Silly Season fortsätter att rulla på och ”amatörer” kan även göra övergångar utanför frimånaden, förutsatt att föreningen som spelaren lämnar gett sitt godkännande.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Mjällby AIF uppges visa intresse för backen Jetmir Haliti och även Degerfors lär vara med i jakten. 24-åringen från Malmö (med MABI, numera FC Rosengård, som moderklubb) har kontrakt med Jönköpings Södra över kommande säsong. Mittfältsduon Viktor Gustafson och Adam Petersson hade kontrakt med Mjällby över 2021 men har tecknat nya avtal. Gustafssons gäller till och med 2022 och Peterssons till och med 2024.
***
Isländska landslagsspelaren Svava Gudmundsdottir lämnar Kristianstads DFF efter två säsonger. KDFF ville behålla forwarden, men man lyckades inte komma överens om ett nytt kontrakt. KDFF har fyra nya förlängningar klara: Målvakten Moa Olsson, som är på väg tillbaka efter en knäskada, förlänger med Kristianstads DFF och har skrivit på ett korttidskontrakt (med option på ytterligare förlängning) som sträcker sig fram till sommaren. Klubben har även förlängt med VM-meriterade Elise Kellond-Knight, som hoppas på comeback under våren/sommaren efter sin korsbandsskada. Evelina Duljan tar ny sats med ett nytt ettårskontrakt och tyska målvakten Melina Loeck köps loss från Wolfsburg och har skrivit ett tvåårsavtal med KDFF.
***
Förre Kristianstad FC-mittfältaren Niklas Jönsson tar ny sats i Eskilsminne IF efter ett år i Motala.
***
20-årige backen Isak Orajärvi har signerat ett nytt treårsavtal med IFK Hässleholm.
***
Glimåkra IF fyller på med kvartetten Fares Al-Matari, senast skriven i Sibbhults IF, Alexander Exintaris, Kristianstad FC P17, Alexander Westfal Nilsson, Bjärnums GoIF och Tobias Larsen Reimer, senast i Ovesholm.
***
Åhus HBK trycker på med ytterligare nyförvärv. Backen Emil Carlsson återvänder till Furehov efter en sejour i Åsums BK, Albin Sannemo kommer tillbaka från Kristianstad FC, Hampus Filipsson är ny från Hasslö GoIF där han under hösten gjorde nio mål i Blekingefemman, och Jacob Yngvesson är nytt namn från Gärds Köpinge IF. På minuskontot finns Erik Carlson som lämnar för studier i Lund.
***
Deeb Aqall har signerat papperna för Winnö IF och kommer närmast från Hjärsås/Värestorps IF.
***
Hugo Svensson återvänder till Bjärnums GoIF efter en säsong i Hässleholms IF P19.
***
Oskar Mårtensson lämnar Tollarps IF för spel i Balsby SK. Även Anton Zetterberg tackar för sig i Tollarp och flyttar till Brösarp.
***
Förre skyttekungen Kalle Rydhög, som gjorde fyra mål på sju matcher för Brösarps IF under hösten, byter klubb igen och gör Kristian Ekstrand sällskap till Yngsjö IF.
***
Albert Nilsson lämnar Vittskövle IF och tar rygg på tränaren Torbjörn Nilsson till Brösarps IF.
***
Zana Rewar har bestämt sig för spel i Åsums BK (som det 17:e nyförvärvet) och kommer närmast från Näsby IF där det blev åtta framträdanden under hösten.
***
Adi Kusturica och Edhem Salihovic, som tidigare uppgavs vara på väg till Mala, är nu klara för en återkomst från Örkelljunga.
***
Vankiva IF kan räkna in fyra nyförvärv: Elias Johansson och Rasmus Engman Gustolf, som återvänder från Vittsjö, Emil Eriksson, senast i Winnö, och Ibrahim Gultekin från IFK Hässleholm U.
***
Forne målspottaren, 37-årige Jim Andersson (som en del kanske minns från Markaryd och Perstorp), gör comeback och ska representera Sösdala IF, skriver Norra Skåne. Mer nytt i Sösdala är Håkan Johannesson från Röstånga och målvakten Andreas Johansson från Vankiva. Najbullah Bahrami lämnar för spel i Tjörnarp.
***
Alexandra Benediktsson, som fick hela säsongen spolierad av en knäskada, och Ebba Hed, som går in på sin sjätte säsong i klubben, har båda förlängt med Vittsjö GIK över 2021.
***
21-åriga ytterbacken Lovisa Svensson, med förflutet i VMA och KDFF, lämnar Hjärsås/Värestorps IF och blir Åhus IF:s femte nyförvärv.
***
FC Hessleholm tappar Alice Åberg (USA), Tea Flink och Charlotte Bergstrand (slutar), rapporterar Norra Skåne.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In: Herman Johansson, Sandviken, Ludvig Carlius, Helsingborgs IF.
Rykte in: Viktor Lundberg, Häcken, Andreas Blomqvist, Norrköping, Jetmir Haliti, Jönköping.
Ut: Amer Eriksson Ibragic, Moses Ogbu, Martin Spelmann, Jonathan Tamimi, Marcus Lantz (tränare).
På väg ut: David Batanero, Erik Pärsson.
Rykte ut: Joel Nilsson, Besard Sabovic.
Tränare: Christian Järdler (ny, tidigare assisterande).
Kontrakt: Carljohan Eriksson, Pontus Jonsson (utlånad till Karlskrona 2020), Max Watson, Jasin Khayat, Viktor Gustafson, Joel Nilsson, David Löfquist, Besard Sabovic, Hampus Holgersson, Jesper Gustavsson, Mamudo Moro, Taylor Silverholt, Kadir Hodzic, Eric Björkander, Adam Petersson, Jacob Bergström, Noel Törnqvist, Bubacarr Jobe (utlånad till Örgryte under 2020), Herman Johansson, Ludvig Carlius.
Division 2
Kristianstad FC
In: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Axel Rydén, Bromölla, Mladen Blagojevic (tränare), Olympic.
Ut: André Wasik, Vanneberga IF, Elvis Rama, VMA, Danny Gunnarsson.
Tränare: Mladen Blagojevic (ny från Olympic).
Kontrakt: Linus Svensson, Kasper Månsson, Rasmus Hedlin, Dino Nargilic, Moltas Rydén, Erik Eichmüller, Samuel Wikström, Linus Bergström, Albin Henningsson, Colin Carlsson, Samir Polozen, Elyas Bouzaiene, Rasmus Cederlund, Mohammed Kweder, Elias Berg, Axel Rydén.
Nosaby IF
In: Filip Tomas, Bromölla, Philip Persson, Bromölla, Calle Nilsson, Bromölla, Adrian Sutalo, Mjällby P19, Eldin Kofrc, Mjällby P19, Samuel Lindh, Winnö, Elliot Pramberg, VMA.
Ut: Ameer Naseer, flyttar till Göteborg, Hampus Rydh, IFK Hässleholm, Max Sandberg, IFK Hässleholm, Axel Jidorf, Wä, Rasmus Olsson, Stefan Liljegren (tränare), Karlshamn.
Tränare: Besnik Llazani (ny, tidigare assisterande).
Kontrakt: Otto Eriksson, Olle Kjellman-Olblad, Kevin Sjöström, Christian Hansen, Filip Tomas, Philip Bengtsson Hörnebrant, Adam Winnberg, Axel Winberg, Philip Persson, Calle Nilsson, Philip Wikström, Joel Wedenell, Adrian Sutalo, Eldin Kofrc, Samuel Lindh, Elliot Pramberg, Max Rundqvist, Leo Enqkvist-Qvarnström.
IFK Hässleholm
In: Hampus Rydh, Nosaby, Max Sandberg, Nosaby, Ivan Danielsson Andonovski, Älmeboda/Linneryd, Johan Persson, Öster (tränare).
Ut: Mattias Jönsson, Åkarp, Albin Nilsson, slutar, Oscar Skarp, Sibbhult, Lucas Johnsson, Hässleholms IF, Theo Ekström, Hässleholms IF, Jonas Jönsson (tränare).
Tränare: Johan Persson (ny från Öster).
Kontrakt: Mohammed Hamdan, Isaac Holmberg, Egzon Ademi, Hugo Arvidsson, Jacob Holmberg, Victor Holmberg, Carl Lundahl Persson, Carl Mujaguzi, Isak Olsson, Isak Orajärvi, Mustafa Owaid, Hampus Rydh, Max Sandberg, Elliot Nilsson, Ivan Danielsson Andonovski, Armin Culum, Isak Orajärvi.
Hässleholms IF
In: Tommy Filipovic, Åstorp, Lucas Johnsson, IFK Hässleholm, Theo Ekström, IFK Hässleholm.
Ut: Casper Burehed, Lunds BK, Gazmend Xhemajli.
Tränare: Burim Rexhepi.
Kontrakt: Erik Krantz, Oscar Jensen, Emil Szymanski, Anton Branting, Sebastian Carrblad, Alfons Andersson, Oscar Widmark, Jonathan Nilsson, Tim Ströbeck, Albin Andersson, Vilmer Persson Åhstedt, Viktor Ekström, Erjon Rama, Tommy Filipovic, Gustaf Winroth, Lucas Johnsson, Theo Ekström.
Sölvesborgs GIF
In: Nisse Ekström, Ronneby BK, Gustav Krafft, Mjällby U, Isac Alriksson, från egna leden, Filip Nilsson, Bromölla.
Ut: August Nilsson, Bromölla.
Tränare: Daniel Nilsson.
Kontrakt: Marcus Ekenberg, André Edvinsson, Anton Kjellsson, Nisse Ekström, Gustav Krafft, Linus Almgren, Ville Torstensson, Albin Ekström, James Thongdi, Anton Magnusson, William Heiman, Samuel Jonsson, Vilgot Nordenhielm, Gustav Lindroth, Joel Wernersson, Elias Persson, Isac Alriksson, Alexander Iván, Alex Edvinsson, Filip Nilsson.
Division 3
Ifö/Bromölla IF
In: Fredrik Palmgren, Näsum, Anton Edlund, Hörviken, Eric Ek, Wä, August Nilsson, Sölvesborg, Marcus Andersson, Wä, Tomas Andersson, VMA, Urim Ahmeti, Hjärsås/Värestorp, Edonis Krasniqi, Hjärsås/Värestorp, Pontus Axelsson, Yngsjö, Lukas Rundqvist, Wä.
Ut: Filip Tomas, Nosaby, André Andersson, Hörviken, Axel Andersson, Mörrum, Philip Persson, Nosaby, Fabian Sandgren, Brösarp, Calle Nilsson, Nosaby, Filip Nilsson, Sölvesborg, Elyas Bouzaiene, Kristianstad FC, Jacob Karlsson, Jämshög, Axel Rydén, Kristianstad FC.
Rykte ut: Elliot Andersson, Hörviken.
Tränare: Mikael Bergqvist och Hampus Lundquist (ny).
Kontrakt: Fredrik Palmgren, Anton Edlund, André Stjärnstrand, Jacob Emilsson, Eric Ek, Don Datred, August Nilsson, Marcus Andersson, Tomas Andersson, Kristian Önnervik, Urim Ahmeti, Edonis Krasniqi, Pontus Axelsson, Robin Cederberg.
VMA IK
In: Max Aronsson, Kristianstad FC P19, Rasmus Nilsson, Wä, Elliot Blennborn, Broby, Gabriel Ördén, Broby, Elvis Rama, Kristianstad FC, Victor Lundin, IFK Osby, Liam Frick, IFK Osby.
Ut: Tomas Andersson, Bromölla, Elliot Pramberg, Nosaby.
Tränare: Stefan Persson.
Division 4 Östra
Glimåkra IF
In: Felix Malm, Knislinge, Ylli Hasanaj, Hjärsås/Värestorp, Jhonjairo Calderon Navarro, Örkelljunga, Migel Broy, Gualöv, Fares Al-Matari, senast i Sibbhult, Alexander Exintaris, Kristianstad FC P17, Alexander Westfal Nilsson, Bjärnum, Tobias Larsen Reimer, senast i Ovesholm.
Ut: Berat Gjyrevci, Tollarp, Bulut Bahceci, Osby, Robin Nordlund, Sibbhult, Julius Senoga, Tyringe.
Tränare: Patrik Johansson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Fati Rexha, Vilan, Urim Ahmeti (spelande tränare), Bromölla, Ylli Hasanaj, Glimåkra, Edonis Krasniqi, Bromölla, Tony Boldur, flyttar till Spanien, Deeb Aqall, Winnö.
På väg ut: Besart Binaku, Vilan.
Tränare:
Vanneberga IF
In: Viktor Thell, Degeberga, Dennis Knutsson, Åsums BK, Marcus Svensson, Degeberga, André Wasik, Kristianstad FC, Linus Pettersson, senast i Kristianstad FC U, Melker Knutsson, Kristianstad FC P19, Alexander Hultén, Nosaby U, Lukas Nilsson, Everöd.
Ut: Jens Andersson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Division 5 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In: Hugo Svensson, Hässleholms IF P19.
Ut: Fredrik Thell, Perstorp Bälinge, André Lundström, klubb ej klar, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge IK (?), Alexander Westfal Nilsson, Glimåkra.
På väg ut: Axel Eriksson, studier, Ali Kharbout, studier, Linus Askevik, studier, Oscar Lindgren, lumpen, Noak Walstadius, lumpen, William Davidsson, Jägersborg/Verum.
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Broby IF
In: Emil Rydh (spelande tränare), Knislinge, Max Softberg, Vittskövle, Melvin Franzén, Kristianstad FC U, Hampus Roslund, Osby, David Berg, Osby, Anton Karström, Östanå, Jonathan Rubin, Östanå.
Rykte in: Benjamin Persson, Vinslöv.
Ut: Elliot Blennborn, VMA, Gabriel Ördén, VMA, Rasmus Johansson, Knislinge, Stefan Hansson (tränare).
Tränare: Emil Rydh (ny).
Edenryds IF
In: Besian Krasniqi, Högadal.
Ut:
Tränare: Linus Nilsson.
Farstorps GoIF
In: Stefan Larsen, Mala, Wille Christiansson, Mala, Wilhelm Olsson, Mala, Simon Omari, Vittsjö, Johannes Ljungbäck, Mala, Daniel Svensson, Ballingslöv, Anton Olsson, comeback.
På väg in: Algot Edvardsson, Vittsjö.
Ut: Anton Wicander, Perstorp Bälinge.
Tränare: Fredrik Branting (ny).
Hanaskogs IS
In: Egon Ipsen, Mala, Jesper Rubin, Östanå, Simon Fredriksson, Mjällby AIF P19.
Ut: Victor Vågemyr, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge.
Tränare: Peter Lindquist.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Osby
In: Bulut Bahceci, Glimåkra, Kristoffer Blom, Mala, Oliver Wemlerth, Mala, Algot Pramberg, Mala.
Ut: Victor Lundin, VMA, Liam Frick, VMA, Hampus Roslund, Broby, David Berg, Broby, Sami Mwanje, Jägersborg/Verum, Victor Eliasson, Jägersborg/Verum.
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Nävlinge IF
In: Valdemar Sävström Bertdahl, Vinslövs IF J, Fabian Andersson, Hässleholms IF J, Melwin Leidhagen, tidigare Vinslövs IF, Casper Svendsen, tidigare i IFK Hässleholm P19, Bekim Rosenberg, Vinslöv.
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Sibbhults IF
In: Andreas Nilsson, IF Centern, Adam Berg, från egna leden, Ozzie Bertilsson, Östanå, Robin Nordlund, Glimåkra, Oscar Skarp, IFK Hässleholm.
Ut: Ola Lundström, slutar, Daniel Aronsson.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Casper Jarl, Sölvesborgs GIF, Anton Lindgren, Sölvesborgs GIF.
Ut: William Andersson, Hörviken, Albin Axelsson, Hörviken.
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Winnö IF
In: Sanjin Tufek, senast i Wä, Zanin Tufek, Venestad, Waseem Jafleh, Näsby, Ahmed Jalil Hussein, Vittskövle, Mats Svensson, Venestad, Adam Mahmud, Vittskövle, Deeb Aqall, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Daniél Nilsson, Önnestad, Isac Bondesson, Wä, Samuel Lindh, Nosaby.
Tränare: Michael Engleson.
Wä IF
In: Adam Lewin Käll, Vittskövle, Axel Jidorf, Nosaby, Liam Blom, Viby, Linus Andersson, Åsum, Linus Axelsson, Åsum, Arlind Spahiu, Åsum, Isac Bondesson, Winnö, Adam Nilsson, Vittskövle, Daniel Jönsson, Venestad, Fredrik Arvidsson, Viby, Viking Lau Johnsson, Vittskövle, Oliver Melling, Vittskövle, Claes Magnusson (tränare).
Ut: Eric Ek, Bromölla, Marcus Andersson, Bromölla, Rasmus Nilsson, VMA, Oliver Pettersson, Fjälkinge, Nils Werner, Fjälkinge, Johannes Stjernberg, Gärds Köpinge, Enis Bajrami, Linderöd, Lukas Rundqvist, Bromölla, Oscar Paradis, Fjälkinge, Jens Pettersson (tränare), Wä Dam.
Tränare: Claes Magnusson (ny).
Division 5 Östra
Yngsjö IF
In: Kristian Ekstrand, Brösarp, Simon Bernebring, Åsum, Anton Edvardsson, Åsum, Gustaf Glans, Everöd, Kalle Rydhög, Brösarp.
Ut: Jimmy Olsson, Skepparslöv, Andreas Lewitz, Önnestad, Pontus Axelsson, Bromölla.
Tränare: Stefan Reimer, Fredrik Lindeberg, Kristian Ekstrand (ny).
Åhus HBK
In: David Drzymala, Fjälkinge, Oliver Cullin, Fjälkinge, Jacob Andersson, Tollarp, Emil Carlsson, Åsum, Albin Sannemo, Kristianstad FC U, Hampus Filipsson, Hasslö GoIF, Jacob Yngvesson, Gärds Köpinge.
Ut: Erik Carlson, studier.
Tränare: Håkan Olsson.
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Andreas Svensson.
Division 6 Norra A
Ballingslövs GoIF
In: Johannes Olsson, Hässleholms IF J.
Ut: Daniel Svensson, Farstorp.
Tränare: Jonas Osberg.
Bjärlövs IF
In:
Ut: Basel Jafleh, Vilan, Mattias Berggren (tränare), Per Hellgren (tränare).
Tränare:
IFK Knislinge
In: Victor Vågemyr, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Carl Sturesson, från egna leden, Oliver Jarl, från egna leden, Jonathan Stedt, från egna leden, Melker Ahlgren, från egna leden, Hugo Zhang, från egna leden, Isac Persson, från egna leden, Obai Alshab, från egna leden, Rasmus Johansson, Broby.
Ut: Emil Rydh (spelande tränare), Broby, Felix Malm, Glimåkra.
Tränare: Jonas Modig och Anton Nordfeldt (nya).
IK Kamp
In: Dennis Johnsson, Mörrum, Adam Kallenberg, comeback.
Ut: Robin Magnusson, Gränum, Khaled Ahmad, Gränum, Markus Johansson, Gränum.
Tränare: Dennis Barlow (ny).
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In: Sami Mwanje, IFK Osby, Victor Eliasson, IFK Osby, Salar Jundi, IFK Osby, Noah Idström, Osby FF, Pontus Hildingsson, Osby FF, Niklas Hansson, comeback, Tor Roskvist, Anton Malm, IFK Osby, Rufus Svensson, IFK Osby.
På väg in: William Davidsson, Bjärnum.
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In: Erik Jönsson, Östanå Bruk, Moisés Olsson Silva, Wisseltofta.
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut: Fredrik Palmgren, Bromölla.
Tränare: Jesper Karlsson.
Strömsborg IF
In: Dennis Marthell, Osby FF, Philip Eriksson, Östanå, Svante Johansson, Osby FF, Måns Svensson, Osby FF, Jimmy Sandberg, Osby FF, Vidar Andersson, Osby FF, Erik Malmberg, Osby FF, Adam Idström, IFK Osby, Almir Halimovic, Osby FF, Måns Ljunggren, comeback, Jakob Nilsson, Osby FF.
Ut:
Tränare:
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut: Moisés Olsson Silva, Lönsboda.
Tränare: Morgan Nilsson.
Division 6 Norra B
Finja IF
In:
Ut: Veton Miftari, Trepca.
Tränare: Magnus Andersson.
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Mala IF
In: Adi Kusturica, Örkelljunga, Edhem Salihovic, Örkelljunga.
Ut: Stefan Larsen, Farstorp, Wille Christiansson, Farstorp, Wilhelm Olsson, Farstorp, Rikard Reimers, Perstorp Bälinge, Kevin Nilsson, Perstorp Bälinge, Egon Ipsen, Hanaskog, Liridon Ahmeti, assisterande tränare Hässleholms IF, Johannes Ljungbäck, Farstorp, Kristoffer Blom, Osby, Oliver Wemlerth, Osby, Algot Pramberg, Osby.
Tränare: Haris Crnalic.
Sösdala IF
In: Jim Andersson, comeback, Håkan Johannesson, Röstånga, Andreas Johansson, Vankiva.
Ut: Robin Johannesson, Janstorp, Najbullah Bahrami, Tjörnarp.
Tränare: Dan Sandberg.
Trepca FCH (nystartat)
In: Besnik Vilanca, Örkelljunga, Ekrem Dibrani, Örkelljunga, Ilir Shala, Örkelljunga, Armend Xhaferi, Örkelljunga, Liridon Rexhepi, Örkelljunga, Veton Ahmeti, Örkelljunga, Bejtula Preshtreshi, Örkelljunga, Omar Chehade, Örkelljunga, Fatri Rexhepi, Örkelljunga, Ahmet Shala, Osby FF, Besart Vilanca, Vankiva, Peter Gatica, Vankiva, Flamur Rexhepi, Vankiva, Adhurim Binaku, Venestad, Burhan Idrizi, comeback, tidigare i Mala, Bajram Peci, comeback, tidigare i Mala, Veton Miftari, Finja, Naser Adel Mohsen, Vankiva, Daniel Stankovic, Vittsjö, Jasmin Cejvanovic, Vankiva, Besnik Dibrani, Vankiva IF.
På väg in: Filip Klarinsson, Örkelljunga.
Tränare: Besnik Vilanca (ny).
Tyringe IF
In: Andreas Jeppsson, Julius Senoga, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Daniel Bohman och Kenny Johansson.
Vankiva IF
In: Elias Johansson, Vittsjö, Rasmus Engman Gustolf, Vittsjö, Emil Eriksson, senast i Winnö, Ibrahim Gultekin, IFK Hässleholm U.
Ut: Besart Vilanca, Trepca, Peter Gatica, Trepca, Flamur Rexhepi, Trepca, Jasmin Cejvanovic, Trepca, Besnik Dibrani, Trepca, Andreas Johansson, Sösdala.
Tränare: Peter Leo.
Vinslövs IF
In:
Ut: Bekim Rosenberg, Nävlinge.
Rykte ut: Benjamin Persson, Broby.
Tränare: Anders Karlsson och Ivan Sebina (ny).
Vittsjö GIK
In:
Ut: Simon Omari, Farstorp, Algot Edvardsson, Farstorp, Daniel Stankovic, Trepca, Elias Johansson, Vankiva, Rasmus Engman Gustolf, Vankiva.
Tränare:
Division 6 Nordöstra A
Balsby SK
In: Calle Persson, Tollarp, Oskar Mårtensson, Tollarp.
Ut:
Tränare:
Fjälkinge IF
In: Oliver Pettersson, Wä, Nils Werner, Wä, Max Alm, Åsum, Oscar Paradis, Wä, André Nilsson Lundgren, Viby.
Ut: Robin Mustafa, Huaröd, David Drzymala, Åhus HBK, Oliver Cullin, Åhus HBK.
Tränare: Armin Feratovic och Admir Sitarevic (nya).
Gualövs GoIF
In: Atdhe Metaj, Vilan, Joel Isendahl, comeback, Joel Jalkling, Nävlinge, Peter Eriksson, comeback.
Ut: Ernes Mehmeti, Vilan, Auron Kelmendi, Vilan, Albisijan Hasi, Vilan, Eissa Al-Shoocha, Gärds Köpinge, Guram Broy, Rinkaby, Edwin Merdzic, Rinkaby, Zilhad Zigovic, Gualöv, Migel Broy, Glimåkra.
Tränare: Atdhe Metaj (ny).
Kiaby IF
In: Mattias Dawood, Näsby, Tobias Rydén, senast i Bjärlöv.
Ut: Adam Ekhult Dorhmi, Åsum.
Tränare: Peter Lindgren.
Näsby IF
In:
Ut: Jakub Mesanovic, Vilan, Ali Al-Hammadi, Huaröd, Mattias Dawood, Kiaby, Alber Barsoum, Åsum, Andreas Barsoum, Åsum, Ahmed Al Burhan, Åsum, Roy Hoang, Vilan, Arben Mehmeti, Åsum, Waseem Jafleh, Winnö, Jarah Abdulkareem, Vilan, Ismail Ibrahim, Vilan, Ali Amin, Åsum, Sami Alaa Hussain Hussain, Vilan, Zana Rewar, Åsum, Fisnik Zeka (tränare).
Tränare: Modou Colley (ny).
Rinkaby GoIF
In: Guram Broy, Gualöv, Edwin Merdzic, Gualöv, Zilhad Zigovic, Gualöv, Emil Blomgren, comeback, Mikael Ekdahl (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut: Elias Lindskov, Everöd, Hannes Nilsson, Everöd, Nuralah Allawirdi, Everöd, Peter Nilsson (tränare), Håkan Wik (tränare).
Tränare: Mikael Ekdahl (ny).
Skepparslövs IF
In: Jimmy Olsson, Yngsjö, Fredrik ”Fidde” Persson, comeback.
Ut: Adrian Karimani, Gärds Köpinge, Björn Johnsson, Ovesholm.
Tränare: Martin Michalski.
Vanneberga FF
In: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Ut: Linus Thullgren (tränare), Niklas Barsegård, slutar.
Tränare: Sebastian Karlsson (ny).
Viby IF
In: Jesper Hjelm, Kiviks AIF, Adam Nilsson, Söderåkra AIK, Arben Islami, Gärds Köpinge IF, Gustav Hall, senast i IFK Knislinge.
Ut: Liam Blom, Wä, Fredrik Arvidsson, Wä, Stephen O’Brien, flyttar, William Andersson, Kristianstad FC, André Nilsson Lundgren, Fjälkinge.
Tränare: Peter Harrison.
Vilan BoIS
In: Jakub Mesanovic, Näsby, Fati Rexha, Hjärsås/Värestorp, Ernes Mehmeti, Gualöv, Auron Kelmendi, Gualöv, Basel Jafleh, Bjärlöv, Visar Maliqi, Åsum, Albisijan Hasi, Gualöv, Roy Hoang, Näsby, Jarah Abdulkareem, Näsby, Ismail Ibrahim, Näsby, Yahya Adel, Huaröd, Sami Alaa Hussain Hussain, Näsby.
På väg in: Besart Binaku, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Johan Tinné (tränare), Atdhe Metaj, Gualöv.
Tränare: Milot Kryeziu (ny).
Önnestads BoIF
In: Daniél Nilsson, Winnö, Niklas Olsson, Tollarp, Linus Nilsson, Winnö, Olof Tillberg Johansson, Winnö, Emil Wendel, Winnö, Andreas Lewitz, Yngsjö.
Ut: Martin Persson, slutar.
Tränare: Daniél Nilsson (ny).
Division 6 Nordöstra B
Degeberga GoIF
In: Erik Olander, Brösarp.
Ut: Sebastian Karlsson, Vanneberga FF, Viktor Thell, Vanneberga IF, Marcus Svensson, Vanneberga IF, Jimmy Oskarsson, Linderöd.
Tränare:
Everöds IF
In: Elias Lindskov, Rinkaby, Hannes Nilsson, Rinkaby, Victor Tyberg, Linderöd, Martin Basti, Huaröd, Robin Mårtensson, Huaröd, Nuralah Allawirdi, Rinkaby.
Ut: Lukas Nilsson, Vanneberga, Gustaf Glans, Yngsjö, Marcus Turtoft, Vittskövle, Victor Knutsson, Kristianstad FC U.
Tränare: Sten-Inge Johansson.
Gärds Köpinge IF
In: Adrian Karimani, Skepparslöv, Johannes Stjernberg, Wä, Mohamad Alcheghri, Huaröd, Krenar Ejupi, comeback, Eissa Al-Shoocha, Gualöv, Hassan Ali-Mahmoud, senast i Knislinge, Tim Forsman, senast i Wä, Christoffer Sjöström, senast i Wä, Hamza Alshieh, comeback, Arlind Krasniqi, comeback, Filip Broberg Haskå, senast i Wä, Pontus Olsson, senast i Kristianstad FC P19, Anton Strömberg, Svensköp, Christian Yañez, senast i Ovesholm.
Ut: Arben Islami, Viby, Jacob Yngvesson, Åhus HBK, André Bartosch (tränare).
Tränare: Fatos Gashi (ny).
Huaröds IF
In: Ali Al-Hammadi, Näsby IF, Robin Mustafa, Fjälkinge IF, Filip Dzeba, Nosaby IF U, Abdlebasit Mahmoud, Linderöd, Rasmus Ingvert, Åsum.
Ut: Martin Basti, Everöd, Christian Andersson, Linderöd, Mohamad Alcheghri, Gärds Köpinge, Robin Mårtensson, Everöd, Yahya Adel, Vilan.
Tränare: Amir Sadiq (ny).
Linderöds IF
In: Oskar Fondell, AC Kvarnby, Benny Wanstadius, comeback, Carl Svensson, Tollarps IF, Oskar Svensson, Tollarps IF, Enis Bajrami, Wä, Daniel Edvardsson, comeback, Dino Domazet, Ovesholm, Jimmy Oskarsson, Degeberga, Fabian Mörk, comeback, senast i Önnestad.
Ut: Abdlebasit Mahmoud, Huaröd, Victor Tyberg, Everöd, Johannes Persson, Tollarp, Christian Andersson, Åsum.
Tränare: Mattias Strandkvist.
Ovesholms IF
In: Björn Johnsson, Skepparslöv.
Ut: Dino Domazet, Linderöd.
Tränare: Tommy Börjesson.
Tollarps IF
In: Berat Gjyrevci, Glimåkra, Jetmir Bucolli, senast i Venestad, Emil Gunnarsson, Kristianstad FC U, Johannes Persson, Linderöd.
Ut: Enis Bajrami, Wä, Niklas Olsson, Önnestad, Calle Persson, Balsby, Calle Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd, Jacob Andersson, Åhus HBK, Oskar Mårtensson, Balsby, Anton Zetterberg, Brösarp.
På väg ut: Ufuk Tahtali, slutar.
Tränare: Shpetim Husaj.
Venestads IF
In:
Ut: Adhurim Binaku, Trepca, Zanin Tufek, Winnö, Mats Svensson, Winnö, Daniel Jönsson, Wä.
Tränare:
Vittskövle IF
In: Jens Andersson, Vanneberga IF, Marcus Turtoft, Everöd, Stefan Hjelm (tränare).
Ut: Torbjörn Nilsson, Brösarp, Adam Lewin Käll, Wä, Max Softberg, Broby, Adam Nilsson, Wä, Ahmed Jalil Hussein, Winnö, Adam Mahmud, Winnö, Viking Lau Johnsson, Wä, Oliver Melling, Wä, Albert Nilsson, Brösarp.
Tränare: Stefan Hjelm (ny).
Åsums BK
In: Julius Spasovic, VMA, Adam Ekhult Dorhmi, Kiaby, André Bosso, Österslöv, Felix Mårtensson, VMA, Alber Barsoum, Näsby, Julius Persson, VMA, Andreas Barsoum, Näsby, Olle Johansson, Näsby, Arvid Gustafsson, Wä, Ari Abdullah, Näsby, Ahmed Al Burhan, Näsby, Niclas Björkman, comeback, Arben Mehmeti, Näsby, Ali Amin, Näsby, Christian Andersson, Linderöd, Dennis Nyman, senast i Österslöv, Zana Rewar, Näsby.
Ut: Dennis Knutsson, Vanneberga IF, Simon Bernebring, Yngsjö, Anton Edvardsson, Yngsjö, Visar Maliqi, Vilan BoIS, Max Alm, Fjälkinge, Rasmus Ingvert, Huaröd, Linus Andersson, Wä, Linus Axelsson, Wä, Arlind Spahiu, Wä, Emil Carlsson, Åhus HBK.
Tränare: Robert Barsoum (ny).
In: Jonathan Hellström, Hörby FF, Sebastian Nilsson, Hörby FF, Richard Hellström, Hörby FF, Anton Persson, Hörby FF, Max Jacobsson, Hörby FF, Anton Andersson, Hörby FF, Philip Lindblad, Södra Rörums IF, Rasmus Nilsson, Sjöbo IF, Max Silvborg, Sjöbo IF.
Ut: Matias Blom, Löberöds IF.
Tränare: Jesper Stenlundh.
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Emma Petrovic, Eskilsminne.
Ut: Hailie Mace, North Carolina Courage (lån), Lauren Barnes, OL Reign (lån), Franziska Jaser, klubb okänd, Svava Gudmundsdottir, klubb okänd, Therese Ivarsson, gravid.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Brett Maron, Eveliina Summanen, Kajsa Törnkvist, Josefin Harrysson, Mathilde Janzen, Therese Åsland, Jutta Rantala, Amanda Edgren, Tilda Persson, Alice Nilsson, Sif Atladottir, Josefine Rybrink, Anna Welin, Emma Petrovic, Mia Carlsson, Maja Bodin, Elise Kellond-Knight, Moa Olsson, Melina Loeck, Evelina Duljan.
Vittsjö GIK
In: Hannah Sjödahl, Röke, Briana Campos, Umeå, Moa Karlsson, Halmstads BK.
Ut: Johanna Andersson, gravid, Saga Jontoft, flyttar till USA, Rebecca Quinn, OL Reign, Anke Preuss, Emma Pennsäter, Växjö, Stefan Ekstrand (tränare).
Tränare: Thomas Mårtensson och Robert Bergström (ny).
Kontrakt: Lisa Klinga, Mie Leth Jans, Tove Almqvist, Nellie Persson, Ebba Wieder, Clara Markstedt, Clara Markstedt, Sandra Adolfsson, Sabrina D’Angelo, Briana Campos, Michelle De Jongh, Alexandra Benediktsson, Ebba Hed.
Division 1
Ifö/Bromölla IF
In: Elsa Wrångemyr, IFK Karlshamn, Emilia Nyberg, Röke IF, Clara Ahlqvist, Ronneby, Hedda Lindqvist Mannsåker, Ronneby, Ester Zientara, Åhus IF, Agnes Hammarlund, Lörby.
Ut: Ebba Axelsson, Åhus IF.
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Matilda Agardius, Elin Vaughan, Lova Hansson, Ebba Järvensivu, Ellinor Persson, Maja Järvensivu, Olivia Johansson, Kajsa Andersson, Wilma Karlsson, Jindra van Reeden, Elsa Wrångemyr, Emilia Nyberg, Clara Ahlqvist, Hedda Lindqvist Mannsåker, Ester Zientara, Frida Welinder, Desirée Tiittanen, Emma Nordahl, Agnes Hammarlund, Lisa Strand Svensson.
Division 2
Åhus IF
In: Annie Särnblad, Kristianstads DFF F19, Emilia Petersson, Vittskövle, Mette Johansson, Kristianstads DFF F19, Ebba Axelsson, Bromölla, Lovisa Svensson, Hjärsås/Värestorp, Rikard Svensson (tränare), Osby.
Ut: Sofie Andersson, slutar, Ester Zientara, Bromölla, Saga Jontoft, flyttar till USA, Fredrik Olsson (tränare), Osby.
Tränare: Rikard Svensson (ny).
Truppen: Matilda Andersson, Maja Elmvik, Bea Thornberg, Alice Lingstedt, Saga Alvesson, Ida Carlsson, Nellie Ek-Håkansson, Annie Särnblad, Emilia Petersson, Mette Johansson, Josefine Mårtensson, Ebba Axelsson, Louise Berg, Sofia Fehne, Julia Fehne, Anna Knutsson, Zinett Fritzon, Diellza Mustafa, Lovisa Svensson.
Röke IF
In:
Ut: Emilia Nyberg, Bromölla, Hannah Sjödahl, Vittsjö.
Tränare: Nawid Rahmanzai (ny).
IFK Osby
In: Isabella Skagerholm, Kristianstads DFF, Klara Nilsson, Sibbhult, Matilda Svensson, Östanå, Wilma Nilsson, Östanå, Fredrik Olsson (tränare), Åhus IF.
Ut: Amanda Nilsson, Sibbhult, Rikard Svensson (tränare), Åhus IF, Jessica Jönsson (tränare).
Tränare: Fredrik Olsson (ny).
Näsums IF
In:
Ut: Lisa Palmkvist, slutar, Emma Persson, Lörby, Julia Ivarsson, Vanneberga/Kiaby.
Tränare: Cornelia Hägg.
Broby IF
In: Linnea Bjerre, comeback, Ellen Karlsson, Östanå, Agnes Nilsson, Lönsboda, Amanda Gradert Johnsson, Sibbhult, Gisela Svensson, senast i Önnestad, Annie Olsson, comeback, Tintin Hansson, Filippa Månsson, Sibbhult.
Ut:
Tränare: Michael Renholdt Jonsson.
Truppen: Linnea Bjerre, Ellen Karlsson, Agnes Nilsson, Tova Ahlgren, Linda Lahger, Fanny Bohlin, Linnea Petersson, Maja Bolin, Lova Åberg, Emilia Nilsson, Wilma Persson, Amanda Gradert Johnsson, Alexandra Glimbrink, Emma Svensson, Gisela Svensson, Felicia Ahlm, Moa Nordlund, Nellie Järvinen, Annie Olsson, Isabella Alvarsson, Tintin Hansson, Filippa Månsson.
FC Hessleholm
In:
Ut: Alice Åberg, flyttar till USA, Tea Flink, Charlotte Bergstrand, slutar.
Tränare: Alexander Fridlund (ny).
Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In: Moa Pettersson, Önnestad, Emmie Persson, Östanå, Josefine Oscarsson, Östanå, Sandra Fritzson, Östanå, Nelly Sand, Östanå.
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Annie Åkesson, Ovesholm, Lovisa Svensson, Åhus IF.
Tränare:
Sibbhults IF
In: Lina Schuller, Östanå Bruk, Ellen Kristensson, Östanå Bruk, Amanda Nilsson, Osby, Annie Streling, Östanå Bruk, Amelia Hoff, från egna leden, Nea Claesson, från egna leden, Tova Tjäderberg, från egna leden, Ellen Salomonsson, från egna leden, Wilma Fridolin, från egna leden, Majken Petersson, från egna leden.
Ut: Klara Nilsson, Osby, Amanda Gradert Johnsson, Broby, Filippa Månsson, Broby.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut: Emilia Petersson, Åhus IF.
Tränare:
Wä IF
In: Jens Pettersson (tränare), Wä herrar.
Ut: Emma Rosenqvist, Ovesholm, Ida Kallberg, Ovesholm, Moa Pettersson (tränare).
Tränare: Jens Pettersson (ny).
Önnestad BoIF
In:
Ut: Moa Pettersson, Hanaskog.
Tränare:
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF (nystartat)
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut: Agnes Nilsson, Broby.
Tränare:
Ovesholms IF (nystartat)
In: Felicia Nilsson, comeback, Anna Stoops, comeback, Cornelia Kronbäck, comeback, Johanna Quvang, comeback, Josefin Oscarsson, comeback, Jennie Johansson, comeback, Therese Svensson, comeback, Desirée Andersson, tidigare flicklag i Ovesholm, Ida Malmström, comeback, tidigare i Hjärsås/Värestorp, Elin Nilsson, comeback, Frida Richter, comeback, Maja Malmqvist, comeback, Tina Bengtsson, comeback, Therese Flodqvist, comeback, Emma Rosenqvist, Wä, Ida Kallberg, Wä, Frida Nilsson, Wä, Annie Åkesson, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Albin Renud.
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga IF/Kiaby IF
In: Julia Ivarsson, Näsum, Caroline Jönsson, senast i Gualöv.
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF (nystartat)
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: