Frimånaden innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Det rör på sig även i den professionella världen och även de övergångarna, och diverse förlängningar, kommer att redovisas här med jämna mellanrum.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Spanske stjärnmittfältaren David Batanero har inte erbjudits något nytt kontrakt av Mjällby AIF och ser ut att vara på väg bort från Strandvallen.
***
Målvakten Max Aronsson från Kristianstad FC blev VMA IK:s första nyförvärv inför den kommande division 3-säsongen. Mittfältaren Elvis Rama, som fick sporadiskt med speltid i KFC i division 2, är ett hett namn för VMA och kan gå samma väg som Aronsson.
***
Pålitlige målgöraren Dennis Knutsson trappar upp och blir Vanneberga IF:s andra nyförvärv inför kommande säsong i division 4. Knutsson har ett förflutet i Gärds Köpinge, men kommer närmast från Åsums BK där han gjorde elva mål på elva matcher i division 6 Östra 2020 och 17 mål på 17 matcher året innan.
***
Ryktet säger att ytterbacken Wille Christiansson och målfarlige Wilhelm Olsson, intern skyttekung 2020 och med förflutet i IFK Osby, är på väg att lämna Mala IF för nya division 4-laget Glimåkra IF.
***
Efter degraderingen till division 6 står det klart att Tollarps IF tappar Enis Bajrami till Wä, Niklas Olsson till Önnestad och Calle Persson till Balsby. Dessutom uppges målvakten och nyckelspelaren Ufuk Tahtali ha funderingar på att lägga av. På väg bort är även Calle Svensson och Oscar Svensson, som inte har spelat någon A-lagsfotboll i år och har aviserat att de byter miljö.
***
Förutom Niklas Olsson från Tollarp kan Önnestads BI räkna in nyförvärven Linus Nilsson (senast i Winnö), Olof Tillberg Johansson (senast i Winnö), Emil Wendel (senast i Winnö) och den förre målsprutan Andreas Lewitz (Yngsjö).
***
Atdhe Metaj, tidigare i bland annat Österslöv, Gärds Köpinge och senast i Vilan, tar över som ny spelande tränare i Gualövs GoIF. Andra nyförvärv är Joel Isendahl (comeback), Joel Jalkling (senast i Nävlinge) och Peter Eriksson (comeback). Tidigare tränaren Mirnes Merdzic blir juniorlagstränare i Nosaby IF och spelande assisterande tränaren Guram Broy tackar för sig.
***
Andreas Jeppsson återvänder till Tyringe IF och blir klubbens första nyförvärv.
***
Clara Markstedt, som med sina nio mål är en av damallsvenskans vassaste målgörare, är klar för ännu en säsong i Vittsjö GIK.
***
Kajsa Andersson och Wilma Karlsson har förlängt med Ifö Bromölla IF och är redo för en ny division 1-säsong.
***
Matilda Andersson blev först och Maja Elmvik nummer två att förlänga med Åhus IF.
***
Mjällby AIF
In:
Ut: Marcus Lantz (tränare).
På väg ut: Moses Ogbu, David Batanero.
Tränare:
Kontrakt: Carljohan Eriksson, Pontus Jonsson (utlånad till Karlskrona 2020), Max Watson, Jasin Khayat, Viktor Gustafson, Joel Nilsson, David Löfquist, Besard Sabovic, Hampus Holgersson, Jesper Gustavsson, Mamudo Moro, Taylor Silverholt, Kadir Hodzic, Eric Björkander, Adam Petersson, Jacob Bergström, Noel Törnqvist, Bubacarr Jobe (utlånad till Örgryte under 2020).
Kristianstad FC
In:
Ut:
På väg ut: Elvis Rama, VMA.
Tränare:
Kontrakt: Linus Svensson, Kasper Månsson, Rasmus Hedlin, Dino Nargilic.
Nosaby IF
In: Filip Tomas, Bromölla.
Ut: Stefan Liljegren (tränare).
Tränare: Besnik Llazani.
Kontrakt: Olle Kjellman-Olblad, Kevin Sjöström, Christian Hansen, Filip Tomas, Philip Bengtsson Hörnebrant, Adam Winnberg, Axel Winberg.
IFK Hässleholm
In: Johan Persson, Öster (tränare).
Ut: Jonas Jönsson (tränare).
Tränare: Johan Persson (ny från Öster).
Kontrakt:
Hässleholms IF
In:
Ut: Casper Burehed, Lunds BK, Gazmend Xhemajli.
Tränare: Burim Rexhepi.
Kontrakt: Erik Krantz, Oscar Jensen, Emil Szymanski, Anton Branting, Sebastian Carrblad, Alfons Andersson, Oscar Widmark, Jonathan Nilsson, Tim Ströbeck, Albin Andersson, Vilmer Persson Åhstedt, Viktor Ekström, Erjon Rama.
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Ifö/Bromölla IF
In: Fredrik Palmgren, Näsum, Anton Edlund, Hörviken.
Ut: Filip Tomas, Nosaby, André Andersson, Hörviken, Axel Andersson, klubb okänd.
Tränare: Mikael Bergqvist och Hampus Lundquist (ny).
Kontrakt: Fredrik Palmgren, Anton Edlund, André Stjärnstrand, Jacob Emilsson.
VMA IK
In: Max Aronsson, Kristianstad FC P19.
På väg in: Elvis Rama, Kristianstad FC.
Ut:
Tränare: Stefan Persson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Fati Rexha, Vilan.
Tränare:
Glimåkra IF
In:
På väg in: Wille Christiansson, Mala, Wilhelm Olsson, Mala.
Ut:
Tränare: Patrik Johansson.
Vanneberga IF
In: Viktor Thell, Degeberga, Dennis Knutsson, Åsums BK.
Ut: Jens Andersson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Broby IF
In: Emil Rydh (spelande tränare), Knislinge.
Ut: Stefan Hansson (tränare).
Tränare: Emil Rydh (ny).
Wä IF
In: Enis Bajrami, Tollarp, Claes Magnusson (tränare).
Ut: Jens Pettersson (tränare).
Tränare: Claes Magnusson (ny).
Winnö IF
In:
Ut: Daniél Nilsson, Önnestad.
Tränare: Michael Engleson.
Sibbhults IF
In: Andreas Nilsson, IF Centern.
Ut: Ola Lundström, slutar, Daniel Aronsson.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Yngsjö IF
In: Kristian Ekstrand, Brösarp.
Ut: Jimmy Olsson, slutar, Andreas Lewitz, Önnestad.
Tränare: Stefan Reimer, Fredrik Lindeberg, Kristian Ekstrand (ny).
IFK Knislinge
In:
Ut: Emil Rydh (spelande tränare), Broby.
Tränare: Jonas Modig och Anton Nordfeldt (nya).
Vittskövle IF
In: Jens Andersson, Vanneberga, Stefan Hjelm (tränare).
Ut:
Tränare: Stefan Hjelm (ny).
Tollarps IF
In:
Ut: Enis Bajrami, Wä, Niklas Olsson, Önnestad, Calle Persson, Balsby.
På väg ut: Ufuk Tahtali, slutar, Calle Svensson, Oscar Svensson.
Tränare: Shpetim Husaj.
Näsby IF
In:
Ut: Jakub Mesanovic, Vilan, Fisnik Zeka (tränare).
Tränare: Modou Colley (ny).
Åsums BK
In:
Ut: Dennis Knutsson, Vanneberga IF.
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut: Martin Basti (spelande tränare).
Tränare:
Balsby SK
In: Calle Persson, Tollarp.
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut: Fredrik Palmgren, Bromölla.
Tränare:
Vilan BoIS
In: Jakub Mesanovic, Näsby, Fati Rexha, Hjärsås/Värestorp, Ernes Mehmeti, Gualöv, Auron Kelmendi, Gualöv, Basel Jafleh, Bjärlöv.
Ut: Johan Tinné (tränare), Atdhe Metaj, Gualöv.
Tränare: Milot Kryeziu (ny).
Gualövs GoIF
In: Atdhe Metaj, Vilan, Joel Isendahl, comeback, Joel Jalkling, Nävlinge, Peter Eriksson, comeback.
Ut: Ernes Mehmeti, Vilan, Auron Kelmendi, Vilan, Guram Broy.
Tränare: Atdhe Metaj (ny).
Önnestads BoIF
In: Daniél Nilsson, Winnö, Niklas Olsson, Tollarp, Linus Nilsson, Winnö, Olof Tillberg Johansson, Winnö, Emil Wendel, Winnö, Andreas Lewitz, Yngsjö.
Ut: Martin Persson, slutar.
Tränare: Daniél Nilsson (ny).
Linderöds IF
In: Oskar Fondell, AC Kvarnby.
Ut:
Tränare: Mattias Strandkvist.
Vanneberga FF
In: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Ut: Linus Thullgren (tränare), Niklas Barsegård, slutar.
Tränare: Sebastian Karlsson (ny).
Degeberga GoIF
In:
Ut: Sebastian Karlsson, Vanneberga FF, Viktor Thell, Vanneberga IF.
Tränare:
Bjärlövs IF
In:
Ut: Basel Jafleh, Vilan, Mattias Berggren (tränare), Per Hellgren (tränare).
Tränare:
Mala IF
In:
Ut:
På väg ut: Wille Christiansson, Glimåkra, Wilhelm Olsson, Glimåkra.
Tränare: Haris Crnalic.
Tyringe IF
In: Andreas Jeppsson.
Ut:
Tränare:
Trepca FCH
In: Besnik Vilanca, Örkelljunga, Ekrem Dibrani, Örkelljunga, Ilir Salja, Örkelljunga, Armend Xhaferi, Örkelljunga, Filip Klarinsson, Örkelljunga, Muhamed Resulovic, Örkelljunga.
Tränare: Besnik Vilanca (ny).
***
Kristianstads DFF
In:
Ut: Hailie Mace, North Carolina Courage (lån), Lauren Barnes, OL Reign (lån), Franziska Jaser, klubb okänd.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Brett Maron, Eveliina Summanen, Kajsa Törnkvist, Josefin Harrysson, Mathilde Janzen.
Vittsjö GIK
In:
Ut: Johanna Andersson, gravid, Stefan Ekstrand (tränare).
Tränare:
Kontrakt: Clara Markstedt.
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Matilda Agardius, Elin Vaughan, Lova Hansson, Ebba Järvensivu, Ellinor Persson, Maja Järvensivu, Olivia Johansson, Kajsa Andersson, Wilma Karlsson.
Division 2:
Åhus IF
In: Rikard Svensson (tränare), Osby.
Ut: Sofie Andersson, slutar, Fredrik Olsson (tränare), Osby.
Tränare: Rikard Svensson (ny).
Kontrakt: Matilda Andersson, Maja Elmvik.
IFK Osby
In: Fredrik Olsson (tränare), Åhus IF.
Ut: Rikard Svensson (tränare), Åhus IF, Jessica Jönsson (tränare).
Tränare: Fredrik Olsson (ny).
Näsums IF
In:
Ut: Lisa Palmkvist, slutar, Emma Persson, slutar.
Tränare: Cornelia Hägg.
Broby IF
In: Linnea Bjerre.
Ut:
Tränare: Michael Renholdt Jonsson.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Lina Schuller, Sibbhult.
Tränare:
Sibbhults IF
In: Lina Schuller, Östanå Bruk.
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.