Fotbollsbloggen har, i nära samarbete med läsarna, kommit fram till vilka spelare, ledare och domare som vi tycker har varit bäst under den gångna säsongen.
Nu har turen kommit till damernas division 3…
Årets spelare:
Amanda Persson, Hanaskogs IS
Gjorde nio matcher med KDFF i damallsvenskan 2014 och dök upp på Västra Hed i Hanaskog som en joker och frälsare efter flera års frånvaro från fotbollen. Blev ett lyft för hela laget, visade sin klass direkt med två mål i första matchen och levererade totalt 15 mål på åtta matcher.
Årets tränare:
Michael Reinholdt Jonsson, Broby IF
Etablerad, rutinerad och kunnig tränare som fick en fullträff direkt i sin riktiga comeback som tränare i damfotbollen. Ledde Broby IF till serieseger och avancemang till division 2 utan att förlora en enda match på vägen.
Årets skyttedrottning:
Elvira Gunnarsson, Vinslövs IF
17-åringen gjorde 16 mål på nio matcher, höll undan för Amanda Persson, och vann skytteligan i division 3 Nordöstra. Gjorde dessutom ytterligare två mål i sista kvalmatchen, men det räckte inte för avancemang till division 2.
***
Missa inte att nästa kategori presenteras 21.00.
***
Notera att enbart spelare, ledare och domare som är verksamma i eller från en klubb i Kristianstadsbladets spridningsområde är aktuella.
***
- Kategorierna:
- Årets spelare och Årets tränare – allsvenskan
- Årets spelare och Årets tränare – division 2
- Årets spelare och Årets tränare – division 4
- Årets spelare och Årets tränare – division 5
- Årets spelare och Årets tränare – division 6
- Årets spelare och Årets tränare – damallsvenskan
- Årets spelare och Årets tränare – division 1 damer
- Årets spelare och Årets tränare – division 2 damer
- Årets spelare och Årets tränare – division 3 damer
- Årets spelare och Årets tränare – division 4 damer
- Årets domare (herr och dam)
- Läsarnas pris
Vinnare…
Allsvenskan
Årets spelare: Moses Ogbu, Mjällby AIF.
Årets tränare: Marcus Lantz, Mjällby AIF.
Årets skyttekung: Moses Ogbu, Mjällby AIF.
Damallsvenskan
Årets spelare: Therese Åsland, Kristianstads DFF.
Årets tränare: Elisabet Gunnarsdottir, Kristianstads DFF.
Årets skyttedrottning: Clara Markstedt, Vittsjö GIK.
Division 1 damer
Årets spelare: Lova Hansson, Ifö Bromölla IF.
Årets tränare: Pierre Persson, Ifö Bromölla IF.
Årets skyttedrottning: Lova Hansson, Ifö Bromölla IF.
Division 2 herrar
Årets spelare: Kasper Månsson, Kristianstad FC.
Årets tränare: Stefan Liljegren, Nosaby IF.
Årets skyttekung: Joel Wedenell, Nosaby IF.
Division 2 damer
Årets spelare: Rebecka Zentio, Röke IF.
Årets tränare: Julius Sjödahl, Röke IF.
Årets skyttedrottning: Vilma Hansson, FC Hessleholm.
Division 3 damer
Årets spelare: Amanda Persson, Hanaskogs IS.
Årets tränare: Michael Reinholdt Jonsson, Broby IF.
Årets skyttedrottning: Elvira Gunnarsson, Vinslövs IF.
Division 6 herrar
Årets spelare: Filip Nilsson, Edenryds IF.
Tränare: Linus Nilsson, Edenryds IF.
Årets skyttekung: Alexander Nilsson, Ovesholms IF.
Några heta kandidater i övriga kategorier…
Division 4 herrar
Årets spelare: Robin Holmquist, VMA IK, Robin Lindskog, VMA IK, Rasmus Lundin, VMA IK, Elliot Pramberg, VMA IK, Marcus Thuvesson, VMA IK.
Årets tränare: Urim Ahmeti, Hjärsås/Värestorps IF, Jens Larsson, Vanneberga IF, Stefan Persson, VMA IK.
Division 4 damer
Årets spelare: Olivia Arvidsson, Sibbhults IF, Susanne Haggren, Gärds Köpinge IF, Saga Lindecrantz, Sibbhults IF, Elly Olsson, Gärds Köpinge IF, Emma Sunesson, Sibbhults IF, Amanda Svensson, Gärds Köpinge IF, Olivia Traneheim, Gärds Köpinge IF.
Årets tränare: Håkan Arvidsson, Sibbhults IF, Dan Olsson/Susanne Haggren/Malin Reinholdsson, Gärds Köpinge IF.
Division 5 herrar
Årets spelare: Jacob Andersson, Tollarps IF, Joel Andersson, Åhus HBK, Elliot Blennborn, Broby IF, Jesper Eriksson, Glimåkra IF, Ludvig Fotopoulos, Åhus HBK, Elias Hallin, Åhus HBK, Samuel Lindh, Winnö IF, Ufuk Tahtali, Tollarps IF.
Tränare: Patrik Johansson, Glimåkra IF, Håkan Olsson, Åhus HBK.
Domare
Herar: Adi Aganovic, Harith Mahdi, Zilhad Zigovic.
Damer: Kajsa Damgaard.