Silly season-listan är här igen med en summering över vad som har hänt på transfersidan de senaste dagarna – och med fokus på säsongen 2023.
***
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Tränarkarusellen i Mjällby AIF slutar aldrig att snurra. Klubbledningen och Andreas Brännström förhandlade om en förlängning, men kom aldrig överens och under onsdagen blev det officiellt att man går skilda vägar efter säsongen. Det är även klart att assisterande tränaren Patrik Winqvist lämnar efter säsongen.
***
Roni Hajdari har förlängt sitt kontrakt med Nosaby IF.
***
VMA IK ligger inte på latsidan och fortsätter att mata ut nya förlängningar. Senaste namnen in på listan är Daniel Kardum, Melker Lundin, Elvis Rama, Robin Holmquist och Gabriel Ördén.
***
Henrik Fribrock, med förflutet som spelare både i Kristianstads FF/Kristianstad FC och Nosaby IF, lämnar tränarjobbet i Asarums IF efter en säsong. Klubben fick beskedet redan i somras och det är en förändrad arbetssituation som ligger bakom beslutet.
***
Röke IF:s damer är på tränarjakt igen. Jenni Svärd Husu, som ledde laget tillsammans med Sara Andreasson, tackar för sig efter bara en säsong eftersom ett nytt jobb gör att hon inte kan kombinera det med tränaruppdraget.
***
Det blir tränarskifte på Färevallen efter bara en säsong när Sibbhults IF:s herrar och unge tränaren Oscar Skarp går skilda vägar efter kvalmissen till division 4.
***
Keijo Voutilainen hinner inte med på grund av jobbet och väljer att kliva av tränarjobbet i Hanaskogs IS.
***
Shpetim ”Tim” Husaj är klar för en fortsättning som huvudtränare i Tollarps IF.
***
Spelande tränaren Armin Feratovic förde Fjälkinge IF tillbaka till division 5, men har valt att tacka för sig efter två säsonger som huvudtränare på Maxilandia.
***
Mr Linderöd Mattias Strandkvist, med 28 (!) säsonger i Linderöds IF, ger sig ut på nya äventyr och är klar för Vittskövle IF. Strandkvist har rekordet i Linderöds IF med runt 730 matcher för klubben.
***
Martin Basti fortsätter som spelande tränare i Everöds IF med Pontus Löf fortsatt vid sin sida som assisterande tränare.
***
I Näsums IF är det dubbelt klart på tränarsidan. Fredrik ”Panga” Palmgren är redo för en ny attack mot division 5 med herrarna och Edona Karimani fortsätter att leda damlaget.
***
Jonas Wicander, som 2020 lotsade Farstorps GoIF till en historisk serieseger i division 6, blir ny herrtränare i Tyringe IF och tidigare tränaren Daniel Bohman blir kvar som assisterande.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Ut: Andreas Brännström (tränare).
Tränare:
Truppen:
Målvakter: Noel Törnqvist (2026).
Backar: Jesper Adolfsson (2023), Ivan Kricak (2023).
Mittfältare: Viktor Gustafson (2024), Adam Ståhl (2024), David Löfquist (2023), Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Adam Petersson (2024), Jesper Gustavsson (2023), Otto Rosengren (2025), Noah Persson (2025).
Forwards: Mamudu Moro (2023), Silas Nwankwo (2025), Yusuf Abdulazeez (2025).
Division 2 Södra Götaland
Kristianstad FC
In:
Ut:
Tränare: Mladen Blagojevic.
Truppen:
Målvakter: Rasmus Cederlund.
Backar: Linus Svensson, Dino Nargilic, Colin Carlsson, Samuel Wikström.
Mittfältare: Hampus Källström, Albin Henningsson.
Forwards: Omar Dampha, Teddy Bergqvist, Emil Fjällbrink.
Nosaby IF
In:
Ut:
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Truppen:
Målvakter:
Backar: Armin Aganovic, Philip Persson, Joel Fasth.
Mittfältare: Ameer Naseer Naji Naji, Kevin Sjöström, Philip Bengtsson Hörnebrant, Armend Selimi, Roni Hajdari.
Forwards: Adrian Sutalo.
IFK Hässleholm
In: Linus Roslund, flyttas upp från egna leden.
Ut: Armin Culum, AFC Eskilstuna, Teo Helm, North Park Vikings (USA).
Tränare: Johan Persson.
Truppen:
Målvakter: Carl Lundahl Persson.
Backar: Isak Orajärvi, Hugo Arvidsson, Victor Ahlgren, Marcus Thuvesson, Wictor Willseus.
Mittfältare: Victor Holmberg, Olle Kjellman Olblad, Meraj Haidari, Jussi Tikkanen.
Forward: Robin Strömberg, Isaac Holmberg, Linus Roslund.
Hässleholms IF
In:
Ut:
Tränare: Burim Rexhepi (kontrakt till 2024).
Truppen:
Målvakter:
Backar: Anton Branting, Oscar Widmark.
Mittfältare: Vilmer Persson Åhstedt.
Forwards:
VMA IK
In:
Ut:
Tränare: Anton Nordfeldt.
Truppen:
Målvakter: Max-Ludwig Gustafsson Roslund, Max Aronsson.
Backar: Jonathan Nyström, Mikey Carlsson, Rasmus Lundin, Liam Frick, Melker Lundin, Gabriel Ördén.
Mittfältare/forwards: Adam Winnberg, Samuel Jonsson, Elliot Blennborn, Jimmy Rossander, Daniel Kardum, Elvis Rama, Robin Holmquist.
Division 3 Sydöstra Götaland
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Östra
Broby IF
In:
Ut:
Tränare:
Glimåkra IF
In:
Ut:
Tränare:
Ifö Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga IF
In: Adam Lewin Käll, Wä, Kristian Ekstrand, Yngsjö.
Ut: Johan Ohlsson, Vittskövle, Philip Wikström, slutar, Oliver Sigefjord, flyttat, Robin Gunnarsson, slutar.
På väg ut: Tobias Carlsson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Division 5
Åhus HBK
In:
Ut:
Tränare:
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut: Keijo Voutilainen (tränare).
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In:
Ut:
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
Mala IF
In:
Ut:
Tränare:
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In:
Ut: Oscar Skarp (tränare).
Tränare:
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Olsson (spelande tränare) och Måns Andersson.
Vilan BoIS
In:
Ut:
Tränare:
Tollarps IF
In:
Ut:
Tränare: Shpetim ”Tim” Husaj.
Yngsjö IF
In:
Ut: Kristian Ekstrand, Vanneberga IF.
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut: Armin Feratovic (spelande tränare).
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 6
Wä IF
In: Marcus Gunnarsson (tränare), från egna leden.
Ut: Adam Lewin Käll, Vanneberga IF,Claes Magnusson (tränare), uppehåll.
Tränare: Marcus Gunnarsson (ny).
Farstorps GoIF
In:
Ut: Fredrik Branting (tränare).
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Trepca FCH
In:
Ut:
Tränare: Besnik Vilanca.
Tyringe IF
In: Jonas Wicander (tränare).
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Vankiva IF
In:
Ut: Hannes Wallin, Perstorp Bälinge IK.
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Tränare:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Palmgren.
Ovesholms IF
In:
Ut: Tommy Börjesson (tränare), slutar.
Tränare:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga FF
In:
Ut:
Tränare: Joakim Persson (ny) och Anton Rosengren (ny).
Viby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Degeberga GoIF
In:
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In:
Ut:
Tränare: Martin Basti.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Fatos Gashi, Mirnes Merdzic, Venestad, Adam Mahmud, Venestad.
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut: Amir Sadiq (tränare).
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut: Mattias Strandkvist, Vittskövle.
Tränare:
Svensköps IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Venestads IF
In: Mirnes Merdzic, Gärds Köpinge, Adam Mahmud, Gärds Köpinge.
Ut:
Tränare: Mirnes Merdzic och Adam Mahmud (nya).
Vittskövle IF
In: Johan Ohlsson, Vanneberga IF, Måns Nilsson, Brösarp, Mattias Strandkvist, Linderöd.
På väg in: Tobias Carlsson, Vanneberga IF.
Ut:
På väg ut: Stefan Hjelm (tränare).
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare:
In:
Ut:
Tränare:
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In:
Ut:
Tränare:
Truppen:
Målvakter: Melina Loeck (2023), Emmy Thyberg (2023).
Backar: Easther Mayi Kith (2023), Sheila van den Bulk (2023), Kajsa Törnkvist (2023).
Mittfältare: Amanda Andradottir (2023), Alice Nilsson (2023), Emmi Alanen (2023), Emma Petrovic (2023), Tilda Persson (2023), Emelia Oskarsdottir (2024).
Forwards: Tabby Tindell (2023), Evelyne Viens (2024), Tilda Sandén (2023).
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare: Thomas Mårtensson och Ulf Kristiansson.
Målvakter:
Backar: Lisa Klinga (2023), Kayla Adamek (2023).
Mittfältare: Katrina Gorry (2023), Nellie Persson (2023), Nova Karlsson (2023), Hannah Sjödahl (2023).
Forwards: Clara Markstedt (2023), Hanna Ekengren (2023), Moa Karlsson (2024).
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt: Wilma Karlsson (2023), Elvira Olofsson (2023), Valentina Metaj (2023), Amanda Olsson (2023), Tess Fridberg (2023), Milla Larsson (2023).
Division 2 Dam Sydvästra Götaland
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 3 Dam
Röke IF
In:
Ut: Jenni Svärd Husu (tränare).
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare:
Vinslövs IF
In: Joakim Nygren (tränare), FC Hessleholm.
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare: Joakim Nygren (ny).
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare:
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Dam
Broby IF
In:
Ut:
Tränare:
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare: Cornelia Hägg.
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut:
Tränare: Edona Karimani.
Önnestad BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Ovesholms IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: