tränare: Tommy Berglund.
Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Ut: ”Lillen” Cucca (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Mårtensson, Ifö Bromölla, Caroline Nilsson, Lörby IF, Indra Lind, comback tidigare Ifö Bromölla och Emmy Kraft, comeback tidigare Lörby IF, Anders Haglund (tränare), tidigare i Lörby IF.
Ut:
Tränare: Anders Haglund.
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Håkan Arvidsson, Östanå Bruk.
Ut: Kristian Franzén (tränare), FC Hessleholm.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Vittsjö DFK
In:
Ut: Daniel Oredsson (tränare).
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: